Προς το περιεχόμενο

Καλό το Ubuntu αλλά...


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 125
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

...και οι 2 με πείσατε ότι δεν πρέπει να συνεχίσω να παίζω μουσική στο Mac μου...είστε πολύ σκληροί...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς να σε ενημερώσω αγαπητέ Evris ότι το το 4% έχει γίνει πια 8%.

 

Επίσης να σε ενημερώσω ότι κοινή λογική = ευκολία = πως γρήγορα μπορει ο χρήστης να ξεκινήσει να χρησιμοποιεί το πρόγραμμα σε βαθμό που να ικανοποιεί τις απιτήσεις του. Το μερίδιο της αγοράς είναι άσχετο και απλώς ένα πικροχολο σχόλιο.

 

Μα αυτο σου λεω, οτι η αυξηση τυπου 50.000.000% του Linux η η "αυξηση" 60% σε 8% των Apple, η η αυξηση 40% σε 4% στους MAC servers δειχνει οτι σημερα ολα αυτα ειναι περιθωριακα λειτουργικα (περιθωριακα οσον αφορα τους ογκους πωλησεων, τους χρηστες) και δεν εκφραζουν την ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ που επικαλεισαι.

 

Οσο για την ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ δεν ειναι συνωνυμο της ΕΥΚΟΛΙΑΣ. Ειναι συνωνυμο του ΠΟΣΟ ΛΟΓΙΚΟ βρισκει ο ΚΟΙΝΟΣ ο ΜΕΣΟΣ ανθρωπος αυτο που λεμε. Και το βρισκουν λογικο οι 8 στους 100 οπως λες. Οι αλλοι 90 χοντρικα βρισκουν αλλο πραγμα ΚΟΙΝΟ και ΛΟΓΙΚΟ (οσο και να μην μου αρεσει).

 

Η δικη μου ΛΟΓΙΚΗ (και οχι ΚΟΙΝΗ) θεωρει ευκολια στο desktop αλλα πραγματα (το να μην κολλας ιους, τον ελεγχο του μηχανηματος σου, το να δουλευει σε κονσολα κλπ), για αλλον τα παιχνιδια, για αλλον την φτηνια του hardware, για αλλον το ποσο ευκολα βρισκει εφαρμογες, για αλλον το αν ειναι ανοιχτες απο θεμα κωδικα η δωρεαν.

 

Γιατι δεν το θετεις ως: Με βαση την λογικη ΜΟΥ το MAC ειναι ο,τι καλυτερο και ευχρηστοτερο υπαρχει σε ακτινα 5 τρις ετων φωτος, δε πα να μην το βαζει και κανεις αλλος? Ετσι δεν εχω καμια απολυτως αντιρρηση.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο σου λεω, οτι η αυξηση τυπου 50.000.000% του Linux η η "αυξηση" 60% σε 8% των Apple, η η αυξηση 40% σε 4% στους MAC servers δειχνει οτι σημερα ολα αυτα ειναι περιθωριακα λειτουργικα (περιθωριακα οσον αφορα τους ογκους πωλησεων, τους χρηστες) και δεν εκφραζουν την ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ που επικαλεισαι.

 

Οσο για την ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ δεν ειναι συνωνυμο της ΕΥΚΟΛΙΑΣ. Ειναι συνωνυμο του ΠΟΣΟ ΛΟΓΙΚΟ βρισκει ο ΚΟΙΝΟΣ ο ΜΕΣΟΣ ανθρωπος αυτο που λεμε. Και το βρισκουν λογικο οι 8 στους 100 οπως λες. Οι αλλοι 90 χοντρικα βρισκουν αλλο πραγμα ΚΟΙΝΟ και ΛΟΓΙΚΟ (οσο και να μην μου αρεσει).

 

Η δικη μου ΛΟΓΙΚΗ (και οχι ΚΟΙΝΗ) θεωρει ευκολια στο desktop αλλα πραγματα (το να μην κολλας ιους, τον ελεγχο του μηχανηματος σου, το να δουλευει σε κονσολα κλπ), για αλλον τα παιχνιδια, για αλλον την φτηνια του hardware, για αλλον το ποσο ευκολα βρισκει εφαρμογες, για αλλον το αν ειναι ανοιχτες απο θεμα κωδικα η δωρεαν.

 

Γιατι δεν το θετεις ως: Με βαση την λογικη ΜΟΥ το MAC ειναι ο,τι καλυτερο και ευχρηστοτερο υπαρχει σε ακτινα 5 τρις ετων φωτος, δε πα να μην το βαζει και κανεις αλλος? Ετσι δεν εχω καμια απολυτως αντιρρηση.

 

Μα παλί κολάς στο νούμερο, ξεκόλα απο το νούμερο. Το θέμα είναι απλό όσους έχω βάλει να δουλέψουν τον iMAC μου έχουν μείνει με ανοιχτό το στόμα. Αυτή είναι η κοινή λογική , η αντικειμενική ευκολία.

 

Το μονοπώλιο δεν σπάει εύκολα , αλλά αυτό δεν έχει σχέση με το πόσο καλό είναι ένα λειτουργικό. 

 

Δεν μίλαω σε προσωπικό επίπεδο αλλά σε ολικό επίπεδο το MAC OS X είναι το καλύτερο λειτουργίκο εκτός κάποιων ειδικών εξαιρέσεων

 

1) χρηστών που θέλουν να παίξουν παιχνίδια με πολυ μεγάλες απαιτήσεις απο την κάρτα γραφικών

2) χρηστών που θέλουν να τρέξουν εφαρμογή που είτε δεν τρέχει κάτω MAC OS ,VM,CROSSOVER είτε δεν θέλουν για προσωπικούς λόγους.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν το θετεις ως: Με βαση την λογικη ΜΟΥ το MAC ειναι ο,τι καλυτερο και ευχρηστοτερο υπαρχει σε ακτινα 5 τρις ετων φωτος, δε πα να μην το βαζει και κανεις αλλος? Ετσι δεν εχω καμια απολυτως αντιρρηση.

Τώρα τα λές σωστά και συμφωνώ απόλυτα. Απλά το καλό που κάνει όλη αυτή η συζήτηση σε ένα τρίτο αναποφάσιστο-νέο-ενδιαφερόμενο, είναι ότι ίσως η δική μου λογική, η δική σου, του eye να του ταιριάζει και να ενδιαφέρεται να την ακολουθήσει. Συμφωνώ ότι δεν έχει νόημα να προσπαθούμε να πείσουμε ο ένας τον άλλο όταν έχουμε προσωπικά (ισχυρά) βιώματα αλλά άλλη οπτική γωνία...και εάν είσαι ακόμα Νέα Μάκρη σε κερνάω μπύρες το ΣΚ γιατί μένω Μαραθώνα και έχω και καλές μπύρες και θα σου δείξω και τα mac μου...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kilon και παλι προσπαθησε να καταλαβεις. Εσυ το εβαλες να δουλεψει σε 10, 100, 1000 φιλους σου και μειναν με το στομα ανοικτο. Εγω το ειδα να δουλευει και το στομα μου εμεινε κλειστο. Αλλοι ειδαν το Linux να δουλευει και παθανε επεφυκιτιδα. Καποιοι ειδαν τα windows να δουλευουν και παθανε κρυοπηξια και κνησμο. Τελικα 8 ανθρωποι ανα 100 εχουν MAC και ολοι οι αλλοι windows.

 

Η κοινη λογικη δηλαδη ποτε δεν ηταν κατι που μετραται με βαση τους φιλους σου που χασκει το στομα τους.

 

 

Οσο για το 8% :

 

ΡΕ ΜΠΑΣ KAI 8% ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟΙ MAC USERS ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ MAC OS ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΤΟΥΣ?

 

[αστειο, αστειο, kilon μη βαρας!]

 

 

Ειδα επισης οτι ΡΗΤΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ 8% ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙΕΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ Apple IIe και Lisa. Μπας και μετραν συνολικες πωλησεις μηχανηματων απο ιδρυσης εταιριας?

 

[αστειο, αστειο]

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κοινή λογική εντάσσεται το παγκοσμίως γνωστό φαινόμενο: "resist to change" , που είναι σαν τη χλωρίνη klinex: Αυτήν ξέρΩ, αυτήν εμπιστεύομΑΙ.

Δεν είναι ούτε καλύτερη ούτε χειρότερη a priori και εν συνόλω, αλλά αυτήν ΞΕΡΩ και αυτήν ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ (= θεωρώ καλύτερη), που σημαίνει ότι ό,τι και να μου πει κάποιος για το Glory, μάλλον Κλινέξ θα πάρω.

όπου απορρυπαντικά βάλτε υπολογιστές, πολυπλοκότητες, υποστήριξη, κουμπάκια, εντολές, συμβατότητες και ότι άλλο.

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kilon και παλι προσπαθησε να καταλαβεις. Εσυ το εβαλες να δουλεψει σε 10, 100, 1000 φιλους σου και μειναν με το στομα ανοικτο. Εγω το ειδα να δουλευει και το στομα μου εμεινε κλειστο. Αλλοι ειδαν το Linux να δουλευει και παθανε επεφυκιτιδα. Καποιοι ειδαν τα windows να δουλευουν και παθανε κρυοπηξια και κνησμο. Τελικα 8 ανθρωποι ανα 100 εχουν MAC και ολοι οι αλλοι windows.

 

Η κοινη λογικη δηλαδη ποτε δεν ηταν κατι που μετραται με βαση τους φιλους σου που χασκει το στομα τους.

 

 

Οσο για το 8% :

 

ΡΕ ΜΠΑΣ KAI 8% ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟΙ MAC USERS ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ MAC OS ΣΤΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΤΟΥΣ?

 

[αστειο, αστειο, kilon μη βαρας!]

 

 

Ειδα επισης οτι ΡΗΤΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ 8% ΔΕΝ ΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙΕΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ Apple IIe και Lisa. Μπας και μετραν συνολικες πωλησεις μηχανηματων απο ιδρυσης εταιριας?

 

[αστειο, αστειο]

 

το θέμα δεν είναι μόνο οι φίλοι είναι και τα φορούμς , όπου θα βρείς παράπονα αρκετά αλλά κοινή συμφωνία θα τολμούσα να πώ έρωτα με το MAC OS.

 

Τι να συγκρίνουμε , Έφη Θώδη με Σκελρανίκοβα? Κάποια πράγματα είναι τόσο οφθαλμοφανή , που δεν χρείαζονται εξήγησεις ούτε καν απόδειξη.

 

Είναι τυχαίο πχ ότι το UBUNTU έχει ενθουσιάσει πολύ κόσμο???

 

Να εξηγήσω , τι ? Να αποδείξω τι? Γιατί να χαλάσει και άλλο μελάνι για μικρή μειοψηφία που έχουν δοκιμάσει το MAC OS X και δεν του γουστάρον επειδή η Apple εχει φτάσει επίπεδα θρησκευτική λατρείας. Γιατί έκει είναι το πρόβλημα ότι απλώς υπάρχουν κάποιοι που δεν την γουστάρουν έτσι απλά !!! Πόσες σελίδες θα χαλάσουμε στο νόιζ για αν αποδείξουμε το "κοινό μυστικό"?

 

Δεν κάνουν το MAC OS X και οι μακ για όλου, φυσικά . Αλλά αν θέλεις την γνώμη μου το πραγματικό ποσοστό είναι 80% για τους ΜΑΚ και 20% για τους υπόλοιπους. Δυστηχώς τα WINDOWS μας σερβίρουν , αυτά θα τρώμε στην μούρη και άν κάποιος τολμήσει να πάς πει " MAC OS" ¨η "LINUX" ή "OPEN SOURCE" θα τον κοιτάμε με μια αποροία σαν να κατέβηκε απο τον Αρη.

 

Αυτή είναι η πραγματικότητα. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα δεν είναι μόνο οι φίλοι είναι και τα φορούμς , όπου θα βρείς παράπονα αρκετά αλλά κοινή συμφωνία θα τολμούσα να πώ έρωτα με το MAC OS.

...

Τι να συγκρίνουμε , Έφη Θώδη με Σκελρανίκοβα? Κάποια πράγματα είναι τόσο οφθαλμοφανή , που δεν χρείαζονται εξήγησεις ούτε καν απόδειξη.

...

Να εξηγήσω , τι ? Να αποδείξω τι?

...

Γιατί έκει είναι το πρόβλημα ότι απλώς υπάρχουν κάποιοι που δεν την γουστάρουν έτσι απλά !!!

...

Πόσες σελίδες θα χαλάσουμε στο νόιζ για αν αποδείξουμε το "κοινό μυστικό"?

 

Δεν κάνουν το MAC OS X και οι μακ για όλου, φυσικά . Αλλά αν θέλεις την γνώμη μου το πραγματικό ποσοστό είναι 80% για τους ΜΑΚ και 20% για τους υπόλοιπους.

...

Αυτή είναι η πραγματικότητα.   

 

Εγω λεω οτι η πραγματικοτητα διαφωνει μαζι σου στα ορια διαζυγιου ;)

 

Αυτα που γραφεις ειναι προσωπικες αποψεις. Ειναι ο ορισμος μαλιστα του "πως θελω να ηταν τα πραγματα" και του "ειναι". Ειναι κατανοητο, εσυ, οι φιλοι σου και 8 στους 100 αγαπαν ενα προιον και το θεωρουν καλο, εισαστε biased στην ματια σας και απορειτε γιατι δεν το βλεπουν ετσι και οι αλλοι. Απορειτε σε σημειο που σας φαινεται τοσο αδικαιολογητο (το οτι οι αλλοι δεν συμμεριζονται την αποψη σας) και φτανετε να τους αγνοειτε (παροτι ειναι η τεραστια πλειοψηφια των ανθρωπων που εχουν Η/Υ) σα να κατεχετε καποιο μυστικο η το Χολι Γκρειλ και απαξ και you were enlighted γνωρισες την απολυτη αληθεια ο,τι και να κανουν/λενε οι αλλοι οι χαζοι.

 

Αλλα τελικα αργα η γρηγορα πρεπει να το δεχτεις. Αλλοι (πολλοι περισσοτεροι απο σας) αγαπανε και αγοραζουν αλλο απο εσενα, γιατι εκεινο θεωρουν και ειναι καλυτερο για τις αναγκες τους. Και ο μεσος χρηστης αποτελειται κατα 92% απο εκεινους και κατα 8% απο εσας. Η κοινη λογικη του μεσου χρηστη λοιπον δεν σε συμμεριζεται κατα 92%.

 

 

(Για το linux desktop δεν θελω καν να σχολιασω... οτι και να πιστευω για το ποσο καλο ειναι, τα ποσοστα του ειναι ακομα μικροτερα και η αποδοχη του απο τον κοινο χρηστη με την κοινη λογικη της ταξης του 1-2% ...οχι οτι αυτο με εμποδισε ποτε να μου αρεσει περισσοτερο απο οτι βαζαν οι διπλανοι μου, αλλα οχι και οτι προς στιγμην εφτασα να πιστευω οτι η κοινη λογικη ειναι με το μερος μου...)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου