Προς το περιεχόμενο

ΑΠΟΛΥΤΉ ηχομόνωση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΑΠΟΛΥΤΉ  ηχομόνωση σε πολυκατοικία.Είναι εφικτό(ακόμη και με ένα τσουβάλι λεφτά)?πχ να στεγάσει μια μπάντα(όχι σε εντάσεις πυραύλου)

Σίγουρα προκύπτουν 1.000.000 προβλήματα......αλλά υπάρχει ένα τεράστιο PLUS...Μου ανήκει ο χώρος! 

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κανε το studio στο υπογειο. Ξεχνα τον οροφο, εκτος αν εισαι εφοπλιστης.

Για περισσοτερες πληροφοριες περιμενε και θα απαντησουν οι ειδικοι.

Γεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπειρια λέει:

 

Αν εχεις ντράμ ή μπασο με βαρβατίλα κ watts κ μεσα στο χώρο κολωνα κεντρική, τσού.Εκτος αν εχεις λεφτα για καινούρια οικοδομή.

Αν την βγάζεις με πισι κ πλαγκίνς κ θες χώρο για αλλα πιο lite σε μπάσα όργανα τοτε με λίγο λεφτό κάνεις δουλειά.

Αν δεν έχεις κολώνες κεντρικές με αρκετούτσικα λεφτά πάλι κάνεις δουλειά.Αναλογά με τις διαστασεις.Αν θες πράμα καλό να μην περνάει σε κανέναν θορυβος καλύτερα πανε βρές μηχανικούς  για μελέτες.Εδω δεν παίζει να σου κανουν σοβαρή μελέτη αν δεν γίνει επιτόπιο νταραβέρι με το χώρο.

Αν θες προχειριες για ώρες μη κοινής ησυχίας κ απλα μια υποτυπώδης μόνωση για να γλιτώνεις το καντήλι, παρακαλώ να αναμείνεις στο ακουστικό κ κάποιος ανθρωπας θα σε δώσει συμβουλή.

 

Επίσης το θεμα εχει συζητηθει πολλές φορές κ για diy πράματα υπάρχουν κ μέλη που βοηθάνε.

 

Καλη τύχη κ καλό κουράγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς στο υπόγειο, αλλά και πάλι για να είναι απόλυτη η μόνωση ,θα είναι πολύ δαπανηρή και λίγο επίπονη η διαδικασία. Κατ'αρχάς θέλουν ντύσιμο με φύλλα μολυβιού όλες οι κολώνες (κεντρικές ή μη) , χτίσιμο εσωτερικών διπλών τοίχων, τα πατώματα floating, ο drummer καλό θα είναι να μπεί σε ξεχωριστό booth,χρειάζονται ψευδοροφές,όλες οι πόρτες διπλές κ.λ.π Αφού γίνει η μόνωση, μετά πρέπει να χρησιμοποιηθούν οι κατάλληλες ανά περίσταση ηχοαπορροφητικές επιφάνειες (panels) για να ακούτε και κάπως σωστά εκεί μέσα, μπασοπαγίδες κ.α. Υπ'όψιν ότι τελικά , ο ωφέλιμος χώρος σου, θα μειωθεί περίπου κατα 25-30%. Αλλά θα μπορείς να βαράς αλύπητα 24/7 . (ΑΝ ΟΛΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΩΣΤΑ και σταδιακά ελέγχεται το αποτέλεσμα) Πάντως έχεις το μεγάλο ατού του 2ου υπογείου και το ακόμη μεγαλύτερο της ιδιοκτησίας. Αν χρειαζεσαι πληροφορίες και περεταίρω βοήθεια, στείλε pm.

 

 

                             cheers, ziggy 440

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εχει συζητηθεί εκτενέστα τα το θέμα της ηχομόνωσης και φυσικά και για πολυκατοικία.

Κοίτα εδώ http://www.noiz.gr/index.php?topic=158312.0 και επίσης κάνε και μια μικρή έρευνα. Θα ανταμειφθεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απ'όλα αυτά βέβαια θα πρέπει να το σκεφτείς σοβαρά μήπως το νοικιάζεις για πρόβες και σε άλλους, μπας και ρεφάρεις σε καμιά δεκαετία..... ;)

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

newmind,trigga,yameth,ziggy440,ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.

 

Έχετε να προτείνετε κάποια εταιρία που αναλαμβάνει μελέτες και τις λοιπές διαδικασίες?

ΟΧΙ ΑΛΛΟ TONELAB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο καινούριος πρακτικός της παρέας:

 

Καλά θα κάνεις στούντιο. Η ώρες κοινής ησυχίας στην Ελλάδα είναι 23:00-07:00 και 15:00-17:00, δε πα να σε κοπανάνε μετά! Εντάξει, δε μπορείς να τους μπιπάρεις και τη μαμά, που λένε, αλλά με μια σχετική ηχομόνωση χωρίς πολλά πολλά έχεις αρκετή ησυχία για να μην τους σπας τα νεύρα!

 

Τώρα αν ΔΕΝ το θέλεις για προβάδικο που παίζουν κουλές ώρςες, απλά ΜΗΝ παίζεις ντράμς στις ώρες κοινής ησυχίας! Ούτε πιάνο. Τα υπόλοιπα έιναι εντάξει απο την φύση τους! Στο κάτω κάτω, βάλε τα ακουστικά σου και κάνε τη δουλειά σου!

 

Αυτά, φυσικά εάν ΔΕΝ πας για προβάδικο, γιατί αλλιώς... ρώτα κάποιον άλλο, εγώ δε ξέρω. (Πάντως αν πιάσεις τα γνωστά Ελληνικά μαγαζία, εεε, κάποιο μπορεί να έχει κάποια ιδέα, ή να ξέρει κάποιον που ξέρει απο τέτοια πράγματα.) Εναλακτικά τράβα σε κάποιο γνωστό στούντιο (σίγουρα θα βρεις πληροφορίες για κάτι τέτοιο), χτύπα τους την πόρτα και ρώτα. Και μετά πες μας, έτσι; Δε θα σου πει όχι κανείς. Δεν είναι και τόσο ακριβή μια πληροφορία ότι ο "άλφα" μου έχτισε το στούντιο... Καλές σχέσεις θέλει...)

 

Και πάλι βέβαια, εγώ, 4 χρόνια στο Λονδίνο, μπορεί να λέω παπαρίες... ξέρω κι εγώ...  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου