Προς το περιεχόμενο

Guru των MAC σας παρακαλώ τα φώτα σας


ex-frhodes 88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως εγώ έχω έναν 9600, δεν τον εχω καταφέρει να δουλέψει βέβαια, αλλά μου αρέσει το κτηνώδες κουτί του. Καφρίλα.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδιά,

τι θα κάνω :-\

ευτυχώς που καθυστερώ την αγορά καινούργιου pc/ ή mac, και βγαίνουν καινούργια μοντέλα και πέφτουν οι τιμές,αλλά.....

 

θέλω mac, αλλά με βολεύει το cubase  :P

 

Ένας φίλος μου επαγγελματίας μουσικός, που φτιάχνει το δικό του studio και μπαινοβγαίνει σε άλλα τόσα, με συμβουλεύει πως αν δεν έχω σκοπό να βγάλω λ7 απο αυτό που κάνω να μην πάρω mac γιατί πρέπει να επενδύσω αρκετά σε κάρτες κτλ για να έχω ένα αξιοπρεπές μηχανημα που η επένδυσή του θα απαιτεί και ανέβασμα σε μεγαλύτερο επίπεδο ποιότητας...

 

ενώ με λιγότερα (από θέμα hardware) το pc θα πάει σφαίρα...

 

 

 

ΥΓ: άσχετο, αλλά καλό εεεεε;  :)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Holystone, όλα αυτά που σου λένε είναι μαλακίες. Τελεία.

 

Πρώτον, το cubase τρέχει σε Mac.

 

Δεύτερον, αν δεν θέλεις να έχεις ταυτόχρονη πολυκάναλη ηχογράφηση από αληθινές πηγές (μικρόφωνα) ή να παίξεις surround ήχο δε θα χρειαστεί να αγοράσεις καμία κάρτα ήχου - αλλά αν χρειαστεί, θα έχεις στη διάθεσή σου όλες όσες έχουν οι ιδιοκτήτες pc, ούτε λιγότερες ούτε περισσότερες.

 

Τρίτον, το πιθανότερο είναι ότι θα μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με κάποιο imac, η τιμή των οποίων είναι η ίδια με οποιουδήποτε pc. Τα μεγάλα Mac είναι όντως ακριβότερα βέβαια.

 

Τέταρτον, το επιχείρημα για το αν θα βγάλεις λεπτά δεν ισχύει διότι αν πάρεις κάτι που θα πρέπει να το αλλάζεις συχνά, τότε θα χάσεις λεπτά.

 

Αυτά. Πολύ κακή πληροφόρηση σου δώσανε σε όλα τα επίπεδα, κάτι αρκετά σπάνιο. Το συγκεκριμένο πρόσωπο είναι η ψεύτης ή άσχετος ή και τα δύο.

 

:)

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνόντας πάντα με όσα είπε ο eye, αλλά Θα σου πώ ένα πράγμα. Σίγουρα αγοράζεις περισσότερο για τα λεφτά σου με ένα pc. Αλλά κάνεις και θυσίες . Είναι καθαρά θέμα προτεραιότιητας.

 

Δεν είναι μυστικό ότι πολύ αγοράζουν μακ κατά ένα μεγάλο ποσοστό για να απαλαγούν απο τα windows. Και φυσικά εξαρτάται απο τι θέλεις να πάρεις. Το θέμα είναι οτι είται με ένα Pc είτε με ένα MAC θα πετάς. Μην νομίζεις ότι το ένα είναι τραγικά διαφορετικό απο το άλλο.

 

Εγώ πχ πήρα iMAC γιατί ήθελα να έχω ένα υπολογιστή που θα μπορώ να κουβαλάω , που να μην έχει τα κουσουρια του φορητού και με λειτουργικό που δεν δημιουργει το παραμικρο πρόβλημα. Ξεκαθαρισα τις προτεραιότητες μου και ο iMAC έγινε η μόνη επιλογή μου.

 

Αυτό που λές για τα λεφτά είναι εν μέρη σωστό γιατί όπως είπα και προηγουμένως μπορείς να εξοικονομήσει λεφτά  απο την άλλη οι χρήστες ΜΑΚ δεν πουλάνε τόσο εύκολα τα μηχανήματα τους , θα βρεις πολλους που τους κρατάνε  μέχρι και δεκαετία.Γιατί ? Γιατί πολύ απλά αγαπάνε τους μακ επειδή τους δίνουν το κίνητρο να γίνουν καλύτεροι. Αυτός πρέπει να ο σκοποός του εξοπλισμού. Εξάλλου μακρία απο αυτού που φτιάχνουν στουντιο και κουραφέξαλλά , είναι περισσότερο συλλέκτες παρα πραγματικοι μουσικοι.

 

Το ζουμί είναι οτι πια ολοι υπολογιστές καθώς και το software  έχει ξεφυγει και μπορεί να κάνει θαύματα, το θεωρώ ανόητο την μανία που επικρατεί να κυνηγάμε το maximum όταν δεν μπορούμε να αξιποιήσουμε το Minimum. Οι σωστοί επαγγλεμτίες μουσικοί ξέρουν ότι ο πλούτος είναι στην λιτότητα. Less is more.

 

To μυστικό δεν είναι αν θα αγοράσεις μακ ή Pc αλλά να φτιάξεις ένα setup που θα αποτελείς ενα εκκολαυτήριο ιδεών. Και αυτό φίλε μου θα το ψάχνεις μια ζωή. 

 

Αν ακόμα είσαι σε δίλημα πάρε μακ , ελάχιστοι μετανιώνουν την αγορά ενός μακ.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...απο την άλλη οι χρήστες ΜΑΚ δεν πουλάνε τόσο εύκολα τα μηχανήματα τους , θα βρεις πολλους που τους κρατάνε μέχρι και δεκαετία. 

...Βάλε 20αετία!. Έχω ακόμα το 12άρι Se Bw και δουλεύει παρακαλώ...

Επίσης σωστό αυτό που λέει ο Killon για maximum και Minimum. Θεωρώ ότι με το Garageband...δεν θα ξαναχρειαστείς Cubase, εκτός εάν αποφασίσεις  από μουσικός να γίνεις ηχολήπτης...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμάν ρε marathon, μας έσκισες με τις υπερβολές σου... κάτι τέτοια είναι που κάνουν οι μακιντοσάδες και τους θεωρούνε φρούτα οι πισάδες...

 

Τι σημασία έχει το ότι έχεις ένα μακ εικοσαετίας που να λειτουργεί; Και εγώ έχω μία ασπρόμαυρη τηλεόραση, και λοιπόν;

 

Επίσης, από πότε πρέπει να είσαι ηχολήπτης για να σε ενδιαφέρει το cubase;

 

Κρατηθείτε ρε άτομα λίγο, προσφέρετε κακές υπηρεσίες στην Apple με αυτά τα στούκας που ρίχνετε....

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...το συγκεκριμένο mac εικοσαετίας είναι απλά συλλεκτικό στο σπίτι μου και στο μουσείο μοντέρνας τέχνης της Νέας Υόρκης. Και είναι απάντηση στο ότι δεν πετιούνται κάποια μηχανήματα. Εσύ έχεις κάποιο λόγο να κρατήσεις το Pc εικοσαετίας σου?

Όσο για το άλλο απλά δεν εκφράστηκα καλά. Θέλω να πώ (όσο σκληρό και να ακούγεται) ότι το 80% των ηχογραφήσεων που έχουμε ακούσει εδώ μέσα στο Νοiz δεν χρειάζεται κάποιο πιό εξελιγμένο πρόγραμμα από το garageband...

Όσο το εάν προσφέρουμε κακές υπηρεσίες στην Αpple...τότε που μπορούσαμε δεν αγοράσαμε μετοχες του Jobs...τώρα μιλάνε οι πωλήσεις τους.

Καιρό είχαμε να "μαλώσουμε" εμείς οι 2 για τα Macs...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχηγε μου, καλα κανεις και παιρνεις την αποφαση/ρισκο να πας προς mac. εγω βρηκα την υγεια μου απο τοτε που πηρα τον iMac. ουτε ενα crash, ουτε αλλα προβληματα τα οποια μου εβγαζαν οι κατα καιρους υπολογιστες pc που ειχα. ηχογραφω με την ιδια καρτα που ειχα και παλιοτερα, δε χρειαστηκε να αλλαξω καποιο hardware, τα προγραμματα που ειχα (cubase/ableton) δουλευουνε μια χαρα και ακομα καλυτερα στον iMac, ασε που πηρα και το logic studio και απο τοτε λεω οτι δεν ξαναγυρναω σε τιποτα αλλο (απλα σπερνει!!!). και τελειωνω το πιο φορτωμενο track χωρις καν να χρειαστει να φτασω τον υπολογιστη στα ακρα. ποια ακρα? στη μεση!! ποια μεση? στο 30% βαρια βαρια.. και αυτο δουλευοντας πολυ απαιτητικα plugins, reverb/comp/eq/modulations σε καθε καναλι... και μιλαμε για καμια 25-30 channels  :P :P :P

απλα να ξερεις οτι αυτος που δεν θελει να ανοιξει λιγο τους οριζοντες του να δοκιμασει να δουλεψει σε mac os και παραμενει πιστος στα παλια & δημοφιλη windows, θα τα θαψει τα mac κι ετσι οι αποψεις παντα θα διυστανται. οπως γινεται και το αντιστοιχο στις περισσοτερες περιπτωσεις απο τους "macαδες"  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν θέλω να ρίξω λάδι στην φωτιά, και εκ προοιμίου δηλώνω πως ίσως θα μπορούσα να χαρακτηριστώ ως αδαής επί ορισμένων θεμάτων που θίγονται.

 

Απλά, ίσως θα έπρεπε να σκεφτεί κανείς ότι υπάρχουν κάποιοι χρήστες που έχουν δουλέψει και στα δυο περιβάλλοντα/μηχανήματα (mac vs. pc) και για τον α ή β λόγο δε γοητεύτηκαν από το Mac.

 

Στο πανεπιστήμιο δουλεύω και με mac λοιπόν, και αντί να αναφωνώ διαρκώς "τι φοβερό λειτουργικό", πιο συχνά οδηγούμαι σε εκνευρισμό. Ε ναι, προτιμώ τα windows based PCs, με ό,τι και αν συνεπάγεται αυτό. Επίσης, ποτέ δεν αντιμετώπισα crash ούτε στο XP desktop, ούτε στο Vista laptop. Άρα, τι λόγο θα είχα να αλλάξω σε mac, από τη στιγμή που όλες οι δουλειές μου γίνονται αγόγγυστα, και μάλιστα σε ένα OS που έχω συνηθίσει (δε λέω ότι είναι καλύτερο βέβαια- αυτό είναι υποκειμενικό).

 

Καταλαβαίνω τα παράπονα που έχουν οι (αναρίθμητοι εδώ που τα λέμε) χρήστες των windows, αλλά πιστέψε με, έχω δει αρκετά crashes και στα mac του εργαστηρίου. Μία ή άλλη είναι στη συνείδηση μου.

 

Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά η μεγάλη επιτυχία της Apple είναι ο φετιχισμός που φαίνεται πως τα μηχανήματα της εμπνέουν σε ορισμένους κατόχους! Κατανοητό μεν για ευνόητους λόγους, αλλά δε νομίζω πως είναι θέσφατη η όποια υπεροχή των mac.

 

Εν τέλει, ων ίσως αδαής σε θέματα ηχητικής παραγωγής υψηλότατων απαιτήσεων, όσο σεβαστές και αν είναι οι προσωπικές εκτιμήσεις εκάστου ημών, ανάμεσα σε pc και mac πάντα θα υπάρχουν κάποιοι που θα επιλέγουν συνειδητά τα πρώτα, και η γνώμη/εμπειρία τους είναι αντίστοιχα αποδεκτές.

 

 

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

NickNT, η αντιπαλότητα ανάμεσα στις δύο πλατφόρμες δεν αφορά το πόσο αποτελεσματικά γράφει κανείς ένα κείμενο η οτιδήποτε τέτοιο καθημερινό, αλλά το πόσο "αντέχουν" σε διαδικασίες παραγωγής content, είτε σε ήχο, είτε σε βίντεο, είτε σε γραφικά κλπ. Εκεί είναι που υπάρχει η κόντρα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου