Προς το περιεχόμενο

λάδι ταστιέρας-καποτάστο-SMS και τι'ναι ο άνθρωπος


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά τους είπα ότι είναι πολύ ψηλά οι χορδές και μου είπαν να τους την πάω σε κανά μήνα, αφού παιχτεί λίγο, να την φτιάξουν. Δηλαδή θα μαλακώσει με το κατέβασμα των χορδών? Πάντως όταν τους είπα για τις χορδές μου είπαν ότι έτσι είναι σεταρισμένη απο το εργοστάσιο δηλαδή ότι είναι μια χαρά...

 

ευχαριστώ Superfunk

 

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βασικά τους είπα ότι είναι πολύ ψηλά οι χορδές και μου είπαν να τους την πάω σε κανά μήνα' date=' αφού παιχτεί λίγο, να την φτιάξουν. Δηλαδή θα μαλακώσει με το κατέβασμα των χορδών? Πάντως όταν τους είπα για τις χορδές μου είπαν ότι έτσι είναι σεταρισμένη απο το εργοστάσιο δηλαδή ότι είναι μια χαρά...

 

ευχαριστώ Superfunk

 

:wink:[/quote']

 

Mε το κατέβασμα των χορδών βεβαίως και θα μαλακώσει πάντως πρέπει να τσεκάρουν και το νατ γιατι αν είναι κομμένο ψηλά θα είναι σκληρή ειδικά στα ανοιχτα ακκόρντα,τωρα γιατι σου είπαν ότι η κιθάρα πρέπει να παιχτεί ενα μηνα για να την φτιάξουν ειλικρινά δεν καταλαβαίνω 8O

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) Έχεις δίκιο και εμένα μου ακούστηκε παράξενο, κατάλαβα ότι μου λέγαν μπαρούφες αλλά δέν ήθελα να τους την αφήσω την πρώτη μέρα που την αγόρασα. Θα τους την πάω σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ αγόρασα 2-3 βιβλία του Dan Erlewine(ένας από τους πιο διάσημους luthiers στην Αμερική) και έλεγε το εξής: Πηγαίνετε σε ένα χρωματοπωλείο και ζητήστε "ωμό λινέλαιο".Το βάζεις 1-2 φορές το χρόνο στην ταστιέρα και καθάρισες.Έχω και εγώ το lemon oil της Gibson για να βάζω στην les paul, αλλά σας διαβαβαιώ είναι ΜΑΠΑ μπροστά στο λινέλαιο...Εγγυημένο αποτέλεσμα... 8)

 

Υ.Γ.: Προσοχή όμως να μην πάει στο σώμα της κιθάρας, γιατί θα μείνει εκεί για πάντα και θα φαίνονται οι δαχτυλιές έντονα μετά... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας κατασκευαστής μπουζουκιών μού είπε ότι το καλύτερο (για τα μπουζούκια βέβαια - τα οποία είμαι σχεδόν σίγουρος ότι κατασκευάζει από έβενο) είναι το λάδι τικ (tic oil). Μπορεί αυτό να χρησιμοποιηθεί και σε άλλα ακουστικά όργανα (πχ ακουστική/κλασική κιθάρα);

 

Πάντως ΚΑΙ σε αυτό το θέμα υπάρχει ασχετοσύνη και ξερολίαση (αυτά πάνε μαζί): Από γνωστό μαγαζί μουσικών οργάνων, για ταστιέρα rosewood της ακουστικής μού είχαν δώσει υγρό για το σώμα της κιθάρας (κάτι που σύμφωνα με τον superfunk γίνεται μόνο στις maple ταστιέρες)...

 

Και κάτι τελευταίο, επειδή αναφέρθηκε και παραπάνω: το κατέβασμα του καβαλάρη σε μια ακουστική γίνεται εύκολα; Ή χρειάζεται κάποιος "ειδικότερος";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=307

 

:wink:

 

Ολα τα "λαδια" (almond,lemon,linsheed,tic) είναι περίπου τα ίδια & κάνουν την ίδια δουλειά,το μυστικό είναι να μην τα παραχρησιμοποιούμε (οχι πάνω απο 2-3 φορές το χρόνο) μια και μπορεί να κάνουν ζημιά στα τάστα,απο εκει & πέρα ο καθένας χρησιμοποιεί ότι αγόρασε την πρώτη του φορά τυχαία :wink: (π.χ. εγω αγόρασα πριν απο 15 χρονια 3 μπουκαλάκια λάδι Gibson σε προσφορά απο την Αμερική & ακόμα βρίσκομαι στο 2ο!!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου