Προς το περιεχόμενο

Καλό το Ubuntu αλλά...


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ θα ήθελα ένα λειτουργικό

 

σταθερό σαν τα osx,linux, win (2000 και μετά)

γρήγορο και custom σαν το linux

όμορφο οπτικά σαν το osx

που να εκμεταλεύεται 100% τις δυνατότητες του hardware σαν το linux

που να μπορείς να το τρέχεις σε hardware αιχμής ,σαν τα win

που να μην κινδυνεύεις απο ιούς ,σαν τα osx linux

που να το χει όλος ο κόσμος και που τρέχουν όλες οι εμπορικές εφαρμογές σαν τα win

που να παίζεις παιχνίδια σαν τα win

που να είναι έτοιμο για μουσική χρήση (χωρίς tweaks) σαν το osx

που να μπορείς να το βάλεις σε οποιοδήποτε μηχάνημα σαν τα win , linux

που να είναι φτηνό ή ακόμη καλύτερα ,δωρεάν σαν το linux

 

αα, και που να τρέχει το logic  ;D

 

ζητάω πολλά?

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σύμφωνοι ότι κάτι τέτοιο είναι πολύ βολικό, αλλα στο mac είναι άχρηστο για τον πολύ απλό λόγο ότι το osx δεν πρόκειται ποτέ να έχει πρόβλήματα.

 

Λάθος.

Το 10.5.3 το έβαλε ένας πολύ κολλητός μου στο Mac Book του. Αμέσως, σταμάτησε να λειτουργεί σωστά το ασύρματο δίκτυό του. Με παίρνει τηλέφωνο (είμασταν και οι δύο νεοφώτιστοι) και μου το λέει και τον άρχισα στην πλάκα "Έλα ρε βλάκα, σιγά μην έγινε τέτοιο πράγμα, πέτα τον ρούτερ κλπ κλπ". Αυτός να επιμένει ότι κάτι τρέχει με το 10.5.3. Έμεινε η κατάσταση έτσι μέχρι που βγήκε το 10.5.4 το οποίο (στη λίστα των προβλημάτων που διορθώνει) αναφέρει πρώτο-πρώτο το πρόβλημα με το ασύρματο δίκτυο.

 

Πως όμως κάνεις uninstall ένα combo update (service pack σα να λέμε); Απάντηση: δεν το κάνεις. Πως γυρνάς το σύστημα πίσω, στη φάση πριν περάσεις το προβληματικό update; Απάντηση: θυμάσαι τον eye που έλεγε ότι αυτό ακριβώς είναι που ΔΕΝ γίνεται, ούτε με Time Machine ούτε με τον Σποκ ξάδερφο.

 

Όποιος δεν με πιστεύει, ας πάει να δει τη λίστα με τις διορθώσεις που έφερε το 10.5.4.

Είδες kilon που τελικά σου το εξήγησα...

 

Τώρα μη μου πεις πάλι ότι δεν έχεις Leopard...

 

Επίσης, φίλε μου, το σενάριο που λες με τα app αρχεία, αφορά τις απλές παραδοσιακές εφαρμογές που τρέχουν στο Mac. Προγράμματα όπως το Photoshop ή το Logic απαρτίζονται από πολλά-πολλά αρχεία τα οποία είναι διεσπαρμένα στο δίσκο κατά το (ελεεινό) πρότυπο των Windows. Η αφαίρεσή τους δεν είναι τόσο εύκολη δουλειά όσο ήταν κάποτε...

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προγράμματα όπως το Photoshop ή το Logic απαρτίζονται από πολλά-πολλά αρχεία τα οποία είναι διεσπαρμένα στο δίσκο κατά το (ελεεινό) πρότυπο των Windows. Η αφαίρεσή τους δεν είναι τόσο εύκολη δουλειά όσο ήταν κάποτε...

 

 

 

και μάλιστα διπλά. και σε user account και σε root

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πως όμως κάνεις uninstall ένα combo update (service pack σα να λέμε); Απάντηση: δεν το κάνεις. Πως γυρνάς το σύστημα πίσω, στη φάση πριν περάσεις το προβληματικό update; Απάντηση: θυμάσαι τον eye που έλεγε ότι αυτό ακριβώς είναι που ΔΕΝ γίνεται, ούτε με Time Machine ούτε με τον Σποκ ξάδερφο.

 

 

 

eye ένα έχω να σου πώ....

 

GOOGLE!!!!

 

δοκίμασε το και θα με θυμηθείς....!

 

http://www.macfixit.com/article.php?story=20041201071052204

 

το πιο πάνω λίνκ είναι για την περίπτωση που δεν δουλέψει το Time Machine ! Πράγμα απίθανο!

 

εννοείται ότι θα με συγχωρέσεις αν δεν ξαναπαντήσω στην αστεία επιχειρηματολογία σου και κάποιον άλλον που έχουν την ευφυία να τα εξισώνουν όλα . Δεν μιλάτε σοβαρά αρά δεν μπαίνω στον κόπο να σας πάρω σοβαρά. Το θέμα επιστρέφει στο UBUNTU . Τέλος!

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοείται ότι θα με συγχωρέσεις αν δεν ξαναπαντήσω στην αστεία επιχειρηματολογία σου και κάποιον άλλον που έχουν την ευφυία να τα εξισώνουν όλα . Δεν μιλάτε σοβαρά αρά δεν μπαίνω στον κόπο να σας πάρω σοβαρά. Το θέμα επιστρέφει στο UBUNTU . Τέλος!

 

Ελπίζω να μην εννοείς εμένα kilon γιατί τότε δεν κατάλαβες τι έγραψα. Αν δεν εννοείς εμένα, γράψε λάθος και πάμε παρακάτω.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kilon, θα σου ξανακάνω το κάρμα 0 και δεν θα το ξαναπειράξω διότι είναι ο μόνος τρόπος για να αισθάνεσαι άσχημα κάθε φορά που γράφεις κοτσάνα (άσε που παίζει να έχεις και το ακαταλόγιστο :) :) :) ).

 

Για την ενημέρωση των αναγνωστών μας (βλ. marathon), παραθέτω κείμενα από το άρθρο που μας έστειλε(ς).

 

Για το αστείο της υπόθεσης, αυτά που λέει το άρθρο είναι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ από αυτά που είχα εγώ υπ' όψιν μου ότι πρέπει να γίνουν για να σωθεί το σύστημα. Μιλάμε για  μεγάλη πλάκα.

 

Πάμε λοιπόν :

 

When problems materialize in conjunction with an incremental update to Mac OS X, and all known workarounds have failed, or a critical issue appears that must be resolved immediately, it may be necessary to perform a reversion process and backpedal to the prior incremental version. (μόλις τελείωσε η συζήτηση ότι το Mac Os δεν έχει ποτέ προβλήματα, εκτός αν ο τύπος είναι εγκάθετος του evris).

 

The process is somewhat time-consuming and will require you to restore some previous settings, but relatively straightforward. (τι είναι; χρονοβόρα; και θα χρειαστεί να επιστρέψει κανείς σε προηγούμενα settings; ε, α στο δίαυλο, παντού έχουν εισχωρήσει ΑΥΤΟΙ...)

 

Unfortunately, this means you will lose some system settings and some or all third-party system add-ons. (μα καλά αλήτες είναι; πως τολμάνε να λένε αυτά που λέει ο eye σε όλο το thread; κτήνη...)

 

Restore your settings and appropriate third-party software, and you will find your system with approximately the same status as prior to the problematic incremental update. (... όπου η λέξη κλειδί είναι το approximately, όπως λέμε "στο περίπου"...  - evris σταμάτα να γελάς....)

 

Your old system will be stored in folder called "Previous Systems" at the root level of your startup volume. If you would later like to delete this folder, you may need to change its permissions. (ώπααα, μόλις χάσαμε και το κοινό του "μέσου" χρήστη... πως τα είπε αυτά το παληκάρι.... περμίτσια;)

Για την ιστορία να πω, ότι σε επίπεδο ακαδημαϊκής μελέτης, η όλη διαδικασία φαίνεται να λειτουργεί, αλλά παραμένει το γεγονός ότι είναι απίστευτα πιο περίπλοκη και χρονοβόρα από τις αντίστοιχες στα Windows ΚΑΙ ισχύουν όλα όσα έλεγα περί απώλειας αλλαγών στο σύστημα, από εκείνες που ΔΕΝ θα ήθελε κάποιος να χάσει...

 

Όπότε Kilon, σόρυ, αλλά δεν με τάπωσες, άσε δηλαδή που ο marathon πρέπει να πίνει τον τρίτο καφέ διαβάζοντας τη διαδικασία - καμία σχέση δηλαδή με τη γενική αύρα του ότι όλα είναι απλά και όμορφα όταν απάνω έχουν ένα μήλο.

 

Αλλά, παραδέχομαι ότι έχεις δίκηο... ας συζητήσουμε για το Ubuntu... θάμπωσέ μας με τις απόψεις σου, είπαμε το κάρμα θεώρησέ το κλειδωμένο.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τί προσπαθείτε να αντιτάξετε σε αυτά που είπα με αυτα τα forums.

 

μου μιλας στον πληθυντικο απο σεβασμο;  :P 

 

 

Τα μόνα ποστς που ανέφεραν "προβλήματα" ήταν απο τύπους που δεν έχουν ιδέα και δεν μπορούν να λύσουν το παραμικρό (το οποίο είναι μια ρύθμιση)

 

πρωτον ειναι πολλοι τελικα αυτοι οι τυποι, γι'αυτο και υπαρχουν 10αδες τετοια fora  :-X

δευτερον μη με κανεις να ψαξω posts τα οποια μιλουν για σοβαρα προβληματα που ΔΕΝ ειναι μονο μια ρυθμιση, μια ματια μονο εριξα και βρηκα ηδη αρκετα..

τριτον εσυ ειπες οτι στα mac δεν υπαρχουν προβληματα. σου φερνω fora στα οποια οι ανθρωποι μιλανε για προβληματα του osx. τωρα μου λες ειναι ασχετοι. θα σε ρωτησω το εξης, δεν ξερω αν εχεις ακουστα το occam's razor. ειναι μια επιστημονικη θεωρια η οποια εν ολιγοις λεει οτι η αιτια ενος προβληματος τεινει να ειναι η απλουστερη και η πιο λογικη. και σε ρωτω: τι ειναι πιο πιθανο, να ειναι ολοι αυτοι οι χιλιαδες χρηστες που εχουν προβληματα στο mac τους ασχετοι, ή απλως το mac να ειναι πιθανο να εμφανισει και αυτο καποιο προβληματακι και συ να εισαι λιγακι φανατικος επειδη αν δεν παινεψεις το σπιτι σου θα πεσει να σε πλακωσει και απλουστατα η apple να εχει παραλειψει και αυτη κατι χρησιμο σαν κ αυτο;

 

Εμείς μιλάμε για ουσιαστικά προβλήματα του λειτουργικού έτσι ώστε να θεωρείται αναγκαία η ύπαρξη κάποιας λειτουργίας "επαναφοράς συστήματος" όπως να μην ξεκινάει ο υπολογιστής μετά απο την εγκατάσταση κάποιου προγράμματος.

 

ορεξη να'χεις, σου ειπα, θα βρεις αρκετα τετοια.

 

Τέτοια πράγματα δεν συμβαίνουν στο osx και αν υπάρχουν μερικά μεμονωμένα περιστατικά σε κάποιους πειραξούλιδες, δεν σημαίνει ότι πρέπει να φτιάξει η apple πρόγραμμα να κάνει backup όπως η επαναφορά συστήματος.

 

δηλαδη στα 10αδες τετοια fora και στα χιλιαδες τετοια posts ειναι ολα μεμονωμενα περιστατικα και πειραξουληδες;

ασε που η προταση σου ειναι αυτοαναιρειται, ή δεχεσαι οτι δεν συμβαινουν τετοια περιστατικα ή οτι συμβαινουν σε "πειραξουληδες και μεμονωμενα περιστατικα" (κατα χιλιαδες συμφωνα με τις μαρτυριες αυτες στα fora αλλα τεσπα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπότε Kilon, σόρυ, αλλά δεν με τάπωσες, άσε δηλαδή που ο marathon πρέπει να πίνει τον τρίτο καφέ διαβάζοντας τη διαδικασία ...

 

Προς Yameth. Παρακαλώ όπως έχω το δικαίωμα για μια ημέρα να ρίξω -5 Karma στον Wow! γιατί χρησιμοποιεί το όνομά μου επί ματαίω (και όταν ξέρει ότι δεν είμαι στο forum γιατί έχω ΣΟΒΑΡΕΣ καλιτεχνικές ασχολίες-μπύρες). Προς αυτό το δικαίωμα να του ρίξω το κάρμα, ζητώ την ψήφο όλων των ταλαιπωρημένων από τον eye για να δεί πόσα απίδια έχει ο σάκος όπως και ban προς το συγκεκριμένο άτομα 5 ημερών για να συγκεντρώσει με την ησυχία του τα προβλήματα του Timemachine και των pixels των παραθύρων (μα δεν ακούγονται αστεία αυτά σε ένα μουσικό forum?). Ρε συ eye εγώ με το φτωχό μου Garageband σου έστειλα δείγματα μουσικής μου...θες να μου στείλεις και εσύ τα δικά σου με το Cubase-Linux-κυματομορφές...για να καταλάβω γιατί πρέπει να αγοράσω Pc-Ubundu? Αυτό είναι thereat για μουσικό forum

Y.Γ Είδες το p.m με το link που σου έστειλα? Εξακολουθεί να με ενδιαφέρει η αποστειρωμένη γνώμη σου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου