Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με πληρωμή μετά το live


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και έναν χρόνο περίπου είμαι σε μια μπάντα διασκευών, με την οποία παίζουμε σε διάφορες μουσικές σκηνές κατα καιρούς.

 

Πρίν 2 μήνες κλείσαμε live σε μαγαζί στο οποίο έιχαμε ξαναπαίξει και παλιότερα (με μεγάλη επιτυχία θέλω να πιστεύω).

 

Τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν τόσο καλά για εμάς όμως την δεύτερη φορά, η προσεύλευση του κόσμου ήταν μέτρια (λόγω αγώνα) και η απόδοσή μας  κακή, αφού ο τραγουδιστής είχε πιεί τον κ**ο του. Παρ'όλα αυτά βγάλαμε κανονικά το πρόγραμμα (2,5+ ώρες) και σώσαμε κάπως την κατάσταση.

 

Είχε συμφωνηθεί να πληρωθούμε μετά το live, όπως ακριβώς είχε γίνει και την πρώτη φορά.

 

Ο μαγαζάτορας, αφού κρυβότανε για 2 μήνες (δεν σήκωνε τηλέφωνα κτλ), μου ανακοίνωσε χθες (πέρασα από το μαγαζί απροειδοποίητα) πως δεν πρόκειται να μας πληρώσει γιατί μπήκε μέσα οικονομικά, ενισχύοντας το επιχείρημά του με 3-4 ακόμα δικαιολογίες.

 

Μάλιστα πρότεινε να πληρώσει μόνο τα 2 από τα 4 μέλη (συμπεριλαμβανομένου και εμού), κάτι που ασφαλώς αρνήθηκα, αλλά υποδηλώνει την νοοτροπία του κυρίου αυτού.

 

Τονίζω πως δεν πληρωνόμαστε με ποσοστά, αλλά με ένα προσυμφωνημένο ποσό, για ένα live για το οποίο είχαμε κάνει πολλές πρόβες, αλλά δεν εξελίχθηκε όπως περιμέναμε.

 

Θα ήθελα την άποψή σας για τα εξής.

 

Πως βλέπετε την στάση του επιχειρηματία, και αν πιστεύετε ότι οι μουσικοί δεν πρέπει να πληρώνονται μετά από ένα κακό live.

 

Τι κίνήσεις θα κάνατε στην θέση μου, πέρα από το να μην ξαναπατήσετε στο μαγαζί και να πείτε στον τραγουδιάρη να μην ξαναπιεί σε live...;

 

αν το μαγαζι ειναι ενταξει και κοβει εισοδο απλα πεσ'του 8 ευρω ειδοσο και τα 3 ευρω δικα μου σε τετοια φαση ας πουμε και μετα πειτε  πληρωμη μετα το Live απαραιτητα,καθαρες δουλειες..αν παλι δεν παιξει τοτε μαζευτε εξοπλισμο βγαλτε τον εξω απο το μαγαζι ξαναμπειτε μεσα και σπαστε του τα μουτρα και ξαναβγειτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

2. Η πιο κλασικη περιπτωση ειναι να στειλεις καμια δεκαρια φιλαρακια σου στο μαγαζι κι αφου παραγειλουν ποτα και καφεδες αξιας 200 ευρω , σκας μυτη κι εσυ στο τραπεζι.....κι αφου κανετε το χαβαλε σας , τα φιλαρακια σου τη κανουν σιγα σιγα και μενεις εσυ....οποτε μετα πας στο αφεντικο και τους λες : "κρατα τα απο τα λεφτα που μου χρωστας" και φευγεις σαν κυριος ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να του πεις " δηλαδη ρε μεγαλε αμα παιζαμε παρα πολυ καλα και σκιζαμε , και φερναμε κοσμο και κεφι που δεν ειχε προηγουμενο τοτε τι θα εκανες ? θα μας εδινες παραπανω...? "

 

Παιζω επαγγελματικα με η χωρις " " απο την δεκαετια του 80 και ποτε μα ΠΟΤΕ δεν βρεθηκε ΕΝΑΣ μαγαζατορας τσελιγκας να πει "Πω ρε μαγκες, τι κοσμος ηταν αυτος σημερα? Παρτε τα διπλα", ενω υπηρξαν ΠΑΜΠΟΛΛΕΣ τετοιες φορες, τις συντριπτικα περισσοτερες δηλαδη. Ενω αντιθετως με την ΠΡΩΤΗ αναποδια τα μουτρα και τα.... παρελκομενα "ρε γαμωτο, που ειναι ο κοσμος ΣΑΣ" λες κι εγω θα τα παρω νταβατζιλικι απο τον φιλο μου. ΑΝ ειχα προβλημα οικονομικο θα προτιμουσα να ΔΑΝΕΙΣΤΩ (εστω και χωρις να τα επιστρεψω) απο ΦΙΛΟ ΜΟΥ χωρις να κανω πρωτα ΠΛΟΥΣΙΟ τον τσομπανη επιχειρηματια. Σορυ για το μακροσκελες ποστ

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Η πιο κλασικη περιπτωση ειναι να στειλεις καμια δεκαρια φιλαρακια σου στο μαγαζι κι αφου παραγειλουν ποτα και καφεδες αξιας 200 ευρω , σκας μυτη κι εσυ στο τραπεζι.....κι αφου κανετε το χαβαλε σας , τα φιλαρακια σου τη κανουν σιγα σιγα και μενεις εσυ....οποτε μετα πας στο αφεντικο και τους λες : "κρατα τα απο τα λεφτα που μου χρωστας" και φευγεις σαν κυριος ;)

 

τελεια ιδεα!  ;) ;D

θα την εχω κατα νου....

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Η πιο κλασικη περιπτωση ειναι να στειλεις καμια δεκαρια φιλαρακια σου στο μαγαζι κι αφου παραγειλουν ποτα και καφεδες αξιας 200 ευρω , σκας μυτη κι εσυ στο τραπεζι.....κι αφου κανετε το χαβαλε σας , τα φιλαρακια σου τη κανουν σιγα σιγα και μενεις εσυ....οποτε μετα πας στο αφεντικο και τους λες : "κρατα τα απο τα λεφτα που μου χρωστας" και φευγεις σαν κυριος ;)

 

τελεια ιδεα!  ;) ;D

θα την εχω κατα νου....

 

Αυτό λέγαμε να κάνουμε, αλλά δεν θέλω να έχω πάρε δώσε με τον κύριο, πόσο μάλλον να ξαναπατήσω στο μαγαζί του!!

The lunatic is on the grass..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν τόσο καλά για εμάς όμως την δεύτερη φορά, η προσεύλευση του κόσμου ήταν μέτρια
...                                Το πράμα μιλά μόνο του ρε παιδιά  όπου φτώχια και γκρίνια    ;D ;D ;D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου