Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για τη σειρά των Marshall JCM


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά

 

Αν ενδιαφέρει γενικά, όποιος νομίζει ας καταθέσει τη γνώμη του για τους ενισχυτές κιθάρας MARSHALL  JCM's  (Combo ή Head).

 

Όσον με αφορά, εχω μια GIBSON LES PAUL CUSTOM και βρήκα διαθέσιμο έναν MARSHALL JCM 2000 DSL 401 Combo. Θέλω να μπορώ να τον χρησιμοποιήσω για live. Τι λέτε θα κάνω δουλειά;

 

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Μανώλης -

από Κρήτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω θα σου ελεγα να παρεις Marshall JTM 30 ειναι ποιο καλος.

και παιζει καλα με την Gibson που εχεις.

Πριν καιρο ειχα 2

Μου αρεσε αυτος που εχει 1χ12 μεγαφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά

 

Αν ενδιαφέρει γενικά, όποιος νομίζει ας καταθέσει τη γνώμη του για τους ενισχυτές κιθάρας MARSHALL  JCM's.

 

Όσον με αφορά, εχω μια GIBSON LES PAUL CUSTOM και βρήκα διαθέσιμο έναν MARSHALL JCM 2000 DSL 401 Combo. Θέλω να μπορώ να τον χρησιμοποιήσω για live. Τι λέτε θα κάνω δουλειά;

 

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

 

Μανώλης -

από Κρήτη

 

 

προσωπικα αυτος ο ενισχυτης στα δικα μου αυτια ειναι τελειως ψοφιος,τα δε γκαζια του για τα μπαζα,παντως για ενα livaκι μπορει να κατσει καλα και μετα το live βουρ να ψαξεις για αλλον μην αδικειται και το lespaulιδι σου δεν λεει ..περι ορεξεως φιλε απο κρητη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες hard rock ήχο τότε είναι οτι πρέπει.

Αν θες μπάσσα που να τα νοιώθεις στο πετσί σου και διάφορα άλλα τέτοια μεταλοκόλπα τότε μην υπολογίζεις σε αυτόν.

Τα γκάζια του πάντως είναι πολύ στρωτά και σε πολλούς δεν αρέσει αυτό γιατί δεν τους δίνει την εντύπωση του όγκου. Σε εμένα αρέσει ο ήχος του dsl αλλά αν δεν τον έχεις ακούσει δεν μπορούμε να σου υποδείξουμε τι θα πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν υπάρχει νόημα να λέμε για τη σειρά JCM αν είναι καλή ή κακή, αφού περιλαμβάνει τόσο διαφορετικούς μεταξ'υ τους ενισχυτες που δεν τίθεται θέμα σύγκρισης. ενας JCM200 DSL401 είναι τελείως διαφορετική ιστορία από έναν DSL50 κεφαλή, που είναι τελείως διαφορετικος από έναν JCM900 και πάει λέγοντας. Εξήγησε λίγο πιο συγκεκριμενα τι θέλεις από τον ενισχυτή ηχητικά και χρηστικά και το συζητάμε.

 

 

 

 

 

Υ.Γ. Ο 401 ουτε εμένα μ'αρέσει. Δεν έχει @@...

Fender να πιάνεις, Harley Benton να γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 401 στον οποιο ενα φεγγαρι επαιζα συχνα, θυμαμαι οτι ηταν καλος για καθαρουτσικα εως crunchy/OD.

Βεβαια this is as far as i go με τη βρωμια (τα τρελλα γκαζια μονο για κανα χαβαλε...).

 

Ισως να του ελλειπαν τα cojones που προειπαν οι συναδελφοι, αλλα αν πας για τον breakup_ιζοντα ηχο με λιγη "θολουρα" εισαι μεσα.

 

Αυτο που σιγουρα του καταλογιζω ειναι η ελλειψη presence. Μερικες φορες νομιζα οτι ...το μεγαφωνο ηταν γυρισμενο απο την αλλη...  :o

 

Ηθελα πολυ να τον δοκιμασω και με ενα rangemaster να δω αν θα ζωντανευε καθολου, αλλα ακομα δεν το καταφερα...

 

Ο φιλος που τον εχει νομιζω οτι τον πουλαει.

Αν παρολα αυτα ψηνεσαι, δεν πεταγεσαι μεχρι τη Θεσσαλονικη?... ;D  Απο την Κρητη σε δυο λεπτα εδω εισαι...  ;D

 

Καλη τυχη στην επιλογη σου, αλλα μη ξεχνας οτι η "οικογενεια" JCM οντως εχει πολλα μελη...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες hard rock ήχο τότε είναι οτι πρέπει.

Αν θες μπάσσα που να τα νοιώθεις στο πετσί σου και διάφορα άλλα τέτοια μεταλοκόλπα τότε μην υπολογίζεις σε αυτόν.

Τα γκάζια του πάντως είναι πολύ στρωτά και σε πολλούς δεν αρέσει αυτό γιατί δεν τους δίνει την εντύπωση του όγκου. Σε εμένα αρέσει ο ήχος του dsl αλλά αν δεν τον έχεις ακούσει δεν μπορούμε να σου υποδείξουμε τι θα πάρεις.

 

προσφατα απεκτησα τον 401...

 

το καθαρο του καναλι δεν ειναι καθολου μουντο. ΟΚ, δεν ειναι Fender, αλλα ειναι μια χαρα...μπορεις να φτιαξεις ενα ωραιο καθαρο ηχο. επισης τα πεταλακια δουλευουν πολυ καλα πανω στο καθαρο καναλι.

εχει 2 βρωμικα καναλια.ενα distortion & ενα boosted.

το distortion όντως δεν εχει ΤΟ γκαζι...αλλα αν δεν θεσ παραπανω απο μεταλ σου κανει μια χαρα. επισης μπορεις καλιστα να το σπρωξεις με καποιο αλλο πεταλι. προσωπικα το καναλι αυτο πιο πολυ overdrive μου κανει παρα distortion ,

 

τελος το boosted μου φαινεται μια χαρα. εχει ογκο και ειναι γεματος ο ηχος.

(αυτα ειναι προσωπικες εντυπωσεις και παιζω brit/alternative...oποτε δεν θελω και τρελα γκαζια)

www.LowerCut.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σχήμα που παίζω τα τραγούδια κατά το πλείστον είναι ροκ μέχρι και χάρντ ροκ. Δεν είχα ποτέ λαμπάτο ενισχυτή και λέω να αγοράσω έναν για καλύτερα. Ο JCM 2000 DSL 401 ήταν διαθέσιμος σχεδόν στη μισή τιμή από όσο κάνει καινούργιος.

 

Όσον αφορά τις προτιμήσεις μου, αν αυτές διευκρινίζουν τα πράγματα ώστε να με βοηθήσετε:

 

Ο ήχος που προτιμώ είναι κλασσικός και δεν θέλω να έχω πολλούς διαφορετικούς ήχους. Αρκεί ένας καθαρός (ίσως με λίγο Chorus) και ένας Overdrive και είμαστε Ο.Κ. Στα ζωντανά, βάζω συνήθως και ένα WAH-WAΗ (Jimi Hendrix της Jim Dunlop).

Επίσης, θα ήμουν ικανοποιημένος αν το OD και το REVERB του JCM 2000 αρκούν ώστε να χρησιμοποιώ το πετάλι του ενισχυτή και να μην χρειαστεί να ψαχτώ με εξωτερικά πετάλια (εκτός και αν δεν στρώνει αλλιώς ο ήχος).

 

 

Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σας.

 

Μανώλης Μ.-

Άγιος Νικόλαος Κρήτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος που προτιμώ είναι κλασσικός και δεν θέλω να έχω πολλούς διαφορετικούς ήχους. Αρκεί ένας καθαρός (ίσως με λίγο Chorus) και ένας Overdrive και είμαστε Ο.Κ. Στα ζωντανά, βάζω συνήθως και ένα WAH-WAΗ (Jimi Hendrix της Jim Dunlop).

Επίσης, θα ήμουν ικανοποιημένος αν το OD και το REVERB του JCM 2000 αρκούν ώστε να χρησιμοποιώ το πετάλι του ενισχυτή και να μην χρειαστεί να ψαχτώ με εξωτερικά πετάλια (εκτός και αν δεν στρώνει αλλιώς ο ήχος).

 

πιστευω οτι θα σε καλυψει, αλλα καλο ειναι να δοκιμασεις εναν πριν κανεις την αγορα.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου