Προς το περιεχόμενο

Guru των MAC σας παρακαλώ τα φώτα σας


ex-frhodes 88

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δουλεύω μουσική (ερασιτεχνικά, βέβαια) σε Mac εδώ και 10 χρόνια. Βέβαια, εδώ και 20 χρόνια δουλεύω μόνο σε Mac, λόγω επαγγέλματος (γραφιστική). Έχω αρκετούς φίλους και γνωστούς μουσικούς, από τους οποίους άλλοι δουλεύουν σε windows και άλλοι σε mac, και ο καθένας ορκίζεται στο μηχάνημά του.

 

Επομένως, κατά την άποψή μου, είναι θέμα συνήθειας... Στα μουσικά προγράμματα, έτσι κι αλλιώς, το interface είναι πάνω-κάτω το ίδιο. Το πλεονέκτημα με το mac είναι ότι λόγω της μη ύπαρξης ιών, trojan, worms κλπ, μπορείς να κάνεις και ό,τι έχει σχέση με web άφοβα και άνετα...

 

Προσωπικά, θα πρότεινα ένα καλό iMac με 20" οθόνη και ένα καλό firewire audio interface.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επίσης, ποτέ δεν αντιμετώπισα crash ούτε στο XP desktop, ούτε στο Vista laptop. Άρα, τι λόγο θα είχα να αλλάξω σε mac, από τη στιγμή που όλες οι δουλειές μου γίνονται αγόγγυστα, και μάλιστα σε ένα OS που έχω συνηθίσει (δε λέω ότι είναι καλύτερο βέβαια- αυτό είναι υποκειμενικό).

 

Καταλαβαίνω τα παράπονα που έχουν οι (αναρίθμητοι εδώ που τα λέμε) χρήστες των windows, αλλά πιστέψε με, έχω δει αρκετά crashes και στα mac του εργαστηρίου. Μία ή άλλη είναι στη συνείδηση μου.

 

 

Κακά τα ψέμματα φίλε μου τα πράματα είναι ξεκάθαρα.

 

Αν δεν αντιμετωπίζεις προβλήματα στα WINDOWS μείνε WINDOWS.

 

Aν αντιμετωπίζεις προβλήματα στο ΜΑC OS ειδικα σε θέματα κρας, τοτε κάτι κάνεις λάθος καθώς αντίθετα με τα WINDOWS είναι εξαιρετικά σπάνιο να κρασάρει το MAC OS και μόνο νορμάλ δεν είναι.

 

Eγώ τον iMAC Μου τον κρασάρω μόνο όταν τρέχω προγράμματα των WINDOWS που φυσικά το MAC OS δεν υποστηρίζει. Είχα κάποια μεμονομένα κρας όταν αγόρασa τον iMAC λογω προβληματικών drivers κάρτα γραφικών . Η apple διορθωσε το πρόβλημα σε 15 μέρες και έχω να δώ κρας 10 μήνες τώρα!!! Ρεκόρ! Kαι τον έχω ισοπεδώσει τον iMAC! Δεν κωλούσε όυτε και αργούσε καθόλου με 0% ελεύθερη μνημη! Μην με ρωτήσεις πως ούτε εγώ το πίστευα όταν το είδα.

 

Ενώ η εμπειρία μου με τα windows  πάρτα αυγό και κούρευτο.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, δουλεύω το Cubase από το 1999 από τότε που ήταν το VST-24!

 

Η συνήθεια είναι μεγάλο πράγμα, και όταν ακούω πως είναι ανορθοδοξο να έχεις mac και να του τρέχεις Steinberg προγράμματα, κολλάω...

 

Πως μπορείς να είσαι σίγουρος πως θα σ' αρέσει το "ιμαμ παϊλντι" αν δεν το έχεις φάει πρώτα, και αφού το φας και δεν σ' αρέσει, να πρέπει να το χωνέψεις κι όλας;; ??? ???

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω κι εγώ τη γνώμη μου για το φίλο Δημήτρη με δυο λόγια μόνο.....

Mac core 2 duo (Ότι mac κι αν είναι αυτό) και Logic Pro 8 και τα λόγια είναι περιττά.....

Φιλικά ninja ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου