Προς το περιεχόμενο

Framus tone test


Progduct

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Νομιζω οτι ειναι η καταλληλη στιγμη να ανεβασω και εγω κατι στο forum. Αφορμη ηταν η καινουργια μου κιθαρουλα που πραγματικα εχω ερωτευτει. Η εν λογο κυρια ειναι μια framus diablo special custom (και καλα...15 κομματια limited αν και λιγο με απασχολει το θεμα)

  Λοιπον,για να μην χαζολογω,η ηχογραφηση εγινε με ενα shure sm57 και ενα peavey pvm 520i. H κιθαρα ειναι καρφι στον ενισχυτη μου,peavey triple x και η καμπινα ειναι μια custom made με ενα eminence tonker και ενα eminence texas heat. Το μονο που εχει μπει extra ειναι λιγο delay απο το Nuendo, συγκεκριμενα το Mod delay με τα default settings και το mix sto 10%. Τα μικροφωνα πηγαν κατευθειαν στην καρτα ηχου e-mu 1616 pci. Εμμμ....νομιζω αυτα. Α... και το backing track το χω αρκετα χρονια και αν θυμαμαι καλα το χα βρει τυχαια απο ενα παρεμφερες φορουμ και σημερα ξαναειδε το φως της επιφανειας...  :P

Ολα τα σχολια και οι παρατηρησεις δεκτες!

 

Φιλικα,Μάριος

 

http://www.box.net/shared/di0s5kogsw

Another perfect day

And I will hide away...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια θολουρα ακουω η οποια νομιζω οτι οφειλεται στην ηχογραφηση και οχι στην κιθαρα.καλη ιδεα ειναι να βρεις τη σωστη κλιμακα ετσι ωστε να μας κανεις το ακουσμα πιο ευχαριστο 8) πχ καπως ετσι:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε progduct μπορείς να δώσεις κάποιο info για τη κιθάρα?Χρώμα και απο που την αγόρασες?Η καμια φώτο?

Ειμαι και εγώ κάτοχος μιαs diablo pro και είδα κάποιες limited edition στον Τσέλιο.Οτι είναι limited είναι σίγουρο, έχουν ένα σημα πίσω στο headstock πάνω απο το serial.Είναι εξάλλου πάγια τακτική τηs framus να κυκλοφορει καθε τόσο κάποια μοντέλα της ελαφρώς αλλαγμένα, special edition....

Σε αυτές που είδα εγώ, η μόνη διαφορά που εντόπισα ήταν ότι δεν είχανε αυτό το μαραφέτι σα πύργο στο headstock, ήτανε μάυρο.Η μια ήταν σε ένα ωραίο καφεμαυρο χρώμα και η άλλη natural σα τη δικιά μου (κάπως βέβαια μου φάνηκε σα να είχε περαστει άνω της περισσότερο κερί).Δε προλάβαινα να παίξω δυστυχώς.

 

Anyway, μή το θεωρεις περίεργο να έχεις μια limited edition, κάποιες (όπως αυτές που είδα εγώ) είναι σχεδόν ίδιες με τις απλές (και δεν είχαν και καμια διαφορά στη τιμή αν θυμάμαι καλά)

 

Η δικιά σου απο ότι λες είναι το custom μοντέλο, πιθανότατα είναι πειραγμένη απο το custom shop είτε εμφανισιακά είτε και ηχητικά.

 

Βάλε καμια φωτο αν μπορεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,καταρχην δεν ξερω αν πηγαινε σε μενα το δεν εισαι σωστος αλλα θα πω οτι μου αρεσε η εκδοχη του φιλου παρα πολυ και ενταξει,δεν ειμαι τοσο παιχταρας ωστε να σκεφτω καποια τετοια ιδεα ουτε εχω τρελη γνωση με τις κλιμακες κ.τ.λ.,απλα μου αρεσε το backing track και του δωσα μια προσπαθεια. Τωρα οσων αφορα την κιθαρα,ειναι αυτη εδω http://www.framus.de/modules/produkte/produkt.php?submenuID=14188&katID=14720&cl=EN ,προς το παρον δεν εχω καποιο μεσο για να ανεβασω καποια φωτο,θα γινει και αυτο,παντως η κιθαρα ειναι πολυ ομορφη και απο κοντα και ηχητικα με εχει ικανοποιησει παρα πολυ αν και ειναι αρχη ακομα!

Another perfect day

And I will hide away...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,καταρχην δεν ξερω αν πηγαινε σε μενα το δεν εισαι σωστος αλλα .......

Οχι δεν πηγαινε σε σενα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα πανέμορφη...τελικά είναι αρκετά αλλαγμένη και εμφανισιακά και ηχητικά (ξύλα, μαγνήτες κλπ)

Η δικιά μου είναι η απλή

http://www.framus.de/modules/produkte/produkt.php?submenuID=11208&katID=11018&cl=EN

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χαίρεται!

 

Μ'αρέσει ότι ακούω και κυρίως η bassline. Και ο ήχος της κιθάρας βέβαια... (απλά δε ξέρω να πω πολλά για αυτό το θέμα, οπότε το κρατάω κλειστό το στόμα...).

 

Για το σόλο της κιθάρας το delay απ'το Nuendo κάνει καλή δουλειά! :)

 

Προς το τέλος (δεν κατέβασα το αρχεία, αποφεύγω για να μη γεμίζει ο σκληρός μου), έχει κάποια σημεία που φαίνονται λίγο εκτός 'δρόμου'. Κάνω λάθος; (δε ξέρω, πραγματικά ρωτάω). Στη 2η αλλαγή (chorus).

 

Κατα τα άλλα, τα ντράμς μάλλον θα ήθελαν λιγότερο reverb, αλλά στην απλότητά τους (δεν το λέω για κακό ->) λειτουργούν πολύ ωραία. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα Νικολα,καταρχην ακουσα το κομματι σου και εχω παθει,απιστευτος. Οσων αφορα εμενα,σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια, το κομματι ειναι αυτουσιο,απλα το βρηκα ετσι και δεν το χω επεξεργαστει παραπανω,ουτε καποια μιξη η εφφε στο τελικο σταδιο! Στο τελος οντως μου φευγει κατι ,πηγα να το κανω satriani αλλα ξερεις που λενε,το μεν πνευμα προθυμο,το σωμα ομως... Τεσπα,practise makes perfect !

Another perfect day

And I will hide away...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια θολουρα ακουω η οποια νομιζω οτι οφειλεται στην ηχογραφηση και οχι στην κιθαρα.καλη ιδεα ειναι να βρεις τη σωστη κλιμακα ετσι ωστε να μας κανεις το ακουσμα πιο ευχαριστο 8) πχ καπως ετσι:

 

maze μπορεις να μας πεις και με τι παιζεις στο clip?  :)

πολυ ωραιο παιξιμο και ηχο!!!

welldone!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου