Προς το περιεχόμενο

Πόσοι έχετε Java ;; [Poll]


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά κατεβάζω το πλήρες πακέτο java απο την ιστοσελίδα της.

 

Όσες φορές και να έστησα PC μέσα σε 2 βδομάδες το είχα κατεβάσει.

 

Τώρα με osx χρησιμοποιώ έναν Java Messenger (mercury) οπότε πάλι μου είναι απαραίτητο.

 

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να το σκέφτεσαι eye. Είναι πολύ διαδεδομένη κ ακόμη και αν δεν την έχεις πολύ εύκολο να την βρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος...

 

- H Javascript και η Java δεν σχετίζονται, παρότι τ' όνομά τους προδιαθέτει για το αντίθετο.

- Όσον αφορά την Java, δύο πράγματα δύναται να "κατεβάσει" κάποιος : το JRE (το οποίο είναι ότι απαιτείται προκειμένου να τρέξει κάποιος οποιαδήποτε Java εφαρμογή) και το JDK (το οποίο είναι ότι απαιτείται προκειμένου κάποιος να τρέξει οποιαδήποτε εφαρμογή, αλλά επίσης είναι απαραίτητο σε όσους γράφουν εφαρμογές).

- Ο συνηθισμένος χρήστης κατεβάζει λοιπόν το JRE.

 

:)

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, ok, να καταλάβω κάτι τότε... :-\ : αν δεν έχω κατεβάσει το Runtime Environment (JRE) και απλά κάνω install πχ. τον Firefox, οι σελίδες με java δεν θα φαίνονται καθόλου;

 

Aυτό με το πλαγκινάκι του που σημείωσα προηγουμένως το τσέκαρα πριν το γράψω, και αν όντως φαίνονται οι σελίδες τότε μπορεί να δημιουργείται η ψευδαίσθηση σε κάποιον ότι είναι πλήρως εξοπλισμένος από πλευράς java, ενώ δεν είναι. Συμβαίνει αυτό ή όχι;;  ???

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, ok, να καταλάβω κάτι τότε... :-\ : αν δεν έχω κατεβάσει το Runtime Environment (JRE) και απλά κάνω install πχ. τον Firefox, οι σελίδες με java δεν θα φαίνονται καθόλου;

 

Aυτό με το πλαγκινάκι του που σημείωσα προηγουμένως το τσέκαρα πριν το γράψω, και αν όντως φαίνονται οι σελίδες τότε μπορεί να δημιουργείται η ψευδαίσθηση σε κάποιον ότι είναι πλήρως εξοπλισμένος από πλευράς java, ενώ δεν είναι. Συμβαίνει αυτό ή όχι;;  ???

 

To plugin στο οποίο οδηγεί το link σου είναι αυτό :

 

Java SE Runtime Environment 6u7 First Customer Ship

 

και είναι το JRE. Έχοντάς το είσαι πλήρως εξοπλισμένος, εκτός αν θέλεις να γράψεις τις δικές σου Java εφαρμογές.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται να ετοιμάσω ένα μουσικό project για υπολογιστές και έχει τεθεί ζήτημα για το αν αξίζει να γραφτεί σε Java. Η Java είναι μία γλώσσα προγραμματισμού που τρέχει σε όλους τους σύγχρονους υπολογιστές, αλλά δεν είναι καθόλου βέβαιο το ότι βρίσκεται εγκατεστημένη στον υπολογιστή σας.

 

Έτσι, ανοίγω αυτό το poll προσπαθώντας να διαπιστώσω πόσοι από εσάς έχουν ήδη εγκατεστημένη Java στον υπολογιστή τους και ποιες μπορεί να είναι οι σκέψεις σας για το ζήτημα.

 

Παρακαλώ, κάντε ένα κόπο να συμμετέχετε.

 

Ευχαριστώ

 

 

 

Η Java σαν γλώσσα προγραμμτισμού βρίσκεται σε εποχή παρακμής αλλά παραμένει μια τεράστια γλώσσα. Ένα πολυ θετικό στοιχείο είναι και η ταχύτητα της που έχει πλησιάσει σε αρκετούς τομείς την C++. Αν και είναι προφανές οτι δεν ανταγωνίζεται την C++ αλλα το .ΝΕΤ και κυρίως την C#.

 

Πέρα απο το άθλιο GUI της , μου είναι μια πολύ συμπαθής γλώσσα προγραμματισμού που έχει το τεράστιο θετικό οτι τρέχει παντού και φυσικά είναι πολυ πιο εύκολη στην εκμάθηση απο την C++. Από όσο γνωρίζω το MAC OS Tiger (10.4) έρχεται με προεγκαταστημένη την JAVA όχι όμως το Leopard (10.5) . 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσο γνωρίζω το MAC OS Tiger (10.4) έρχεται με προεγκαταστημένη την JAVA όχι όμως το Leopard (10.5) . 

 

Το Leopard έχει Java ενσωματωμένη.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Leopard έχει Java ενσωματωμένη.

 

 

 

 

λάθος δικό μου είχα διαβάσει οτι το LEOPARD δεν υποστήριζε την τελευταία έκδοση JAVA 1.6 και υπέθεσα οτι δεν είχα καμμία JAVA προεγκαταστημένη. 

 

http://www.symphonious.net/2007/10/31/java-5-on-leopard/

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διορθώνω τον εαυτό μου φένεται οτι η έκδοση 1.6 βγήκε για leopard

 

http://developer.apple.com/java/

 

Oλα καλά , προχώρα ολοταχώς.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O μονος λογος υπαρξης της java σήμερα είναι το γεγονος οτι ειναι εξαιρετικα portable, δηλ μπορει και παιζει σε σχεδον οτιδηποτε συστημα & λειτουργικο.. Ψυγεια, αυτοκινητα, κινητα, κιθαρες(!) κτλπ ολα αποτελουν εν δυναμει πεδια χρήσης εφαρμογών java. Εκει λοιπον θα επρεπε να στραφει ο νεος προγραμματιστης java και οχι στα pc. Oπως σωστα αναφερθηκε ειναι αργη και αν δεν συντρεχουν λογοι μεταφορας των applications σε ετερογενη συστηματα, έστω και μελλοντικά, δεν εχεις λογο να πας σε java.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To plugin στο οποίο οδηγεί το link σου είναι αυτό :

 

Java SE Runtime Environment 6u7 First Customer Ship

 

και είναι το JRE.

 

Μα δεν εννοούσα το Java Runtime Environment... φυσικά το λινκ οδηγεί σε αυτό, επίτηδες το έβαλα!  ;D  Όταν λέω "πλαγκινακι" εννοώ αυτό:

 

(πχ. αν έχετε Firefox αυτός από την έκδοση 1.5 και μετά διαθέτει ήδη το Java Embedding Plugin).

 

Aυτό διάβασα το readme του και δεν πολυαντιλήφθηκα τι κάνει... επιτρέπει την java να φαίνεται σε embedded σελίδες; Tεσπα, είμαι οφτόπικ, θα λύσω την απορία μου μόνος μου...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου