Προς το περιεχόμενο

While my guitar gently weeps jam


ex-Smurflord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλοπροαιρετο "πειραγμα":

 

"odis θελω να το μαθω. μπορεις να μου το γραψεις σε μια δηλωση του νομου 105 και να μου το στειλεις αντικαταβολη?" ;D ;D ;D ;D (με γνησιο της υπογραφης ομως , που ισχυει για ενα  εξαμηνο διοτι μετα δεν θα εχω δικαιοδοσια να το εκτελω στα μπουζουκια) ;D ;D ;D

 

σοβαρα τωρα.

 

οταν πρωτοαρχισα να κανω μαθημα ηρθα αντιμετωπος πρωτα με τον εαυτο μου και μετα με το παιδι που με κοιταγε στα ματια σαν ξερο σφουγγαρι να ρουφηξει αμεσως οτιδηποτε ακουσει η δει.

 

πιστευω οτι σε αρχαριους την αποκλειστικη ευθυνη εχει ο δασκαλος.πρεπει να κανει αντικειμενικο μαθημα χωρις να βαζει μεσα προσωπικα του στοιχεια.δεν πρεπει να βλεπει τον μαθητη σαν μελλοντικο του βελτιωμενο αντιγραφο.

 

στους πιο προχωρημενους μαθητες νομιζω πως πρεπει να δοθουν διαφορα ερεθισματα , με εμφαση ομως στο δικο τους προσωπικο στυλ που πρεπει να "χτισουν". πρεπει να τους εμφυτεψει ο δασκαλος στο μυαλο οτι ο ιδιος δεν ειναι τελειος και η να παραπεμψει σε παραδειγματα διαφορων εκτελεσεων του μουσικου στυλ που ενδιαφερει τον μαθητη , η να προσπαθησει να του "ανοιξει" οριζοντα για το πως θα αξιοποιησει πιο σωστα και ευρηματικα οτι εχει μαθει μεχρι τωρα.

 

και η δυο εχουν μεριδιο ευθυνης αλλα κυριως ο δασκαλος που ειναι και ο καθοδηγητης.

 

αυτα απο προσωπικη πειρα 13 ετων διδασκαλιας.

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1 ακόμα στον spy. Ο δάσκαλος μπορεί να είναι όσο βλάκας θέλει (ευθύνη του), αλλά όταν εγώ κάθομαι και ακολουθώ ό,τι βλακεία λέει ή αναπαράγω την κάθε ατάκα του δε φταίει αυτός, εγώ φταίω. Είναι θέμα ωριμότητας, όπως ακριβώς είπε ο spy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω πει κ εγω παλιοτερα για τη νεα γενια τζαζιστων που νομιζουν οτι παιζουν αυτα που ακουν ή οτι τα βιωματα των καθηγητων τους εχουν γινει δικα τους επειδη τα ακουσαν στο διαλειμμα απο την εκμαθηση της Cmaj.

Χε χε, αυτά τα διαλλείματα μετά το "οτολιβς" έχουν κάνει πολλή ζημιά. Άσε που έχουν μετατρέψει μεταλάδες σε fusionίστες σε διάστημα 1 μήνα... ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τζαζ κ φιούζιον λίγα άτομα θα ενδιαφερθουν κ αυτό θα το κάνουν σε μια ηλικία που θα έχουν ξεφύγει απ το στύλ κοιτάω στα μάτια κ αφομοιώνομαι με τον δάσκαλο κ του γλύφω κ το "φρου-φρού" κτλ κτλ.

 

Μήπως λέω μήπως το ματώνετε κ πίσω κ μπροστά?Μήπως ένας 25 χρονος μπορεί να φιλτράρει το τι βλέπει κ παίρνει απ τον κάθε καθηγητή σε θέμα ή κ να διαβάσει πλέον στο ίντερνετ κάτι που δεν αληθεύει?Μήπως τυχαίνει να είστε η περίπτωση που διδάσκετε σε 15 χρονα κ απλά αναφέρετε τις εμπειρίες σας επειδή "κολάνε" στο θέμα?

 

Δεν το καταλαβαίνω αυτό το μίσος κ την αντιπάθεια σ' αυτούς που προσπαθούν να μάθουν κ δεν είναι benson γιατί είναι μια εξαίρεση αυτή κ πάλι χωρίς να έχουμε τα άπειρα στοιχεία κ το background για να κρίνουμε απο πολλές μεριές.

 

Οι μέντορες δεν υπάρχουν πια, τους πάτησε το τρένο κ τα πιτσιρίκια κάνουν μαθημα με τον μακάκα τον θυγμένο, yo. Να κάνω κ τη ρίμα μου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Χε χε, αυτά τα διαλλείματα μετά το "οτολιβς" έχουν κάνει πολλή ζημιά. Άσε που έχουν μετατρέψει μεταλάδες σε fusionίστες σε διάστημα 1 μήνα... ;D ;D ;D

 

Γαμ*%#ενο chorus... ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

YΓ.odis τα 'σπασες :)

Είναι απλά... συμφωνία!

 

Πάντως ρε παίδες να πω κι εγώ το κρίμα μου.

 

Ο Benson είπε τα "σύκα", σύκα.

 

ΟΚ. Δεν ξέρω πόσο πρέπον ειναι αυτό, αλλά και όσοι απαντήσατε στον  Benson, πλέξατε ιστορίες, (πολύ καθημερινές είναι η αλήθεια) που μπορεί να μην είναι καν κοντά στην πραγματικότητα.

 

Ασπάζομαι ότι όλοι για να μάθουμε είμαστε εδώ.

 

Εσείς πέστε μου όμως... και νομίζω εδώ είναι το ζουμί. (φίλε Gothic δεν αναφέρομαι σ' εσένα).

 

Τι πρέπει να περιμένει κάποιος που "εκτίθεται" μεταξύ μουσικών:

 

1. Περικοκλάδες = "καλό, αλλά εκείνη την ώρα ίσως απέδιδες Δαλάι Λάμα έξω από την Ντάρμσαλα, την ώρα που... αλλά ξέρεις..."

ή

2. Φίλε μου, φαίνεται ότι είσαι αρχάριος και πρέπει να κάνεις... α, β, γ, κλπ.

 

Τι νομίζετε ότι θα τον ωφελείσει περισσότερο;

 

Αυτή είναι κουβέντα για να γίνει, και να καταλήξουμε κι εμείς τι πρέπει να λέμε.

 

Πρέπει να είμαστε πάνω απ' όλα ευγενικοί.

 

Όσοι είμαστε ακόμα μαθητές (επίσημα) μπορούμε να απαντάμε υποκειμενικά.

Αλλά ποιά πρέπει να είναι η απάντηση από τον δάσκαλο κι από τον έμπειρο;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά ποιά πρέπει να είναι η απάντηση από τον δάσκαλο κι από τον έμπειρο;

 

Πάντως σίγουρα ΟΧΙ το "Εσυ δεν μπορεις να σταυρωσεις νοτα. Δοκιμασε κατι αλλο, οπως μια κιθαρα με μια χορδη"... ::)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πρέπει να περιμένει κάποιος που "εκτίθεται" μεταξύ μουσικών:

 

1. Περικοκλάδες = "καλό, αλλά εκείνη την ώρα ίσως απέδιδες Δαλάι Λάμα έξω από την Ντάρμσαλα, την ώρα που... αλλά ξέρεις..."

ή

2. Φίλε μου, φαίνεται ότι είσαι αρχάριος και πρέπει να κάνεις... α, β, γ, κλπ.

 

Τι νομίζετε ότι θα τον ωφελείσει περισσότερο;

Το 2. Όπως του γράψαμε κάποιοι από μας μόλις καταλάβαμε πού το πάει. Ούτε μονόχορδες κιθάρες, ούτε "Είσαι αρχάριος. Δεν ξέρεις αρμονία. ΤΕΛΟΣ."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε τα σύκα τα είπε αλλά τα έκοψε κ πρόωρα απ τη συκιά κ μας στάθηκαν απ ότι φαίνεται λίγο βαριά.

 

Η λύση συγκεκριμένα μέσω ίντερνετ δεν είναι οι ακραίες απαντήσεις προς θεού.Ούτε οτι είσαι φιλαράκι για την καθαριότητα στο δήμο αλλά ουτε οτι με το κομμάτι σου πήγα στο Εβερεστ κ γύρισα κ είδα κ παπαρούνες στο δρόμο κ μάζεψα κ χαμομήλι.

 

Ευγενια, ειλικρίνεια,βοήθεια,υποδείξεις,αντικειμενική κρίτική κ.α. πρέπει να είναι τα χαρακτηριστικά των πόστ ενός κλίπ θα λεγά.Αλλά κάθε φορά μας βγαίνει κακία,δασκαλιλίκι κ ότι άλλο χωράει ο νους κ γίνεται το πόστ πυγολαμπίδα για να φωτίζουμε όλοι μαζί κ να το πάμε βόλτα με φουρτούνα χωρίς προορισμό.

 

 

Έντιτ:Τα ίδια λέμε με διαφορά δευτερολέπτων κ αποτύπωσης....Αλλα κρίμα να το σβήσω το μαργαριτάρι μου τόσο κόπο έκανα:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου