Προς το περιεχόμενο

Καλό το Ubuntu αλλά...


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι να απαντήσω ρε eye όταν μου λές οτι το REASON δεν είναι για JAZZ. Πόσο άλλο μελάνι ?

 

Θεωρείες , το θέμα είναι τι γίνεται στην πράξη.... είχα μια σκασίλα για το TIME MACHINE και ότι δεν κάνει maximise το window.

 

Θά κατσει να ασχολήθει ο μέσος χρήστης με όλα αυτά που σχολιάζεις ? 

 

θέλω backup κάνω drag and drop στον εξωτερικό ... σιγά το πράμα. 

 

 

Λοιπόν, κοίταξε και διάβασε πολύ προσεκτικά:

 

Το για ποια πράγματα έχεις εσύ μία σκασίλα ή όχι, είναι θέμα που αφορά εσένα και τους κολλητούς σου. Εδώ έχουμε ένα βήμα μέσα από το οποίο συζητούμε για να ανακαλύψουμε κάποιες αλήθειες οι οποίες θα βοηθήσουν κάποιους ανθρώπους να κάνουν κάποιες επιλογές - σωστότερες ίσως από εκείνες που θα έκαναν χωρίς αυτές τις πληροφορίες.

 

Σε αυτά τα πλαίσια, δεν είναι πλέον ανεκτή η συμπεριφορά σου ως επαίοντα της πληροφορικής / ψυχολογίας / σύνθεσης / ηχογράφησης / παραγωγής / συνθεσης ήχων σε όργανα / αξιολογητή του Micorokorg, Live, Reason κλπ, και κυρίως δεν είναι ανεκτή η μόνιμη ειρωνεία και αμφισβήτηση συμπερασμάτων από ανθρώπους που σου ρίχνουν σε αυτά τα θέματα (όπως εγώ, στο χώρο της πληροφορικής).

 

Δεν μας ενδιαφέρει η γνώμη σου ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ, παρά μόνο όταν ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΓΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΣΑΝ ΑΥΣΤΗΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ και όχι έτσι όπως προσπαθείς να την σερβίρεις σαν "fact" ή "προϊον κοινής λογικής" κλπ.

 

Για να δεις ότι δύσκολα πιάνομαι φίλος, πάρε και τη δαγκωνιά: νομίζεις ότι ο πρόσφατος προβληματισμός σου για την διαρκώς φθίνουσα σημασία που έχει η δημιουργία μουσικής στη ζωή σου, ΔΕΝ σχετίζεται με τις ΡΗΧΕΣ τεχνολογικές σου επιλογές; Δεν σχετίζεται με το Blofeld; Δεν σχετίζεται με το Live; Δεν σχετίζεται με το ότι επιμένεις πως το Motif είναι κάτι το ιδιαίτερο;

 

Οι καρποί του ετσιθελισμού σου θα είναι πολύ πικροί: αν εσύ έχεις αποφασίσει ότι δεν θέλεις να μάθεις τίποτε από εμάς, τότε τι μας σκοτίζεις - εδώ πέρα έχει γίνει μία επένδυση χρόνου / ενέργειας / χρημάτων ώστε να υπάρχει ένα βήμα ανταλλαγής απόψεων με σκοπό την εκατέρωθεν διδαχή. ΚΑΝΕΙΣ δεν ενδιαφέρεται να ανάγει σε αυθεντία έναν τριαντάχρονο που δηλώνει ότι το Reason είναι κατάλληλο για να "γράψεις" ένα τζαζ τρίο (άλλο τώρα ότι ΔΕΝ ξέρεις τι είναι "τζαζ τρίο" και ΔΕΝ ξέρεις τι εννοούμε όταν λέμε "να γράψεις").

 

Όπλο στα χέρια ενός θρασύ ανθρώπου είναι οι κλανιές προς κάθε κατεύθυνση: δεν τον ενδιαφέρει τον κ. Κίλον τι προβλήματα έχει το Time Machine, ε... κρίμα λοιπόν το ότι δε σε ενδιαφέρει γιατί το ΕΧΕΙΣ ΠΛΗΡΩΣΕΙ και επίσης η Apple το χρησιμοποιεί σαν σημαντικό στοιχείο στις διαφημιστικές της καμπάνιες.

 

Μας λες εδώ και πεντακόσιες σελίδες πόσο καλύτερα είναι τα Μακ, και το κάνεις απευθυνόμενος σε παιδιά που δεν έχουν ίσως τα χρήματα για να αγοράσουν ένα. Έρχεται λοιπόν κάποιος που πλήρωσε ένα τέτοιο πριν ελάχιστο καιρό, και λέει τεκμηριωμένα για προβλήματα που σκοπίμως ή από ασχετίλα απέκρυπτες και προσπαθείς να απαξιώσεις τη γνώμη του παρασταίνοντας τον απλό  και μέσο χρήστη;

 

Πάρε πρώτα καμιά καλή κάρτα ήχου, προσπάθησε να την συνδέσεις στο μπουρδέλο, τράβα βάλε και κανένα μόνιτορ από αυτά που συμβουλεύεις τους άλλους να βάλουν, ΑΚΟΥ ποιον πραγματικά ΗΧΟ βγάζει ο iMac και ΜΕΤΑ έλα να τα πούμε. Μέχρι τότε, περιορίσου εκεί που ξέρεις ότι πρέπει να περιοριστείς.

 

Σόρυ, αλλά τό έχεις παρακάνει..

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μπράβο    Wow! !!!

επιτέλους  έχουμε  σιχαθεί  και  έχουμε  βαρεθεί  να  διαβάζουμε  ανοησίες , ανακρίβειες , και  "προσωπικές"  αβάσιμες  πληροφορίες  , διαβάζει  κι  " άλλος κόσμος "  που  έχει  ανακαλύψει  τον  τροχό  δεκαετίες  πριν  ...  >:(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ας αρχίσουν τα όργανα: πάρτε μία λίστα με πράγματα που ΔΕΝ μπορείς να κάνεις με ένα apple (όπως θα δείτε, πρόκειται για απλά, καθημερινά πράγματα).

 

α) Δεν μπορείς να καθορίσεις με ακρίβεια pixel τη θέση και το μέγεθος εκάστου παραθύρου. Δεν το κάνει το λειτουργικό και δεν υπάρχει κανένα utility που να τρέχει στο Leopard και να το κάνει. Η δυνατότητα υπάρχει εγγενώς στο Linux και με utility των 20 ευρώ στα Windows.

 

β) Για να αλλάξεις το μέγεθος εκάστου παραθύρου, μπορείς να το κάνεις ΜΟΝΟ σέρνοντας το από την κάτω δεξιά γωνία. Αυτό σημαίνει ότι αν θέλεις να το κάνεις align με άλλα ανοικτά παράθυρα, ο μόνος τρόπος είναι με διαδικασίες trial and error. Υπάρχει ξεχωριστό utility (40 dollars) που σου επιτρέπει να το κάνεις αλλά με interface που είναι οπτικά ασύμβατο με την αισθητική του Leopard.

 

γ) Δεν μπορείς να κάνεις backup της τρέχουσας κατάστασης του λειτουργικού !!!!!!!!!! Μπορείς μόνο να κάνεις backup ΟΛΟΥ του δίσκου σου, το οποίο σημαίνει ότι αν αποθηκεύεις data στο δίσκο συστήματος (κάτι που όλοι κάνουν καθώς το home folder μπαίνει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ στο δίσκο συστήματος και ΔΕΝ υπάρχει εγκεκριμένη διαδικασία για να το μεταφέρεις αλλού), τότε κάθε επαναφορά στο παρελθόν (επειδή π.χ. κάτι δεν πήγε καλά), σημαίνει και επαναφορά των αρχαίων εκδόσεων των ίδιων σου των αρχείων. Η δυνατότητα αυτή υπάρχει μέσω utilities στα XP, εγγενώς στα Vista και είναι άχρηστη στο linux (καθώς μπορείς να βάλεις το home directory όπου θέλεις).

 

δ) Η τεχνολογία που δίνει η Apple για Backup (το περιβόητο Time Machine), πρώτον δεν μπορεί να ξεχωρίσει το λειτουργικό από τα αρχεία του χειριστή και δεύτερον (μεγάλη πλάκα) ΔΕΝ φτιάχνει bootable backups, το οποίο σημαίνει ότι μπορείς να αξιοποιήσεις το backup μόνο ΑΦΟΥ ξαναεγκαταστήσεις το λειτουργικό (είναι μαλάκες οι άνθρωποι).

 

ε) Δεν μπορείς να παίξεις κανένα από τα lossless audio formats χωρίς εξωτερική εφαρμογή και (βέβαια) δεν μπορείς να τα παίξεις μέσα από το i-tunes. Η δυνατότητα αυτή υπάρχει βέβαια εγγενώς στο linux (όπου βάζεις όποιον codec θέλεις) και στα Windows μέσα από τους άπειρους media players που υπάρχουν.

 

Άμα θέλετε και άλλα, μου λέτε....

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

 

 

Για τα πρώτα έχετε δίκιο αλλά:

 

Με το DVD του Leopard μπορείς να αξιοποιήσεις το backup του time machine ακόμη και σε φορμαρισμένο σκληρό, χωρίς να κάνεις την εγκατάσταση.

Επίσης μπορείς να κάνεις τ εξής:

Παίρνω το backup απο το time machine ενός imac π.χ. το βάζω σε ένα macbook με την διαδικασία που είπα πρίν (απο την αρχική οθόνη εγκατάστασης). Μόλις τελειώσει, ανοίγω το macbook και είναι σαν να βλέπεις τον imac.

Δεν υπάρχει pc που να έχει αυτήν την ευελιξία.

 

Και για το τελευταίο, υπάρχει ο περιβόητος VLC Media Player και για mac  o οποίος λειτουργεί άψογα και είναι δωρεάν.

 

Και αυτό δεν νομίζω ότι είναι μια προσωπική άποψη, αλλα γεγονός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απάντηση προς EYE.

 

 

 

ο αδελφός μου ασχολείται με τζαζ εδώ και 6 χρόνια με σπουδες Φακανά και άλλα 8 χρόνια κιθάρα και μελετή πολυ πιο φανατική απο όσο εγώ. Εγω και είμαι άσχετο απο τζαζ αλλα ακόμα και εγώ καταλαβαίνω το προφανές. Εχει γράψει μουσική στο Reason και γελάει με την διαστημική σου άποψη οτι το REASON δεν μπορεί να κάνει τζαζ.

 

Το Time Machine Προσωπικά δεν το πλήρωσα και δεν εντυπωσιάστηκα απο το Leopard σε σχέση με το Tiger.

 

Monitors έχω εδώ και πολυ καιρό.

 

Το ΜΟΤΙΦ είναι αυτό που είναι και ποτέ δεν είπα ότι είναι το καλύτερο.

 

Και αυτά που γράφεις ανήκουν στην σφάιρα ουτε επιστημονική φαντάσιας.

 

Συμβουλή:

 

Μείνε σε αυτό που είσαι πολύ καλος να κάνεις. Να διαγραφεις ποστ. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μείνε σε αυτό που είσαι πολύ καλος να κάνεις. Να διαγραφεις ποστ. 

 

Είπαμε, οι κλανιές είναι το όπλο του θρασύ ανθρώπου.

Από επιχειρήματα τίποτε;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπαμε, οι κλανιές είναι το όπλο του θρασύ ανθρώπου.

Από επιχειρήματα τίποτε;

 

 

 

τα ποστ μου ομως τα διαγράφεις κερατούκλη  ;D 8)

 

δεν κουράζουμε άλλο, με αφόπλισε η δική σου επιχειρματολογία. Και βαριέμαι να επαναλαμβάνομαι.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ποστ μου ομως τα διαγράφεις κερατούκλη  ;D 8)

 

Παρότι είμαι βέβαιος ότι όλοι αντιλαμβάνονται ότι λες ψέμματα, είμαι υποχρεωμένος να το επιβεβαιώσω και ο ίδιος. Δεν διαγράφτηκε κανένα ποστ σου.

 

Από επιχειρήματα τίποτε;

Ούτε ο αδελφός;

Κανείς;

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό δεν νομίζω ότι είναι μια προσωπική άποψη, αλλα γεγονός.

 

Αυτά που γράφετε είναι σωστά, αλλά όχι απλά ούτε εύχρηστα. Η διαδικασία στα PC είναι απλούστερη.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που γράφετε είναι σωστά, αλλά όχι απλά ούτε εύχρηστα. Η διαδικασία στα PC είναι απλούστερη.

 

 

Ναι αλλά εσύ γράφεις..."πάρτε μία λίστα με πράγματα που ΔΕΝ μπορείς να κάνεις με ένα apple"

και ο φίλος μας try_before_buy σου λέει ότι γίνονται. Sorry δεν είναι απάντηση το "όχι απλά ούτε εύχρηστα" η απάντηση είναι "α καλώς"

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά εσύ γράφεις..."πάρτε μία λίστα με πράγματα που ΔΕΝ μπορείς να κάνεις με ένα apple"

και ο φίλος μας try_before_buy σου λέει ότι γίνονται. Sorry δεν είναι απάντηση το "όχι απλά ούτε εύχρηστα" η απάντηση είναι "α καλώς"

 

Σωστά, αλλά δεν είναι αυτή η περίπτωση.

Εξακολουθεί να ισχύει ότι δεν μπορείς να πάρεις backup της τρέχουσας κατάστασης του λειτουργικού συστήματος ΧΩΡΙΣ να πάρεις ταυτόχρονο backup των αρχείων που βρίσκονται στο home folder.

 

Π.χ. Αγοράζεις ένα μακ την 1η Ιανουαρίου. Παίρνεις ένα backup. Στις 5 Μαρτίου αποφασίζεις ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και λες : μα την 1η Ιανουαρίου λειτουργούσε μία χαρα, οπότε ας επιστρέψω σε εκείνη τη φάση. Και το κάνεις. Μόνο που όλα τα mail / bookmarks που είχες μαζέψει μέχρι το Μάρτιο, χάνονται διότι αυτά (καίτοι δεν είναι αρχεία του συστήματος) επανέρχονται επίσης με το backup, παρεκτός αν τα έχεις σώσει κάπου αλλού.

 

Η προφανής λύση, ότι δηλαδή δεν πρέπει να έχεις τα user αρχεία στον ίδιο δίσκο με το σύστημα, δεν ενθαρρύνεται ούτε υποστηρίζεται από την apple.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου