Προς το περιεχόμενο

Νοσταλγία και noiz celebs


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 102
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αμάν βαβούρα!!!! Θα με πάρουν τα κλάματα τώρα

 

Ο μικρός ιππότης είναι με την παρέα που έχει τον πελεγκρίνο; Τον υποψήφιο μεξικανό μεγασερίφη της παρεας που τα έκανε συνήθως μαντάρα με την αδεξιότητά του (ή έτσι λέγανε το γάιδαρό του);

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μιλάμε συγκινήθηκα.

Ορίστε και ο μεγάλος ποδοσφαιρικός ήρωας Ερίκ Καστέλ.

 

Πάντως για το θέμα περί ελληνικής μουσικής, έχω να ρωτήσω τι χαρακτηρίζουμε ως ελληνική μουσική και γενικά τι εννοούμε όταν λέμε ότι κάτι είναι ελληνικό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο το τι ειναι ελληνικο, το θεμα μπορει να διατυπωθει πιο γενικα:Μουσικη, υπαρχει αραγε;

Και αν υπαρχει, που τη βρισκετε να τη βρω κι εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τους φλώρους που διάβαζαν Μπλεκ ήσουν ε; Τα πραγματικά αγόρια διάβαζαν ΜΟΝΟ ΑΓΟΡΙ ρεεεε...

 

Nομιζω το Αγορι κυκλοφορησε μετα.

Πρωτα πρεπει να ηταν Ομπραξ, Τρουενο και μετα Μπλεκ και Αγορι... Αφηνω στην ακρη Σοφερακι, Ταρατατα κλπ...

Καλα για Βαβουρα δεν το συζητω, αυτη κυκλοφορησε μολις προχθες...

 

 

Κλεινοντας να αποδωσω ρισπεκτ στο Διαστημοπλοιο Αργω, στο Σουπερ Παγουρινο, στο Τσικιτσακα-μπουμ, στον Τιραμολα, στον Πατρικ Νταφι (τον ανθρωπο απο την Ατλαντιδα) τον λοχια Τομ Σωντερς στην σειρα "η Μαχη", την βιονικη γυναικα, τον βιονικο αντρα, στον Στηβ Μαγκαρετ (Χαβαη 5-0) και στον Ντανο, στα χαρτακια με Ατου και Υπερατου, στην Φιγκουρινι Πανινι, στα κομικς εκδοσης ΚΑΜΠΑΝΑ (μονο ηρωες Marvel -spiderman, hulk, captain marvel, εκδικητες, xmen, iron man, master of kung fu, captain america...- και οχι τους ξενερωτους της DC -superman, wonderwoman, batman κλπ που ηρθαν Ελλαδα πολυ μετα-), τις επανεκδοσεις των Μικρος Ηρωας, Φαντομ, Ελληνας Ταρζαν και σε αλλους πολλους που ξεχναω τωρα και χωρις την βοηθεια τους δεν θα εφτανα εδω που εφτασα.

 

Και η γυναικα μου στελνει αγωνιστικους χαιρετισμους στην Κατερινα, την Μανινα, την Σουπερ Κατερινα, την Παττυ και τον Καριμπου στις τελευταιες σελιδες του Σεραφινο/Τιραμολα που της σταθηκαν γερα τα δυσκολα εκεινα  χρονια.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τους φλώρους που διάβαζαν Μπλεκ ήσουν ε; Τα πραγματικά αγόρια διάβαζαν ΜΟΝΟ ΑΓΟΡΙ ρεεεε...

 

Nομιζω το Αγορι κυκλοφορησε μετα.

Πρωτα πρεπει να ηταν Ομπραξ, Τρουενο και μετα Μπλεκ και Αγορι... Αφηνω στην ακρη Σοφερακι, Ταρατατα κλπ...

Καλα για Βαβουρα δεν το συζητω, αυτη κυκλοφορησε μολις προχθες...

 

 

Κλεινοντας να αποδωσω ρισπεκτ στο Διαστημοπλοιο Αργω, στο Σουπερ Παγουρινο, στο Τσικιτσακα-μπουμ, στον Τιραμολα, στον Πατρικ Νταφι (τον ανθρωπο απο την Ατλαντιδα) τον λοχια Τομ Σωντερς στην σειρα "η Μαχη", την βιονικη γυναικα, τον βιονικο αντρα, στον Στηβ Μαγκαρετ (Χαβαη 5-0) και στον Ντανο, στα χαρτακια με Ατου και Υπερατου, στην Φιγκουρινι Πανινι και σε αλλους πολλους που ξεχναω τωρα και χωρις την βοηθεια τους δεν θα εφτανα εδω που εφτασα.

 

πρωτα απο ολα κυκλοφορησαν απο τον Πεχλιβανιδη τα ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ (βγαινουν ακομα) καπου στις αρχες του 50.

 

μετα ηρθε το 66 το ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ .

 

Μετα βγηκε ο Μπλεκ το 1969 και μετα ολοι οι υπολοιποι το ΑΓΟΡΙ με τον ΟΜΠΡΑΞ βγηκαν το 75.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρωτα απο ολα κυκλοφορησαν απο τον Πεχλιβανιδη τα ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ (βγαινουν ακομα) καπου στις αρχες του 50.

 

Κλασσικα εικονογραφημενα ειναι αλλη ιστορια. Ηταν εγκυκλοπαιδικα, κουλτουριαρικα, για τους απουσιολογους. Δεν τα συμπαθησα ποτε. Οι γονεις μου ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΑΝ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΩ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΕΦΕΡΝΑ ΣΠΙΤΙ !!!

 

Οσο για τις χρονολογιες δεν ειμαι σιγουρος, αλλα νομιζω οτι πρωτα επιασα στα χερια μου Τρουενο/Ομπραξ και μετα Μπλεκ/Αγορι. Μαλιστα νομιζω οτι ηρωες που υπηρχαν στο Τρουενο μετα εκαναν μεταγραφη στο Μπλεκ η εγιναν το Μπλεκ η κατι τετοιο... δεν κοβω το κεφαλι μου ... πρεπει να παω στο πατρικο μου να ψαξω κουτες για να μιλησω με στοιχεια.

 

Αυτο που γουσταρα και εξαφανιστηκε μια που μιλας και για κομικς τυπου Μικι ηταν ο mighty mouse που ομως εκδοθηκε για 2-3 χρονια tops και μετα σταματησε.

 

Respect επισης σε οποιους μαζευαν καπακια απο τις 7up και τις Pepsi και σε οσους εχουν κρατησει γιο-γιο Φαντα, Κοκα Κολα κλπ. Long live τα παπουτσια "Ζητα Ελλας", τα παιχνιδια "Mister P" και οι πορτοκαλαδες σε σχημα στρογγυλο σαν μπαλιτσα/πορτοκαλι που τις χρησιμοποιουσαμε στα διαλειματα για μπαλιτσα.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου