Προς το περιεχόμενο

To Τέλος του Bill Gates και η καινούργια του αρχή.


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω για το δικό σου αλλα στον δικό μου λεξικό ήμισυ φιλάνθρωπος δεν υπάρχει ή είσαι ή δεν είσαι. Και εξάλλου δεν γνωρίζω για τι δεινό ευθύνεται ο Bill Gates. Έχεις κάτι να μας πείς?

 

Εννοείται ότι για όλα τα δεινά φταίνει οι πλούσιοι και για όλα τα κάλα οι φτωχοί. Μην δηλώνουμε και το αυτονόητο.

 

Δεν μιλησα για τον Bill Gates,

 

... απλώς έκανα μια σημείωση για τον θεσμό της φιλανθρωπίας και την εφορία στις ΗΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Άμα βγάλεις το "υπερπλούσιοι" και ίσως το "αμερικάνοι", όλα όσα γράφεις ισχύουν και για εμένα και για εσένα και για όλους, στον ένα ή τον άλλο βαθμό. Αλλά δεν κάνουμε καμία φιλανθρωπία (αν δεν απατώμαι).

 

Ας μην προσπαθούμε να υποτιμήσουμε το έργο ενός ανθρώπου. Χωρίς τον Gates οι πιο πολλοί από εμάς δεν θα είχαμε αυτή τη στιγμή κομπιούτερ μπροστά μας. Στο ίδιο διάστημα που ο Gates έκανε αυτά που έκανε, οι έλληνες φτιάξαμε το....  άντε μην το πω μεσημεριάτικα...

 

 

 

Δεν ξερω αν ειναι απαραιτητα καλο το γεγονος οτι μπορουμε και εχουμε ολοι εναν υπολογιστη μπροστα μας χαρη στον Gates. Χωρις να υποτιμαω το εργο του βεβαια. Αυτος ειναι σιγουρα μαγκας που πετυχε αυτο που πετυχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω βαρεθει να βλεπω τη φραση ....ο Χ εκανε αγαθοεργια ΑΛΛΑ..........

 

Τι σας ενδιαφερει αν ο Gates ειναι η οχι στην πραγματικοτητα φιλανθρωπος, αν τα δινει επειδη τον κυνηγανε τα αμερικανικα δικαστηρια η αν προκειται για προδρομο του αντιχριστου, που πινει αιμα και κανει φιλανθρωπιες προκειμενου να προλειανει τον ερχομο του εωσφορου???? Το θεμα ειναι: τα δινει τα $$$$ η δεν τα δινει????Υπαρχουν ανθρωποι αυτη τη στιγμη που απολαμβανουν καλυτερες συνθηκες ζωης επειδη ο B.G ειναι σε θεση να κανει "φιλανθρωπικο εργο" ενω καποιες κυβερνησεις, η ακομα και κρατη-τυρρανοι ( προσφατο παραδειγμα η περιπτωση της Ζιμπαμπουε) δεν δινουν δεκαρα για τους ιδιους τους υπηκοους τους???? Η μηπως προτιματε την ιδρυση καποιας τριμελους επιτροπης που θα εξεταζει τον προτερο εντιμο βιο ενος εν δυναμει φιλανθρωπου προκειμενου να του δωσει το δικαιωμα να κανει την δωρεα του?????

 

Και τελος.................εσεις ποτε δωσατε 20€ τελευταια φορα για κατι αντιστοιχο?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μη βλέπουμε τις (φυσικές & φυσιολογικές) ιστορικές εξελίξεις σαν έργο κάποιου ανθρώπου.

και να μην υπήρχε ποτέ ο μπιλ γκειτς, εμείς τον υπολογιστή μας θα τον είχαμε.

δηλαδή αν δεν υπήρχαν οι αδερφοι ραϊτ δε θα είχαμε αεροπλάνα?

και αν ο προμηθέας δεν ήταν τόσο μάγκας τώρα θα τρώγαμε ωμό κρέας?

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μη βλέπουμε τις (φυσικές & φυσιολογικές) ιστορικές εξελίξεις σαν έργο κάποιου ανθρώπου.

και να μην υπήρχε ποτέ ο μπιλ γκειτς, εμείς τον υπολογιστή μας θα τον είχαμε.

δηλαδή αν δεν υπήρχαν οι αδερφοι ραϊτ δε θα είχαμε αεροπλάνα?

και αν ο προμηθέας δεν ήταν τόσο μάγκας τώρα θα τρώγαμε ωμό κρέας?

 

Πολύ σωστό. 

 

Αν και φυσικά ο Bill βοήθησε πάρα πολυ στην άνοδο των υπολογιστών δημιουργόντας το πιο συμβατό λειτουργικό όλων των εποχών. Παρόλα αυτά τα Windows - DOS δεν αποτελούν παρά λιθαράκι στην τεχνολογία των υπολογιστών. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τελος.................εσεις ποτε δωσατε 20€ τελευταια φορα για κατι αντιστοιχο?

 

A resounding question....

 

 

 

ας μη βλέπουμε τις (φυσικές & φυσιολογικές) ιστορικές εξελίξεις σαν έργο κάποιου ανθρώπου.

και να μην υπήρχε ποτέ ο μπιλ γκειτς, εμείς τον υπολογιστή μας θα τον είχαμε.

δηλαδή αν δεν υπήρχαν οι αδερφοι ραϊτ δε θα είχαμε αεροπλάνα?

και αν ο προμηθέας δεν ήταν τόσο μάγκας τώρα θα τρώγαμε ωμό κρέας?

 

Φίλτατε ΧέρκουλαZS δεν νομίζω ότι αντιλέγει κανείς γενικά μιας και τα κομπιούτερς (και οι άαριθμοι  :D) προηπύρχαν. Το θέμα είναι ότι λόγω του Bill Gates (και Σια) έχουμε τα PC μας έτσι όπως τα ξέρουμε σήμερα και σίγουρα συνέβαλε στην ραγδαία εξάπλωσή τους, όταν η IBM τους αφήσε να διαθέσουν το MS-DOS ελεύθερα ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας μη βλέπουμε τις (φυσικές & φυσιολογικές) ιστορικές εξελίξεις σαν έργο κάποιου ανθρώπου.

και να μην υπήρχε ποτέ ο μπιλ γκειτς, εμείς τον υπολογιστή μας θα τον είχαμε.

δηλαδή αν δεν υπήρχαν οι αδερφοι ραϊτ δε θα είχαμε αεροπλάνα?

και αν ο προμηθέας δεν ήταν τόσο μάγκας τώρα θα τρώγαμε ωμό κρέας?

 

Η μόνη φυσιολογική και φυσική εξέλιξη στη ζωή είναι ότι κάποια μέρα θα κοιτάμε τα ραδίκια ανάποδα. Αυτό είναι το μόνο πράγμα που είναι σίγουρο.

 

Όλα τα άλλα, είναι μικρές ή μεγάλες νίκες ζωής και κατακτώνται από ανθρώπους που έχουν μέθοδο, ζήλο, πάθος, έμπνευση κλπ. Είναι καθήκον μας να επαινούμε αυτούς που κάνουν αυτές τις κατακτήσεις, όχι διότι χωρίς αυτούς δεν θα γινόντουσαν (οι κατακτήσεις), αλλά διότι χωρίς αυτούς μπορεί να μην μας αφορούσαν.

 

Π.χ., κάποια μέρα ίσως βρεθεί το φάρμακο για τον καρκίνο. Σύμφωνα με αυτό που λες, εφ' όσον το να βρεθεί κάποτε είναι αναπόφευκτο, τότε δεν χρειάζεται να αποδωθούν ιδιαίτερες τιμές σε αυτόν ή αυτήν που θα το βρει το φάρμακο. Εν' τάξει, αλλά όλοι αυτοί που θα έχουν πεθάνει πριν βρεθεί το φάρμακο δεν θα χαρούν καθόλου - αλλά εκείνοι που θα είναι τότε άρρωστοι και θα σωθούν, θα κάνουν άγαλμα σε εκείνον που θα το βρει και θα φροντίσουν να μην ξεχαστεί το όνομά του ποτέ.

 

Κατά την ίδια λογική, αν τα κομπιούτερ είχαν εφευρεθεί μετά από 120 χρόνια, εμένα δεν θα με αφορούσε - αποδίδω λοιπόν στον κάθε Gates την εκτίμησή μου επειδή χάρη σε αυτόν, αυτό που ούτως ή άλλως θα γινόταν, έγινε τότε που έπρεπε να γίνει προκειμένου να αφορά και εμένα.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνοι, ο κολοσσός που έφτιαξε ο μπιλ δεν είναι δυνατόν να μην επηρρέασε τα γεγονότα, απλώς διαφωνώ σ'αυτο

Χωρίς τον Gates οι πιο πολλοί από εμάς δεν θα είχαμε αυτή τη στιγμή κομπιούτερ μπροστά μας.

eye, δεν είπα πως ο μπιλ δεν έκανε τίποτα, απλά πιστεύω πως δε γίνεται η σημερινή κατάσταση με τους υπολογιστές να οφείλεται στο έργο ενος ανθρώπου.

οι υπολογιστές εξελίχθηκαν και εξαπλώθηκαν επειδή η επιστημονική κοινότητα (κάθε είδους) τους είχε ανάγκη για να τους χρησιμοποιήσει σαν εργαλεία.

απο εκεί και πέρα ο μπιλ ήταν ένας πολύ έξυπνος άνθροπος που είδε αυτό το πράγμα, και αφού βρέθηκε στο σωστό τόπο και χρόνο, φρόντισε να επωφεληθεί (και καλά έκανε).

όμως όπως και νάχει, ένας ξύπνιος έμπορας υπολογιστών "σπιτιου" θα βρισκόταν, το αν τον λενε μπιλ ι τζιμ δεν έχει σημασία.

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας την τύχη να ζήσω από πρώτο χέρι την εξάπλωση του PC κυριολεκτικά από τότε που φόραγα πάνες στη γενέτειρα της εξάπλωσής τους, τις Η.Π.Α., θα συμφωνήσω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ με τον Άι-Πρωτοκόλ!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα η microsoft σε μενα λεει ΕΛΑΧΙΣΤΑ οσον αφορα την σχεση μου με τους η/υ. εχουν περασει 10000αδες λειτουργικα και η/υ απο τα χερια μου απο την παιδικη ηλικια (το πρωτο μου pc ηταν, οπως κ πολλων της ηλικιας μου, ενα amstrad 6128), ενω απο το 1998 χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικα linux.

ΟΜΩΣ, δεν μπορει νομιζω κανεις να αρνηθει ποσο σημαντικη ηταν στην εξαπλωση των η/υ.

και δεν ειναι του τυπου μου να λεω "αν δεν ηταν αυτος θα ηταν καποιος αλλος", γιατι προφανως κατι τετοιο θα μπορουσε να ισχυει για τους παντες (πχ αν δεν ηταν ο ελβις, θα ηταν καποιος αλλος κοκ)

επισης σιγουρα ο gates ειναι μια χαρισματικη προσωπικοτητα, γι'αυτο ειναι αυτος που ειναι και δεν ειναι ..gates καποιος απο εμας .

και σιγουρα ειναι αξιεπαινο οτι τουλαχιστον δινει καποια λεφτα για φιλανθρωπιες, σε αντιθεση με τους περισσοτερους αλλα και τους περισσοτερους απο εμας που ασκουμε απλα κριτικη.

τελος δεν καταλαβαινω γιατι ενω και η apple ακολουθει την ιδια και πιο αυταρχικη τακτικη σε ολα της τα προϊοντα (απο το iphone μεχρι οτιδηποτε) γιατι μενει στο απυροβλητο... και επειδη μοιραια το θεμα θα οδηγηθει σε συγκρισεις, προσωπικα πιστευω οτι τα παντα ειναι θεμα αναγκων. η microsoft εχει, για τα δικα μου "γουστα" και καλα προϊοντα ή εστω καλυτερα (ξαναλεω, ΓΙΑ ΜΕΝΑ) απο τον ανταγωνισμο της, τα οποια και ενιοτε προτιμω ή εχω προτιμησει (πχ τα WM, και το xbox μεχρι που παρεδωσε πνευμα αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια. τουλαχιστον ειναι στην εγγυηση  :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου