Προς το περιεχόμενο

λάδι ταστιέρας-καποτάστο-SMS και τι'ναι ο άνθρωπος


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τι είναι το καποταστο??

ειναι ενα εξαρτημα το οποιο το τοποθετουμε στις χορδες (στα ταστα)για να ανεβασουμε τονο χωρις να παιδευομαστε με μπαρε ακορντα..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν συνχορδιες (αναλογα τον τονο)που αν δεν εχεις καποταστο πρεπει να εισαι ο τιραμολα για να τις πιασεις.. :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα ότι το λέγαν έτσι αυτό το πράγμα ....καπόταστο.... :lol:

το διάβασα στο άρθρο του superfunk για το setup της κιθάρας,

...αμέσως εσείς..... :roll: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη τους ακούς ζηλεύουν επειδή εισαι νεος ενω αυτοί υπερήλικες :lol: :lol:

 

Το καποτάστο μπορεί να κάνει πραγματικά ΘΑΥΜΑΤΑ αν το χρησιμοποιείς σωστά,ειδικά στις ηχογραφήσεις (μπορείς να ντουμπλάρεις ανοιχτα ακκόρντα σε θέσεις που είναι αδύνατον & να τα μιξάρεις με μπαρέ ακκόρντα και άλλα πολλά),επίσης είναι life savers όταν παίζεις με τραγουδίστριες που συνήθως ειναι σε περίεργα κλειδιά :wink: προσωπικά το χρησιμοποιώ κατα κόρον,ασε που ξεκουράζεται και το χεράκι σου.

Ο γνωστότερος κιθαρίστας που το χρησιμοποιεί σχεδόν πάντα είναι ο KEITH RICHARDS...

 

Φυσικά αν παίζεις ακκουστική είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ..

 

Για να μη ψάχνεις άδικα η καλύτερη μάρκα είναι η SHUBB (εγω χρησιμοποιώ το κλασσικό c1 εδω & αιώνες....)

 

http://www.shubb.com/

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι ατμός.. μόνον ο έρως είναι αθάνατος. (ΘΒ)

 

:lol:

 

Οποιοδήποτε μεταλλικό μαραφέτι, πατημένο και δεμένο πάνω στις χορδές λειτουργεί σαν μετακινούμενος καβαλάρης. Όχι, ότι θα το δοκίμαζα αυτό αν είχα μια Gibson Gothic...

 

Το ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις μπιχλιμπίδια π.χ στυλ καποτάστο και να κουρδίσεις την κιθάρα σου σε πολλές τονικότητες (σχετικά γρήγορα και αξιόπιστα) αποτελεί κατεμέ ίσως το βασικότερο στοιχείο που κάνει την κιθάρα να ξεχωρίζει από ta άλλα μουσικά όργανα.

Πάραυτα το κούρδισμα σε άλλες τονικότητες είναι ολίγον άγνωστο στην κιθαρο-πλειοψηφία.

 

 

Εκτός από αυτό που ανέφερε ο superfunk υπάρχουν και μερικά φτηνά Dunlop κλπ

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για να πω την αλήθεια τα αποφεύγω τα capos κυρίως για΄τι με τα περισσότερα πρέπει να ψιλοκουρδίσεις ξανά μόλις το βάλεις. Επομένως αν στο επόμενο κομμάτι δε το χρειάζεσαι, είσαι πλέον ξεκούρδιστος.

Από ότι είδα στο site που πρότεινε o Superfunk όμως, τα Shubb υποτίθεται ότι κρατάνε την κιθάρα in-tune...

Ίσως στην επόμενη παραγγελία μου στον Thomann να πάρω και ένα C1 έτσι για δοκιμή!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν συνχορδιες (αναλογα τον τονο)που αν δεν εχεις καποταστο πρεπει να εισαι ο τιραμολα για να τις πιασεις.. :D

 

Για πές 5 απο αυτές... :wink: :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου