Προς το περιεχόμενο

Bogner Alchemist


Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσωπικά τον βρήκα πολύ καλό έως καταπληκτικό  για 1000 ευρα

εφόσον αρέσει σε κάποιον το ιδιαίτερο ηχόχρωμα τον bogner , και χωρίς να έχω απαίτηση να ακούγετε σαν XTC - Ecstasy ούτε να έχει τα καθαρά fender

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

λιγο off topic αλλα αυτος ο ανθρωπος (mark goldenberg) ειναι καταπληκτικος. Εχω κολλησει στο βιντεακι του κανενα μισαωρο.

 

Και το σχετικο σχολιο απο κατω στο tube: "sorry, but this guy would make any amp sound this good" 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Μα θα μου πεις που να τα βρούμε ρε φίλε τα λεφτά να ταχουμε όλα....?

σωστό...ούτε εγώ τα έχω...ψάχνοντας με υπομονή επιμονή και....σιγά σιγά... φτιάξτε ήχο αγοράζοντας λύσεις που δεν θα ψάχνετε να πουλήσετε αύριο για να πάρετε κάτι άλλο χάνοντας χρήματα... (και βάζω 1ον εμένα στην κατηγορία αυτή καθότι το έπραξα πολλάκις) αλλά δώστε όποιο ποσό αγοράζοντας κάτι ή κλασσικό ή κάτι που θα συνεργαστεί αρμονικά και με μια μελλοντική άλλη αγορά...(future proof buying)

 

 

Μπουτίκ ξε-μπουτίκ εγώ στις αγγελίες του noiz όλο "μπουτικ" ενισχυτές βλέπω τον τελευταίο καιρό... Mesa, Sοldano... και αν αναλογιστεί κανείς το πόσα άτομα έχουν στην Ελλάδα τέτοιο εξολισμό....αναλογικά με πόσα Spider έχουν μπει σε σπίτια σήμερα και πόσα πωλούνται στις αγγελίες... κάτι μου δείχνει.... μου φωνάζει: "ψιτ! κάτσε στο ενάμιση χιλιάρικο (ε...είπαμε... όχι και Spider) το πολύ και είσαι καλυμμένος!!!"

Gimme Kramers! More Kramers!!! I WANT THEM ALL!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

διαβασα πολλα σχολια σοβαρα και ακυρα και μιας και εχω εναν alchemist να σας εκθεσω κι εγω την ταπεινη μου αποψη. ο ενισχυτης σιγουρα δεν σχεδιαστηκε για να συγκριθει με τους μεγαλους bogner των 3000€. δεν εχει ουτε την ιδια ηχητικη συμπεριφορα ουτε παει στο ιδιο κοινο. παρολα αυτα ειναι ενας ενισχυτης - διαμαντι. εχει απιστευτο ηχο πλουσιοτατο σε αρμονικες ειναι εντελως παραμετροποιησιμος και τα Onboard εφε που εχει ειναι αξιοπρεπεστατα. λοιπον ολοι εσεις που βαζετε μπροστα απο τα λαμπατα σας μηχανηματα ψηφιακα delay rack καλυτερα μην κατακρινετε αυτα του bogner γιατι ειναι το ιδιο πραγμα.

πιο αναλυτικα: τα καθαρα του ειναι fender-αδικα σε σημειο που να δυσκολευεσαι να καταλαβεις τη διαφορα.κατι αναμεσα σε deluxe και blackface. το βρωμικο του εχει σχολιαστει σαν θολο αλλα "ανοιγει" και "κλεινει" πανευκολα με τα eq και τα voicings που εχει -οπως και το καθαρο και το crunch-. βεβαια ο ηχος ειναι υποκειμενικο θεμα αλλα εγω τον λατρεψα και εχω παιξει με πολλα καλα μηχανηματα. δεν τον συγκρινω με ενισχυτες του 2000€+ αλλα ο ηχος του ειναι αρτιοτατος και σου δινει παρα πολλες δυνατοτητες. το μονο μειον που βρηκα ειναι οτι το fx loop ειναι παραλληλο και ως γνωστον τα σειριακα βολευουν καλυτερα...

 

δοκιμαστε τον και δε θα απογοητευτειτε. μονο δοκιμαστε τον για κανα μισαωρο τρια τεταρτα γιατι ειναι ενισχυτης που πρεπει να "παιξεις" με τα κουμπια του για τον φτασεις εκει που θες.

 

ΥΓ χαρακτηριστικο συμβαν: με αυτο τον ενισχυτη περασμενο σε 4x12 engl καμπινα επαιξα στο fuzz και ειχα αψογο ηχο on και off stage ενω το αλλο μεγαλο γκρουπ που επαιζε μετα ειχε 150w invader signature και ακουστηκε σκατα...λοιπον μην θαβετε μηχανηματα που δεν ξερετε επειδη φτιαχτηκανε την κινα η οπουδηποτε αλλου η επειδη δεν ταιριαζουν στο προσωπικο σας γουστο για τον κιθαριστικο ηχο σας. ψαξτε τον οι σκεπτικιστες και θα με θυμηθειτε

 

ΥΓ2 ο hinds παιζει με alchemist.δε χρειαζεται νομιζω τιποτα αλλο να πω... :P

The b-b-bird bird bird, the bird is the word

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον ολοι εσεις που βαζετε μπροστα απο τα λαμπατα σας μηχανηματα ψηφιακα delay rack καλυτερα μην κατακρινετε αυτα του bogner γιατι ειναι το ιδιο πραγμα.

 

Όχι, δεν είναι το ίδιο. Είναι πράγματι ψηφιακά αλλά δεν έχουν όλα τα ψηφιακά την ίδια ποιότητα. Ο ενισχυτής έχει μερικά ενσωματωμένα τα οποία σε υποχρεώνει να τα αγοράσεις είτε τα θες, είτε όχι. Δεν είναι άσχημα αλλά όπως σημειώθηκε κάτι... χρόνια πριν στο παρόν θρεντ, ανεβάζουν περιττά την τιμή προσφέροντας κάτι από την όλα-σε-ένα οικογενειακή συσκευασία της φιλοσοφίας της Line 6.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... το μονο μειον που βρηκα ειναι οτι το fx loop ειναι παραλληλο και ως γνωστον τα σειριακα βολευουν καλυτερα...

Μια εξηγηση για αυτο?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εξηγηση για αυτο?

 

Μπορεις πχ να βαλεις ενα Noise Gate ή ενα Volume pedal

Επισης εχω κατα καιρους διαβασει για προβληματα φασης παραλληλων loops που δεν εχουν τη δυνατοτητα μα φτασουν στο 100%wet (return level) οπως πχ του alchemist. Εγω προσωπικα δεν αντιληφθηκα κατι τετοιο στον δικο μου αλλα και στο forum των Μπογκεραδων διαβασα καποιες γκρινιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν είναι το ίδιο. Είναι πράγματι ψηφιακά αλλά δεν έχουν όλα τα ψηφιακά την ίδια ποιότητα. Ο ενισχυτής έχει μερικά ενσωματωμένα τα οποία σε υποχρεώνει να τα αγοράσεις είτε τα θες, είτε όχι. Δεν είναι άσχημα αλλά όπως σημειώθηκε κάτι... χρόνια πριν στο παρόν θρεντ, ανεβάζουν περιττά την τιμή προσφέροντας κάτι από την όλα-σε-ένα οικογενειακή συσκευασία της φιλοσοφίας της Line 6.

 

κοιτα απο την προσωπικη μου εμπειρια τουλαχιστον οι διαφορες στην ποιοτητα των ψηφιακων εφφε μεταξυ τους ειναι ελαχιστες. αν συγκρινεις με αναλογικα εκει ναι φαινεται διαφορα αλλα απο ψηφιακο σε ψηφιακο ειναι περισσοτερο θεμα ρυθμισεων να φτιαξεις καλο εφφε παρα συσκευης τουλαχιστον στο σημερινο επιπεδο που πλεον και με αλγοριθμο vst φτιαχνεις πολυ καλα delay..

 

Μια εξηγηση για αυτο?

 

το fx loop παρεμβαλλεται μεταξυ του σηματος που φευγει απο το eq και του τελικου τμηματος του ενισχυτη. αυτη η παρεμβολη μπορει να γινει σειριακα (δλδ το ιδιο το σημα να περναει μεσα απο το σημα που του δινεις στο fx ή με παραλληλη συνδεση που τα σηματα τρεχουν παραλληλα και μιξαρονται λιγο πριν το τελικο. το καθε ενα εχει τις χρησεις του. πχ το παραλληλο ειναι καλυτερο για να βαλεις effects χωρις να χανει τον "τονο" του ενισχυτη ενω το σειριακο ειναι ιδανικο για να βαλεις noise gate ή volume οπως ειπε ο φιλος καθως το συνολο του σηματος σου περναει απο κει και μπορεις να το "μαζεψεις" ευκολα (αν και ο bogner ειναι ενας πολυ πολυ πολυ ησυχος ενισχυτης)

The b-b-bird bird bird, the bird is the word

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παραλληλο ειναι καλυτερο για να βαλεις effects χωρις να χανει τον "τονο" του ενισχυτη ενω το σειριακο ειναι ιδανικο για να βαλεις noise gate ή volume οπως ειπε ο φιλος καθως το συνολο του σηματος σου περναει απο κει και μπορεις να το "μαζεψεις" ευκολα (αν και ο bogner ειναι ενας πολυ πολυ πολυ ησυχος ενισχυτης)

Eπειδη δεν ειμαι φαν των noise gate και volume pedals γιαυτο και μου φανηκε "καπως" το πως μπορει να ειναι πιο πολυ χρησιμο ενα loop σε σειρα απο ενα παραλληλο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα απο την προσωπικη μου εμπειρια τουλαχιστον οι διαφορες στην ποιοτητα των ψηφιακων εφφε μεταξυ τους ειναι ελαχιστες. αν συγκρινεις με αναλογικα εκει ναι φαινεται διαφορα αλλα απο ψηφιακο σε ψηφιακο ειναι περισσοτερο θεμα ρυθμισεων να φτιαξεις καλο εφφε παρα συσκευης τουλαχιστον στο σημερινο επιπεδο που πλεον και με αλγοριθμο vst φτιαχνεις πολυ καλα delay...

 

Ως αλγόριθμος ναι, αλλά μέχρι να φτάσει στη χρήση και υλοποίηση σε stompboxes χρειάζεται πολλά, πολλά ακόμη στάδια. Και η δικιά μου εμπειρία λέει το αντίθετο: υπάρχουν σίγουρα διαφορές από ψηφιακό εφφέ σε άλλο ψηφιακό εφφέ, και ορισμένες φορές πολύ μεγάλες. Όμως αυτή είναι άλλη άσχετη συζήτηση που δεν εστιάζει στην κριτική της περιττής ενσωμάτωσης εφφέ στον εν λόγω ενισχυτή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου