Προς το περιεχόμενο

While my guitar gently weeps jam


ex-Smurflord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 91
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εσυ εχεις @@ να παιξεις σκυλαδικα η παπαριζου? Η ειναι μη ποιτικα για σενα και μονο τα blues και η rock ειναι μουσικες "σωστες"?

 

ρε μεγαλωσε λιγο κ μαθε να διαβαζεις!

εγω αμα χρειαστει θα κατσω να μαθω κ παπαριζουν κ οτι αλο θες αλλα το θεμα δεν ειναι εκει!

εσυ που σαν μεγας μουσικος ερχεσε εδω κ μας κραζεις κ μας λες ασχετους μπορεις να μας δειξεις την δουλεια σου για να μαθουμε κ εμεις ρε φιλε!

αμα θες να σου πληρωσω κ ιδιαιτερο!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί, είναι εύκολο το δωδεκάμετρο; ??? ???

 

Εξαρταται... Ειναι απο τα πρωτα πραγματα ππυ μαθαινει ενας αρχαριος στην κιθαρα. Ειναι το πρωτο πραγμα που θα μαθεις να παιζεις μια μουσικη σχολη. Τωρα υπαρχουν και παιχτες σαν τον Henderson που ειναι απο το διαστημα αλλα δεν στεκει καποιος που θελει να λεγεται κιθραιστας η' μουσικος και να μην ξερει να παιζει ενα 12 μετρο blues. Ειναι σαν να θες να τελειωσεις το Μαθηματικο και να μην ξερεις να λυνεις εξισωσεις 1ου βαθμου...

Και αντι να παιξουμε σωστα την εχουμε δει με τα παραξενα παιξιματα και τα δηθεν προοδευτικα και απο μελετη τιποτα.

 

P.S.: εννοω 12 μετρο blues παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βenson.....καταλαβαινω το οτι μπορει να μην σου αρεσει το οποιοδηποτε κλιπακι και φανταζομαι θα εχεις τους λογους σου, αλλα ξερεις, επειδη ακομα η ευγενεια συγκαταλεγεται στις αρετες του ανθρωπινου γενους θα ηταν καλο να συμπεριλαβεις και τον εαυτο σου σε αυτο.

 

 

Επιπλεον, και αυτο ειναι γενικοτερη παρατηρηση, δεν κρινουμε ολους με τα ιδια κριτηρια.......Με διαφορετικη αυστηροτητα θα κρινω τον Benson (τον αληθινο εννοω οχι τον γυαλαντζι του noiz.....απλη συνωνυμια.....μην ανησυχεις), ή καποιο μελος που εχει δισκογραφια ή ασχολειται επαγγελματικα με τη μουσικη, και με αλλη αυστηροτητα θα κρινω τα κλιπακια του χομπιστα , του ερασιτεχνη η του μουσικου του Σαββατοκυριακου. Ολους ομως ανεξαιρετως οφειλεις να τους σεβαστεις και να τους αντιμετωπισεις με ευγενεια.....διαφορετικα μπορεις να την κανεις για αλλα φορουμς νομιζω.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά......... κ για άλλη μια φορά χάνεται η μπάλα. Συμφωνώ κι εγώ ότι δε μου αρέσει το κλιπ, θέλει δουλειά ακόμη στους αυτοσχεδιασμούς σου φίλε Gothic, και θα συμφωνήσω στο εξής: μη βρίσκεις δικαιολογία στο "περίεργο" παίξιμο. Δούλεψέ το παραπάνω, γιατί και αρκετά bends χάνεις και είσαι εκτός ρυθμού σε κάποια σημεία (ελάχιστα, αλλά για μένα αυτό καταστρέφει όλη την ατμόσφαιρα) και "περίεργες" (aka λάθος) νότες παίζεις σε διάφορα σημεία. Προσωπικά δε μπορώ καν να παίξω όπως παίζες σε αυτοσχεδιασμό κλπ, αλλά προτιμώ να παίζω πιο αργά και πιο απλά αντί να ανοίγομαι εκεί που δε με παίρνει. Προσωπικά θα σου πρότεινα κι εγώ άπειρη μελέτη και δουλειά, ουσιαστικά αυτά ακριβως που σου είπε ο spy.

 

Πέραν αυτού όμως, γιατί ακριβώς ασχολούμαστε με τις ΒΛΑΚΕΙΕΣ του benson? Άσε ρε μεγάλε, κι εμένα δε μου άρεσε το κλιπ, και το βρήκα τόσο κακό όσο κι εσύ, αλλά τουλάχιστον δεν τον έβρισα τον άνθρωπο. Επίσης, σε παρακαλώ να μας δώσεις μια διεύθυνση ώστε να κάνουμε έναν έρανο να σου στείλουμε κάποια λεφτά για ψυχική οδύνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ ψηφίζω, το κομμάτι του Gothic να παραμείνει( αν θέλει κι ο ίδιος βέβαια) και να μετονομαστει σε:

  "while my guitar strangely weeps " έτσι ώστε να είναι και πιο αντιπροσωπευτικός ο τίτλος.

Προσωπικά ,δεν ενοχλήθηκα από το out of scale παίξιμο ,παρά μόνο από κάποιες φαγωμένες νότες και κολλήματα στο ρυθμικό μέρος του track. Gothic, θα σου πρότεινα να ακούσεις αυτά που έπαιξες και φράση-φράση, να προσπαθήσεις να ξαναπαίξεις ακριβώς τα ίδια, μέχρι να "κάτσουν" καλά τεχνικά. Έως την στιγμή που θα το καταφέρεις θα έχεις δει κι εσύ ότι φρασεολογικά κάποια πράγματα δεν θα σου κάνουν ούτε εσένα και θα αναθεωρήσεις. Αυτός είναι ένας καλός τρόπος-κατά την γνώμη μου- να ερχόμαστε ψυχικά πιο κοντά σ'αυτά που παίζουμε και να αποκτάμε μουσική αυτογνωσία.

 

 

@ Benson:  Η μουσική, φίλε, είναι η κατ'εξοχήν συντροφική τέχνη και προκύπτει από την αλληλεγγύη, την καταννόηση, την αυταπάρνηση και την ανεκτικότητα στις ιδιοτροπίες των άλλων. Προυποθέτει αγάπη για τον κόσμο και τους ανθρώπους, έστω κι αν κάπου-κάπου εκφράζει (ορθώς) το μίσος την οργή και την απαξίωση.

Άσε τις κριτικές και βρες μια παρέα από μουσικούς και παίξτε ασταμάτητα, μέχρι να ματώσουν τα χέρια σας.

Α... και ένα tip... Παράτα προς το παρόν τον Scott Henderson και ξανα άκουσέ τον σε 5-6 χρόνια. Βγες από το κεφάλι σου και άκου την καρδιά σου. Παίξε κάποια πιο "σωματικά" ήδη μουσικής που ταιριάζουν στο νεαρό της ηλικίας σου . Έχεις πολύ καιρό μπροστά σου και είναι κρίμα να τον σπαταλάς σε επιπόλαιες κριτικές και να κρατάς αμυντικο-αλαζωνικές σκληροπυρηνικές θέσεις..... ΖΗΣΕ.

                                                cheers

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε π*$στη μου, ολο τα χανω τα καλα, γαμωτο!

Ελα ρε Benson Θεε..!

Εγω θα αρχισω την ψυχολογηση.

Λοιπον Γιωργακη:

-Παιζεις 4-6 χρονια κιθαρα

-Πας, σε ωδειο, και κατα πασα πιθανοτητα, στον Νακα.

-Εισαι "jazz lover", και παιζεις με τον neck μαγνητη της κιθαρας σου, με το tone full κατεβασμενο.Σαν να μην εφτανε αυτο, νομιζεις πως εχεις και ηχο. Φιλε, σκατα ηχο εχεις. Ο ηχος σου ειναι πλαστικος, ψοφιος και ψευτικος. Την επομενη φορα που θα ξαναακουσω jazzιστα να παιζει με το tone full κατεβασμενο για να κρυβει το απαισιο phrasing του με αδιανοητη μουντιλα, θα ανεβω στη σκηνη, θα του βαλω full tone στο ποτενσιομετρο και θα το ξεβιδωσω, να πεσει μεσα στο σκαφος για να μην το πειραζουν.

-Στο ωδειο σου, που κατα πασα πιθανοτητα ειναι ο Νακας οπως προαναφεραμε,ο καθηγητης  σου σου  χει φουσκωσει τα μυαλα, και σου λεει πως αν τον ακους, σε 7-8 χρονια, θα γινεις σαν τον Benson, και αν προσπαθισεις λιγο παραπανω θα γινεις σαν και αυτον (εννοειται πως ειναι καλυτερος απ τον καθε μπενσον. Η ετσι νομιζει ο ιδιος τελωσπαντων, αντε και η μητερα του).

-Αντιγραφεις το παιξιμο του, και μενεις μεσα στο "κουτακι" του. Επειδη δεν το χεις ακομα ολοκληρο το "κουτακι" αλλα μερος του, εισαι ανασφαλης . Οταν θα γινεις ιδιος με αυτον, νομιζεις πως θα εχεις ολοκληρωθει και θα γινεις σουπερπαιχταρας, και θα αφησεις το ονομα σου στις ενδοξες σελιδες της ελληνικης τζαζ. Βασικα, αρχισε να σκευτεσαι και την πιθανοτητα να καταληξεις στα Ανω Σεκλανα, να σου πετανε λουλουδια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου