Προς το περιεχόμενο

Mac και m audio firewire 410


ninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω Μακ Προ, δεν έχω το Agere, απλά το Firewire της Apple γενικά είχε προβλήματα.

Καλό είναι όλοι να περάσετε τους αναβαθμισμένους drivers.... μπορεί να λύσει και τα προβλήματα του agere.

 

Nimrod... όχι, όχι και όχι.

α) άμα δεν έχεις το agere, τα συμπεράσματά σου δεν είναι χρήσιμα σε εμάς.

β) το firewire της apple ΔΕΝ ειχε μέχρι πρότινος κανένα πρόβλημα.

γ) ποτέ δεν θα πέρναγα drivers για το firewire αν δεν τους έχει διαθέσει η apple. Εσύ βέβαια, ορθώς το κάνεις αφού έχεις τη συγκεκριμένη κάρτα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παιδια, η πατεντα σε αλλους που το δοκιμασανε δεν επιασε... τεσπα, εδω ειναι, την ειχα κανει ποστ και στο site της rme:

 

make sure you uninstalled both fireface mixer and settings apps, before you proceed & that in the audio settings in system preferences is the iMac's in/out as default.

 

 

1. connect ff400 with the iMac fw400 port, using the simple cable you already had.

2. open iMac.

3. install the drivers (i made it work only with the old drivers, that are included in the original disk)

4. restart, as is required.

5. run flash update tool, even if it is up-to-date (the one included in the original disk).

6. switch off ff400 (βγαλτε το fw απο πισω), as is required & at the same time, move fireface_settings.gz app to the trash.

7. switch on ff400 (ξαναβαλτε το fw cable), empty trash (fully delete fireface_settings.gz) & restart iMac.

 

NOW IT WORKS!!! no more glitches, just the perfect sound that rme is used to offer..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nimrod... όχι, όχι και όχι.

α) άμα δεν έχεις το agere, τα συμπεράσματά σου δεν είναι χρήσιμα σε εμάς.

 

:-X

β) το firewire της apple ΔΕΝ ειχε μέχρι πρότινος κανένα πρόβλημα.

 

Δεν είχε; Χαμός γίνοταν. Όταν ανοιγες το airport είχες frame drops κλπ, χώρις κάτι άλλα περίεργα... ψαξτο.

 

 

γ) ποτέ δεν θα πέρναγα drivers για το firewire αν δεν τους έχει διαθέσει η apple. Εσύ βέβαια, ορθώς το κάνεις αφού έχεις τη συγκεκριμένη κάρτα

 

 

Μα απλά τους διανέμει η apogee (δεν ξέρω γιατι δεν τους δίνει η Apple, ίσως τους έχει θαμένους στο support)...

Όταν ανοίγεις το installer δεν λέει πουθενά apogee. Apple λέει.

Κάπου είχα διαβάσει οτι  είναι για όλες τις κάρτες ήχου...

 

τώρα οτι θέλετε κανετε, εγω να βοηθήσω θέλω γιατί τα πέρασα... (αν και λίγο διαφορετικά...)  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν υπάρχει πρόβλημα με τους δίσκους (έχω δύο 800άρηδες απάνω), ούτε με τις βιντεοκάμερες. ΜΟΝΟ με τις κάρτες ήχου υπάρχει πρόβλημα (γαλώ τη φουνάνα μου....).

 

 

 

όχι υπάρχει , και με τους σκληρούς και με τις κάρτες ήχου αλλά πολυ περισσότερο απο όλα , με τις βιντεοκάμερες οπου είναι και το μεγαλυτερο κομμάτι του προβλήματος. Δες τα λινκς και γενικώς το Apple Support Forum έχει ούκ ολίγα ποστ.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια, η πατεντα σε αλλους που το δοκιμασανε δεν επιασε... τεσπα, εδω ειναι, την ειχα κανει ποστ και στο site της rme:

 

make sure you uninstalled both fireface mixer and settings apps, before you proceed & that in the audio settings in system preferences is the iMac's in/out as default.

 

 

1. connect ff400 with the iMac fw400 port, using the simple cable you already had.

2. open iMac.

3. install the drivers (i made it work only with the old drivers, that are included in the original disk)

4. restart, as is required.

5. run flash update tool, even if it is up-to-date (the one included in the original disk).

6. switch off ff400 (βγαλτε το fw απο πισω), as is required & at the same time, move fireface_settings.gz app to the trash.

7. switch on ff400 (ξαναβαλτε το fw cable), empty trash (fully delete fireface_settings.gz) & restart iMac.

 

NOW IT WORKS!!! no more glitches, just the perfect sound that rme is used to offer..

 

 

Για δοκίμασε ρε eye εσύ πυ έχεις την rme μπορεί το παλικάρι να έχει λύση στο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον και εγώ την προβληματική Lucent ID 5901 (με comd+S) έχω που άλλο thread ένας φίλος είχε πρόβλημα με το mbox 2 pro. http://www.noiz.gr/index.php?topic=152936.0 .Εγώ όμως πρόβλημα ακόμα δεν βλέπω. 

 

http://tinyurl.com/6588on

 

Απο ότι φένεται η apogee duet δεν επιρεάζεται απο το Lucent . Είναι συγκεκριμένς κάρτες που έχουν πρόβλημα και δέν είναι τόσες πολλές.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν βοηθάει καθόλου αλλά επειδή το συγκεκριμένα mac ο φίλος ninja το πήρε από εμένα, αυτό που μπορώ να επιβεβαιώσω είναι πως με την Mackie Onyx Satellite (firewire) λειτούργησε άψογα. Βέβαια δεν πρόλαβα να το δουλέψω πολύ παρά μονάχα λίγες ώρες (συνολικά) γιατί επέστρεψα στον κόσμο των x86 PCs, αλλά στα 2-3 tracks που είχα σκαρώσει, η καρτούλα πάνω στο mac απλά φυσούσε.

 

H mackie δεν χρειάζεται ti τσιπάκι. Αυτήν έχω κι εγώ και δουλεύει και στα 2 pc, με το ένα να μην το έχει το πολυπόθητο... Ρώτησα και στη mackie και μου το επιβεβαίωσαν.

Για να μην μπερδευόμαστε,δεν θέλουν όλες οι firewire κάρτες t.i. τσιπάκι. Γιαυτό ας μην επιδιδόμαστε σε κυνήγι μαγισσών. Συνήθως σε κάθε εταιρία που μας ενδιαφέρει το αναφέρουν αν θέλουν ντε και καλά αυτο το chip.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Μα απλά τους διανέμει η apogee (δεν ξέρω γιατι δεν τους δίνει η Apple, ίσως τους έχει θαμένους στο support)...

Όταν ανοίγεις το installer δεν λέει πουθενά apogee. Apple λέει.

Κάπου είχα διαβάσει οτι  είναι για όλες τις κάρτες ήχου...

 

 

ο firewire driver που βρίσκεται στον installer της apogee είναι ο ίδιος με αυτόν που εγκαθιστά το 10.5.3 update. είναι μόνο για leopard. απλά η apogee στο πλαίσιο της αποκλειστικής συνεργασίας της με την apple (φαντάζόμαι) είχε διαθέσιμο τον driver μια εβδομάδα πριν (όταν ήμασταν στο 10.5.2 ακόμη).

 

γενικά θυμάμαι οτι μέσα σε μια εβδομάδα βγήκαν updates για logic,apogee,mac και απο τότε λειτουργούν όλα όπως πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου