Προς το περιεχόμενο

Guru των MAC σας παρακαλώ τα φώτα σας


ex-frhodes 88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετίζω τους απανταχού MACGURU και ζητώ τα φώτα σας για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα. αποφάσισα να ασχοληθώ με MAC και μέχρι την Pro Intel εποχή μου ήταν όλα clear. Τώρα όμως έχω μπερδευτεί κάπως, και θέλω να μου λύσεται κάποιες απορίες. Όχι πολλές

1. Βγαίνουν ακόμη Mac με PowerPC chip? Αν ναι, τι διαφορές έχουν σε σχέση με τα Intel Mac? (δεν σκοπεύω να τρέξω ποτέ WIN σε MAC, το θεωρώ ντροπή). Πάντα πίστευα ότι τo PowerPC chip (αν θυμάμαι καλά ήταν της Motorola) ήταν πιο δυνατό από αυτό της Intel.

 

2. Αξίζει να αγοράσει κάποιος μεταχειρισμένο PowerPC chip Mac, από ένα

καινούργιο Intel MAC?

 

Περιμένω τα φώτα σας και αν σκεφτώ και κάτι άλλο θα σας το ρωτήσω.

Τώρα αν έχετε εσείς να μου πείτε κάτι περισσότερο, είμαι όλος αυτιά.

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1) Όχι δεν βγαίνουν powerpc's πλέον, μόνο intel

2) Γιατί να το κάνει; Αφού τα intelmacs είναι πιο ισχυρά από τα αντίστοιχα powerpc's.  Εδώ επιλέγεις από τα κορυφαία διπύρηνα ως και οκταπύρηνα και εσύ θα μείνεις στα gκάτι; Τόσο αγώνα έκανε ο steve να πείσει τους macusers, μη του το χαλάς ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Συμφωνώ με τον Δούκα  (;D)

 

Η μόνη περίπτωση να εξέταζα σήμερα την αγορά ενός pro-Intel MAC είναι αν έβρισκα κάποιο από τα τελευταία G5 με αρκετή μνήμη και "στημένο/δοκιμασμένο στις εφαρμογές που με ενδιέφεραν... από γνωστό κλπ. Τα G5 τα βρίσκει κανείς τώρα πια πολύ-πολύ φτηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο το PowerPC ήταν +50% πιο ισχυρό ειδικά σε software γραφικών . Αλλά πλέον η νέα τεχνολογία πολλαπλών πυρήνων είναι το μέλλον. Το αν σε συμφέρει να κάνεις αγορά ενός POWER PC ένανι ενός καινούργιο Intel MAC είναι θέμα τιμής . Φυσικά εννοείται ότι δεν υπάρχει σύγκριση στον θέμα ταχύτητας μεταξύ των δύο επεξεργαστών. Αλλά με την κατιούσαν που έχουν πάρει πία οι τιμές των ΜΑΚ θα πρότεινα να , περιμένεις λίγο ακόμα , να μαζέψεις ένα ικανοποιτητικό ποσό και να πάρεις ένα καινούργιο μακ.

 

Εξάλλου η αγορά ενός καινούργιου μάκ αξίζει μόνο και μόνο γιατί δίνει αυτό τον Δαβίδ , καθώς και την υπόλοιπη σουίτα iLife.

 

http://www.apple.com/ilife/garageband/

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο το PowerPC ήταν +50% πιο ισχυρό ειδικά σε software γραφικών .

Έχουμε κάποιο χειροπιαστό στοιχείο που να τεκμηριώνει την παραπάνω πρόταση;

Ρωτάω γιατί η ίδια η Apple λέει τα αντίθετα... ::)

 

 

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε κάποιο χειροπιαστό στοιχείο που να τεκμηριώνει την παραπάνω πρόταση;

Ρωτάω γιατί η ίδια η Apple λέει τα αντίθετα... ::)

 

 

 

Εξαρτάται απο το τί κατάλαβες απο την πιο πάνω δήλωση μου. Αν κατάλαβες αυτό που θέλων να πώ, τότε μια παλή ανζήτηση στο google θα σε διαφωτήσει. Αν κατάλαβες κάτι άλλο, τοτε αμφιβάλω αν θα βρείς χειροπιαστό στοιχείο.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται απο το τί κατάλαβες απο την πιο πάνω δήλωση μου. Αν κατάλαβες αυτό που θέλων να πώ, τότε μια παλή ανζήτηση στο google θα σε διαφωτήσει. Αν κατάλαβες κάτι άλλο, τοτε αμφιβάλω αν θα βρείς χειροπιαστό στοιχείο.

Κατάλαβα ότι ένας PowerPC επεξεργαστής ήταν 50% ισχυρότερος σε σχέση με τους αντίστοιχους Intel. Τι άλλο θα μπορούσα να καταλάβω; ???

 

Το θέμα με είχε απασχολήσει την περίοδο που έγινε η μετάβαση από PowerPC σε x86 αρχιτεκτονική και επειδή το είχα ψάξει αρκετά, δεν βρήκα πουθενά στοιχεία που να υποστηρίζουν ότι οι PowerPC ήταν ισχυρότεροι, το αντίθετο μάλιστα. Έχεις κάτι υπόψιν σου που δεν έχω εγώ μήπως;

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Δούκα  (;D)

 

Νομίζω ότι είναι κοινή απαίτηση να ξαναλλάξεις το nick σου - after all, τι σημαίνει "boukas" ??? Ενώ το "doukas".... αριστοκρατικό και μεγαλειώδες... πως να το κάνουμε...

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι κοινή απαίτηση να ξαναλλάξεις το nick σου - after all, τι σημαίνει "boukas" ??? Ενώ το "doukas".... αριστοκρατικό και μεγαλειώδες... πως να το κάνουμε...

 

:)

 

 

 

επειδη ο ερωτας,ο βηχας και οι μουσικες γνωσεις δεν κρυβονται...

 

http://www.downloadmusic.gr/store_pages/album_pageGR.php?product_ID=1700920

cd_doukas_02b.jpg

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα ότι ένας PowerPC επεξεργαστής ήταν 50% ισχυρότερος σε σχέση με τους αντίστοιχους Intel. Τι άλλο θα μπορούσα να καταλάβω; ???

 

Το θέμα με είχε απασχολήσει την περίοδο που έγινε η μετάβαση από PowerPC σε x86 αρχιτεκτονική και επειδή το είχα ψάξει αρκετά, δεν βρήκα πουθενά στοιχεία που να υποστηρίζουν ότι οι PowerPC ήταν ισχυρότεροι, το αντίθετο μάλιστα. Έχεις κάτι υπόψιν σου που δεν έχω εγώ μήπως;

 

Τότε καλά κατάλαβες. Εξαρτάται τι συγκρίνεις, εγω μιλούσα για τα παλαιώτερα μοντέλα intel pentium όχι για core duo που ενοείται ότι είναι πανίσχυρα σε σχέση με τον powerpc. Σε σύγκριση με τα ανάλογα μοντέλα pentium

 

http://www.macintouch.com/g3p3.html 

 

http://lowendmac.com/musings/pentiumii.shtml

 

Kαι εγώ να πώ την αλήθεια δεν το έχω ψάξει ώς το κόκκαλο, από τα λίγα που βρήκα είναι ξεκάθαρα το θέμα  SSE . Δηλαδή ο επεξεργαστής αναλαμβάνει την δουλεία της κάρτας γραφικών , εν μέρη προσφέροντας επιπλέον επιτάχυνση.

 

Δεν γνωρίζω κατα πόσο αυτό επεκτύνεται και σε τομείς εκτός γραφικών. ΈΤσι και αλιώς πιος νοιάζεται αυτές οι τεχνολογίες ανήκουν στην παλαιολιθική εποχή.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου