Προς το περιεχόμενο

Smells like teen spirit, εντάξει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμεις ειμαστε ξεχασμενοι χιπιδες,αλλα εσυ εισαι ενεργος πολιτης του σημερα,δημιουργωντας συνειρμους μεταξυ ναρκωτικών και ανηθικοτητας.

 

Η αμφισβητηση ηταν παντα προϊον έλλογης σκεψης κ αυτο δεν μπορει να στερηθει απο τη διαδικασια καρεκλα-οθονη,οσο κυνικα κ να νομιζεις οτι την περιγραφεις.Ισα ισα χρησιμοποιουμε αυτο το μεσο για να ακουστει περισσοτερο η αποψη μας.Παλιοτερα στελναμε επιστολες σε περιοδικα που σεβομασταν για την υλη τους.Τωρα τα περιοδικα αντιγραφουν printscreens απο τα fora και κειμενα απο blogs.

 

Τελος,δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης.Ο καθενας μπορει να νομιζει οτι θελει.Θα ηταν θλιβερο κατα τη γνωμη μου να μην ανοιγε αυτο το θεμα εδω μεσα,αλλα να το αποδεχομασταν ολοι οπως εσυ.

 

Μπράβο γι'αυτές τις παραγράφους Πέτρο.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο καθένας έχει δικαίωμα στην έκφραση και τη διασκευή κομματιών, αυτό είναι σίγουρο.

Από εκεί και πέρα τίθεται το θέμα της καλαισθησίας του όλου πράγματος και βέβαια μπορούμε να το κρίνουμε μόνο εκ του αποτελέσματος, πάντα σε συνάρτηση με την προσωπική αντίληψη του καθενός περί αισθητικής.

 

Προσωπικά δεν μου άρεσε το εγχείρημα, το βρήκα τουλάχιστον κιτς (για να μην πω τίποτα χειρότερο). Επίσης θεωρώ ότι η σκέψη που ανέπτυξε ο deadendmind μερικές σελίδες πιο πίσω έχει μια λογική βάση.

Τέλος, το παν είναι να υπάρχει σεβασμός προς το διασκευαζόμενο κομμάτι όταν επιχειρούμε να το αποδώσουμε με έναν διαφορετικό τρόπο απ' ότι το πρωτότυπο. Αλλιώς πάμε για βρούβες (ισχύει για κάθε διασκευή που έγινε ή θα γίνει, από οποιονδήποτε και για οποιοδήποτε κομμάτι)...

 

Υ.Γ. Φίλε μου Λάμπρο, μάλλον τραβηγμένα μου ακούγονται όσα λες. Ειδικά αυτός ο ρατσισμός ρε παιδί μου... >:(

 

Υ.Γ.2 Blue, τα έγραψες πολύ όμορφα, άσχετα αν βρίσκουν τοίχο... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanx για την επιστροφή στο θέμα Alchemist......

Τίποτα φίλε μου, άλλωστε έπρεπε να το επαναφέρουμε γιατί συζητάμε κάτι που δεν έχει νόημα ή τέλος... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπα, οπα, οπα...αυτο τωρα το ειδα...

 

Σιγά τον "ύμνο" που σας βεβηλώσανε. 1 κομμάτι που είναι στα όρια να ενταχτεί στην ποπ και το ξέρει και η κουτσή τρέντυ Mary.

 

Περαν της ατυχεστατης κατηγοριοποιησης, εχεις κατι με την  ποπ ;; Το θετεις λες και οτι ειναι ποπ, αμεσως πεφτει στην πυρρα. Η... μεγαλυτερη μπαντα που πατησε στον πλανητη για μενα και για αρκετα εκατομμυρια ανθρωπων ηταν... ποπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να γίνω ΜΠΑΟΚ, όμως δεν με τρελαίνει ιδιαίτερα η φτηνή ρετσίνα, deadendmind μπορείς να κάνεις κάτι;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+2112 σε Dead k blue

 

οσο για τον lambro κλασικα σκηνικα διαφωνω για να προκαλω! ΥΕΑΗ!

το nevermind ειναι ενας δισκος που αλαξε την μουσικη ειτε σας αρεσει ειτε οχι!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί του θέματος : από τη στιγμή που μία μουσική έχει αφομοιωθεί στο κλίμα τηλεοπτικών εκπομπών αυτού του τύπου, έχει αποτύχει όσον αφορά τον στόχο του να είναι αντισυμβατική - αυτή είναι η αλήθεια. Αυτό που σοκάρει δεν είναι η ιδέα ότι το τραγούδι το είπε ο Νίνο (από εμένα καλύτερη φωνή έχει) αλλά το ότι πλέον είναι ένα τραγούδι κατάλληλο για τους θεατές της ελληνικής τηλεόρασης... ξέρετε αυτούς που τις άλλες μέρες βλέπουν την "Μαρία την άσχημη" κλπ.

 

Είμαι βέβαιος ότι ο δημιουργός του τραγουδιού, αν του δινόταν η ευκαιρία να αποτιμήσει αυτή τη κατάσταση, θα προβληματιζόταν σοβαρά για το βεληνεκές της προσπάθειάς του. Θυμίζω ότι υπάρχουν εκατοντάδες θαυμάσια τραγούδια, ακόμη και από τη δεκαετία του 60, που θα θεωρούνταν "ακραία" για μετάδοση από την ελληνική τηλεόραση και αυτό κάτι λέει για τους Νιρβάνα και για όσους τους αγαπούν.

 

:)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου