Προς το περιεχόμενο

Καλό το Ubuntu αλλά...


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα κ στον cpc 6128 που ειχα το Bubble Bobble μαμουσε και εδερνε ρε παιδι μου 8) ... ηταν το ζενιθ του ανθρωπινου πολιτισμου θα ελεγα...

νομιζω πως οι gamers δεν ξερουν τι χανουν που δεν παιρνουν εναν amstrad..

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Amstrad_CPC_games

 

αλλα τι να πεις.. το.. κατεστημενο :-\

 

η φαση ειναι ΖΝ..

 

άντε ρε και έγω είχα CPC 6128 , αλλά με την πράσινη οθόνη!! μετά απο 10 ώρες τα έβλεπα όλα ροζ.... ;D ;D ;D ;D

 

μαματα παιχνίδια

 

ROLAND IN TIME!!!!!!!!!!!!

 

εγώ λάτρευα το Ghostbusters 2 τρελό κόλημα......

 

Εκει ξεκίνησα προγραμματισμό και υποτυπώδη γραφικά......

 

Τι μου θύμισες τώρα.....

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδιά είμαι καινούριος στο φόρουμ και πραγματικά μου κάνει έκπληξη το ότι εξελίσονται σε καυγάδες τα πάντα.

 

Προφανώς ο eye εννοεί ότι τα windows έχουν την λειτουργία "επαναφορά συστήματος" η οποία ενεργοποιείται εύκολα (με ένα F8 στην εκίνηση απο safe mode στο ζητάει με το που θα ξεκινήσει)

 

Σύμφωνοι ότι κάτι τέτοιο είναι πολύ βολικό, αλλα στο mac είναι άχρηστο για τον πολύ απλό λόγο ότι το osx δεν πρόκειται ποτέ να έχει πρόβλήματα. Το μόνο που μπορεί να συμβεί είναι να έχει πρόβλημα με μια συγκεκριμένη εφαρμογή, οπότε η λύση είναι απλή:

 

Διαγράφουμε την εφαρμογή .app αφού ως γνωστόν σπανίως προγράμματα για το osx εγκαθιστούν και αρχεία σε άλλες τοποθεσίες συστήματος όπως με στα windows (τα .dll στο system32 και στο application data, μην πω για τις καταχωρίσεις στην registry όπου γίνεται πανικός.)

 

 

Για να συμμαζέψω αυτό που θέλω να πω:

Σαν χρήστης windows είχα αρκετά προβλήματα και χρησιμοποίησα αρκετές φορές την επαναφορά συστήματος για να γλιτώσω το format. Σαν χρήστης mac δεν αντιμετώπισα παρόμοια προβλήματα, οπότε το μόνο που θα με ενδιέφερε είναι να επαναφέρω κάποια συγκεκριμένα αρχεία που έχω διαγράψει στο παρελθόν. ΔΕΝ εχει ανάγκη το osx απο επαναφορά συστήματος γιατί πολύ απλά ελάχιστα πράγματα αλλάζουν στην δομή του, ότι κ αν εγκαταστήσεις.

 

Επίσης το time machine σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις ο ίδιος τί απο το backup θες να επαναφέρεις. Μπορείς λοιπόν να φέρεις ένα αρχείο ή μια εφαρμογή, ή ακόμη και όλο το σύστημα, σαν να είναι image του σκληρού.

 

 

Ελπίζω να χαμηλώσουν οι τόνοι. Δεν πάει όμορφα να τρωγόμαστε για ...τσιπάκια!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα κ στον cpc 6128 που ειχα το Bubble Bobble μαμουσε και εδερνε ρε παιδι μου  8) ... ηταν το ζενιθ του ανθρωπινου πολιτισμου θα ελεγα...

νομιζω πως οι gamers δεν ξερουν τι χανουν που δεν παιρνουν εναν amstrad..

 

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Amstrad_CPC_games

 

αλλα τι να πεις.. το.. κατεστημενο  :-\

 

η φαση ειναι ΖΝ..

 

Επαιζες ποτε Pyjamarama? Πολυ πιο ωραιο σε Amstrad απο οτι στο Spectrum μου...

 

(προφανως σφυριζω και ληξη καθε προσπαθειας  to stay ontopic)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιζες ποτε Pyjamarama? Πολυ πιο ωραιο σε Amstrad απο οτι στο Spectrum μου...

 

(προφανως σφυριζω και ληξη καθε προσπαθειας to stay ontopic)

 

τα ontopic είναι για τους χαζούς , τα μεγάλα μυαλά κάνουν multitasking ;D

 

όχι το συγκεκριμένο παιχνίδι δεν το έχω παίξει

 

έχω ακόμα κάπου τις δισκέτες με αρκετά παιχνίδια όπως το double dragon , batman , robocop κτλ.

 

αλλά κύριως με προγραμμτισμό ασχολιόμουν ή τουλάχιστο προσπαθούσα να καταλάβω την ΒΑSIC, όσα μπορούσα να καταλάβω στα 9 μου. Δεν θα ξεχάσω ποτέ μου εκείνο το τερατώδες βιβλίο του AMSTRAD. Δεν μου φάνηκε ποτέ ξανα βιβλίο υπερβολικά μεγάλο ή υπερβολικά δύσκολο.

 

ωραίες εποχές γεμάτες φαντασία.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σύμφωνοι ότι κάτι τέτοιο είναι πολύ βολικό, αλλα στο mac είναι άχρηστο για τον πολύ απλό λόγο ότι το osx δεν πρόκειται ποτέ να έχει πρόβλήματα.

 

http://www.mac-forums.com/forums/forumdisplay.php?f=25

 

http://www.macfixitforums.com/ubbthreads.php/ubb/cfrm

 

κλπ κλπ

 

 

 

 

(προφανως σφυριζω και ληξη καθε προσπαθειας  to stay ontopic)

 

το τοπικ ειναι για ubuntu ετσι κ αλλιως, εχει φυγει απο εκει το θεμα απο τη 2η σελιδα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

το τοπικ ειναι για ubuntu ετσι κ αλλιως, εχει φυγει απο εκει το θεμα απο τη 2η σελιδα  :P

 

μην μου αγχώνεσαι θα επιστρέψει , απλώς πετάχτηκε για τσιγάρα. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν καταλαβαίνω τί προσπαθείτε να αντιτάξετε σε αυτά που είπα με αυτα τα forums.

 

Τα μόνα ποστς που ανέφεραν "προβλήματα" ήταν απο τύπους που δεν έχουν ιδέα και δεν μπορούν να λύσουν το παραμικρό (το οποίο είναι μια ρύθμιση)

 

Εμείς μιλάμε για ουσιαστικά προβλήματα του λειτουργικού έτσι ώστε να θεωρείται αναγκαία η ύπαρξη κάποιας λειτουργίας "επαναφοράς συστήματος" όπως να μην ξεκινάει ο υπολογιστής μετά απο την εγκατάσταση κάποιου προγράμματος.

Τέτοια πράγματα δεν συμβαίνουν στο osx και αν υπάρχουν μερικά μεμονωμένα περιστατικά σε κάποιους πειραξούλιδες, δεν σημαίνει ότι πρέπει να φτιάξει η apple πρόγραμμα να κάνει backup όπως η επαναφορά συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι πάρε μακ και περίμενε να έχεις πρόβλημα  ;D ;D ;D ;D

 

εγω προσωπικά βαρέθηκα να περιμένω 11 μήνες τώρα, μιλάμε για ρεκορ, ζήτημα στα windows να την έβγαζα καθαρός 1 μήνα, και λίγο πολυ το ίδιο θα πρέπει να συμβαίνει και στα Linux αφου είναι και αδελφό λειτουργικο με το MAC OS. 

 

Γέμισα τον σκληρό δίσκο με ότι πιο χαζό μπορούσα να βρώ, κατέβασε ότι updates βρήκα, ετρεξα προγράμματα με μηδεν ελεύθερη μνήμη, σύν ότι έφαγε 3 διaκοπές απο την αγαπημένη μας ΔΕΗ, μπήκα στα πιο επικίνδυνα sites. Έλεος. Τελικά τα εγκατάλειψα απογοητευμένος και έκανα φορματ πριν μερικές μέρες γιατι είχα χαθεί με όλη την σαβουρα που είχα μαζέψει. Τουλάχιστον το δικό μου crash test το πέρασε έτη φωτος μπροστά απο τα windows. 

 

Το να έχει τελικά Windows είναι σαν έχεις γρίππη ....  ;D Είναι ασήμαντο, ενοχλητικό, κολητικό αλλά δύσκολο να ξεφορτωθείς. Mε το που το ξεφορτωθείς νιώθεις άλλος άνθρωπος.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη που θα σας χαλάσω λιγο την παρεούλα αλλά χαλαρώστε λιγάκι, οι δηλώσεις που πάνε και έρχονται ελαφρά τη καρδία σπάνε κόκκαλα πλέον. Μπορείς να περάσεις χρόνια με ένα λειτουργικό (οποιοδήποτε) χωρίς να σου παρουσιάσει πρόβλημα. Εξαρτάται πάντα απ'τη χρήση που κάνεις. Το ίδιο σύστημα που θεωρείς υπόδειγμα σταθερότητας μπορεί να παρουσιάσει σφάλμα μόλις προσπαθήσεις να αξιοποιήσεις κάποια απ'τις λειτουργίες του που δεν είχες χρησιμοποιήσει μέχρι τότε.

 

Είναι δε εύκολο να κατηγορούμε ένα λειτουργικό όταν κάνουμε εμείς κάποια μαλακία επειδή δεν ξέρουμε καλύτερα μιας και δεν μπορεί να μας απαντήσει και να μας πει "εμ αφού είσαι μαλάκας, rtfm n00b!" (ακόμα).

 

Πιο πειστικά επιχειρήματα έχω διαβάσει στις επικές μάχες πέρι κουρδισμένων ξύλων και ειλικρινά με απογοητεύει το ότι είναι τόσο εμφανές ότι χρειαζόμαστε λίγα μαθήματα συμπεριφοράς και τεχνολογικής σκέψης. Καλή η πλάκα (ksaderfow trigga leei behringer petali kalo gia tzaz kai xevi metal?) αλλά μην το παρατραβάμε.

 

Όλα τα λειτουργικά είναι καλά. Το καθένα έχει συγκεκριμένα ατού και μειονεκτήματα και απευθύνονται σε αρκετά διαφορετικά consumer groups. Η φάση της "οπαδικής" υποστήριξης ενός λογισμικού είναι αν μη τι άλλο ανούσια και παιδική.

 

If the shit fits, wear it  8)

 

Διαχρονικά λόγια από μια διαχρονική ταινία  ;)

 

Ελάτε αύριο να πιούμε καμιά μπύρα  :D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου