Προς το περιεχόμενο

συμβολαιο με δισκογραφικη: οδηγιες για αρχαριους παρακαλω!!!


darshan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η δισκογραφία όπως την ξέραμε πραγματικά φαίνεται να πνέει τα λοίσθια, η βιώσιμη επιτυχία ελλήνων καλλιτεχνών (πέραν των σκύλων) γίνεται ολοένα και πιο δύσκολη, η δε διεθνής καριέρα είναι αστείο να συζητιέται στα σοβαρά, επειδη οι aphrodites child μπορεί να έκαναν επιτυχία πριν 40 χρόνια.

 

+6358475638

 

Εντός θέματος τώρα, είναι τόσο ρευστή η κατάσταση στη δισκογραφία τώρα, που όπως και να κινηθεί κάποιος, η καλύτερη κίνηση είναι να κατεβάσει αυτός πρώτος την μουσική του στο internet. CD quality και τζάμπα.

 

CD quality και τζάμπα... Χμμμ... Στην εποχή των μπουκομένων και υπερ-κομπρεσαρισμένων κομματιών που καταλήγουν σε MP3 μέσω της μετατροπής; Δεν είναι τραγικό (όπως είχε αναφέρει ο Νικόδημος σε άλλο thread) στην εποχή των terabytes και των εκπληκτικών μετατροπέων να προσπαθούμε διακαώς να στριμώξουμε τα πάντα μέσα στο τελευταίο bit?

 

Αν παραβλέψουμε το θέμα ποιότητα, το τζάμπα που αποσκοπεί; Και άραγε για πόσο καιρό θα είναι τζάμπα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μαζι σου αλλα ΠΟΥ για ονομα του θεου τα ειπα ΕΓΩ αυτα τα πραγματα?? :o :o :o

 

 

σιγα μη πουλησαν και 100 εκατομμυρια.... ;D ;D αληθεια μπορεις να μου στειλεις ανα λινκ που να γραφει αυτο το νουμερο?  (δεν νομιζω να πουλησαν πανω απο 1 εκ. δισκους και πολλους λεω)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_albums_worldwide

 

το 67...το Παρισι ηταν ΑΚΡΙΒΩΣ οτι ειναι και σημερα και ΣΙΓΟΥΡΑ οχι το πολιτιστικο κεντρο του πλανητη (ειδικα στη μουσικη...)

 

 

μη τρελλαθουμε κι ολας...

 

εγω προσωπικα δεν πολυ καταλαβαινω τι εννοεις με τα παραπανω..ουτε εχω καμμια ορεξη να κοψω κανενος τα φτερα,απλα λεμε αυτα που γνωριζουμε ο καθενας προσωπικα,και φυσικα ΚΑΝΕΝΑΝ δεν συμβουλευουμε (και να συμβουλεψουμε σιγα μη μας ακουσει... ;D)

 

ο καθενας ειναι ελευθερος να κανει οτι του γουσταρει και για να ειμαι και ειλικρινης μαζι σου ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ..... ;)

 

 

 

1. Eστω, πουλησαν 20 εκατομμυρια συνολικα, βαση του wikipedia, και παλι, ειναι μια πολυ μεγαλη επιτυχια για Ελληνικο γκρουπ.

 

 

2. Λαθος καταλαβες, δεν ειπα εγω,οτι εσυ ειπες αυτα που γραφω κατα λεξη, το " ρεζουμε" εβγαλα και απο δικες σου απαντησεις και αλλων, το γραφω αλλωστε, γιατι το πηρες προσωπικα? αναφερθηκα στο ονομα σου επειδη ειδα οτι εισαι απ τους "ρυθμιστες" εδω, δεν σας γνωριζω ειμαι νεο μελος.

 

 

3. Τελοςπαντων, για να μη το κουραζουμε, ενας νοημων ανθρωπος μπορει να καταλαβει αν απο αυτο το thread βγαινει αποθαρυνση για ενα νεο μουσικο η οχι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Eστω, πουλησαν 20 εκατομμυρια συνολικα, βαση του wikipedia, και παλι, ειναι μια πολυ μεγαλη επιτυχια για Ελληνικο γκρουπ.

 

Θα με υποχρεωνες αν μου παραθετες το λινκ ,20 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ νουμερο (τοσο εχουν πουλησει οι U2 & οι GUNS & ROSES ,η MADONNA & ο SPRINGSTEEN  με τα πιο πετυχημενα αλμπουμ τους,ειναι αδυνατον ενα γκρουπ που εκανε επιτυχια μονο στην Γαλλια ,αντε στην Ευρωπη, να εχει πουλησει 20 εκατομμυρια δισκους)

 

Τελοςπαντων, για να μη το κουραζουμε, ενας νοημων ανθρωπος μπορει να καταλαβει αν απο αυτο το thread βγαινει αποθαρυνση για ενα νεο μουσικο η οχι.

 

Αν ειναι να αποθαρυνεται απο ενα τετοιο THREAD που να βγει και στην πραγματικη ζωη εξω.....(και μαλλον λαθος δουλεια αποφασισε να κανει μια και η ενασχοληση με τη μουσικη σε επαγγελματικο επιπεδο ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ειναι ενα ΠΟΛΥ δυσκολο μονοπατι...)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 μυρια ακούγεται όντως πολύ, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Επιτυχία είναι και το ότι στο amazon παίρνει 4,5/5 και βρέθηκαν 30-40 νοματαίοι από όλο τον κόσμο και το γούσταραν τόσο και έγραψαν μια καλή κουβέντα 30βάλε χρόνια μετά.

 

ourdarkness, δεν κατέχω τόσο τα τεχνικά αλλά ότι καλύτερο έχεις, γιατί να το κρατήσεις? Εκεί θα καταλήξει, και μάλιστα με χείριστη ποιότητα που δεν ακούγεται. Δώσε μπας και το σώσεις λίγο...

Τώρα, το τζάμπα είναι λίγο στενάχωρο, ειδικά αν τα έχεις σπρώξει "για το όνειρο", που λένε. Αλλά τι να κάνεις.

Radiohead και ότι έχετε ευχαρίστηση, να σγχωρεθούν τα πεθαμένα σου βρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μεγάλη πλάκα θα γίνει βέβαια όταν στο playstation 8, βγεί παιχνίδι Music Composer, με τρελό ΑΙ και όλους τους κανόνες των ωδείων σε ένα dvd, με expansion packages: Roll over Beethoven, Mean Metal Machine, Get up (get on up) κλπ. "Τώρα είστε όλοι μουσικοί!!!!"

 

και μην το γελάτε καθόλου

 

παω να παίξω guitar hero

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://en.wikipedia.org/wiki/Aphrodite%27s_Child

 

Σε αυτό το λινκ θα βρείτε στο κέντρο πληροφορίες για τις πωλήσεις του δεύτερου δίσκου τους (over 20million copies).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπλουζ ροκ θελει να μενεις πατησια και να μην παιρνει μπρος το παπι.φιλικα

 

 

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι σιγουρα λαθος (δεν εχει και το αλαθητο η wilki ;))

 

το νουμερο αυτο ειναι απλα εξωπραγματικο και ο δισκος δεν υπαρχει σε κανενα παρομοιο με αυτον τον καταλογο που λινκαρα πριν.

 

χωρις επιτυχια στην Αμερικη αυτα τα νουμερα απλα δεν "πιανονται" απο κανεναν καλλιτεχνη.

 

 

μια πιο λογικη προσεγγιση βρηκα εδω

 

http://wapedia.mobi/en/Vangelis

 

οπου αναφερει οτι ΠΡΙΝ το 666

 

After an unsuccessful attempt to enter the UK, they found a home in Paris, where they recorded their first single, a hit across much of Europe called Rain and Tears. Other hit singles followed, and two albums (which combined sold over 20 million copies), but when the record company demanded a third album, Vangelis conceived the ground-breaking double-album 666,

 

και παλι παρα πολλα μου φαινονται αλλα οι συνδιασμενες πωλησεις 10 singles & 2 album οντως μπορει να φτανουν τα 20 εκ.

 

και φυσικα ειναι μεγα επιτευγμα αυτο για ενα ελληνικο γκρουπ αναμφισβητητης αξιας μονο που 40 χρονια μετα παραμενει το ΜΟΝΑΔΙΚΟ που τα καταφερε απο ολα οσα το προσπαθησαν ;)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι σιγουρα λαθος (δεν εχει και το αλαθητο η wilki ;))

 

το νουμερο αυτο ειναι απλα εξωπραγματικο

 

Συμφωνώ, είναι τραγικά μεγάλο το νούμερο. Ίσως να αναφέρεται σε συνδυασμένες πωλήσεις όπως λέει ο Superfunk, και σε όλο τον κόσμο. Αλλά 20.000.000 για ένα LP το 67? Δε νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α by the way, το σημειάκι στη wiki που λέει για τους 20 εκατομύρια δίσκους των Afrodite's child είναι reference από το Demis Rousos and Aphrodite Child's Fan Club....όχι και η πιο αντικειμενική και έγκυρη πηγή πληροφόρησης, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου