Προς το περιεχόμενο

While my guitar gently weeps jam


ex-Smurflord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πω ρε π*$στη μου, ολο τα χανω τα καλα, *****το!

Ελα ρε Benson Θεε..!

Εγω θα αρχισω την ψυχολογηση.

Λοιπον Γιωργακη:

-Παιζεις 4-6 χρονια κιθαρα

-Πας, σε ωδειο, και κατα πασα πιθανοτητα, στον Νακα.

-Εισαι "jazz lover", και παιζεις με τον neck μαγνητη της κιθαρας σου, με το tone full κατεβασμενο.Σαν να μην εφτανε αυτο, νομιζεις πως εχεις και ηχο. Φιλε, σκατα ηχο εχεις. Ο ηχος σου ειναι πλαστικος, ψοφιος και ψευτικος. Την επομενη φορα που θα ξαναακουσω jazzιστα να παιζει με το tone full κατεβασμενο για να κρυβει το απαισιο phrasing του με αδιανοητη μουντιλα, θα ανεβω στη σκηνη, θα του βαλω full tone στο ποτενσιομετρο και θα το ξεβιδωσω, να πεσει μεσα στο σκαφος για να μην το πειραζουν.

-Στο ωδειο σου, που κατα πασα πιθανοτητα ειναι ο Νακας οπως προαναφεραμε,ο καθηγητης  σου σου  χει φουσκωσει τα μυαλα, και σου λεει πως αν τον ακους, σε 7-8 χρονια, θα γινεις σαν τον Benson, και αν προσπαθισεις λιγο παραπανω θα γινεις σαν και αυτον (εννοειται πως ειναι καλυτερος απ τον καθε μπενσον. Η ετσι νομιζει ο ιδιος τελωσπαντων, αντε και η μητερα του).

-Αντιγραφεις το παιξιμο του, και μενεις μεσα στο "κουτακι" του. Επειδη δεν το χεις ακομα ολοκληρο το "κουτακι" αλλα μερος του, εισαι ανασφαλης . Οταν θα γινεις ιδιος με αυτον, νομιζεις πως θα εχεις ολοκληρωθει και θα γινεις σουπερπαιχταρας, και θα αφησεις το ονομα σου στις ενδοξες σελιδες της ελληνικης τζαζ. Βασικα, αρχισε να σκευτεσαι και την πιθανοτητα να καταληξεις στα Ανω Σεκλανα, να σου πετανε λουλουδια.

 

 

 

τα ειπες ολα αρχηγε μου!!! :P :P :P

 

βασικα δεν μπορω να καταλαβω την αντιδραση του συγκεκριμενου μελους. ή "βαλτος" ειναι ή τοσο παιχταρας πια που πηρε απο μονος του ολο αυτο το δικαιωμα να πει οσα διαβασα παραπανω....τι να πω.

 

η μουσικη ειναι ενα μεσο εκφρασης αγαπητε "φιλε" που δεν κανει διακρισεις. σεβασου απλα την προσπαθεια του καθενος εδω μεσα και κανε καλοπροαιρετη και επικοδομητικη κριτικη για το καλο ολων μας. πιστευω οτι απο κλιπακια-συζητησεις κλπ ΟΛΟΙ ωφελουμαστε κατι.

 

μα ποιος εισαι τελοσπαντων και μιλας ετσι....

 

ΘΕΛΩ ν πω πολλα και πολυ ΧΥΜΑ , αλλα δεν το επιτρεπει ο χαρακτηρας μου και ουτε θελω να δω το karma μου στο -20.

 

θελω να ΤΟΝΙΣΩ οτι ειμαι ηδη ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΒΕΒΛΗΜΕΝΟΣ σαν μελος αλλα και σαν φιλος του gothic.εχω μιλησει μαζι του και ειναι πολυ καλο ατομο αλλα και εχει το "γνωθι σ αυτον"...

 

δεν μπορω να πω κατι αλλο....μπραβο παντως για τα λεγομενα σου....σε τιμανε ιδιαιτερα.....

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομίζω εμένα με κάλυψε ο Αδιεξοδομυαλος  και οι υπόλοιποι.Απλά δοθεισης της ευκαιριας θα ήθελα να αφιερώσω στο φίλο  benson την  τελευταια μου σύνθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομίζω εμένα με κάλυψε ο Αδιεξοδομυαλος  και οι υπόλοιποι.Απλά δοθεισης της ευκαιριας θα ήθελα να αφιερώσω στο φίλο  benson την  τελευταια μου σύνθεση

 

xaxaxaxaxaxa

θεος! ;D

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομίζω εμένα με κάλυψε ο Αδιεξοδομυαλος  και οι υπόλοιποι.Απλά δοθεισης της ευκαιριας θα ήθελα να αφιερώσω στο φίλο  benson την  τελευταια μου σύνθεση

 

 

τι να πως εγραψες ....απλα ηθελε και ενα σολο.... ;D

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σταθώ σε κάτι που έγραψε ο deadendmind.

 

-Στο ωδειο σου, που κατα πασα πιθανοτητα ειναι ο Νακας οπως προαναφεραμε,ο καθηγητης  σου σου  χει φουσκωσει τα μυαλα...

-Αντιγραφεις το παιξιμο του, και μενεις μεσα στο "κουτακι" του. Επειδη δεν το χεις ακομα ολοκληρο το "κουτακι" αλλα μερος του, εισαι ανασφαλης...

 

Συνήθως η αιτία του προβλήματος σε τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι το ωδείο ή ο δάσκαλος. Το πρόβλημα έχει να κάνει με προσωπικές ανασφάλειες που οδηγούν σε προσκόλληση προς το δάσκαλο, στο σημείο που ο μαθητής χάνει την προσωπικότητά του, αντιγράφει το παίξιμο, τα ακούσματα και τις ατάκες του δασκάλου, και παρακολουθεί ανελλιπώς τις συναυλίες του. Σε πιο προχωρημένα στάδια της ασθένειας, ο μαθητής αναπαράγει τα off the record θαψίματα που ακούει από το δάσκαλο για συναδέλφους μουσικούς και ακολουθεί όλες τις συνήθειές του κάτα γράμμα (π.χ. αν ο δάσκαλος αλλάζει κάλτσες κάθε μήνα, το ίδιο κάνει και ο μαθητής). Η θεραπεία επέρχεται με το πέρας του χρόνου, μόλις χαθεί ο μικρόκοσμος που τον περιβάλλει και ο πρώην μαθητής έρθει αντιμέτωπος με τον εαυτό του.  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα διαφωνησω, με τον spy. Πιστευω πως στις περισσοτερες τετοιες παθολογικες καταστασεις, εχει συχνα μεριδιο ευθυνης και ο δασκαλος, και μαλιστα αρκετα μεγαλο. Λογω του  οτι, λιγο η πολυ ολο το συναφι εχει μια ταση "αυταρεσκειας", και πολλων συμπλεγματων αν θες που βαζουν ΠΑΡΑ πολλα προσωπικα κριτηρια στην εκτιμιση και την κριτικη του εργου του Χ καλλιτεχνη, ξεροντας πως ουσιαστικα ο μαθητης του τρεφει μια απιστευτη εκτιμιση στο προσωπο του, και πολλες φορες επιδιωκει να δημιουργησει μια σχεση "μεντορα" να το πω με αυτον, σκοπιμως χρησιμοποιει την επιρροη που εχει πανω του, για να κλονωποιησει τον εαυτο του και να δημιουργησει ρευμα στις αποψεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ή κακώς, όλα εναπόκεινται στην ωριμότητα του μαθητή που, για τις ηλικίες που μιλάμε, πρέπει να θεωρείται δεδομένη. Συμπλέγματα και τάσεις αυταρέσκειας σίγουρα υπάρχουν (ειδικά σε ωδεία-βιομηχανίες), αλλά είναι στο χέρι του μαθητή να απομονώσει την πληροφορία που του χρειάζεται (δηλ. αυτό για το οποίο πληρώνει) και να παραβλέψει τα υπόλοιπα. Γιατί μόνο κακό θα του κάνουν.

 

Βέβαια, ήδη είμαστε offtopic1.gif και τα παραπάνω σηκώνουν ξεχωριστή συζήτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέο πήγε πάλι το θέμα.Αρχίσαμε τις ιστορίες με τη φασολιά κ τον κοντορεβυθούλη.Για όλα στην Ελλάδα φταίει ο Νάκας κ ο Στόλλας φταίει.........

 

Αυτού του είδους συζητήσης δεν καταλήγουν γιατι ο καθένας έχει διαμορφώσει την αποψη του απο τις εμπειρίες του.Στην συγκεκριμένη υπάρχει ένα ποσοστό να είναι περίπου σωστή η μαντεψια που έγινε αλλά πατήσαμε εκει κ αρχίσαμε να βγάζουμε λουλούδια απ το στόμα-χέρι.

Ο άνθρωπος είναι αρνητικός,αμόρφωτος,ασυναίσθητος,αμπαλος κ ότι άλλο θέλετε αλλα μην ανοίγεται νέους ορίζοντες για να βγάλουμε όλοι μαζί με τα χέρια ενωμένα σαπίλες.Ο odis έκανε την πιο ωραία απάντηση.Εδώ το πάτε μέσω κυπριακού νομίζω.Η περίπτωση που σας έτυχε απο τον Νάκα ίσως είναι κ μεμονωμένη.Ισως έχουν αλλάξει τα πράγματα πλέον, ίσως κ όχι δεν ξέρω αλλά τείνετε προς μια κατεύθυνση με λίγες διαφοροποιήσεις.Δεν προσπαθώ να υποστηρίξω καμμία μεριά αλλά να μην σαπίσει κιάλλο το θέμα που έχει καταντήσει ήδη σκουπιδοτενεκές.Μήπως το σώσουμε απ τη χωματερή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 spy

 

Τα εχω πει κ εγω παλιοτερα για τη νεα γενια τζαζιστων που νομιζουν οτι παιζουν αυτα που ακουν ή οτι τα βιωματα των καθηγητων τους εχουν γινει δικα τους επειδη τα ακουσαν στο διαλειμμα απο την εκμαθηση της Cmaj.Oλη η ευθυνη βαρυνει το μαθητη κ οχι τον καθηγητη.

 

Θα χρησιμοποιησω κ εγω μια εκφραση του καθηγητη μου παντως: hopeless case ;D

 

YΓ.odis τα 'σπασες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου