Προς το περιεχόμενο

Σπουδες Μουσικης Τεχνολογιας σε ΙΕΚ-reason-vst's-midi etc


Προτεινόμενες αναρτήσεις

methatonic με πολύ άκουσμα σε πολλά τραγούδια κ σιγα σιγά με μια μικρή βοήθεια εστω κι απο φίλο κάνεις την αρχή κ γραφεις μουσική.Έτσι έκανα στην αρχή με τα χιπ-χόπ που ασχολούμουν συστηματικά.

 

Η διαφορά σ'αυτο είναι οτι αν πάς να μάθεις μουσική σε δάσκαλο θα μάθεις πολύ πιο εύκολα-γρήγορα.Αλλά κι αυτό είναι σχετικό διότι ο δάσκαλος που θα πετύχεις μπορεί να είναι ταμτάκος κ να σου κάνει τη ζωή ζυγαριά για καρπούζια.Με αποτέλεσμα να χάσεις κ την όρεξη.Δεν αποκλείεται όμως να του ανοίξεις κ σαμπάνιες στο τέλος επειδή θα σε έχει κάνει Dj Tiesto μεσα σε ενα χρόνο :P

 

Ψάξε πριν κάνεις οτιδίποτε κ μην περιμένεις να βρεις απάντηση απο δω στο θέμα "δάσκαλος ή όχι και ποιός"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν θες σου παραθέτω το βιογραφικό μου.

Οχι για να κομπλάρεις αλλά ίσως γιατί μόνο αυτά σου κάνουν.

 

Δεν θέλω το βιογραφικό σου, γιατί την δική σου αξία την ξέρω. Για άλλους αμφιβάλλω και πολυ θα ήθελα να δω τα δικά τους βιογραφικά.

 

Το Noiz φίλε μου δεν είναι κανα chatroom που μπαίνουν όλοι και κερδίζει αυτός που λέει το πιό πιστικό ψέμα.

 

Τι περισσότερο γίνεται στο νοιζ απ ότι στα chatrooms για να αποφευχθεί αυτό που λες? Το ότι δεν είναι live η επικοινωνία και δημοσιεύονται μεγάλα κείμενα? ϊσα ίσα που έτσι γίνεται πιο εύκολη η προπαγάνδα... Η απαίτηση για mail? Η ερώτηση αν είμαι πάνω απο 11? Το κάρμα? Τα αστεράκια για τα ποστς?

 

Εδώ μέσα υπάρχουν επαγγελματίες ηχολήπτες με πτυχία και μουσικοί παρομοίως (αλλά και μη...), επιστήμονες που διδάσκουν, δουλεύουν στην αγορά και έχουν μεράκι.

Κι εσύ από την πολυθρόνα σου αμφισβητείς.

 

Ποιοί είναι αυτοί? Ποιά τα πτυχία τους και ποια η θέση τους στην αγορά? Προσοχή: Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν. Λεώ ότι δεν τους ξεχωρίζω.

 

Πες μου ποιοί είναι, σύστησε μου τους με τα πτυχία τους, κ όποτε μιλάνε ΑΥΤΟΙ οι συγκεκριμένοι, εγώ θα σκάω και θα κάνω και τεμενάδες.

 

Σε ακούμε να λες το μακρύ και το κοντό σου κάθε τόσο και με καλή διάθεση σου απαντάμε.

Φίλε παρεξηγείς πολλά πράγματα.

Η μουσική σαν τέχνη βοηθά πολλές υποκειμενικές απόψεις.

Η εφαρμοσμένη τέχνη όχι.

 

Δεν ζήτησα να μου απαντάτε είτε με καλή είτε με κακή διάθεση. Αν σε ενοχλεί το ότι μιλάω διέγραψέ με απο μέλος.

 

Συμφωνώ μαζί σου. Η τέχνη δέχεται υποκειμενικές απόψεις. Η επιστήμη όχι.

 

Το με τί επιστημονικές "ουσίες" (υλικές και πνευματικές) επιλέγει να φτιάξει ο καθένας την τέχνη του, είναι υποκειμενικό και αυτό ρώτησε ο φίλος μας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάμπρο παλικάρι μου όταν @αμάς ζητάς βιβλιάριο υγείας, βιβλίο επισκέψεων και βιβλίο service?

 

Eίσαι 19 χρονών ακόμη, get a life

 

Έλεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια ειλικρινα ξερω κοσμο που με ενα συνθεσαιζερ και το fl studio βγαζει κοματια που αν και δεν ειναι για να πουλιουνται ειναι μια χαρα να τα παιξεις ενδιαμεσα σε κανα παρτυ.δε ξερουν μουσικη απλα πατανε ενα ρυθμο στο συνθ και μετα τα κανουν κοματι.τοσο λαθος ειμαι?

 

Υπάρχουν πολλές ετοιματζίδικες λύσεις που στο επιτρέπουν αυτό.

 

Θα σου δώσω μερικά πράγματα:

 

Ο βασιλιάς του ετοιματζήδικου: Ετοιμα samples. Οι εταιρίες που βγάζουν προγράμματα τέτοιου στυλ (reason, logic, κλπ) δίνουν κάποια έτοιμα samples. Αν δεν ξέρεις τί είναι αυτό, είναι προηχογραφημένα όργανα με μουσικές φράσεις τα οποία μπορείς να τα στοιβάξεις και να δημιουργίσεις κανονικά κομμάτια. Κάποιος άλλος όμως έχει γράψει τη μουσική για σένα, άρα δεν είναι δική σου σύνθεση (γι αυτό είπα και πρίν ότι τα θεωρώ "απατεωνιά")

 

Επίσης με τα ενσωματωμένα arpeggiator στα hardware και software synthesizers, μπορείς να φτιάξεις ολόκληρες μουσικές φράσεις πατώντας 1-2 νότες.

 

 

Λάμπρο παλικάρι μου όταν @αμάς ζητάς βιβλιάριο υγείας, βιβλίο επισκέψεων και βιβλίο service?

 

Eίσαι 19 χρονών ακόμη, get a life

 

Έλεος

 

Όχι παίρνω προφυλάξεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάμπρο παλικάρι μου όταν @αμάς ζητάς βιβλιάριο υγείας, βιβλίο επισκέψεων και βιβλίο service?

 

Eίσαι 19 χρονών ακόμη, get a life

 

Έλεος

βασικα στις πουτ.. καλο ειναι να ζηταει ;Dτο casio-ctk 731 μπορω να το συνδεσω με καπιο τροπο στο laptop για αρχη?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεί κάποιος μοντ να κόψει και να ράψει δύο θρεντς από αυτό; Ένα για να συζητάμε αυτό που θέλει ο φίλος και ένα για να συζητάμε αυτό που ξεκίνησε ο Λάμπρος.

 

Λάμπρο, εντάξει είσαι προβοκάτορας, και μάγκας και ωραίος το καταλάβαμε. Αλλά πρέπει να καταλάβεις ότι τον τελευταίο καιρό είσαι υπέυθυνος για το 98% της ασχετο-μπουρδολογίας σε αυτό το φόρουμ. Πρέπει οπωσδήποτε να ηρεμήσεις λίγο. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί εδώ μέσα έχουν κατανόηση για τις ιδέες που έχεις στην ηλικία σου, αλλά κάνε λίγο κράτει. Αρχίζεις και κουράζεις υπερβολικά.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το κλείσουμε το θέμα του Reason, υπάρχει κόσμος που φτιάχνει ολόκληρα αριστουργήματα μόνο με αυτό. Του poostie, κάτι θα ξέρουν για να το προτιμάνε και μάλλον δεν θα βρίσκουν τον sequencer του "υποτυπώδη και δύσχρηστο". Και τελικά, αν κάτι δεν αρέσει σε σένα φίλε Λάμπρο, δεν είναι απαραίτητα κακό.

 

Φίλε methatonic, αν σε καλύπτει ο τρόπος που ανέφερες (synth, FL, πατάμε ένα ρυθμό και να σου το κομμάτι), μην κάνεις όλα αυτά που λέμε, τζάμπα λεφτά θα δώσεις. Πάρε ένα Korg M3, να αφήνεις το Karma να κάνει όλη τη δουλειά και να σου βγάζει ολάκερα κομμάτια.

Πάντως πρέπει να σου πω ότι αφενός δεν μας περιέγραψες αυτό το σενάριο στην αρχή, αφετέρου ότι δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να κάνεις ξεχωριστή και ποιοτική μουσική (όπως αυτή που ονειρεύεσαι).

 

Το CTK μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν MIDI keyboard αν τελικά αποφασίσεις να μπλεχτείς με τα πισιά. Μια χαρά δουλειά θα κάνεις. 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@methatonic

Θα σου πρότεινα να ξεχάσεις τις σχολές μουσικής τεχνολογίας, τα sequencers και τα pc-ιά και να προσπαθήσεις να μάθεις πέντε πράγματα στη μουσική είτε με έναν δάσκαλο σε ένα πιάνο είτε μόνος σου με κανα δυο βιβλία και με το Casio σου. Όλα τα άλλα χαμένα λ7 θα είναι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

methatonic αν εχει εξοδο midi με μια κάρτα ήχου ή εναν μετατροπέα midi to usb είσαι καλυμένος.Αλλιώς μπορείς να παίζεις κάνει κ να το ηχογραφείς απ το line in πράγμα που δε σε οφελεί νομίζω.

 

Πάρε ένα midi keybord για αρχή κ κοιτα να έχει usb είσοδο.Το δικό μου έχει midi επειδή είναι απ τα παλιά.

 

Μετά απ αυτό ρώτα φιλαρακια σου αν έχεις να σου πούνε τπτ περι θεωριας μουσικής, απλά πράματα. Και πάρε κανα βιβλιο να ρίχνεις ματιές που κ που καθως θα προπονήσε.Ακου πάρα πολυ μουσική με τα κιλά θα λεγα κ ίσως να προσπαθήσεις να μιμηθείς κάποιους ήχους που ακούς απο τραγουδια που σου αρέσουν.Αυτο με τον καιρό θα φτιάξει το αυτί σου κ θα καταλαβαίνεις πολλά πράματα.

 

Αυτό έκανα στην αρχή ακριβώς.Μετα ήρθε το ωδείο με δάσκαλο-σαμπάνια όπως προείπα.

 

 

Υ.Γ.Είμαι κάπως στο κλίμα του mscmkr αλλα την έστειλα την απάντηση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να το κλείσουμε το θέμα του Reason, υπάρχει κόσμος που φτιάχνει ολόκληρα αριστουργήματα μόνο με αυτό. Του poostie, κάτι θα ξέρουν για να το προτιμάνε και μάλλον δεν θα βρίσκουν τον sequencer του "υποτυπώδη και δύσχρηστο". Και τελικά, αν κάτι δεν αρέσει σε σένα φίλε Λάμπρο, δεν είναι απαραίτητα κακό.

 

Φίλε methatonic, αν σε καλύπτει ο τρόπος που ανέφερες (synth, FL, πατάμε ένα ρυθμό και να σου το κομμάτι), μην κάνεις όλα αυτά που λέμε, τζάμπα λεφτά θα δώσεις. Πάρε ένα Korg M3, να αφήνεις το Karma να κάνει όλη τη δουλειά και να σου βγάζει ολάκερα κομμάτια.

Πάντως πρέπει να σου πω ότι αφενός δεν μας περιέγραψες αυτό το σενάριο στην αρχή, αφετέρου ότι δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να κάνεις ξεχωριστή και ποιοτική μουσική (όπως αυτή που ονειρεύεσαι).

 

Το CTK μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν MIDI keyboard αν τελικά αποφασίσεις να μπλεχτείς με τα πισιά. Μια χαρά δουλειά θα κάνεις. 8)

να παρω ενα κοργκ μ3 η να συνδεσω το καζιο?και πως θα βαλω το casio στο laptop?ξαναλεω οτι απλα θελω να μαθω να γραφω κανα μπλιμπλικη για ξεκαβλωμα δικο μου και πειραματισμο.αν κολλησω-αλλο θεμα.φιλε μου δεν ειπα πουθενα για ονειρικες μουσικες κτλ :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου