Προς το περιεχόμενο

Smells like teen spirit, εντάξει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ως συνήθως, είσαστε όλοι εκτός θέματος. Τέλεια.

Αν πάραυτα γίνω ΜΠΑΟΚ, θα γίνω (επιτέλους) άνθρωπος;

Θα μάθω να κάνω τάπππινγκ σαν τον Νίνο και τον ΝΙΚΟ ΓΚΑΛΗ;

Θα φέρνω κιθάρες από ΑΜΕΡΙΚΗ χωρίς να περνάνε από ΤΕΛΩΝΕΙΟ:

Θα σταματήσουν να με τσιμπάνε τα κουνούπια;

Να γραφτώ σε ΩΔΕΙΟ; ΙΕΚ ΞΥΝΗ; Ή καλύτερα 2χ12";

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Orbital 2-3 πραγματάκια στην ξεπέτα, επειδή πιστεύω ότι όλοι μας το βαρεθήκαμε το θέμα:

 

Σημασία δεν έχει να καταφέρεις να επηρεάσεις τα πλήθη. Θα έχει σημασία αν δινόταν σε όλους η ευκαιρία να προβληθούν και να το κάνουν.

Παραδέξου για αρχή ότι ο κομπειν έγινε γνωστός ή και ακόμα γεννήθηκε απο ένα τυχαίο γεγονός και ότι θα μπορούσε να είναι κάποιος άλλος.

 

Ποιός σου είπε ότι με ενδιαφέρει τί λένε οι κριτικοί? Με τα αυτιά του κριτικού ακούω ή με τα αυτιά του κρητικού? Εγώ τον ακούω ατάλαντο.

Εσύ κάνε ό,τι σου λένε οι κριτικοί.

 

Αν εσένα σου φαίνεται ασήμαντο κάποιος καλλιτέχνης να προωθεί μαστουροζωή στα φανερά, όπως αυτοί, τότε να πας να κοιταχτείς. Ο βασικότερος λόγος που οι νέοι πέφτουν στα ναρκωτικά σήμερα είναι για να μιμηθούν τα είδωλά τους. Άλλο να παίρνει κάποιος καλλιτεχνης ναρκωτικά και απλώς να υπάρχουν φήμες (όπως συμβαίνει με πολλούς) και άλλο να κάνεις κάτι τέτοιο στα φανερά και να βγαίνεις στη σκηνή πιτα.

Το ζώο που σε βλέπει απο κάτω το πρώτο πράγμα που θα σκεφτεί μολις ονειρευτεί να γίνει κομπειν δεν θα είναι "να μάθω κιθάρα" αλλα να "πάρω ναρκωτικά"

 

Αυτά. Ελπίζω να μην χρειαστεί να ξαναγράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο λοιπον τα προσωπικα γουστα, και αλλο το να θες να πεισεις για την ποιοτητα της μουσικης καποιου (αν και θα ηθελα να σε δω να εξηγεις σε κριτικους με πειρα 50 ετων γιατι ο κερτ ηταν αταλαντος αλλα σε βλεπω να πηγαινεις ακλαφτος) ...

 

Orbital, να σου θυμήσω ότι εσύ είσαι άλλο πρόσωπο από τον "κριτικό" μουσικής με την πενηντάχρονη εμπειρία. Το όποιο κύρος των δικών του απόψεων (αν και για μαλάκα τον κόβω, αφού μας λες ότι δεν έδωσε παρόμοια βαθμολογία στο dark side of the moon), δεν είναι το κύρος των δικών σου απόψεων, αν αποδειχθεί ότι υπάρχουν τέτοιες...

 

Επίσης να σου θυμήσω ότι η στάνταρ αντίληψη στις ημέρες μας είναι ότι ο μουσικοκριτικός είναι ένα παρασιτικό επάγγελμα το οποίο σπανιότατα υπηρέτησε τη μουσική χωρίς να ενδιαφέρεται να κολακέψει τη μουσική βιομηχανία - μέρος της οποίας βιομηχανίας ήταν οι πάλαι-ποτέ Νιρβάνα, με τα βιντεάκια τους και τα ντοκυμανταίρ τους και τις εκατοντάδες βλακείες με τις οποίες μας έπρηζε για μία πενταετία το MTV.

 

Δεν κοιτάς καλύτερα το λινκ που έβαλα με τη μουσική δραστηριότητα του 91 (αν και είναι ελλειπέστατο, αφού αναφέρεται μόνο στην ποπ/ροκ μουσική); Εκεί μέσα είναι καμιά δεκαριά δίσκοι πολύ σημαντικότεροι από το δίσκο των Nirvana, από μπάντες και μουσικούς που υπάρχουν και σήμερα και εξελίχθηκαν και ήδη έχουν πολύ μεγαλύτερη ιστορία.

 

Δεν είναι ότι συμφωνώ με τον Λάμπρο, καθότι δε συμφωνώ - πιστεύω ότι αν δεν τα είχε τινάξει ο Cobain, θα είχε αποκαλυφθεί μετά από κανά-δύο δίσκους πόσο αναιμική ήταν η όλη ιστορία, και τώρα θα είχαμε ησυχάσει και -ναι- το Teen Spirit είναι ωραίο ξεσηκωτικό τραγούδι (ειδικά αν νομίζεις ότι είσαι ροκάς), αλλά όχι και να δώσουμε διαστάσεις μύθου σε κάτι με τόσο μικρή ιστορία. Είχαμε τους Joy Division να μας τα σπάνε για είκοσι χρόνια (τρεις δίσκοι συνολικά), τώρα έχουμε τους Nirvana και υπεύθυνοι γι' αυτό το χάλι (και στις δύο περιπτώσεις) είναι ακριβώς οι μουσικοκριτικοί που χρησιμοποιείς σαν αποκούμπι για τις απόψεις σου.

 

Άκου δεν έδωσε αντίστοιχο βαθμό στο Dark Side Of The Moon... πολύ κακό που μας έκανε...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ποιός σου είπε ότι με ενδιαφέρει τί λένε οι κριτικοί? Με τα αυτιά του κριτικού ακούω ή με τα αυτιά του κρητικού? Εγώ τον ακούω ατάλαντο.

 

Ακριβώς...ΕΣΥ τον ακούς ατάλαντο!το καταλάβαμε πια!τα μυαλά θες να μας αλλάξεις?!?!

 

 

Αν εσένα σου φαίνεται ασήμαντο κάποιος καλλιτέχνης να προωθεί μαστουροζωή στα φανερά, όπως αυτοί, τότε να πας να κοιταχτείς. Ο βασικότερος λόγος που οι νέοι πέφτουν στα ναρκωτικά σήμερα είναι για να μιμηθούν τα είδωλά τους. Άλλο να παίρνει κάποιος καλλιτεχνης ναρκωτικά και απλώς να υπάρχουν φήμες (όπως συμβαίνει με πολλούς) και άλλο να κάνεις κάτι τέτοιο στα φανερά και να βγαίνεις στη σκηνή πιτα.

Το ζώο που σε βλέπει απο κάτω το πρώτο πράγμα που θα σκεφτεί μολις ονειρευτεί να γίνει κομπειν δεν θα είναι "να μάθω κιθάρα" αλλα να "πάρω ναρκωτικά"

δεν μπορείς να κατηγορήσεις κάποιον αν είναι ζώο....αυτός είναι κ αν σου αρέσει............κ θύμισέ μου ποιοί δεν βγαίνουν στην σκηνή πίτα γιατί...δεν θυμάμαι κανέναν!!δεν το επικροτώ,στο ξαναλέω.......Στο χέρι του καθενός δεν είναι να κρατηθεί?!ή θα μου πείς την γνωστή ιστορία να μην πηγαίνουμε σε bar γιατί θα μας ρίξουν στο ποτό...χαπάκια..?!?!?!νομίζω δεν χρειάζεται να γράφουμε συνέχεια την γνώμη μας για τα ναρκωτικά.......και καταλάβαμε και την δικιά σου την θέση απέναντι στο ζήτημα-αλλάτι σχέση έχει με την ΜΟΥΣΙΚΗ?!?!?!?!?!?!?

 

 

 

 

...Saw my reflection and cried...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να γνωρίζεις αυτή τη λέξη. Θέλω να μου πεις πού την έμαθες. Χωρίς πλάκα.

 

...Που ητανε καλυτερος απο μενα το βλακομετρο

  που τον περιποιοσουν, του εβαζες και θερμομετρο. Ακουγαν και αλλοι ημισκουμπρια εκτος απο σενα, μαιμου παοκι. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, πάει πολύ πιο βαθιά η "τρύπα του λαγού", Άγγελε... δεν το ήξερα καν για τα Ημισκούμπρια...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Orbital 2-3 πραγματάκια στην ξεπέτα, επειδή πιστεύω ότι όλοι μας το βαρεθήκαμε το θέμα:

 

Σημασία δεν έχει να καταφέρεις να επηρεάσεις τα πλήθη. Θα έχει σημασία αν δινόταν σε όλους η ευκαιρία να προβληθούν και να το κάνουν.

Παραδέξου για αρχή ότι ο κομπειν έγινε γνωστός ή και ακόμα γεννήθηκε απο ένα τυχαίο γεγονός και ότι θα μπορούσε να είναι κάποιος άλλος.

 

ΗΤΑΝ ΑΥΤΟΣ ΟΜΩΣ. το ιδιο που λες θα μπορουσαμε να πουμε και για τους μπητλς δηλαδη ή για τον μπετοβεν..  ::)

 

Ποιός σου είπε ότι με ενδιαφέρει τί λένε οι κριτικοί? Με τα αυτιά του κριτικού ακούω ή με τα αυτιά του κρητικού? Εγώ τον ακούω ατάλαντο.

Εσύ κάνε ό,τι σου λένε οι κριτικοί.

 

δεν κανω ο,τι μου λενε οι κριτικοι... ισα -ισα εντελως αλλο πραγμα ειπα, αλλα ο καθενας καταλαβαινει αυτα που θελει... ισα ισα αν διαβασεις εγραψα οτι αυτος ΔΕΝ ειναι λογος να τον παραδεχτεις σαν μουσικο. αν δεν γνωριζεις αρκετα καλα τα ελληνικα ωστε να καταλαβεις μια τοσο απλη προταση, δεν μπορω να κανω κατι (εχει εναν τεραστιο εναντιωματικο συνδεσμο που ακουει στο ονομα

"ΑΛΛΑ" )

 

τα υπολοιπα δεν τα σχολιαζω γιατι ειναι βλακειες, ειναι σα να λες οτι οσοι ηταν φαν του ελβις επρεπε να ονειρευτουν να γινουν 120 κιλα και να πινουν ουισκι ολη μερα...

 

Orbital, να σου θυμήσω ότι εσύ είσαι άλλο πρόσωπο από τον "κριτικό" μουσικής με την πενηντάχρονη εμπειρία. Το όποιο κύρος των δικών του απόψεων (αν και για μαλάκα τον κόβω, αφού μας λες ότι δεν έδωσε παρόμοια βαθμολογία στο dark side of the moon), δεν είναι το κύρος των δικών σου απόψεων, αν αποδειχθεί ότι υπάρχουν τέτοιες...

 

Επίσης να σου θυμήσω ότι η στάνταρ αντίληψη στις ημέρες μας είναι ότι ο μουσικοκριτικός είναι ένα παρασιτικό επάγγελμα το οποίο σπανιότατα υπηρέτησε τη μουσική χωρίς να ενδιαφέρεται να κολακέψει τη μουσική βιομηχανία - μέρος της οποίας βιομηχανίας ήταν οι πάλαι-ποτέ Νιρβάνα, με τα βιντεάκια τους και τα ντοκυμανταίρ τους και τις εκατοντάδες βλακείες με τις οποίες μας έπρηζε για μία πενταετία το MTV.

 

επειδη απ'οτι φαινεται ουτε εσυ διδαχτηκες τις... εναντιωματικες προτασεις  :P, να το παρουμε αλλιως. αντε να παω με τα νερα σου και να σου πω οτι καταλαβες ο,τι καταλαβες (που καταλαβες λαθος γιατι ειπαμε δεν γνωριζεις τις εναντιωματικες προτασεις) εγω ειμαι ΜΑΖΙ ΣΟΥ. ΔΩΣΕ ΜΟΥ λοιπον εσυ ποιανου η γνωμη εχει ισχυ σχετικα με το τι ειναι καλο στη μουσικη, αν οχι 1. του κοινου

2. ολων αυτων που επηρεαστηκαν απο τον κερτ 3. των κριτικων.

ποιανου λοιπον; μαλλον κανενος απο τους παραπανω. σημασια εχει η δικη σου αποψη και του λαμπρουτζιτζι.  :P

 

Δεν κοιτάς καλύτερα το λινκ που έβαλα με τη μουσική δραστηριότητα του 91 (αν και είναι ελλειπέστατο, αφού αναφέρεται μόνο στην ποπ/ροκ μουσική); Εκεί μέσα είναι καμιά δεκαριά δίσκοι πολύ σημαντικότεροι από το δίσκο των Nirvana, από μπάντες και μουσικούς που υπάρχουν και σήμερα και εξελίχθηκαν και ήδη έχουν πολύ μεγαλύτερη ιστορία.

 

πολυ σημαντικοτεροι, says who και γιατι; ο αιπροτοκολ και ο λαμπροςτζιτζι παλι;

γιατι αν ο καθενας λεει τα δικα του, μαζι σου, αλλα εγω δεν ειπα καν ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ. ειπα ακριβως: "απο τους σημαντικοτερους μουσικους των 90s"

 

πιστεύω ότι αν δεν τα είχε τινάξει ο Cobain, θα είχε αποκαλυφθεί μετά από κανά-δύο δίσκους πόσο αναιμική ήταν η όλη ιστορία

 

εχεις δικιο μωρε, τι τωρα.. εναν αμπαλο εκει περα, καπως αλμπινι τον λεγανε (ουτε η μανα του δεν τον ξερει) πηρανε για παραγωγο του ιν ουτερο μετα το σμελς λαικ τιν σπιριτ.. ποιοι ειν'αυτοι οι νιρβανα δηλαδης; ενα χιτ βγαλανε κ μετα μηδεν.. εξ'αλλου οι επισης αμπαλοι SONIC YOUTH κ αλλοι προωθουσαν τους νιρβανα και τους θεωρουσαν γαμω τα συγκροτηματα γιατι τους ειδαν ετσι πρεζακηδες κ τους λυπηθηκαν.. ποιοι νιρβανα τωρα; δεν υπαρχουν καν, μονο το σμελς λαικ τιν σπιριτ εβγαλαν  :P

 

αλλά όχι και να δώσουμε διαστάσεις μύθου σε κάτι με τόσο μικρή ιστορία.

 

εμεις δεν τους δωσαμε τιποτα. τους δωσανε διαστασεις μυθου ολα αυτα τα φορουμς που εγραψα παραπανω και ολοι οι πιτσιρικαδες που ονειρευτηκαν να γινουν κομπειν. κατα τ'αλλα νταξ.. εχω μεινει αφωνος πραγματικα.. περιμενα περισσοτερο ανοιχτομυαλους ανθρωπους εδω μεσα, για να ειμαι ειλικρινης. αλλα οκ.. παντως αυτο που κραταω απο την κουβεντα (κ τελειωνω) ειναι το ποσο ευκολα βαφτιζουμε αταλαντο οποιον δεν γουσταρουμε.. καληνυχτα.. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να τελειοποιησουμε και το μπανερακι. Εγω προτεινω κατι τετοιο μαλλον:

[move]

Πειτε οχι στα ναρκωτικα, δεν φτανουν για ολους[/move]

[move]No lousy hippies allowed in this forum[/move]

[move]Nirvana gia ton peo[/move]

[move]Τonelab[/move]

[move]Galileos Narkotikakias[/move]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καληνυχτα.. ;)

 

Και όνειρα γλυκά.

 

Κάνεις το ίδιο λάθος που κάνουν όλοι οι οπαδοί (Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός style). Νομίζεις ότι επειδή κάποιοι δεν σου λένε πόσο χεσμένους έχουν τους Νιρβάνα, τους εκτιμούν. Σε πληροφορώ κάτι που θα σε σοκάρει. Η κοπέλα σου* δεν γουστάρει τους Νιρβάνα - απλά λέει ότι της αρέσουν γιατί είσαστε ζευγάρι. Άμα χωρίσετε, θα ακούει κάτι άλλο.

 

Κατάλαβες, ή θέλεις περισσότερη ανάλυση;

 

* με κάθε σεβασμό ασφαλώς

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, και κάτι ακόμη.

Θα κρίνεις την ανοιχτομυαλιά μου επί τη βάσει του αν εκτιμώ μία μπάντα του MTV  για ένα δίσκο που έβγαλαν πριν δεκαπέντε + χρόνια; Τη φράση "κολλημένη χρόνια, στις ίδιες κασσέτες" την έχεις ακουστά;

 

...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου