Προς το περιεχόμενο

Mac και m audio firewire 410


ninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας και για τον πολίτιμο χρόνο σας.Θα πάρω αύριο στο πλαίσιο τηλ (διότι μένω στην επαρχία όπως προείπα) και θα ζητήσω να την αλλάξω.Eye, λες να προτιμήσω την 122 ή τη focusrite.Η αλήθεια είναι ότι είμαι προκατιλιμένος κι εγώ με το usb αυτό όμως δε σημαίνει ότι έχω και δίκιο......Έχω μπερδευτεί........... ::)

Αν πάρω μια κάρτα χωρίς midi και κάνω αυτό που είπε ο kilon θα είναι το ίδιο?

Με εκτίμηση ninja.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Αν πάρω μια κάρτα χωρίς midi και κάνω αυτό που είπε ο kilon θα είναι το ίδιο?

Με εκτίμηση ninja.

Ναι.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας και για τον πολίτιμο χρόνο σας.Θα πάρω αύριο στο πλαίσιο τηλ (διότι μένω στην επαρχία όπως προείπα) και θα ζητήσω να την αλλάξω.Eye, λες να προτιμήσω την 122 ή τη focusrite.Η αλήθεια είναι ότι είμαι προκατιλιμένος κι εγώ με το usb αυτό όμως δε σημαίνει ότι έχω και δίκιο......Έχω μπερδευτεί........... ::)

Αν πάρω μια κάρτα χωρίς midi και κάνω αυτό που είπε ο kilon θα είναι το ίδιο?

Με εκτίμηση ninja.

 

H Focusrite είναι καλύτερη κάρτα, αλλά δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι θα παίξει, ούτε κανείς άλλος από το πλαίσιο θα στο εγγυηθεί.

 

Επίσης, ο κιλον έχει δίκηο ότι μπορείς να πάρεις μία σκέτη κάρτα και το μίντι να είναι από άλλη συσκευή-καλώδιο : δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό.

 

Πάμε τώρα στη χαριστική βολή του thread : κάτι είπες εχθές για hub. Σου απάντησε ο boukas ότι αυτό δεν θα σε βοηθήσει, και αυτό είναι σωστό. Άκου όμως τι μπορεί να σε βοηθήσει, και αξίζει να το δοκιμάσεις μία φορά πριν αρχίσεις τις τρεχάλες.

 

Πρέπει να βρεις άλλη μία συσκευή firewire, ίσως κάποιον σκληρό δίσκο που να παίρνει βύσμα firewire 400 (με έμφαση στο 400). Αυτοί οι δίσκοι έχουν συνήθως πάνω τους δύο πανομοιότυπα βύσματα 400άρια. Θα συνδέσεις στο ένα τον υπολογιστή και στο άλλο θα συνδέσεις την κάρτα ήχου που ήδη έχεις. Όσο και αν σου φαίνεται κουλό, είναι πιθανό η κάρτα να παίξει !!!!

 

Αν έχεις έναν τέτοιο δίσκο, τότε δοκίμασέ το και ΑΝ παίξει, κάνε πολλές δοκιμές μέσα στην ημέρα ώστε να βεβαιωθείς ότι η κατάσταση είναι σταθερή. Έτσι, μπορεί να αποφύγεις την βαβούρα. Αν δεν έχεις τέτοιο δίσκο, έχε υπ'όψιν σου ότι μάλλον θα χρειαστεί να πάρεις διότι χρειάζεσαι ένα σύστημα για να παίρνεις backup και αυτός είναι ο καλύτερος τρόπος.

 

Τι θα έκανα λοιπόν εγώ στη θέση σου: α) θα έβρισκα έναν τέτοιο δίσκο, β) θα έκανα τη δοκιμή, γ) αν πετύχαινε θα έστελνα στο noiz μία τούρτα, δ) αν δεν πετύχαινε πάμε στο παραπάνω σχέδιο με το Πλαίσιο.

 

Τέλος, μη κοιτάς που ψιλοβριζόμαστε με τον Κίλον - ΕΧΕΙ απόλυτο δίκηο ότι αν τελικά πας στη λύση με το Πλαίσιο και ΔΕ σου τα πούνε καλά, μπορείς να τους σκίσεις ανελέητα. Οπότε, είμαστε σε μία φάση βλέποντας και κάνοντας. Άρχισε να το ψάχνεις.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθες αγόρασα σκληρό και είναι usb δε λέει να πάρω άλλον τώρα! :'(

Θα δω μήπως έχει κάποιος φίλος........Εφόσον η focusrite έπαιξε σε σενα άρα θα παίξει και σε μένα(λέω εγώ τώρα) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθες αγόρασα σκληρό και είναι usb δε λέει να πάρω άλλον τώρα! :'(

Θα δω μήπως έχει κάποιος φίλος........Εφόσον η focusrite έπαιξε σε σενα άρα θα παίξει και σε μένα(λέω εγώ τώρα) ;)

 

Όχι, μην λες.

 

Ευκαιρία να θυμήσω ότι όλα όσα λέμε στηρίζονται στην πεποίθηση ότι έχεις το λάθος τσιπσετ. Επί της ουσίας, υπογραμμίζω ότι αυτό ΔΕΝ έχει επιβεβαιωθεί διότι δεν έκανες αυτό που σου ζήτησα χθες το πρωί. Σου προτείνω να το κάνεις ακόμη και τώρα. Για το ότι το πληκτρολόγιό σου δεν έχει το πλήκτρο Command, ψάξε στο ίντερνετ να δεις πως γίνεται από απλό πληκτρολόγιο. Μη ξεφτυλιστούμε όλοι επειδή δεν έγινε μία απλή διάγνωση... :) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, μην λες.

 

Ευκαιρία να θυμήσω ότι όλα όσα λέμε στηρίζονται στην πεποίθηση ότι έχεις το λάθος τσιπσετ. Επί της ουσίας, υπογραμμίζω ότι αυτό ΔΕΝ έχει επιβεβαιωθεί διότι δεν έκανες αυτό που σου ζήτησα χθες το πρωί. Σου προτείνω να το κάνεις ακόμη και τώρα. Για το ότι το πληκτρολόγιό σου δεν έχει το πλήκτρο Command, ψάξε στο ίντερνετ να δεις πως γίνεται από απλό πληκτρολόγιο. Μη ξεφτυλιστούμε όλοι επειδή δεν έγινε μία απλή διάγνωση... :) :)

 

 

ΟK θα ψάξω τώρα λίγο και θα σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η focusrite saffire le? Θα είναι συμβατή?

 

φιλε ninja, έχω ένα MacBook 2.2GHz Core2duo και μία έξωτερική κάρτα Focusrite Saffire. Το λειτουργικό είναι το Leopard 10.5.4 δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα με την κάρτα (υπάρχουν drivers,καθόλου θόρυβο, εύκολη εγκατάσταση) δες το λινκ http://www.kounoupaki.com/myStuff/myStudio/myStudioBlock.html για το setup μου. Την ίδια κάρτα είχα και με το PC μου (Windows XP).

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου