Προς το περιεχόμενο

Σπουδες Μουσικης Τεχνολογιας σε ΙΕΚ-reason-vst's-midi etc


Προτεινόμενες αναρτήσεις

lambrosgg βαθμο μου βγαζει 4.7 και τα vista ειναι προεγκατεστημενα... ???ξαναλεω εχω καπου 3000 γιουργια και τα μαζεψα να τα χωσω για μουσικη.να παρω τα μονιτορ,μια καρτα ηχου και τα 2 μαζι(cubase,reason) για αρχη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τιποτα δε ξερω.ετυχε να γνωρισω ενα σουηδο ονοματι Φρεντρικ απο τους prog trance Ticon περυσι και τον ρωτησα τι και πως και μου ειπε επι λεξη"ημουνα μια μερα σε ενα φιλο μου και ειδα το cubase,κολησα,το να εφερε το αλλο και να μαι."απο μονος του εφτασε να γυρναει το κοσμο παιζοντας τα κοματια του.βεβαια ξερω οτι στη σουηδια ολοι οι μαθητες παιρνουν καποια μουσικη εκπαιδευση απο τα δημοσια σχολεια,αλλα το ζουμι ειναι οτι δε ξερει νοτες.απλα κολλησε με τα σοφτγουερ,μετα πηρε ενα συνθεσαιζερ κτλ.επαναλαμβανω οτι απλα θελω να μαθω να γραφω κανα μπλιμπλικη για χαβαλε μου.ξερω οτι πολλα κοματια που παιζουν εκει εξω ειναι παραγωγες σπιτιου.για κατι τετοιο μιλαω.το οτι αρχικα ανεφερα τις σχολες ηταν επειδη θελω πραγματικα να μαθω κατι.

 

εδώ μας τα χαλάς όμως...

 

Δεν γίνεται να περιμένεις να γράψεις μουσική χωρίς κάν να έχεις παίξει μουσική πρώτα. Αυτό είναι νόμος.

 

Πιστεύω ότι θα πρέπει να αφήσεις τον εξοπλισμό κατα μέρους και να πάρεις ένα συνθάκι στύλ korg X-50 και να αρχίσεις να μαθαίνεις μουσική πρώτα.

 

Αυτό που θα συνθέσεις μπορείς να το συνθέσεις σε μια μελόντικα. Μετά το βάζεις στ reason και στο cubase και το κάνεις κομμάτι.

 

Αν δεν μάθεις όμως να συνθέτεις (πρέπει να μάθεις να αναπαράγεις μουσική άλλων πρώτα) το cubase και το reason είναι άχρηστα και με το που θα τα τρέξεις πρώτη φορά, θα τα κλείσεις γιατί δεν θα έχεις τίποτα να κάνεις με αυτά.

lambrosgg βαθμο μου βγαζει 4.7 και τα vista ειναι προεγκατεστημενα... ???ξαναλεω εχω καπου 3000 γιουργια και τα μαζεψα να τα χωσω για μουσικη.να παρω τα μονιτορ,μια καρτα ηχου και τα 2 μαζι(cubase,reason) για αρχη??

 

Εντάξει τότε δεν πιστεύω να έχεις προβλήματα, αλλα όπως και να χει να ξέρεις ότι στ ΧΡ θα είναι πιο γρήγορα τα πάντα.

 

 

Άλλαξε όμως προταιρεότητες τώρα. Ξέχνα το PC κλπ και ψάξε να μάθεις μουσική πρώτα.

 

Ο μόνος δρόμος για "χωρίς νότες" δημιουργίας μουσικής είναι έτοιμα samples, κάτι το οποίο προσωπικά θεωρώ κοροιδία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lambrosgg βαθμο μου βγαζει 4.7 και τα vista ειναι προεγκατεστημενα... ???ξαναλεω εχω καπου 3000 γιουργια και τα μαζεψα να τα χωσω για μουσικη.να παρω τα μονιτορ,μια καρτα ηχου και τα 2 μαζι(cubase,reason) για αρχη??

 

Καινούρια δεδομένα.  :)

 

Φαίνεται πως το PC σου είναι καλό. Γιατί δεν δοκιμάζεις μία light έκδοση κάποιου sequencer, 2-3 soft-synths (της Arturia π.χ.) - (μπορείς να κατεβάσεις σαν demo δωρεάν), μία κάρτα ήχου, 1 keyboard controller και τα ηχειάκια του υπολογιστή; Θα ξοδέψεις πολύ λίγα χρήματα - αν δεις ότι δεν σε ικανοποιούν αυτά προχωράς σε άλλες αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν δεν μάθεις όμως να συνθέτεις (πρέπει να μάθεις να αναπαράγεις μουσική άλλων πρώτα) το cubase και το reason είναι άχρηστα και με το που θα τα τρέξεις πρώτη φορά, θα τα κλείσεις γιατί δεν θα έχεις τίποτα να κάνεις με αυτά.

 

 

 

 

δηλαδη ολοι οσοι πανε ακμη και σαε να μαθουν cubase ktl ξερουν ολοι μουσικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το reason φίλε μου είναι ένας ψιλοαχταρμάς.

 

Αν θέλεις όμως να αρχίσεις να εξοικειώνεσαι με έναν κανονικό sequencer και όχι τον αχταρμά του reason, τότε πιστεύω ότι η ιδανική λυση είναι το Cubase.

:o :o :o :o :o

Τα ακούσαμε κι αυτά...

 

Για να ξέρουμε τι λέμε, το Reason είναι ένας κανονικότατος sequencer (και μάλιστα από τους πάρα πολύ καλούς), προσανατολισμένος σε MIDI και με περιορισμένες δυνατότητες audio (που έτσι κι αλλιώς δεν είναι κρίσιμο σε ηλεκτρονικές μουσικές).

Και όχι, δεν έχει καμία σχέση με αχταρμά. Αν δεν είσαι άνθρωπος που θέλει τα πάντα στο πιάτο, το περιβάλλον του Reason είναι ό,τι πρέπει για παραγωγή ηλεκτρονικής μουσικής.

 

Ποιός παραπληροφορεί τώρα άραγε... ::)

 

δηλαδη ολοι οσοι πανε ακμη και σαε να μαθουν cubase ktl ξερουν ολοι μουσικη?

Αν θες να μάθεις Cubase για να ηχογραφείς άλλους, όχι, δεν χρειάζεται να ξέρεις μουσική. Για να ΦΤΙΑΞΕΙΣ τη δική σου μουσική είναι καλό (αν όχι απαραίτητο) να ξέρεις έστω τα βασικά. Λογικό δεν είναι;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Οσοι πάνε στις σχολές ηχοληψίας πάνε να γίνουν ηχολήπτες ή παραπλανώνται.

Οι περισσότεροι όμως είναι μουσικοί και θέλουν την τεχνογνωσία.

 

methatonic πρέπει να μάθεις να παίζεις μουσική πρώτα, αλλιώς θα κάνεις αυτή την ανούσια ambient που είπες, χωρίς αλλαγές κλπ που οφείλεται ακριβώς στο γεγονός ότι έχουν τα εργαλεία αλλά δεν έχουν τη μουσική γνώση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ειλικρινα ξερω κοσμο που με ενα συνθεσαιζερ και το fl studio βγαζει κοματια που αν και δεν ειναι για να πουλιουνται ειναι μια χαρα να τα παιξεις ενδιαμεσα σε κανα παρτυ.δε ξερουν μουσικη απλα πατανε ενα ρυθμο στο συνθ και μετα τα κανουν κοματι.τοσο λαθος ειμαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

προς lambrosgg

 

Στο μόνο που θα συμφωνήσω είναι ότι εσύ κι εγώ μιλάμε σαν ίσος προς ίσο εδω μέσα.

 

Αν θες σου παραθέτω το βιογραφικό μου.

Οχι για να κομπλάρεις αλλά ίσως γιατί μόνο αυτά σου κάνουν.

 

Το Noiz φίλε μου δεν είναι κανα chatroom που μπαίνουν όλοι και κερδίζει αυτός που λέει το πιό πιστικό ψέμα.

 

Είναι φόρουμ Μουσικής τεχνολογίας και Tέχνης.

 

Και όσον αφορά τη μουσική τεχνολογία, είναι εφαρμοσμένη τέχνη.

Είναι σε βιβλία και δεν εξαρτάται ο ορισμός της από άτομα που έτυχαν να την προσεταιριστούν με κιάλια.

 

Εδώ μέσα υπάρχουν επαγγελματίες ηχολήπτες με πτυχία και μουσικοί παρομοίως (αλλά και μη...), επιστήμονες που διδάσκουν, δουλεύουν στην αγορά και έχουν μεράκι.

Κι εσύ από την πολυθρόνα σου αμφισβητείς.

 

Το πότε λέγεται η μπαρούφα είμαστε σε θέση να το κρίνουμε.

Δεν είναι υπό συζήτηση.

Σε ακούμε να λες το μακρύ και το κοντό σου κάθε τόσο και με καλή διάθεση σου απαντάμε.

Φίλε παρεξηγείς πολλά πράγματα.

Η μουσική σαν τέχνη βοηθά πολλές υποκειμενικές απόψεις.

Η εφαρμοσμένη τέχνη όχι.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o :o :o :o

Τα ακούσαμε κι αυτά...

 

Για να ξέρουμε τι λέμε, το Reason είναι ένας κανονικότατος sequencer (και μάλιστα από τους πάρα πολύ καλούς), προσανατολισμένος σε MIDI και με περιορισμένες δυνατότητες audio (που έτσι κι αλλιώς δεν είναι κρίσιμο σε ηλεκτρονικές μουσικές).

Και όχι, δεν έχει καμία σχέση με αχταρμά. Αν δεν είσαι άνθρωπος που θέλει τα πάντα στο πιάτο, το περιβάλλον του Reason είναι ό,τι πρέπει για παραγωγή ηλεκτρονικής μουσικής.

 

Ποιός παραπληροφορεί τώρα άραγε... ::)

 

Απο το site της Propelhead:

 

What is Reason?

 

Making music should be as easy as powering up a computer, loading up a powerful piece of music software, and getting down to business. And it is. Reason version 4 is a virtual studio rack with all the tools and instruments you need to turn your ideas into music. And it's more than just a set of excellent synths and effects. It's a complete music system. Step into the age of Reason.

 

Χωρίς να το έχω διαβάσει, έτσι το περιέγραψα και εγώ. Ως μια μεγάλη ρακιέρα.

 

Φυσικά έχει ΚΑΙ sequencer (υποτηπώδη και δύσχρηστο) αλλα με περιορισμένες δυνατότητες audio που λες και εσύ δεν νομίζω ότι το πρόγραμμα μπορεί να χαρακτηριστεί ως  sequencer.

Το reason φίλε μου είναι ένας ψιλοαχταρμάς.

 

Αν θέλεις όμως να αρχίσεις να εξοικειώνεσαι με έναν κανονικό sequencer και όχι τον αχταρμά του reason, τότε πιστεύω ότι η ιδανική λυση είναι το Cubase.

:o :o :o :o :o

Τα ακούσαμε κι αυτά...

 

Για να ξέρουμε τι λέμε, το Reason είναι ένας κανονικότατος sequencer (και μάλιστα από τους πάρα πολύ καλούς), προσανατολισμένος σε MIDI και με περιορισμένες δυνατότητες audio (που έτσι κι αλλιώς δεν είναι κρίσιμο σε ηλεκτρονικές μουσικές).

Και όχι, δεν έχει καμία σχέση με αχταρμά. Αν δεν είσαι άνθρωπος που θέλει τα πάντα στο πιάτο, το περιβάλλον του Reason είναι ό,τι πρέπει για παραγωγή ηλεκτρονικής μουσικής.

 

Ποιός παραπληροφορεί τώρα άραγε... ::)

 

 

Αν θες να μάθεις Cubase για να ηχογραφείς άλλους, όχι, δεν χρειάζεται να ξέρεις μουσική. Για να ΦΤΙΑΞΕΙΣ τη δική σου μουσική είναι καλό (αν όχι απαραίτητο) να ξέρεις έστω τα βασικά. Λογικό δεν είναι;

 

Ακριβώς αυτό. Αν και διάβασα πέρσυ ένα φυλαδιο του ακμη (αν ιθυμάμαι καλά) και έλεγε ότι γίνονται "πρακτικά μαθήματα χρήσης του κλαβιέ"  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου