Προς το περιεχόμενο

Σπουδες Μουσικης Τεχνολογιας σε ΙΕΚ-reason-vst's-midi etc


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Αυτό που δεν μας είπε όμως ο methatonic είναι αν έχει μουσικές γνώσεις.

Πάιζει δηλαδή κάποιο όργανο ήδη;

Γιατί αν πας σε σχολή ηχοληψίας, ηχολήπτης θα βγεις κι όχι μουσικός.

Αν θες να συνδυάσεις τη σύνθεση και το "production" πρέπει να σκαμπάζεις και τα δύο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε methatonic...

  Αρχικά εχω επισκεφθεί και τη SAE και την ΑΚΜΗ, και πρέπει να πω πως οι εγκαταστάσεις και των δύο ήταν πολύ καλές.

Η SAE για το απλό Diploma στην ηχοληψία (διάρκειας 12 μηνών - full time) κοστίζει γύρω στα 7500 χιλιάρικα απο όσο γνωρίζω.Ομως η συγκεκριμένη σχολή παρέχει και το πρόγραμμα Electronic Music Production (διάρκειας 6 μηνών)-δεν γνωρίζω τιμή- το οποίο θεωρώ πως θα σου χρησιμεύσει παραπάνω για το σκοπό που το θες.

Η ΑΚΜΗ τώρα εχει το πρόγραμμα Μουσικής Τεχνολογίας (2 χρόνια), που νομίζω πως κάνει περίπου 8000.

  Για μένα, αφού θες να ασχοληθείς ερασιτεχνικά,μην επενδύσεις πολλά χρήματα και χρόνο στις σπουδές.Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ξέρεις εσύ...

Τα λεφτά ο άνθρωπός που ενδιαφέρεται λέει να τα δώσει.

Το αν θα του αποφέρουν και τι, δεν νομίζω να είσαι σε θέση να το γνωρίζεις. Απ' όσο καταλαβαίνω δεν είσαι σε ηλικία για να έχεις αποφοιτήσει από κάποια σχολή.

lambrosgg στα κυβικά σου σε παρακαλώ.

 

 

Αμα έχει 10.000 ευρώ για πέταμα ή είναι τόσο πλούσιος ώστε να τον αφήνει αδιάφορο ένα τέτοιο ποσό φυσικά και να πάει στ σχολή.

 

Για τον κοινό κόσμο όμως (μαζί με μένα) 10.000 είναι πάρα πολλά λεφτά και καλό θα είναι να διαπιστώσει ότι ΟΝΤΩΣ χρειάζεται αυτά τα μαθήματα πρίν πάει να τα δώσει (δεν νομίζω να γίνονται επιστροφές)

 

Αυτά πιστεύω εγώ, είτε είμαι αρχάριος, είτε προχωρημένος, είτε απόφοιτος ηχοληψίας και αυτά θα λέω.

 

Αποχωρώ τώρα γιατί είδα αυτό:

Picture2-1.png

 

 

Και πληγώθηκα. Πάω να κάτσω στην γωνία και να αναλογιστώ τί αμαρτίες έκανα σήμερα.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Off topic:

 

Βασικά όποτε θα βλέπω λάμπρος κ -1 δεν θα διαβάζω πλέον την απάντηση.Αυτό είναι δεδομένο, άρχισες να μας λερώνεις το κουβερλί αγόριμ.

 

Στην γωνία που πάς πρόσεχε γιατί κυκλοφορούν και emo.Θυμάμαι πως δήλωσες οτι δεν τα πάς καλα με αυτά τα κακόμοιρα ανθρωπούλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το -1 ένα δεν έγινε σήμερα πάντως...

Αν και δικαιούσαι άλλο ένα διότι λες αυτό που νομίζεις σε θέματα που δεν σηκώνει ατεκμηρίωτη άποψη και όπως είπες σωστά, τα λεφτά που θα δώσει ο φίλος δεν τα 'χουμε όλοι μας.

Ούτε και τις γνώσεις και το πτυχίο που θα του δώσει ένας εκπαιδευτικός οργανισμός που θα πρέπει πρωτα να σέβεσαι ενώ τον κρίνεις αφελώς.

Γιατί αν το αφήσω έτσι, αύριο θα βγεί κάποιος παραπληροφορημένος και θα πεί: στο Noiz το έμαθα!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το -1 ένα δεν έγινε σήμερα πάντως...

Αν και δικαιούσαι άλλο ένα διότι λες αυτό που νομίζεις σε θέματα που δεν σηκώνει ατεκμηρίωτη άποψη και όπως είπες σωστά, τα λεφτά που θα δώσει ο φίλος δεν τα 'χουμε όλοι μας.

Ούτε και τις γνώσεις και το πτυχίο που θα του δώσει ένας εκπαιδευτικός οργανισμός που θα πρέπει πρωτα να σέβεσαι ενώ τον κρίνεις αφελώς.

Γιατί αν το αφήσω έτσι, αύριο θα βγεί κάποιος παραπληροφορημένος και θα πεί: στο Noiz το έμαθα!

 

 

Αν πεί έτσι κακό του κεφαλιού του. Forum είναι το noiz. Δεν είναι σύμβουλος σπουδών...

 

Να πεί "το τάδε μέλος του νοιζ μου το είπε"

 

 

Έλεος πια με αυτό. Όλοι γνωρίζουμε τί κινδύνους έχει το ιντερνετ. Άμα πας και κάνεις ότι βλέπεις και διαβάσεις στο ίντερνετ χωρίς να κρίνεις πρώτα δεν σου φταίει κανείς.

Σε φόρουμ ξέρεις ότι θα διαβάσεις απόψεις. Ακόμη και οι ειδικοί που λες ότι υπάρχουν στο νοιζ για να αναλάβουν τον φίλο μας και να τον καθοδηγήσουν σωστά, δεν ξέρω:

 

1. κατά πόσο είναι όντως ειδικοί (απλώς δηλώνουν ειδικοί)

2. πόσο καλοί επαγγελματίες είναι (αμφιβάλλω αν ένας σωστός επαγγελματίας δίνει τσάμπα συμβουλές σε ένα φόρουμ στο ιντερνετ σε άγνωστους)

3. κατά πόσο δεν εξυπηρετούν δικά τος συμφέροντα και οι "συμβουλές" τους θα είναι προς προσωπικό όφελος (π.χ. σε αυτή τη σχολή θα πας να κάνεις ηχοληψία (((((γιατί σε αυτή είμαι εγώ καθηγητής)))))

 

 

Γι αυτό φίλε yameth δες το νόιζ όπως ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ είναι και όχι όπως θα ήθελες να είναι.

 

Ούτε και τις γνώσεις και το πτυχίο που θα του δώσει ένας εκπαιδευτικός οργανισμός που θα πρέπει πρωτα να σέβεσαι ενώ τον κρίνεις αφελώς.

 

Δεν είπα ότι δεν τις σέβομαι. Απλώς δεν χρειάζεται σε όλους σε ερασιτεχνικό επίπεδο, διότι κοστίζει να το πάρεις και αν δεν σου δώσει με κάποιο τρόπο αυτά τα λεφτα πίσω (να γίνεις επαγγελματίας δηλαδή) δεν νομίζω ότι υπάρχει λογος.

 

Και κάτι τέτοιο είναι υποκειμενικό. Αν το μηνιάτικό σου είναι 10.000 δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα έτσι κ αλλιώς. Τί είχαμε τί χάσαμε - μας έμεινε και το πτυχίο.

Άν όμως το μηνιάτικο είναι 1000 ευρώ, πρέπει να το σκεφτείς 1000 φορές και να σιγουρευτείς πρίν το κάνεις.

 

 

 

Πότε έγινε το -1? Εγώ σήμερα το παρατήρησα. Βάλε μου -5 και για παλαιότερα παραπτώματα. Καλύτερα θα είναι, να μην μου δίνουν και σημασία στις αλρούμπες που λέω.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

...δεν ξέρω:

1. κατά πόσο είναι όντως ειδικοί (απλώς δηλώνουν ειδικοί)

2. πόσο καλοί επαγγελματίες είναι (αμφιβάλλω αν ένας σωστός επαγγελματίας δίνει τσάμπα συμβουλές σε ένα φόρουμ στο ιντερνετ σε άγνωστους)

3. κατά πόσο δεν εξυπηρετούν δικά τος συμφέροντα ...

...

 

Λάμπρο σύνελθε.

Υπάρχουν άνθρωποι ανάμεσά μας που όταν γράφουν πρέπει να έχουμε όλοι τα μάτια μας 14 να μην χάσουμε λέξη.

Αυτό που γράφεις είναι μεγάλη αγένεια προς αυτούς αλλά και προς την κοινότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάμπρο σύνελθε.

Υπάρχουν άνθρωποι ανάμεσά μας που όταν γράφουν πρέπει να έχουμε όλοι τα μάτια μας 14 να μην χάσουμε λέξη.

Αυτό που γράφεις είναι μεγάλη αγένεια προς αυτούς αλλά και προς την κοινότητα.

 

Δεν ξέρω ποιούς εννοείτε και δεν ξέρω αν όντως αξίζουν 14 μάτια (με τη δική μου κρίση, αφού με τη δική σας προφανώς αξίζουν).

 

Αν όντως είναι έτσι και προσβάλονται τους ζητώ ταπεινά συγνώμη, αλλα αυτά έχει η ανωνυμία του ίντερνετ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΕ συ λάμπρο γιατι δεν το αναγνωρίζεις το ίντερνετ οτι δεν είναι υποδιέστερο της νοημοσύνης σου?Τουλάχιστον όχι όλοι οι προορισμοί του.

Επίσης για να μην σε πρίζουμε για την κάθε κουβέντα σου φρόντισε να μην δίνεις τροφή για σχόλια.Απεφυγε γενικευμένους χαρακτηρισμούς που μπορεί να παρεξηγούνται.Κάνε τη δουλίτσα σου αθόρυβα, ή μάλλον με το κλασσικό διστόρσιο που μας έμαθες.

 

Καλύτερα να κλιπάρεις παρα να μιλάς ρε παιδί μου πια :P.Αστο αφου δεν τραβάει, κάθε φορα τα ίδια κ τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τις απαντήσεις που δόθηκαν, θα ήθελα να ξεκαθαρίσω λίγο την "κυνική" απάντηση που έδωσα πιο πριν.

 

Η προσωπική, δική μου ενασχόληση με τέτοιες σχολές (ηχοληψίας) περιορίζεται σε ένα μικρό σεμινάριο πριν αρκετά χρόνια, όπου πηγα να πληροφορηθώ για ένα πολύ συγκεκριμένο θέμα. Διαπίστωσα ότι δεν έμαθα αυτά που ήθελα ενώ ρώτησα συγκεκριμένες ερωτήσεις. Ίσως να έφταιγε η δική μου αμάθεια, ίσως η περιορισμένη γνώση του εισηγητή για το θέμα, ίσως και τα δύο, ίσως τίποτε από τα δύο.

 

Τα ίδια συνέβησαν και στο ωδείο - πολλές φορές επέστρεφα στο σπίτι μου τελείως άκεφος, γιατί νόμιζα ότι αναλώνομαι σε πράγματα που δεν μου αρέσουν και τις περισσότερες φορές είχα δίκαιο - αν και ο καθηγητής μου επέμενε ότι έχω άδικο. Τελικά, με βοήθησε με διαφορετικούς τρόπους από αυτούς που αρχικά είχε κατά νου.

 

Τα ίδια έγιναν και στο πρώτο έτος του μεταπτυχιακού μου. Αναγκαστικά, υπήρχαν πολλές γενικές και άσχετες γνώσεις με αυτό που πραγματικά ήθελα να ασχοληθώ. Και πάλι υπήρχε αυτό το ψυχοφθόρο συναίσθημα της σπατάλης χρόνου μέσω της ενασχόλησης με δευτερεύοντα αντικείμενα ακόμη κι αν αυτά αφορούν στην μουσική. Φαντάζομαι ότι σίγουρα θα το έχουν αισθανθεί και άλλοι συν-φορουμίτες.

 

Όλες αυτές οι σχολές, οι οποίες εν γένει δεν διαφέρουν πολύ μεταξύ τους, δίνουν κάποιες αρχές και παρέχουν κάποιες γνώσεις των οποίων το αποτέλεσμα δεν φαίνεται εκείνη την χρονική στιγμή παρά μετά από αρκετό καιρό - αφού πλέον υπάρξει μία ενασχόληση και ένα ξεκαθάρισμα των απαιτήσεων - στόχων, αφού φιλτραριστούν και κρατηθούν κάποιες γνώσεις και αφού πεταχτούν κάποιες άλλες. Στην περίπτωση του φίλου που ζήτησε γνώμες περί του θέματος, θα ήθελα απλά να του επιστήσω την προσοχή για να προετοιμαστεί για κάτι τέτοιο, γιατί απλά θεωρώ ότι τα χρήματα που θέλει να δααπανήσει θα επιφέρουν καλύτερο αποτέλεσμα με προσωπική ενασχόληση, υπομονή και επιμονή παρά σε μία σχολή.

 

Η γνώμη μου είναι λίγο πολωμένη λόγω ιδίας προσωπικής εμπειρίας, γιατί πιστεύω ότι η γνώση είναι κάτι που κερδίζει κάποιος και όχι κάτι που του δίνεται, έστω και με τον καλύτερο τρόπο. Πάντως το τοπίο σήμερα είναι σαφώς καλύτερο από αυτό που ήταν πριν 10 - 15 χρόνια, και δεν χρειάζεται κάποιος να διανύει χιλιόμετρα για να βρει το μοναδικό βιβλιοπωλείο στην Θεσσαλονίκη και να αγοράσει το Keyboard ή το Electronic Musician, όπως έκανε ο υπογράφων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου