Προς το περιεχόμενο

Σπουδες Μουσικης Τεχνολογιας σε ΙΕΚ-reason-vst's-midi etc


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειμαι τελειως αρχαριος και επι χρονια ψηνομουνα να μαθω να παραγω τη δικια μου ηλεκτρονικη μουσικη.με τα πανω -κατω της ζωης ομως ουτε που αγγιξα.τωρα που εχω καποια φραγκα στην ακρη σκεφτομουνα να πηγαινα στην SAE η' στην ΑΚΜΗ για μουσικη τεχνολογια.να διευκρινησω οτι δε με απασχολει να το κανω επαγγελμα απλα βλεπω οτι ειδικα στην τρανς,κυκλοφορουν παμπολοι αταλαντοι επαναλαμβανομενα,αδιαφορα τρακ μονο και μονο επειδη εχουν ενα pc και κανα-δυο software.θελω μοναχα να μαθω πως να παραγω δικα μου κοματια για εκτονωση.παρ ολα αυτα θελω να παω καπου που απεδεδειγμενα γινεται καλη δουλεια.δηλαδη με δεδομενο οτι η αφοσιωση μου στα μαθηματα θα ειναι ειλικρινης,οταν θα βγω απο εκει να ξερω οπωσδηποτε θεωρητικα και πρακτικα πως να δημιουργησω ενα κομματι.το αν θα εχει εμπνευση και γουστο κανεις δε μπορει να το ξερει.σχετικα με τις 2 σχολες γνωριζει καποιος πρωτα απ'ολα τα διδακτρα πανω-κατω?επισης οποιαδηποτε αλλη πληροφορια θα μου ειναι μεγαλη βοηθεια.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Hi,Methatonic!

 

Νομίζω ότι κάπως έτσι,στον ίδιο δρόμο ζωής όπως τον δικό σου,είχα κι εγώ.

Μέχρι που αποφάσισα μετά από πολλά χρόνια να ξεκινήσω και πάλι.

 

Σίγουρα η SAE είναι κατά πολύ ακριβότερη στα δίδακτρα.

10.000 € σίγουρα για να διεκπεραιώσεις τους κύκλους μαθημάτων και να φτάσεις στον τίτλο που επιθμείς.Αν είναι Audio Engineering ή απλά Eletcronic Music Production (εδώ βγαίνει λίγο πιο κάτω από τα 10 χιχλιάρικα).

Οι κα. Ακριβή στη SAE,είναι αρκετά φιλική και εξυπηρετική.Θα σου δώσει όποια πληροφορία χρειάζεσαι.Just Call Them ...

 

Πάντως και μόνος να ξεκινήσεις,ψάχνοντας,μαθαίνοντας,ρωτώντας και με την κατάλληλη υποστήριξη από την κοινότητα των Noiz'ers,θα είναι εξίσου καλά!

 

Παιδεύοντάς σε,μαθαίνεις καλύτερα.Κι αυτό είναι πολύτιμο στη μουσική παραγωγή,ειδικά και γενικά,σημαντικότατο !

 

Η κοινότητα του Noiz είναι πάντω ΕΔΩ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά χαρά,

 

εγώ προσωπικά αν ήμουν στην θέση σου ούτε απ' έξω από την SAE δεν θα περνούσα - και την οποιαδήποτε SAE. ΑΝ τα δίδακτρα είναι 10.000 ευρώ (πάνω κάτω) τότε εναλλακτικά θα σου πρότεινα τα εξής:

 

1. Υπολογιστής = 1500 ευρώ

2. Sequencer (π.χ. Cubase) = 700 ευρώ

3. Ένα καλό audio interface (π.χ. RME Fireface 800) = 1200 ευρώ

4. Ένα ζεύγος καλά studio monitors (π.χ. Mackie HR-824 MK2) = 1200 ευρώ

5. Ένα Access Virus TI = 2200 ευρώ

6. Για διάφορα plug-ins κ.λ.π = 500 ευρώ

7. Για μία μέτρια ηχητική μόνωση = 1000 ευρώ

8. Δύο βιβλία για ηχογράφηση, μίξη και ίσως mastering = 60 ευρώ

 

Το σύνολο = 8360 ευρώ. Μπορεί φυσικά να βγει και πολύ φτηνότερο. Μόνο τα manual να διαβάσεις, έχεις κάνει μία πολύ καλή αρχή. Υπάρχουν διάφορα fora όπως αυτό που είμαστε τώρα και μπορείς να πάρεις πληροφορίες για οποιαδήποτε πιθανή αγορά - κίνηση - αμφιβολία. Μην αυταπατάσαι ότι επειδή στην SAE μπορεί να έχουν SSL κονσόλες και Genelec ηχεία, και δεν ξέρω και γω τι άλλο, ότι όλα αυτά θα τα χρησιμοποιήσεις μόλις πάρεις το πτυχίο σου. Δεν αμφιβάλλω ότι θα μάθεις κάποια πράγματα και σε μία τέτοια σχολή - απλά θεωρώ ότι αυτά τα χρήματα είναι ΣΑΦΩΣ καλύτερα να δαπανηθούν αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Υπολογιστής = 1500 ευρώ

2. Sequencer (π.χ. Cubase) = 700 ευρώ

3. Ένα καλό audio interface (π.χ. RME Fireface 800) = 1200 ευρώ

4. Ένα ζεύγος καλά studio monitors (π.χ. Mackie HR-824 MK2) = 1200 ευρώ

5. Ένα Access Virus TI = 2200 ευρώ

6. Για διάφορα plug-ins κ.λ.π = 500 ευρώ

7. Για μία μέτρια ηχητική μόνωση = 1000 ευρώ

8. Δύο βιβλία για ηχογράφηση, μίξη και ίσως mastering = 60 ευρώ

 

 

+ 500.

 

Και να προσθέσω:

 

9. να στρώσεις τον κώλο σου πάνω τους.

 

 

 

Η σχολή θα σου μάθει να χειρίζεσαι τα προγράμματα. Αυτό μπορούν να σου το μάθουν και τα manuals ή και τα βιβλία.

 

Απο κει και πέρα το μόνο που μένει είναι να εξασκήσεις το αυτί σου κάτι που δεν στο μαθαίνει κανείς, εκτός απο το χρόνο.

 

Ξεκίνα με ένα συστηματάκι των 5000 ευρώ, και δες αν σου αρέσει το άθλημα ασχολήσου σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Διαφωνώ καθέτως φίλοι μου.

 

Αν πας σε σοβαρό σχολείο (και το SAE έχει τέτοιες προδιαγραφές) θα μάθεις πολλά άλλα πράγματα πέρα από το πως να χειρίζεσαι το Cubase και το Reason.

Αλίμονο αν όλοι όσοι αγοράζαμε το Cubase γινόμασταν ηχολήπτες κι ειδικοί.

 

Κι εγώ έτσι ξεκίνησα ξεκοκαλίζοντας τα manuals.

Αλλά όσα έμαθα μετά στο σχολείο ήταν αυτά που μου έδωσαν τις βάσεις  που έκαναν τη μεγάλη διαφορά από τον εμπειρικό χρήστη.

Είπαμε : "Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά."

 

Ιδιαίτερα σε σένα lambrogg θα πρότεινα να έχεις τα αυτιά σου ανοιχτά παρά να συμβουλεύεις έναν συνομήλικο ή και μεγαλύτερο σου επί παντός επιστητού.

Και πόσο μάλλον σε θέματα εκπαίδευσης!

 

Υπάρχουν δάσκαλοι κι επαγγελματίες του χώρου στο Noiz, που μπορούν να βοηθήσουν κάποιον που θέλει να πάρει μια γνώμη με βαρύτητα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάμπρο είναι περίεργο να είσαι λάβρος υπέρ του να μάθεις σωστά μουσική σε κάποιο ωδείο και λάβρος κατά του να μάθεις σωστά μουσική τεχνολογία σε κάποια σχολή.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν προσέξατε αυτό:

 

Ξεκίνα με ένα συστηματάκι των 5000 ευρώ, και δες αν σου αρέσει το άθλημα ασχολήσου σοβαρά.

 

Όπου σοβαρά = όλ αυτά που λέτε περι μαθημάτων και σχολών.

 

 

Απλώς επειδή είναι πολλά τα λεφτά (Άρη) είπα να πάρει πρώτα μια γεύση μόνος του, γιατί μπορεί τελικά να μην του αρέσει ή να κάνει τη δουλειά του με αυτές τις γνώσεις.

 

 

 

Και δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάποιος ΜΑΘΗΜΑ ηχοληψίας για να ασχοληθεί ερασιτεχνικά με ηλεκτρονική μουσική (δεν θα ηχογραφήσει και συμφωνική δηλαδή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ρε λαμπρο τώρα τελευταία έχω την εντύπωση πως δίνεις απαντήσεις με περιθώρια στον τρόπο κατανόησης όπως κ ανακατασκευής εκ νέου του συμπεράσματος?

 

Και επίσης ναι γιατί να απαντάς τόσο "τεκμηριωμένα" ενώ ο ίδιος δεν έχεις τπτ άλλο παρά μια γεύση εμπειρικών δυνατοτήτων σε κάποια θέματα.

 

Προτείνω λίγο chill, στα 20-21 ακόμη κ 30 με μια ενασχόληση κάποιων ετών έχουμε δικαίωμα άποψης αλλά χωρίς τα απαιτούμενα θεμέλια για κάτι κ τόσο πολυέξοδο.

 

Κάλλιστα μπορείς όπως είπε ο mscmkr να παρατήσεις τα ιδιαίτερα πιάνο κ θεωρία κ να τα διαβάσεις μόνος σου.Να προετοιμαστείς για το πτυχίο μέσω "manual" και να το δώσεις έτσι μόνος σου.Μετά έλα κ πες μου το να βγώ να φωνάξω οτι είμαι καθυστερημένος.

 

Πάντα φίλικα όπως ξέρεις μάν.Δεν έχω τπτ μαζί σου απλά παρατηρώ :)

 

 

Υ.Γ.methatonic θα λεγα να ασχόληθεις λίγο μόνος σου χωρίς τα τρελά εργαλεία.Με απλά ηχεια υπολογιστή κ κάρτα ήχου.Δες,διάβασε,συζήτησε απορίες εδώ κ με γνωστούς σου αν έχεις κ μετά ζήτα μια βοήθεια ειδικού που μπορεί να μην είναι κ SAE αλλα κάποιος που ίσως να μην σου παρέχει κ πτυχίο ακόμα.Αφου μετά εξακολουθείς να το θέλεις πήγαινε SAE.Αλλα για να φτάσεις εκει πρέπει να χεις στο μυαλό σου βλέψεις για επαγγελματισμό κ όχι χόμπυ θα λεγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ρε λαμπρο τώρα τελευταία έχω την εντύπωση πως δίνεις απαντήσεις με περιθώρια στον τρόπο κατανόησης όπως κ ανακατασκευής εκ νέου του συμπεράσματος?

 

Και επίσης ναι γιατί να απαντάς τόσο "τεκμηριωμένα" ενώ ο ίδιος δεν έχεις τπτ άλλο παρά μια γεύση εμπειρικών δυνατοτήτων σε κάποια θέματα.

 

Προτείνω λίγο chill, στα 20-21 ακόμη κ 30 με μια ενασχόληση κάποιων ετών έχουμε δικαίωμα άποψης αλλά χωρίς τα απαιτούμενα θεμέλια για κάτι κ τόσο πολυέξοδο.

 

Κάλλιστα μπορείς όπως είπε ο mscmkr να παρατήσεις τα ιδιαίτερα πιάνο κ θεωρία κ να τα διαβάσεις μόνος σου.Να προετοιμαστείς για το πτυχίο μέσω "manual" και να το δώσεις έτσι μόνος σου.Μετά έλα κ πες μου το να βγώ να φωνάξω οτι είμαι καθυστερημένος.

 

Πάντα φίλικα όπως ξέρεις μάν.Δεν έχω τπτ μαζί σου απλά παρατηρώ :)

 

 

Μαντείο των δελφών ο λάμπρος...

 

 

Ξεχνάς ότι ο φίλος μας δεν πάει για πτυχίοπ (αμφιβάλλω αν το διάβασε κανένας) και ότι θέλει να ασχοληθεί ερασιτεχνικά για να φτιάχνει δικά του κομμάτια ηλεκτρονικής μουσικής σπίτι.

 

 

Του είπα λοιπόν να κάνει ό,τι κάναμε όλοι μας (και εσύ trigga) να στήσει ένα μικρό home studio και να αρχίσει να την ψάχνει.

Αφού την ψάξει πολύ και δεί ότι του αρέσει και θέλει να ασχοληθεί περεταίρω υπάρχουν 2 επιλογές:

 

1. Αν τον ικανοποιούν αυτά που κάνει μόνος του και πιστεύει ότι δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω, συνεχίζει έτσι και τα ρέστα απο τα 10.000 τα κάνει κ άλλο εξπλισμό

2. Αν δεν τον ικανοποιούν αυτά που κάνει μόνος του και πιστεύει ότι έχει κενά και χρειάζεται βοήθεια, πάει στη σχολή και κάνει μαθήματα.

 

 

Εσύ trigga φίλε μου όταν ήθελες να κάνεις ηχογραφησά σπίτι έψαχνες σχολή να μάθεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σίγουρα ξέρεις εσύ...

Τα λεφτά ο άνθρωπός που ενδιαφέρεται λέει να τα δώσει.

Το αν θα του αποφέρουν και τι, δεν νομίζω να είσαι σε θέση να το γνωρίζεις. Απ' όσο καταλαβαίνω δεν είσαι σε ηλικία για να έχεις αποφοιτήσει από κάποια σχολή.

lambrosgg στα κυβικά σου σε παρακαλώ.

 

Αυτό που αναφέρει ο άνθρωπός δεν με αφήνει αδιάφορο. Ξέρω πως γίνεται. Με Fruity loops και ημιμάθεια.

βλεπω οτι ειδικα στην τρανς,κυκλοφορουν παμπολοι αταλαντοι επαναλαμβανομενα,αδιαφορα τρακ μονο και μονο επειδη εχουν ενα pc και κανα-δυο software.θελω μοναχα να μαθω πως να παραγω δικα μου κοματια για εκτονωση.παρ ολα αυτα θελω να παω καπου που απεδεδειγμενα γινεται καλη δουλεια.δηλαδη με δεδομενο οτι η αφοσιωση μου στα μαθηματα θα ειναι ειλικρινης,οταν θα βγω απο εκει να ξερω οπωσδηποτε θεωρητικα και πρακτικα πως να δημιουργησω ενα κομματι.το αν θα εχει εμπνευση και γουστο κανεις δε μπορει να το ξερει.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου