Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με πληρωμή μετά το live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι δικηγοροι κ μπλεξιματα ρε λετε

απλα το πιανεις το τυπο κ μιλας μαζι του κ εαν δεν βγει ακρη του κανεις δυσφημηση σε οποιον ξερεις!

αλλα κ λιγο τραμπουκισμος δεν βλαπτει κατα την αποψη μου!

οχι φασαρια αλλα λιγο να τον τσιτωσεις!

 

Συμφωνω τα μαλα με τον φιλο!Λιγη προσοχη βεβαια στους τσαμπουκαδες γιατι γρηγορα παρεκτρεπεται μια κατασταση...Δημοσιοποιησε ΑΜΕΣΩΣ το ονομα του μαγαζιου και πες του το οτι το εκανες!!!Θα το ξανασκεφτει να το ξανακανει και θα προστατευτουν κι αλλοι μουσικοι απο αυτη τη αθλιοτητα.Οσον αφορα τις νομικες τριπλες ξεχαστε το!!!Τα λεφτα ειναι πολυ λιγα κι εσεις ΟΧΙ νομοτυποι.Αν προκειται να παιξουμε επαρχια ζηταμε προκαταβολη ενα μερος του ποσου.Στην Αθηνα αυτο ειναι αδυνατο,γιαυτο πριν κανονισουμε gig ρωταμε και μαθαινουμε απο αλλα γκρουπ που εχουν παιξει εκει που παμε να παιξουμε κι εμεις..Κατα τη γνωμη μου ειναι ο μονος τροπος να πατας καπως σταθερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ρε φιλε μας δουλευεις τωρα? εσεις επρεπε να τον πληρωσετε κιολας οχι να σας πληρωσει.......και δε μου λες εσεις εχετε κανει κατι σε δισκογραφια, εχετε καμια επιτυχια, ακουγεστε στο ραδιοφωνο? η σαρα και η μαρα πηραν απο μια κιθαρα και γρατζουναν και παιζουν και λαιβ....αυτα ειναι ...ελλας ...μη γελας...

 

Χα, χα, πλάκα έχεις ρε φίλε...!

 

Φεύγω διακοπές για λίγες μέρες παίδες, αντιγράφω το post του synthakia στο κινητό μου, να το δείχνω στα παιδιά να γελάμε και λίγο μετά από την ιστορία αυτή με το μαγαζί....!

 

OK, έχετε δίκιο, το μαγαζί λέγεται Yellow Submarine, στο Θησείο, κοντά στις καφετέριες. ΑΝ κάποιος σκέφτεται να κάνει live εκεί (βασικά σκέφτεται να φέρει κι άλλες μπάντες να παίξουν στο "μαγαζί"), να το ξανασκεφτεί...!

 

Ενδιαφέρουσα τροπή πήρε το post, καλό Πάσχα σε όλους.

The lunatic is on the grass..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άσχημο είναι ότι ο τύπος σίγουρα θα ξαναβρεί μπάντα να κάνει live. Το αν θα την πληρώσει δεν είναι σίγουρο. Είναι η νοοτροπία του "κάνω live για αρπαχτή, αν δεν μου βγει η αρπαχτή δεν θα μπω και μέσα, θα μπουν οι άλλοι (οι μουσικοί)"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε μας δουλευεις τωρα? εσεις επρεπε να τον πληρωσετε κιολας οχι να σας πληρωσει.......και δε μου λες εσεις εχετε κανει κατι σε δισκογραφια, εχετε καμια επιτυχια, ακουγεστε στο ραδιοφωνο? η σαρα και η μαρα πηραν απο μια κιθαρα και γρατζουναν και παιζουν και λαιβ....αυτα ειναι ...ελλας ...μη γελας...

 

CYBERJOHNNYS?

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τα πράγματα είναι πολύ απλά.

 

Ο επιχειρηματίας είναι υποχρεωμένος να σας πληρώσει όσο άσχημα και να παίξατε και από τη στιγμή που υπάρχουνε έστω 2 μάρτυρες που γνωρίζουνε για την οικονομική συμφωνία που κάνατε πριν το live, μπορείτε να ακολουθήσετε και τη νόμιμη οδό.

 

Το αν παίξατε χάλια, δεν είστε ούτε οι πρώτοι ούτε και οι τελευταίοι. Κι εγώ στη δουλειά μου τυχαίνει καμια μέρα να έχω δυνατό πονοκέφαλο και να μην αποδίδω όπως άλλες φορές. Τι σημαίνει όμως αυτό, ότι ο επιχειρηματίας δεν θα με πληρώσει για τη συγκεκριμένη μέρα; Φυσικά και όχι!

 

Επιχείρηση = Ρίσκο. Αυτό δεν μπορούνε να το χωνέψουνε πολλοί έλληνες επιχειρηματίες, από τον μικρότερο μέχρι τον μεγαλύτερο και ούτε γνωρίζουνε στο λεξικό τους τον όρο "Ζημία".

 

Τέλος την επόμενη φορά μπορείτε να κάνετε γραπτή ιδιωτική συμφωνία ΠΡΙΝ το live. Συγνώμη για την έκφραση αλλά να μην ξαναπάει κανείς σας ξεβράκωτος ελπίζωντας στη καλή διάθεση του κάθε λακαμά που κληρωνόμησε τα φράγκα από το πατέρα του και νομίζει ότι κάτι είναι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιχείρηση = Ρίσκο. Αυτό δεν μπορούνε να το χωνέψουνε πολλοί έλληνες επιχειρηματίες, από τον μικρότερο μέχρι τον μεγαλύτερο και ούτε γνωρίζουνε στο λεξικό τους τον όρο "Ζημία".

 

Απίστευτο, αυτήν την πρόταση πάνω κάτω είπα στον μαγαζάτορα, πραγματικά +1...!

 

Τελος πάντων, ήρθαμε σε επαφή μαζί του πρόσφατα και μας είπε ότι θα μας δώσει τα μισά, δηλαδή 25 Euros στον καθένα, κάτι που μας αφήνει ανάμεικτα συναισθήματα! (τουλάχιστον σε εμένα)

 

Σκέφτομαι ότι αν τα δεχτούμε, ουσιαστικά τον ενθαρρύνουμε να πληρώνει τις μπάντες όχι ανάλογα με την εκάστοτε συμφωνία, άλλα σύμφωνα με τα κέφια του κάθε φορά.!

The lunatic is on the grass..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν μαγαζιά που έχουν δικό τους κόσμο και φήμη , και βάζουν μέσα συγκροτήματα αφού πρώτα τους ζητήσουν ενα demo , η ελέγξει ο λεγόμενος μαέστρος του μαγαζιού, το πρόγραμμα του γκρουπ, π.χ . πρεπει να έχετε και ελληνικά, την υποχρεωτική διάρκεια του προγραμματος , να εχετε 2 φωνες, και αυτά τα κομμάτια κ.α. Αυτα τα μαγαζιά , αν τα πάμε καλά, πληρώνουν καλά, και δινουν και μέρες, ιδανικότερα φυσικά αν το γκρούπ εχει και λίγο "δικό του " κόσμο, ολα καλά και όλα ωραία.

 

Υπάρχουν μαγαζιά λαιβάδικα, τα οποία , βαζουν οποιους θέλουν να παίξουν και τους πληρώνουν με ποσοστά και καλά και απο εκεί αρχίζει, "μα δεν ηρθε ο κόσμος που μου λέγατε, δεν παίξατε καλά, θα σας πληρώσω οταν εχω λεφτά, θα δουμε και τετοια.

 

Για τους μουσικούς που παίζουν ερασιτεχνικά και εχουν ενα γκρουπάκι αυτή είναι η πραγματικότητα, οπως και πραγματικοτητα είναι η δυσκολίας να κρατηθεί η συσταση ενός τέτοιου γκρούπ,

 

Πάντα θα μπαίνουμε μέσα ,αρκετά μέσα ακόμα και 70 ευρώ να βγάλουμε ο καθένας, διοτι είναι οι μετακινήσεις, οι πρόβες που χρειάζονται , και κυρίως οτι δεν θα μας πληρώνουν πάντα οπως εχει συμφωνηθεί που είναι το θέμα του topic.

 

Εξαρτάται απο το μαγαζί ,  και απο αυτό που μπορούμε να δώσουμε εμείς , για να εχουμε προοπτική να παίζουμε σε πιο καλά μαγαζιά και καλές μέρες, οπότε να παίρνουμε. Εξαρτάται και την πόλη , την περιοχή κ.λ.π. , Εγώ που ειμαι κι εγώ ένας που ασχολείται με το άθλημα, εχω "περάσει" όλα τα σενάρια, πολλές φορές τσαντιζόμουν με την νοοτροπία, καταλαβα όμως κάποια στιγμή οτι έτσι είναι και δεν αλλάζει (Βιομηχανία Υποταγής Συνειδήσεων.)

 

Αν θελετε χρήματα, μονο λαϊκά, και ρεμπετάδικα παιδιά,

για όλα τα άλλα , stick to the band

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να του πεις " δηλαδη ρε μεγαλε αμα παιζαμε παρα πολυ καλα και σκιζαμε , και φερναμε κοσμο και κεφι που δεν ειχε προηγουμενο τοτε τι θα εκανες ? θα μας εδινες παραπανω...? "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να του πεις " δηλαδη ρε μεγαλε αμα παιζαμε παρα πολυ καλα και σκιζαμε , και φερναμε κοσμο και κεφι που δεν ειχε προηγουμενο τοτε τι θα εκανες ? θα μας εδινες παραπανω...? "

 

Επιχείρηση = Ρίσκο. Αυτό δεν μπορούνε να το χωνέψουνε πολλοί έλληνες επιχειρηματίες, από τον μικρότερο μέχρι τον μεγαλύτερο και ούτε γνωρίζουνε στο λεξικό τους τον όρο "Ζημία".

 

Α ρε Νεοέλληνα επιχειρηματία!!!έχει ο άλλος κάμποσες χιλιάδες ευρώ και νομίζει οτι μπορεί να σε $%^%^ κιόλας!!!"Θεος να μας φυλάει από καινουριο τσέλιγκα και από νεόπλουτο Έλληνα"-το πρώτο είναι άσχετο,αλλά έτσι είναι η παροιμία  :P!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου