Προς το περιεχόμενο

ρυθμιση action σε κιθαρα με floyd rose


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτη τη στιγμη για να τριχουν οι μπασες θελει δυνατα χτυπηματα με την πενα ..οποτε μαλλον δεν θα θελει πολυ σηκωμα..

 

καλως θα το κανω μονος μου και βλεπουμε..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

αυτη τη στιγμη για να τριχουν οι μπασες θελει δυνατα χτυπηματα με την πενα ..οποτε μαλλον δεν θα θελει πολυ σηκωμα..

 

καλως θα το κανω μονος μου και βλεπουμε..!

Εχω μπερδευτει..

Τι τρεμολο εχεις Floyd η Strat?

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Strat λέει ότι έχει.

πολυ ευγενικο εκ μερους σου αλλα ο χρονος μου ειναι πολυ περιορισμενος..!

 

το ερωτημα μου ειναι το εξης.. αν σηκωσω το τρεμολο σε στρατ κιθαρα ελαχιστα απο τις δυο βιδες που εχει  οστε να μην τριζουν οι χορδες θα υπαρχει καποιο αλλο προβλημα?

 

Ναι, μπορείς να το σηκώσεις λίγο. Μετά θα χρειαστεί να ρυθμίσεις το intonation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

[[[Oi κιθαρες με floyd rose (αν μιλαμε για το original design και οχι τα locking tremolo οπως lo pro της ibanez κ.λ.π) οπως λεγαμε και σε αλλο thread δεν εχουν individual saddle adjustment (δηλαδη δεν εχει ξεχωριστη ρυθμιση υψους για καθε σελακι του τρεμολο). Κατα συνεπεια  το action σου μπορεις να το ρυθμισεις ειτε ανεβαζοντας η κατεβαζονταν τα δυο posts του floyd rose ειτε με ρυθμισεις του truss rod (βεργας) του λαιμου.]]]

 

Παλιο θεμα αλλα ας μην ανοιξω καινουργιο για μια απλη ερωτηση..

 

Με βαση τα παραπανω..για να χαμηλωσω το υψος της 5ης και 6ης χορδης μπορω απλα να ριξω το υψος απο την μια βιδα του τρεμολο..προφανως θα εχει μια μικρη πλαγια κλιση το τρεμολο..

Το εχω κανει αυτο για να ειμαι ειλικρινης εδω και αρκετο καιρο στην κιθαρα..το υψος εχει ερθει σε ιδανικο σημειο..και φαινεται να δουλευει κανονικα..

 

υπαρχει ομως περιπτωση μακροχρονιου προβληματος??

Flesh And The Power It Holds...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με απασχολουν τα bend..δεν κανω πλεον..αλλα μαλλον δεν εγινα αντιληπτος..δεν πειραξα τα ελατηρια στο πισω μερος για να αλλαξω την κληση του τρεμολο ως προς την παραλληλοτητα του με το σωμα..αλλα πειραξα ενα απο τα δυο <<ποτηρακια>> που ρυθμιζονται με μικρο αλενακι..ωστε οι 5η και 6 χορδη να ερθουν πιο κοντα στην ταστιερα..

 

Ελπιζω να τα εξηγω καπως σωστα..

IMG_1846.jpg.68f9edd5c7ed70685de7595e2abceca0.jpg

Flesh And The Power It Holds...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με λιγα λογια..ξεχνοντας τα bend  υπαρχει περιπτωση καταπονησης ή φθορας του οργανου ή του τρεμολο?

Flesh And The Power It Holds...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. Εγκυκλοπαιδικά πάντως η ιδανική ρύθμιση επιτυγχάνεται με τη γέφυρα παράλληλα στο σώμα. Δεν μιλάω για την κλίση που μπορεί να έχει και που ρυθμίζεται από την τάση των ελλατηρίων αλλά για την κλίση της από μι σε μι. Ελπίζω να έγινα αντιληπτός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου