Προς το περιεχόμενο

Percussion beauty contest


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

απο μενα .....

gretsch catalina maple  20'' 10'' 12'' 14'' 16''

Instabul traditional ride 22'' / hats 14'' /crash 16''/ splash 12'' sultan series

DW 9000 διπεταλο και Βαση hi-hats και υπολοιπο hardware gibraltar

 

;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο παλικάρια, πολύ ωραία σετ. Άντε, γιατί οι κιθαροτέτοιοι έχουν πάρει πολύ αέρα! ;)

 

HARIS μη μου λες τέτοια και τρελένομαι!!! πραγματικά μου αρέσουν πάρα πολύ αυτά τα τύμπανα, αλλά δεν περίμενα να συγκρίνονται με τα USA...

θα με ενδιέφερε πολύ ένα σύντομο ρηβιού απο τα δύο σετ που έχεις ανεβάσει φώτος...δλδ ποιά χρησιμοποιείς που, περίπου τι ήχο έχουν τα μεν και τα δε κλπκλπ

 

WrT, μην σου κάνει εντύπωση. Μπορεί να είναι ταϊβανέζικα αλλά είναι high-end τύμπανα, με τις ακριβείς προδιαγραφές της Gretsch και την τεράστια κατασκευαστική εμπειρία και τον ποιοτικό έλεγχο των άπω-ανατολικών. Παρεμπιπτόντως, τα Renown είναι μόνο maple ενώ τα αμερικάνικα είναι συνδυασμός maple και gumwood. Όχι ότι έχει ιδιαίτερη σημασία - το all-maple hype έχει παραγίνει τα τελευταία χρόνια, και η Gretsch φτιάχνει εκπληκτικά τύμπανα με αυτή τη "συνταγή" (maple/gumwood) εδώ και μισό αιώνα…

 

Να και ένα από τα βίντεο του McLaughlin με τον Colaiuta και τη Renown (ναι, ξέρω… κι εγώ κάθε φορά που ακούω κάτι τέτοιους τύπους να παίζουν νοσταλγώ τους White Stripes…).

 

http://www.youtube.com/watch?v=ywqUjFFjJBc&hl=en&rel=0

 

Όσον αφορά στα δύο σετ, η Gretsch είναι χαμαιλέοντας. Κάνει για οποιοδήποτε στυλ και ανάλογα με το κούρδισμα (κουρδίζεται πολύ εύκολα) και τα δέρματα, μπορεί να ακουστεί σχεδόν vintage ή εντελώς σύγχρονη.

 

Η Ludwig είναι αυτό ακριβώς που θα περίμενε κάποιος. Το απόλυτο, νόου-μπούλσιτ ροκ (και μπλουζ και φανκ…) σετ. Με μονά coated δέρματα έχει τον κλασικό vintage ήχο που ακούς σε δίσκους '60s και '70s (πριν αρχίσουν να βγάζουν τις κάτω μεμβράνες και να γεμίζουν τις κάσες με είδη προικός). Είναι λίγο δύσκολη στο κούρδισμα και δεν έχει τόσο μεγάλο εύρος όσο η Gretsch, αλλά το sweet spot της είναι πολύ sweet…

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ανεβάσω και γω τα δικά μου κάποια στιγμή.

Μία ερώτηση.Chembeast τα china στις foto τι διαστάσεις και εταιρίας είναι? ;D

Παρεπιπτόντως...όλα τα set φοβερά.Εμένα βέβαια πιο πολύ μου αρέσει του chem.

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σύγκριση με zildjan που μάλλον έχουν τα πιο ωραία china υπάρχει σύγκριση?

Ρωτάω γιατί οι τιμές όπως ξέρεις έχουν μεγάλη απόσταση.Σε σχέση χρήμα/ποιότητα  ικανοποιούν το αυτί?

Σε 2 ωρίτσες έχω μάθημα στο ΜΜS.Πάω να τα "βαρέσω".Με έψισες τώρα! :)

Σόρρυ ρε παιδιά για το offtopic! ;D

Θα ανεβάσω λειαν συντόμως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zildjan που μάλλον έχουν τα πιο ωραία china

 

αν και αυτό είναι υποκειμενικό τελείως, θα έλεγα ότι τα καλύτερα china είναι τα ΚΙΝΕΖΙΚΑ  ;D ;) όπως τα Wuhan...

 

ανεβάζω κ εγώ μια φώτο-σύνθεση να φανεί το PEARL maple free float piccolo ταμπούρο και η στάμνα μου ελληνικής κατασκευής από την ethnic percussionhttp://www.percussioncamp.gr/html/bio/Anastasia_Mamali.pdf...φυσικά δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από άλλες φώτογραφίες εξοπλισμών που χουν ανέβει κατακαιρούς στο νοιζ αφού είναι κ εδώ παρούσα η παντόφλα {σήμα κατατεθέν τον νοιζ κιθαροηφωτογραφήσεων}

 

Haris, λές "η Gretsch είναι χαμαιλέοντας" και πραγματικά είναι η εικόνα που έχω κ εγώ στο μυαλό μου. Ελπίζω να αξιωθώ να το μάθω απο πρώτο χέρι... ;)

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο.Υποκειμενικό θέμα είναι. ;D

Πήγα και άκουσα τα china της MEINL (σειρές Amun , Byzance , Mb20 , Mb10 , soundcaster) και έπαθα πλάκα με το 18 Byzance!Φοβερό!

Διάρκεια,"πολύ βρωμιά" και αρκετά "σκοτεινό".Ότι πρέπει για rock,progressive και κάθε είδους metal.

Από βδομάδα θα δοκιμάσω και τα Wuhan και θα ανεβάσω και φοτο. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άκουσα τα china της MEINL (και έπαθα πλάκα με το 18 Byzance!Φοβερό!

 

δεν εχει τύχει να τα ακούσω..μου φαίνεται πρέπει κατέβω καμιά βόλτα ;)στο κέντρο...

πάντως τα σπλας της μεινλ που χω ακούσει δε μου άρεσαν τόσο...μάλλον ήταν πολυ "βρώμικα" όπως λες κ εσύ ενώ έψαχνα κάτι πιο "καθαρό" ..πιό λάτιν...

αλλά τα china πρέπει να ναι λίγο "βρώμικα" για να μου αρέσουν 8)

 

ήθελα να ρωτήσω για το hardware της gibraltar. Τι λέει; Ευχαριστημένοι; {Απ' όσο ξέρω και τα Gretsch Renown έρχονται με Gibraltar hardware}

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο κολακευτικά λόγια έχω διαβάσει για τα gibraltar και σε ακριβές και σε φθηνές σειρές.Τα gretsch είναι κορυφαία τύμπανα συγκρίσιμα και τις κορυφαίες σειρές όλων των γνωστών εταιρειών. Το ότι φτιάχνονατι στην Κίνα δεν λέει τίποτα. Και κατασκευαστικά καμία σχέση με τα φθηνότερα catalina maple,birch τα οποία δεν μου γέμισαν το μάτι όσον αφορά την ποιότητα. Εδώ και καιρό λιγουρεύομαι ένα ταμπούρο renown 14Χ5 από ebay. Το 'χα ακούσει και έπαθα πλάκα. ;D 8)

Να και ένα

http://cgi.ebay.com/GRETSCH-14-10-Ply-Gloss-Maple-Snare-Drum_W0QQitemZ250253988578QQihZ015QQcategoryZ38095QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου