Προς το περιεχόμενο

Smells like teen spirit, εντάξει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

κανεις ορισμενα σκηνοθετικα λαθη ομως..

 

1ον. ΔΕΝ ακουω νιρβανα (τουλαχιστον οχι περισσοτερο απ'οσο ακουω.. μαντονα που λεει ο λογος), οχι απλως δεν ειμαι οπαδος τους ωστε να εχω τετοια νοοτροπια. για την ακριβεια ειμαι οπαδος της νοοτροπιας του σεβασμου στα μουσικα γουστα των αλλων και πολυ περισσοτερο, δεν θεωρω οτι εγω ειμαι φωστηρας και οτι ξερω καλυτερα την μουσικη απο τον καθε κερτ κομπειν που στην τελικη ΚΑΤΙ εκανε. ουτε εμενα με εκφραζει η ντεθ μεταλ μουσικη, αλλα δεν ασχολουμαι. δεν προκειται να μπω σε μια κουβεντα σχετικη με την ντεθ μεταλ ωστε να πω οτι ειναι χαλια για μενα. προφανως οι μουσικοι αυτοι εχουν κοινο και πρεπει να ακουστουν.

2ον δεν εχω κοπελα και οταν ειχα, ηταν αρκετα ειλικρινης ωστε να μου πει οτι θεωρει τους velvet underground (το αγαπημενο μου συγκροτημα) το πιο αθλιο πραγμα που ακουσε ποτε στη ζωη της. ομως το στηριζε στην προσωπικη της αποψη και γουστα και οχι επειδη ηταν "αταλαντοι και πρεζακηδες και το 67 βγηκαν αντικειμενικα χιλιαδες καλυτεροι δισκοι απο το velvet underground & nico"

3ον την ανοιχτομυαλια την σχολιασα  επειδη

α. απαντησες σ'αυτο που ηθελες να καταλαβεις και οχι σε αυτο που εγραψα περι κριτικων (οπως και στην απαντηση την τελευταια, ησουν εγκαθετος κατα καποιον τροπο αν μου επιτρεπεις, φτανεις και παλι σε βεβιασμενα και εσφαλμενα συμπερασματα)

β. στο οτι θεωρω πως σε κατι που δεν σου αρεσει (και καλα κανεις κ δεν σου αρεσει φυσικα) προσπαθεις να περασεις αυτα σαν αντικειμενικα ενω ειναι υποκειμενικα (το οτι δεν αρεσει σε σενα δεν σημαινει οτι δεν ειναι και καλο)  :)

 

να εισαι σιγουρος οτι θα χαρω πολυ αν ανακαλυψω οτι κανω λαθος στο 3. μακαρι να εχω οδηγηθει κ εγω σε βεβιασμενο συμπερασμα, και γενικα ΔΕΝ θεωρω απιθανο σεναριο να ειναι μια μεμονωμενη περιπτωση κ να εισαι οντως ανοιχτομυαλος.  ;)

 

ΥΓ. για τα 15 χρονια πριν σιγουρα εχεις δικιο, εχει προχωρησει η μουσικη 100%, απλως ετυχε να ηταν οι νιρβανα σ'αυτο το θεμα γι'αυτο σχολιασα πραγματα οσον αφορα αυτους. το ιδιο μπορει να εκανα κ για αλλους (το εχω κανει εξαλλου, μην ανησυχεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φτου πάλι έχασα την αποκορύφωση του τζερτζελε.

 

Ειδα βέβαια τους Dg*, Nikolas να προσπαθούν να επειχηρηματολογήσουν με το Λαμπροτζιτζι....δε πειραζει, καινουργιοι είναι εδω, καλά παιδια φαίνονται, θα μάθουν......

 

 

Να πετάξω ένα επιχείρημα?Το ότι καθόμαστε όλοι εμεις εδώ και συζητάμε για τους nirvana δε δειχνει κάτι?Δεν ακουω nirvana ,δεν μου αρέσουν αλλά αναγνωρίζω την προσφορά τους, οποια και αν ειναι αυτή, γιατι τους ΒΛΕΠΩ γύρω μου μετά απο 15 χρόνια, στα mp3 players παιδιών, σε συνθήματα, μπλουζάκια, στον ήχο άλλων συγκροτημάτων...Καλό κακό δε ξέρω, ξέρω ότι αφήσαν το στίγμα  τους στη μουσική, όπως πολλοι άλλοι.Ειμαι ο τελευταιος που θα τους μυθοποιήσει και ο τελευταιος που θα τους ισοπεδώσει.

 

Οσο για τη σύγκριση ,με το χατζηγιαννη, απλα ας πουμε ότι οι δίσκοι των nirvana που κυκλοφορήσαν πριν απο 15 χρώναι πουλιουνται ακομη, τα τραγουδια τους ακουγονται.Πosa cd του Χατζηγιαννη που κυκλοφορησαν πριν απο 5 χρόνια πουλιουνται τώρα?

Θεωρω εντελώς χαζό αυτό που κάνω τώρα, αλλά δεν άντεχα.

Αν κάποιοι θέλουν αν συγκρινουν Χατζηγιαννη-Nirvana σε αυτά τα μέτρα μεγεια τους και χαρά τους, ας το κάνουν σωστά τουλάχιστον.Ας δουν ποσοι απο τους πρώτους δισκους του Χατζηγιαννη θα πωλούνται 15 χρονια μετά την απόσυρση του απο...αυτο που κάνει τελος πάντων.

 

 

 

Κάτι τελευταιο, επειδή ο dg* έδειξε να απορει ποιον θα απαξιώσει ο Λαμπρος μετά, και δε θέλω να πάθει κανα εγκεφαλικό πάνω απο το πληκτρολόγιο ο άνθρωπος, να τον προειδοποιήσω ότι η λίστα μουσικά απαξιωμένων απο το lambrosgg περιλαμβάνει απο Buddy guy και BB Kibg μέχρι Elvis και Beatles (ειναι πολύ εύκολα βλέπεις τα τραγουδια τους).

 

 

Και για να μη φανώ κακος, ναι καλά λεει ο Λαμπρος ότι ο Cobain επηρέασε με τα ναρκωτικά και τη συμπεριφορά του αρνητικά νέους.Αλλά αυτό δε σημαίνει οτι  θα ισοπεδώσουμε τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό το τελευταίο τελευταίο είναι που διαφωνώ καθέτως!

 

Ο Cobain, δε νομίζω να εππηρέασε σε αυτό το τομέα. Μπορεί να είμαι τυφλός και αφελής, αλλά ο Cobain δεν ήταν ποτέ σταρ, όπως είναι η britney (http://www.youtube.com/watch?v=LWSjUe0FyxQ <-κοιτάξτε τι κάνει στους ανθρώπους! Αυτός είναι αρσενικό, έτσι;), ή η Charlotte Church με την Amy winehouse (http://www.youtube.com/watch?v=2vfdl7-E80Q τύφλα στο μεθύση και στα ναρκωτικά...) και μετά γκρινιάζουμε για τον Cobain???

 

O Cobain ήταν μουσικός, τον ενοχλούσε η πολύ δημοσιότητα, ήταν βουτηγμένος στα ναρκωτικά, ναι, αλλά δε βλέπω τη σύνδεση... Δηλ, μετά θα λέμε ότι ο Freddie εππηρέασε τους νέους μας και είμαστε όλοι βουτηγμένη στο ομοφυλικό σέξ... (άντε και είμαι και παντρεμένος άνθρωπος, να τα διαβάσει αυτά κανείς... ;D).

 

Πάντως, μη τρελαθούμε. Είναι ηλίου φανερότερο ότι οι Νιρβάνα αποτελούν ένα μοναδικό και ξεχωριστό κεφάλαιο στην ιστορία της παγκόσμιας ιστορίας, όπως και άλλα μεγάλα ονόματα, άλλωστε. Αυτο για εμένα είναι σίγουρο!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Odis13 (και κάθε άλλος ενδιαφερόμενος), αυτό που προσπαθώ να πω είναι το εξής: οι Nirvana είναι υπερ-εκτιμημένοι. Όχι τυχαία, αλλά επειδή αποτέλεσαν ένα από τα ύστατα επιτυχημένα εγχειρήματα της μουσικής βιομηχανίας και λόγω της τεράστιας προβολής που δεχόντουσαν όσο υπήρχαν, αλλά και εξ' αιτίας της μυθολογίας που έχει αναπτυχθεί γύρω από το όνομά τους, αφού διαλύθηκαν.

 

Λες ότι βρίσκουμε τα κομάτια τους σε mp3 playlists νέων ακροατών και ρωτάς τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει αυτό που έγραψα στη προηγούμενη παράγραφο - τι άλλο να σημαίνει; Δηλαδή το ότι ΔΕΝ βρίσκουμε κομάτια των Velvet Underground (που τους μνημόνευσε ο Orbital) τι τάχα σημαίνει; Ότι δεν αξίζαν οι Velvet Underground; Και μήπως να πάμε σε Mogwai; Να πάμε σε Nick Cave; Να πάμε σε Coltrane;

 

Επιτέλους, κατανοήστε το τηλεοπτικό φαινόμενο σαν τέτοιο και μη του δίνετε διαστάσεις που δεν έχει. Καλή μπάντα ήταν, επιμένω ότι σε κανά-δύο δίσκους θα τα φτύνανε (ήδη το InUtero δείχνει στέρεμα ιδεών), αλλά μη ξεχνάτε ότι το φαινόμενο της μπάντας που αποκτά μυθική αξία επειδή κάποιος πέθανε το έχουμε δει πολλές-πολλές φορές.

 

:)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φυσικά ο θάνατος φέρνει δόξα, αυτό το φαινόμενο υπάρχει!

 

Αλλα, το ερώτημα παραμένει. Στην πρόσφατη μουσική ιστορία, ΤΙ έχει πιο πολύ σημασία; Τα έργα τα κλασσικά του Ligeti ή του Boulez ή του Stockhausen (sorry κλασσικά εκπαιδευμένος είμαι), τα οποία είναι σπουδαία και πραγματικά έργα τέχνης με φανταστική προσύλωση στη λεπτομέρια και κάθε σημαντικό στοιχείο της μουσικής και της αισθητικής; Ή η επανασταση των Beatles, των Radiohead και των nirvana? Η αποκαθύλωση της μουσικής που την καταλαβαίνει το 0.1% του πληθυσμού της γης γιατι είναι υπερβολικά ανεβασμένη και πολύπλοκη! η επαναφορά στον άνθρωπο, χωρίς απαραιτήτως να πέφτει το επίπεδο!

 

Η μουσική, ΔΕΝ θα έπρεπε (κατα τη γνώμη μου φυσικά) να είναι μόνο η παρτιτούρα, μόνο η αξία της σύνθεσης, μόνο τα αποστειρωμένα στοιχεία. έχω μπουχτίσει με αυτά. τα αγαπώ, τα λατρεύω, τα σπουδάζω και τα συνθέτω, αλλά βλέπω ότι η ιστορία και η κοινωνία, ΚΑΛΩΣ έχει στραφεί στην ποπ κουλτούρα (ποπ = popular). Και καλά κάνει τελικά. Η μουσική είναι και τη βλεπεις και τη παίρνεις και πως σου μιλάει ο άλλος, και τι σου λέει.

 

Με λιγότερα λόγια. Συγκροτήματα σαν τους Nirvana δε μπορείς να τους κρίνεις, μόνο απο τους δίσκους, ή τη μουσική. Πρέπει να βάλεις και στην εξίσωση και την παραγωγή, και τον ήχο, και την ενορχήστρωση, και τους στίχους, και τη μυθοπλασία (ναι, αμέ, γιατί όχι), και την ιστορία, και την φιλοσοφία, και τις ζωντανές εμφανίσεις (πολύ συμαντικό αφου τα CD είναι κονσέρβα τελικά, το μόνο που σου μένει ζωντανό, είναι... η συναυλία), και όλα τα άλλα πράγματα που συνθέτουν το φαινόμενο (όχι με την έννοια του φανταστικόυ, απλά με την έννοια του συγκροτήματος και όλα αυτά που είπα παραπάνω), νιρβάνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα προσωπικα οι Nirvana δεν μου λενε απολυτως τιποτα (μου χαρισαν τους 2 δισκους τους και ζητημα να αντεξα να τους ακουσω 2-3 φορες ,μετα βαρεθηκα αλλα αυτο μου συμβαινει με τη συντριπτικη πλειοψηφια "ροκ" δισκων εδω και χρονια οποτε δεν ειμαι ισως ο καταλληλος κριτης ;))

 

ΟΜΩΣ (και εδω το ομως ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ) δεν υπαρχει ΚΑΜΜΙΑ αμφιβολια οτι η ΕΠΙΡΡΟΗ τους στη μουσικη ηταν παρα πολυ μεγαλη τοσο σε "μουσικο" οσο και σε "ιδεολογικο" επιπεδο (καθως και σε  εμπορικο),αλλαξαν ολη τη μουσικη βιομηχανια και τη στοχευση της εν μια νυκτι και αυτο το γνωριζουν ολοι...

 

απο εκει και περα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα ;)

 

ετσι κι αλλοιως για ροκ μιλαμε (απο ποτε εχουν πρωτευουσα αξια στο ροκ η...συνθεση και οι μουσικες ικανοτητες??  :o,εχουν βγει αριστουργηματα στο ειδος  απο ...ασχετους να φανε και οι κοτες!!)

 

το ιδιο το ροκ ειναι ενα κοκτεϊλ πρωτα απο ολα κοινωνικου impact, ΜΥΘΟΥ μετα ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ και ΣΤΥΛ & τελευταια,τελευταια μουσικης..ετσι ηταν,ετσι ειναι και ετσι θα ειναι εις τον αιωνα τον αιωνων αμην ;)

 

simply put "IT'S SHOW BUSINESS"  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Odis13 (και κάθε άλλος ενδιαφερόμενος), αυτό που προσπαθώ να πω είναι το εξής: οι Nirvana είναι υπερ-εκτιμημένοι. Όχι τυχαία, αλλά επειδή αποτέλεσαν ένα από τα ύστατα επιτυχημένα εγχειρήματα της μουσικής βιομηχανίας και λόγω της τεράστιας προβολής που δεχόντουσαν όσο υπήρχαν, αλλά και εξ' αιτίας της μυθολογίας που έχει αναπτυχθεί γύρω από το όνομά τους, αφού διαλύθηκαν.

 

Λες ότι βρίσκουμε τα κομάτια τους σε mp3 playlists νέων ακροατών και ρωτάς τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει αυτό που έγραψα στη προηγούμενη παράγραφο - τι άλλο να σημαίνει; Δηλαδή το ότι ΔΕΝ βρίσκουμε κομάτια των Velvet Underground (που τους μνημόνευσε ο Orbital) τι τάχα σημαίνει; Ότι δεν αξίζαν οι Velvet Underground; Και μήπως να πάμε σε Mogwai; Να πάμε σε Nick Cave; Να πάμε σε Coltrane;

 

Επιτέλους, κατανοήστε το τηλεοπτικό φαινόμενο σαν τέτοιο και μη του δίνετε διαστάσεις που δεν έχει. Καλή μπάντα ήταν, επιμένω ότι σε κανά-δύο δίσκους θα τα φτύνανε (ήδη το InUtero δείχνει στέρεμα ιδεών), αλλά μη ξεχνάτε ότι το φαινόμενο της μπάντας που αποκτά μυθική αξία επειδή κάποιος πέθανε το έχουμε δει πολλές-πολλές φορές.

 

:)

 

 

Συμφωνώ.Αυτό προσπαθούσα να πω.Ουτε να τους θεοποιήσουμε, ούτε να τους ισοπεδώσουμες τελείως.Μια μπάντα ήταν που έγινε διασημη για τους x ψ λόγους και άφησε κάτι πίσω της.Το οτι βρίσκουμε τα κομμάτια τους στα mp3 σημερινών νέων δείχνει πόσο διαδεδομένοι ήταν.Αυτό απλα.Δε παει να πει ότι ήταν καλύτεροι απο άλλους που δε βρισουμε σε mp3 πολλών.

Το δικό μου mp3 αμα δεις πρέπει να υπάρχουν αλλοι πεντε εξι στη Θεσσαλονίκη που να κουβαλάνε μέσα στο mp3 τους Average White Band, Zappa, Medeski Martin Scofield Wood, New Mastersounds, Genesis και άλλα.Απο ότι βλέπεις δε κρίνω τι ακουω με το ποσοι άλλοι το ακουνε, απλά έκανα μια παρατήρηση σχετικά με το πόσο διαδεδομένοι ήταν και είναι οι nirvana (Duh, είναι γνωστοι μέχρι και στην Ελλάδα, φαντάσου :) )

 

 

Nikola, αυτό που ήθελα να πω είναι ότι ακομα και αν δεχτουμε το επιχείρημα ότι ο cobain αποτέλεσε αρνητικό πρότυπο γαι τους νέους ότι τους ώθησε στα ναρκωτικά κλπ κλπ  αυτό δεν αναιρει τη σημασία του και την επιρροή του ως μουσικό (οποια και να ειναι αυτή).Ομως πάνω στη βιασύνη μου η διατύπωση μου δεν ήταν και τόσο καλή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ειδα βέβαια τους Dg*, Nikolas να προσπαθούν να επειχηρηματολογήσουν με το Λαμπροτζιτζι....δε πειραζει, καινουργιοι είναι εδω, καλά παιδια φαίνονται, θα μάθουν......

 

 

Κάτι τελευταιο, επειδή ο dg* έδειξε να απορει ποιον θα απαξιώσει ο Λαμπρος μετά, και δε θέλω να πάθει κανα εγκεφαλικό πάνω απο το πληκτρολόγιο ο άνθρωπος, να τον προειδοποιήσω ότι η λίστα μουσικά απαξιωμένων απο το lambrosgg περιλαμβάνει απο Buddy guy και BB Kibg μέχρι Elvis και Beatles (ειναι πολύ εύκολα βλέπεις τα τραγουδια τους).

 

 

 

 

τα είπες όλα αδελφέ!!! ;D

...Saw my reflection and cried...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου