Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για τη σειρά των Marshall JCM


Προτεινόμενες αναρτήσεις

sokolata θα συμφωνησω απολυτα!

 

και συγκεκριμενα οι jcm 800 εποχης 81-84

δεν υπαρχει αυτο το μηχανημα εχω μια κεφαλη του 81 και ηλικρινα ειναι θεικη!!

σε σχεση με το fuzzαριστο πλεχι προτιμω την υπεαμεση ατακα της απολυτης πεταλομηχανης  800. ;) 

-εκτημα αυτων ομως οπως και καθε αλλου μεγαλου ενισχυτη το βαρος.

 

Κι εγω ειμαι proud owner του 50w combo JCM 800 (1982). Ε ρε γλεντιααααα........

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε Μάνο, σε ποιόν ενισχυτή της σειράς jcm αναφέρεσαι?

 

Eίναι λίγο δύσκολο να δώσουμε απαντήσεις γιατί η συγκεκριμένη σειρά έχει πολλά μοντέλα που ηχητικά -και όχι μόνο - δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους..

 

 

Έχω ακούσει τον dsl401 (ανήκει στην ''οικογένεια'' των jcm2000) και μου φάνηκε καλός ενισχυτής αν και λίγο μονοδιάστατος..

 

Για να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ:

-το καθαρό του κανάλι μου φάνηκε μέτριο (για τα χρήματά του ενισχυτή πάντα)...

-το gain του ήταν ωραίο, με διαύγεια και πάντα με τη χροιά ενός marshall.. Βασικά είναι hate or love it!! Αν σου αρέσει η χροιά των marshall τότε είσαι μια χαρά!! 8) Το crunch του ενισχυτή είναι πάρα πολύ καλό και αφού λες ότι παίζεις rock/hard rock δε νομίζω να θες περισσότερο gain..

-Για πολύ gain (metal φάσεις) θα χρειαστεί ''σπρώξιμο'' από κάποιο od, ή χρήση κάποιου distortion στο καθαρό κανάλι σε περίπτωση που δε θες ο ήχος σου να έχει το χαρακτηριστικό vintage ηχόχρωμα του marshall και θες πιο modern ήχο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τους μοναδικους jcm800.

Γενικα μπορεις να βρεις british ηχο και σε ενα λαμπατο laney. Μου αρεσει πολυ αυτη η σχολη.

το πρωτο ποστ που διαβαζω. καλως ηρθα στην ωραια παρεα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα αν θες πραγματικο ηχο Marshall πρεπει να πας σε σχημα καμπινα 4χ12 & κεφαλη (με οτι τραγικες συνεπειες αυτο συνεπαγεται... ;D) κακα τα ψεμματα..

 

Απο Combo Marshall μονο ο Bluesbreaker (και ισως ο 30th Anniversary ) αξιζει (μακρια απο την αθλια σειρα JTM30,JTM60 τοσο απο πλευρας ηχου (κακα τα ψεμματα αν ο Marshall δεν φοραει EL84 δεν ειναι Marshall εκτος βεβαια και αν φοραει ΚΤ66 ;D) οσο και απο πλευρας reliability) αλλα για  τη μουσικη που παιζεις δεν κανει.

 

Κατα την ταπεινη μου σειρα ο καλυτερος ενισχυτης που εχει βγαλει η Marshall τα τελευταια χρονια ειναι ο vintage modern (& αν δεν απατωμαι πωλειται ενας σε εξευτελιστικη τιμη στις αγγελιες του Noiz) ο οποιος "παιζει" και στην combo μορφη του.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Κατα την ταπεινη μου σειρα ο καλυτερος ενισχυτης που εχει βγαλει η Marshall τα τελευταια χρονια ειναι ο vintage modern )

 

Γουστα ειναι αυτα .........

Απο Marshall τα εχω δοκιμασει σχεδον ολα,το μονο που μου αρεσε JCM 800 (2203) 80's μετα το 85 τα χαλασε ..

Marshall plexi 70's δεν παω ποιο πισω γιατι δαγκωνει $$$$

Και ο Slash signature που εδωσα καλος ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι σιγουρο εμενα παντως απο ολα τα κτηνη που δοκιμασα προσφατα

 

7274566712e55b284f15f3a0700d85a0f3761363b9068680d44f9d048048348e7fccd7af.jpg

 

455956826f753fddd79f41c24d753b76c37e8c9577743849b4a726c50d7f615ca3031f87.jpg

 

στο ..σπιτακι του κολλητου μου στη Γερμανια ;D

 

μου αρεσε ο 200αρης Major του 1967 (με τις ΚΤ88) (εχω φαινεται ιδια γουστα με τον Μπλακμορ ;D)  & αμεσως μετα ενας late 60s 100ρης plexi

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα!Για να μην ανοίγω τσάμπα νέο θέμα στέλνω μέσω αυτού του θέματος

που είναι σχετικό με την ερωτησή μου η οποία είναι:ξέρετε πόσο πάει ένας JCM 800

της περιβόητης περιόδου 81-84 (έχω διαβάσει ότι είναι η καλύτερή τους περίοδος) μεταχειρισμένος;Είναι γύρω στα 600 ευρώ ή καμία σχέση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αγγλια τα κεφαλια αναλογα με την κατασταση παιζουν απο 700-1000 ευρω,οι combo απο 800-1100.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλησπέρα!Για να μην ανοίγω τσάμπα νέο θέμα στέλνω μέσω αυτού του θέματος

που είναι σχετικό με την ερωτησή μου η οποία είναι:ξέρετε πόσο πάει ένας JCM 800

της περιβόητης περιόδου 81-84 (έχω διαβάσει ότι είναι η καλύτερή τους περίοδος) μεταχειρισμένος;Είναι γύρω στα 600 ευρώ ή καμία σχέση;

 

Eίναι λίγο δύσκολο να βρείς στα 600 ευρώ αμοντάριστο vertical input με EL34 (τα "αμερικάνικα" φορούσαν 6550) JCM 800 2203 (100 watt head) ή 4104 με 2 x Rola Celestion G12-65 (50 watt combo).

Σημείωση: Tα G12 65 δεν έχουν καμία σχέση με τα G12 70 ή τα G12 75 και η αγορά της σειράς Heritage της Celestion κοστίζει...

 

Bέβαια τίποτα δεν είναι απίθανο, αλλά όσο περνάει ο καιρός οι τιμές αυτών των ενισχυτών ανεβαίνουν.

 

...ο ευτυχής κάτοχος ενός 4104

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου