Προς το περιεχόμενο

Σπουδες Μουσικης Τεχνολογιας σε ΙΕΚ-reason-vst's-midi etc


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε Λάμπρο, παλικάρι μου...

 

...συνελθε ;D

 

αυτα που λες ειναι ΚΑΙ προσβλητικα

Ναι υπαρχουν ανθρωποι που ξερουν κ αυτο μπορεις να το δεις κ εσυ αυριο το απογευμα που θα ξεκολλησεις απο την παραγωγη επιχειρηματων.Δες τα αλλα μουσικα φόρα που εχουν περισσοτερα μελη (=μεγαλυτερη διαφημιστικη αξια) τι λεγεται μεσα κ βγαλε ακρη.Εδω συγκρατειται με νυχια κ με δοντια η παραπληροφορηση κ η μπουρδολογια,δεν μπορεις να το αναγνωρισεις αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ρε παιδια με ΟΛΟ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ!δε μου λετε να παω στο δια...ο να μην ενοχλω κιολας μεχρι να τα βρειτε?

 

+10.. καλα τα λεει παιδια

 

 

οχι, δε λες οτι το  reason ειναι το ευκολοτερο. Σιγουρα παντως ειναι πολυ εθκολοτερο απ οτι δειχνει.

Ξεκινα με cubase αλλα 'παιζε' παραλληλα και με το reason.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φίλε methatonic να μη πας πουθενά.

Με αφορμή εσένα συζητάμε σημαντικά πράγματα για το φόρουμ.

 

Για να απευθυνθώ και σε σένα που παραμελήσαμε όμως πρέπει να ξέρουμε αν είσαι μουσικος. Είσαι;

 

Αν όχι δεν θα κάνεις μουσική σαν αυτή που ενδιαφέρεσσι να κάνεις καθώς θα πέφτεις αναπόφευκτα σε τέλμα, όσα μηχανήματα και να'χεις και θα κάνεις πασαλείμματα.

 

Εν ολίγοις.

Ξέρεις καποιο όργανο?

Αν ναι θα πρέπει να σε βοηθησει κάποιος, σχολή ή όχι θα το αποφασίσει η τσέπη σου, για να καταλάβεις τι εστί sequencer κλπ.

Διότι διαφορετικά θα βρεθείς σε ένα περιβαλον στούντιο (Reason πχ) με συνθια, πολυκαναλα recorders, εφε, κλπ και δεν θα ξερεις τι να πρωτομάθεις.

Το καθένα που σου ανέφερα θέλει μελέτη σοβαρή από μόνο του.

Από το πως προγραμματίζεται το συνθ, το εφέ, πως χρησιμεύει στην ενορχήστρωση, και πως θα το κάνεις πράξη στο περιβάλλον εργασίας που διάλεξες..

Και τότε θα μπορείς να κανεις χρήση συνθέτοντας επάνω τους.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...συνελθε ;D

 

αυτα που λες ειναι ΚΑΙ προσβλητικα

Ναι υπαρχουν ανθρωποι που ξερουν κ αυτο μπορεις να το δεις κ εσυ αυριο το απογευμα που θα ξεκολλησεις απο την παραγωγη επιχειρηματων.Δες τα αλλα μουσικα φόρα που εχουν περισσοτερα μελη (=μεγαλυτερη διαφημιστικη αξια) τι λεγεται μεσα κ βγαλε ακρη.Εδω συγκρατειται με νυχια κ με δοντια η παραπληροφορηση κ η μπουρδολογια,δεν μπορεις να το αναγνωρισεις αυτο?

 

 

Μα για το νοιζ και γενικώς για τα ελληνικά φόρουμς μίλησα. Σε άλλα φόρουμς του εξωτερικού που πέφτω κύριως για όταν ψάχνω για προβλήματα με υπολογιστές και ηλεκτρονικά (δεν τολμαω να γίνω μέλος και να γράψω) θαυμάζω τον κόσμο που αφιλοκερδώς προσφέρει τόση γνώση και εργασία για το γενικό καλό. Και σε αυτούς τους ανθρώπους συγκαταλέγονται και αυτοί που σπάνε λογισμικό ή hardware για να τη βγάζει ο κοσμάκης τσάμπα.

 

 

Φυσικά και υπάρχουν και στο νοιζ τέτοια άτομα, αλλα εγώ δεν έχω παρατηρήσει πάνω απο 5 τέτοιους και αυτοί δεν κάθονται να γράφουν καθε μέρα κ όλη μέρα στο νοιζ.

 

 

5/6000 είναι σχεδόν τίποτα όμως. Οπότε γενικά μιλώντας, ναι στο νοιζ κυριαρχεί η  παραπληροφόρηση και η μπουρδολογία και δεν φταίω εγώ γι αυτό.

 

ρε παιδια με ΟΛΟ ΤΟ ΣΕΒΑΣΜΟ!δε μου λετε να παω στο δια...ο να μην ενοχλω κιολας μεχρι να τα βρειτε?

 

Και ο φίλος μας απο εδώ το συνειδητοποίησε απο νωρίς. Καλό γι αυτόν.

 

 

Το reason φίλε μου είναι ένας ψιλοαχταρμάς.

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις, είναι ένα μεγάλο εικονικό rack στο οποίο στοιβάζεις εφέ, synths, loopers, drum machines κλπ. Είναι ελαφρώς μπέρδεμα, αλλα θα σου δωσει μια ιδέα για το πως λειτουργεί το κάθε εφέ και τα συνθ. Εχει βιβλιοθήκες ήχων οι οποίοι είναι ιδανικοί για ηλεκτρονική μουσική (θεωρείται απο τα must have για το είδος) οπότε πιστεύω ότι σου πάει.

 

Αν θέλεις όμως να αρχίσεις να εξοικειώνεσαι με έναν κανονικό sequencer και όχι τον αχταρμά του reason, τότε πιστεύω ότι η ιδανική λυση είναι το Cubase.

 

Μπορείς για αρχή να βρείς μια καρτουλα ήχου που να έχει μέσα την έκδοση LE  του Cubase και σε συνεργασία με το Reason είσαι κομπλέ για μια σπιτική παραγωγή ηλεκτρονικής μουσικής.

 

Επίσης θα χρειαστείς και κάποια ηχεία monitors ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

 

 

Αυτό είναι ένα ιδανικό ξεκίνημα. Στην πορεία που θα έχεις κατασταλάξει σε ηχοχρώματα και εφέ μπορείς να προχωρήσεις στην αγορά synthesizer ή και hardware εφε.

 

CUBASE KAI REASON ειναι ενταξει με τα vista?θα πρεπει να ψαχνω και για drivers?

 

επειδή το PC σου είναι στο όριο των απαιτήσεων για vista (φαντάζομαι ότι έχει ένα βαθμό γύρω στο 4) σου προτείνω να μεταβείς στα xp διότι όταν αρχίσεις να στοιβάζεις εφέ και όργανα στο reason/cubase θα σου τρώνε αρκετούς πόρους τα vista. Τα ΧΡ είναι πολύ πιο ελφαριά απο τα Vista και με μερικές τροποποιήσεις μπορούν να γίνουν ακόμη πιο ελαφριά.

 

Αυτά απο μένα ελπίζω να βοήθησα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

Οπότε γενικά μιλώντας, ναι στο νοιζ κυριαρχεί η  παραπληροφόρηση και η μπουρδολογία και δεν φταίω εγώ γι αυτό.

...

 

Λάμπρο (γενικά μιλώντας) σύνελθε. (Θέλεις να το βάλω υπογραφή?)

 

Μπορείς να δώσεις παραδείγματα παραπληροφόρησης και μπουρδολογίας που διάβασες εδώ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε methatonic να μη πας πουθενά.

Με αφορμή εσένα συζητάμε σημαντικά πράγματα για το φόρουμ.

 

Για να απευθυνθώ και σε σένα που παραμελήσαμε όμως πρέπει να ξέρουμε αν είσαι μουσικος. Είσαι;

 

Αν όχι δεν θα κάνεις μουσική σαν αυτή που ενδιαφέρεσσι να κάνεις καθώς θα πέφτεις αναπόφευκτα σε τέλμα, όσα μηχανήματα και να'χεις και θα κάνεις πασαλείμματα.

 

Εν ολίγοις.

Ξέρεις καποιο όργανο?

Αν ναι θα πρέπει να σε βοηθησει κάποιος, σχολή ή όχι θα το αποφασίσει η τσέπη σου, για να καταλάβεις τι εστί sequencer κλπ.

Διότι διαφορετικά θα βρεθείς σε ένα περιβαλον στούντιο (Reason πχ) με συνθια, πολυκαναλα recorders, εφε, κλπ και δεν θα ξερεις τι να πρωτομάθεις.

Το καθένα που σου ανέφερα θέλει μελέτη σοβαρή από μόνο του.

Από το πως προγραμματίζεται το συνθ, το εφέ, πως χρησιμεύει στην ενορχήστρωση, και πως θα το κάνεις πράξη στο περιβάλλον εργασίας που διάλεξες..

Και τότε θα μπορείς να κανεις χρήση συνθέτοντας επάνω τους.

τιποτα δε ξερω.ετυχε να γνωρισω ενα σουηδο ονοματι Φρεντρικ απο τους prog trance Ticon περυσι και τον ρωτησα τι και πως και μου ειπε επι λεξη"ημουνα μια μερα σε ενα φιλο μου και ειδα το cubase,κολησα,το να εφερε το αλλο και να μαι."απο μονος του εφτασε να γυρναει το κοσμο παιζοντας τα κοματια του.βεβαια ξερω οτι στη σουηδια ολοι οι μαθητες παιρνουν καποια μουσικη εκπαιδευση απο τα δημοσια σχολεια,αλλα το ζουμι ειναι οτι δε ξερει νοτες.απλα κολλησε με τα σοφτγουερ,μετα πηρε ενα συνθεσαιζερ κτλ.επαναλαμβανω οτι απλα θελω να μαθω να γραφω κανα μπλιμπλικη για χαβαλε μου.ξερω οτι πολλα κοματια που παιζουν εκει εξω ειναι παραγωγες σπιτιου.για κατι τετοιο μιλαω.το οτι αρχικα ανεφερα τις σχολες ηταν επειδη θελω πραγματικα να μαθω κατι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάμπρο (γενικά μιλώντας) σύνελθε. (Θέλεις να το βάλω υπογραφή?)

 

Μπορείς να δώσεις παραδείγματα παραπληροφόρησης και μπουρδολογίας που διάβασες εδώ?

 

 

Λαμπρό και κλασικό παράδειγμα:

 

"Κιθάρες είναι ΜΟΝΟ οι Fender και οι Gibson. Οι υπόλοιπες στην πυρά, μέχρι να αποφασίσουμε ποιά απο τις 2 (fender - gibson) θα νικήσει και θα κυριεύσει τον κόσμο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου