Προς το περιεχόμενο

Smells like teen spirit, εντάξει;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ησυχα ρε παιδιά. Πάρτε ανάσα.

Τραγούδησε ο Νίνο Nirvana. Και τι έγινε;

 

Οταν ο κάθε πανάσχετος πιάνει μια strat και βγαίνει να παίξει SRV ή Hendrix είναι εντάξει;

Δηλαδή όταν τα "ιερά τέρατα" του heavy rock προσπάθησαν να παίξουν κλασσική ήτανε εντάξει ;

ΝΑΙ, κύριοι, είναι εντάξει. Αυτό νοιώθεις (ή σου λένε, ή σε πληρώνουν) αυτό κάνεις.

Και όποιος δεν γουστάρει ΔΕΝ βλέπει MAD.

Και όποιος δεν γουστάρει ΔΕΝ πάει στη συναυλία, ΔΕΝ αγοράζει το CD.

 

Κι αν δεν γουστάρω Νινους και άλλες realitoBigbrotherόφατσες (που δεν γουστάρω αυτό που καλλιτεχνικά εκφράζουν γιατί προσωπικά δεν τα ξέρω και μπορεί να είναι γαμώ τα παιδιά) που λυμαίνονται τον χώρο της ελαφρολαικής νύχτας, δεν βγαίνω να λέω τι να μην κάνουν. Φλερτάρουμε επικίνδυνα με περιορισμούς ελευθερίας λόγου και έκφρασης. Και δεν κάνει.

ή πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένη πιστοποίηση για να παίξεις Nirvana; (κατά την αυστηρά προσωπική μου άποψη, υπερεκτιμημένοι).

 

Υπάρχουν τόσα στην καθημερινότητά μας που προσβάλλουν (ή τουλάχιστον θα έπρεπε) την αισθητική μας που, πιστέψτε με, τι τραγουδάει ο Notis και ο Πετρέλης (όποιος και αν είναι αυτός) είναι από τα τελευταία στη λίστα μου.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στα ηχογραφημένα καλοί είναι όλοι, ειδικά με autotune και melodyne, θεοί. Για ακούστε τον και live και μετά τα ξαναλέμε. ;)

 

menelae απάντησε in time ο harry...+2112 8)

Βέβαια δεν είναι μόνο για αυτό...Οι άνθρωποι είναι μεγάλες γελοιότητες από μόνοι τους. :)

 

Μην κελαηδήσετε οι υπόλοιποι! Προσωπικές εμπειρίες και ιστορίες γνωστών μου που έτυχε να συνεργαστούν με MAD, Τσαλίκηδες και σία. Αυτό γνωρίζω αυτό λέω ;)...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ησυχα ρε παιδιά. Πάρτε ανάσα.

Τραγούδησε ο Νίνο Nirvana. Και τι έγινε;

 

Οταν ο κάθε πανάσχετος πιάνει μια strat και βγαίνει να παίξει SRV ή Hendrix είναι εντάξει;

Δηλαδή όταν τα "ιερά τέρατα" του heavy rock προσπάθησαν να παίξουν κλασσική ήτανε εντάξει ;

ΝΑΙ, κύριοι, είναι εντάξει. Αυτό νοιώθεις (ή σου λένε, ή σε πληρώνουν) αυτό κάνεις.

Και όποιος δεν γουστάρει ΔΕΝ βλέπει MAD.

Και όποιος δεν γουστάρει ΔΕΝ πάει στη συναυλία, ΔΕΝ αγοράζει το CD.

 

Κι αν δεν γουστάρω Νινους και άλλες realitoBigbrotherόφατσες (που δεν γουστάρω αυτό που καλλιτεχνικά εκφράζουν γιατί προσωπικά δεν τα ξέρω και μπορεί να είναι γαμώ τα παιδιά) που λυμαίνονται τον χώρο της ελαφρολαικής νύχτας, δεν βγαίνω να λέω τι να μην κάνουν. Φλερτάρουμε επικίνδυνα με περιορισμούς ελευθερίας λόγου και έκφρασης. Και δεν κάνει.

ή πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένη πιστοποίηση για να παίξεις Nirvana; (κατά την αυστηρά προσωπική μου άποψη, υπερεκτιμημένοι).

 

Υπάρχουν τόσα στην καθημερινότητά μας που προσβάλλουν (ή τουλάχιστον θα έπρεπε) την αισθητική μας που, πιστέψτε με, τι τραγουδάει ο Notis και ο Πετρέλης (όποιος και αν είναι αυτός) είναι από τα τελευταία στη λίστα μου.

 

+12:5....

Για αυτό λοιπόν ας ηρεμήσουμε, ζέστες που έχουμε...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

menelae απάντησε in time ο harry...+2112 8)

Βέβαια δεν είναι μόνο για αυτό...Οι άνθρωποι είναι μεγάλες γελοιότητες από μόνοι τους. :)

 

Μην κελαηδήσετε οι υπόλοιποι! Προσωπικές εμπειρίες και ιστορίες γνωστών μου που έτυχε να συνεργαστούν με MAD, Τσαλίκηδες και σία. Αυτό γνωρίζω αυτό λέω ;)...

 

ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ! :) Πίστεψέ με, τα αίσχη (από πλευράς φωνητικής) στη ροκ και μέταλ μουσική δεν έχουν προηγούμενο. Στην Ελληνική σκηνή κατά μέσο όρο η κατάσταση είναι ΠΟΛΥ καλύτερη. Τουλάχιστον οι άφωνοι πάνε και κάνουν κ δυο μαθήματα αντί να λένε "έχω αντισυμβατικό στυλ" ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΧΑΧΑ!!! Ποιος μίλησε για Μέταλ σκηνή; ???

Καλά εκεί κι αν υπάρχουν :)...

 

Εγώ μιλώ για ελληνική ''μουσική'' :). Και συγκεκριμένα για το MAD, όπου το επίπεδο της ανωριμότητας, της γελοιότητας και της χαζοχαρουμενιάς χτυπάει κόκκινο. Ας σοβαρολογήσουμε...

 

Πάντως ξαναλέω πως από φωνή (σε αυτό το στυλ) δεν εχω ακούσει κάποιον άφωνο ή φάλτσο.

Ούτε πρόκειται να ακούσω...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ρε παιδιά... Κατουράτε και λίγο πια.

 

Σιγά τον "ύμνο" που σας βεβηλώσανε. 1 κομμάτι που είναι στα όρια να ενταχτεί στην ποπ και το ξέρει και η κουτσή τρέντυ Mary.

Θα εντάσοταν ολότελα στην ποπ αν δεν είχε σόλο του κερτ που κρύβει την κουλαράμα του πίσω απο το gain, filter, autopan flanger και chorus, οπότε είναι τέχνη.

 

Και δεν είναι καν διασκευή. Απλώς ραπάρανε στη λούπα του. Δεν αλλάξανε τίποτα. Και ραπάρανε πολύ καλα.

 

Αυτό είναι διασκευή όνομα και πράμα. Οι υπόλοιποι απλώς προσπαθούν:

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα οι Nirvana είναι ένα συγκρότημα που όπως και να το κάνεις με τα τραγούδια τους, που μουσικά δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο, στιγμάτισαν μια γενιά είτε σας αρέσει είτε όχι.

 

Νομίζω λοιπόν οτι ο dg* ξεκίνησε το θέμα όχι για τις φωνητικές ικανότητες του Νίνο πάνω στο τραγούδι. Για εμέαν δεν θα έπρεπε να σχολιάζουμε αυτό, όπως και στις αντίστοιχες περιπτώσεις ανθρώπων που παίρνουν μια start και παίζουν srv  και hendrix δεν εξετάζουμε τις ικανότητες τους. Σχολιάζουμε τον τρόπο με τον οποίο ο νίνο είπε το τραγούδι. Τι είναι αυτό το κιτσαριό που είδα στο βίντεο ρε λούστη μου, με το μπλε παντελόνι και το ασημένιο σακάκι και τα γυαλιά ηλίου. Δηλαδή για αυτόν, αυτό το ντύσιμο εκφράζει το τραγούδι που αποτέλεσε σταθμός όπως και να το κάνουμε.

 

Εγώ παιδιά εκεί ενίσταμαι και όχι στα φωνητικά του γιατί φωνητικά το είπε και καλά ο τύπος και έχει και καλή φωνή το παραδέχομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα,το είδαμε κι αυτό. ο νινο μια χαρά τραγούδησε (δε περίμενα να βγάλει τέτοιο ηχόχρωμα η φωνή του),οι άλλοι το ξεφτίλησαν δεόντως. ίσως να μην υπάρχει πιο σύντομο ανέκδοτο απο το : "ελληνική rap"  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως να μην υπάρχει πιο σύντομο ανέκδοτο απο το : "ελληνική rap"  :P

 

Υπάρχει ισάξιο:

 

"ελληνικό ροκ"

 

και ένα λίγο μεγαλύτερο:

 

"ελληνικό μεταλ"

;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου