Προς το περιεχόμενο

Mac και m audio firewire 410


ninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλοι μου αυτό θα κάνω. Ηθελα όμως firewire.Πια τα + και τα - σε μια usb?Λέτε να τη δεχτούν πίσω και να πάρω κάτι άλλο? Από την άλλη όμως τι να πάρεις από το πλαίσιο?

 

Ας τα πάρουμε ένα-ένα:

 

- Ο λόγος που ήθελες firewire (όπως και εγώ ήθελα) είναι διότι είχαμε παρασυρθεί από την λανθασμένη (όπως αποδείχτηκε) πεποίθηση ότι firewire+mac=ζωή χωρίς προβλήματα. Δεν σε αδικώ, αλλά όπως είδες (και όπως πρέπει να καταλάβει και ο κόσμος που μας διαβάζει) αυτή η περίοδος απροβλημάτιστης λειτουργίας έχει τελειώσει και (ίσως) να μην ξαναέρθει ποτέ, παρεκτός για τα ακριβά μοντέλλα της εταιρείας. Ακόμη και αν ο kilon έχει δίκηο και αποδειχτεί ότι η Apogee λειτουργεί κανονικά (αν και δεν μπόρεσα να βρώ μία για δοκιμή), πάλι παραμένει το γεγονός ότι οι πραγματικές επιλογές ενός σύγχρονου αγοραστή Mac είναι περιορισμένες - τι, δηλαδή; όλοι την apogee θα πάρουμε;... δεν είναι και φθηνή.

 

- Δεν υπάρχουν ούτε συν, ούτε πλην σε μία USB, είναι απλά ένας διαφορετικός τρόπος επικοινωνίας. Ξέρω ότι υπάρχει μία πλατειά φημολογία περί της ακαταλληλότητας του USB πρωτοκόλου, οι οποίες (καίτοι βάσιμες θεωρητικά) δεν επιβεβαιώθηκαν από εμένα ποτέ, ούτε με το PC ούτε με το MAC. Οι λόγοι που αναφέρει ο kilon (περί θορύβου κλπ) ισχύουν στα κακά PC, αλλά όχι στα καλά PC και βέβαια όχι στα MAC.

 

- Το αν θα τη δεχτούν πίσω εξαρτάται από τα παρακάτω: α) πόσων ετών είσαι, β) πως δείχνεις στην όψη, γ) πόσο θα φωνάξεις αλλά κυρίως από αυτό το δ) πόσο υπαινικτικός μπορείς να είσαι όταν μιλάς και πόσο μπορείς να τους βάλεις στο μυαλό την ιδέα ότι είσαι πρόθυμος να κινηθείς νομικά. Άκου μερικές γενικές οδηγίες:

 

α) δεν θα πεις σε καμία περίπτωση ότι το προϊόν είναι χαλασμένο. Αυτό είναι πολύ σημαντικό.

 

β) η φράση που θα χρησιμοποιείς διαρκώς θα είναι ότι "το προϊόν είναι εκτός προδιαγραφών", καθότι αυτό συμβαίνει, αφού δεν γράφει πουθενά ότι απαιτεί τσιπάκι Texas Instruments για να λειτουργήσει τότε ΕΠΡΕΠΕ να λειτουργεί με όλα τα firewire τσιπάκια.

 

γ) θα ζητήσεις να δεις και θα πεις όλα τα παραπάνω σε ένα και μόνο ένα άνθρωπο: στον προϊστάμενο του καταστήματος!!! μη χάσεις χρόνο να τα πεις σε οποιονδήποτε άλλον. Κανά-δύο θα προσπαθήσουν να σε εμποδίσουν "πείτε τα σε εμάς" και τέτοια, αλλά εσύ θα επιμείνεις. Στον προϊστάμενο του καταστήματος (ο οποίος είναι συχνά ένας νεαρός ή νεαρή κάτω από τα 30) θα συμπεριφερθείς με απόλυτο σεβασμό, θα μιλάς στον πληθυντικό και θα πάρεις όσο χρόνο χρειάζεσαι για να ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ ποιο είναι το πρόβλημα, λαμβάνοντας υπ'όψιν σου αυτά που σου είπα παραπάνω σε σχέση με το πως να εκφραστείς.

 

δ) θα εξηγείς διαρκώς ότι ΔΕΝ θέλεις τα λεφτά σου πίσω (παρ'οτι και αυτό γίνεται) αλλά ότι θέλεις άλλο προϊόν αντίστοιχης ή λίγο μεγαλύτερης αξίας. Αυτό θα διευκολύνει πολύ τη συζήτηση γιατί τους δημιουργεί πολύ λιγότερα προβλήματα λογιστικώς.

 

- Όσον αφορά το ποια κάρτα θα πάρεις, όπως σου είπα, είμαι ομοιοπαθής. Δοκίμασα κάμποσες κάρτες USB και μπορώ να αναφέρω ότι όλες οι παρακάτω λειτουργούν χωρίς προβλήματα στον MAC:

 

- Native-Instuments Audio Kontrol 1

- Tascam US-144

- Tascam US-122

- M-Audio Fast Track Ultra

 

Από τις τέσσερις, το πλαίσιο φέρνει την 122 (είναι στον κατάλογό του), η οποία έχει ωραιότατο ήχο. Έχει χαμηλότερη τιμή από αυτή που πήρες, οπότε τη διαφορά χρημάτων μπορείς να την πάρεις σε κάποιο διαφορετικό είδος (ασπιρίνες :) :) :)), αλλά θα σε ικανοποιήσει, ίσως και περισσότερο από την M-Audio που είχες επιλέξει. Εγώ κατέληξα στην Ultra όμως, για διάφορους λόγους που δεν έχει νόημα να αναφερθούν εδώ. Μπορείς και εσύ να ζητήσεις την Ultra, αφού το Πλαίσιο συνεργάζεται με την Ελίνα, αλλά οι άνθρωποι στην Ελίνα με τους οποίους θα μπορούσε να γίνει η αντίστοιχη συννενόηση έχουν φύγει για διακοπές, οπότε πιστεύω ότι θα σε καθυστερήσουν άθελά τους (θα πας για Σεπτέμβριο δηλαδή).

 

Μία κάρτα που επίσης έχει το Πλαίσιο και που ΜΑΛΛΟΝ θα παίξει με τον Mac σου είναι η Saffire LE, η οποία λειτούργησε στον δικό μου μία χαρά (παρ' ότι είναι firewire), αλλά σε ορισμένες περιπτώσεις, όταν έκανες restart το μηχάνημα, ο Mac δεν την έβλεπε και έπρεπε να την σβήσεις και να την ανάψεις - αλλά αυτό το πρόβλημα δεν μπορεί να αποδωθεί με βεβαιότητα στο κακό τσίπσετ, καθως τέτοια προβλήματα έχω ξαναδεί και σε Mac και σε Pc.

 

Πες μας τι έκανες και τα ξαναλέμε.

 

 

Σημείωση: εννοείται ότι αυτοί που αξίζουν το πιο τρελό κράξιμο είναι η ίδια η Apple, αλλά άντε να βγάλεις άκρη με την ελληνική αντιπροσωπεία.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ας τα πάρουμε ένα-ένα:

 

την apogee θα πάρουμε;... δεν είναι και φθηνή.

 

ανέφερα αυτή γιατί είναι 50 ευρώ πιο ακριβή αο αυτήν που αγόρασε και θεωρείται μια απο τις καλύτερες στην αγορά και φτιαγμένη για να υποστηρίζει μακ και logic.

 

Οι λόγοι που αναφέρει ο kilon (περί θορύβου κλπ) ισχύουν στα κακά PC, αλλά όχι στα καλά PC και βέβαια όχι στα MAC.
το πρόβλημα που ανέφερα υπάρχει και στον iMAC μου και ακουγεται καμπάνα, το USB είναι USB και δεν έχει κάποια διαφορά.

 

- Το αν θα τη δεχτούν πίσω εξαρτάται από τα παρακάτω: α) πόσων ετών είσαι, β) πως δείχνεις στην όψη, γ) πόσο θα φωνάξεις αλλά κυρίως από αυτό το δ) πόσο υπαινικτικός μπορείς να είσαι όταν μιλάς και πόσο μπορείς να τους βάλεις στο μυαλό την ιδέα ότι είσαι πρόθυμος να κινηθείς νομικά. Άκου μερικές γενικές οδηγίες:

 

α) δεν θα πεις σε καμία περίπτωση ότι το προϊόν είναι χαλασμένο. Αυτό είναι πολύ σημαντικό.

 

β) η φράση που θα χρησιμοποιείς διαρκώς θα είναι ότι "το προϊόν είναι εκτός προδιαγραφών", καθότι αυτό συμβαίνει, αφού δεν γράφει πουθενά ότι απαιτεί τσιπάκι Texas Instruments για να λειτουργήσει τότε ΕΠΡΕΠΕ να λειτουργεί με όλα τα firewire τσιπάκια.

 

επίσης διαφωνώ, θα πεί ότι απλώς η κάρτα δεν δουλεύει , ούτε θα τους απειλήσει νομικά ούτε θα χρειαστεί να κάνει φασαρία, ούτε θα μιλήσει για ασυμβατότητες. Το πιο πιθανόν είναι να μην του δημιουργήσουν το παραμικρο πρόβλημα μιας και γνωρίζουν πολυ καλά τα δικαιώματα ενός καταναλωτή.

 

- Native-Instuments Audio Kontrol 1

 

να ενημερώσω εδώ οτι η δικιά μου είναι η Native instruments Kore 1 , άρα δεν θα την πρότεινα

 

 

Την apogee την πρότεινα γιατι σίγουρα έχει υπέροχο ήχο , το γεγονός ότι δεν έχει MIDI αντιμετωπίζεται εύκολα με usb to midi καλώδιο που ξεκινά απο τα 20 ευρώ . Βέβαια εννοείται ότι αν έχεις ένα midi keyboard ( όπως συμβαινει με την πλειοψηφία) που συνδέεται μεσω usb δεν χρειάζεσαι usbtomidi ή κάρτα ήχου που να έχει midi .

 

http://www.thomann.de/gr/emu_xmidi_1x1.htm

 

http://www.elina.gr/php/page.php?lang=gr&type=dynamicshow&content=15251&indexer=1

 

Φυσικά η apogee duet δεν είναι η μόνη λύση , σίγουρα αν ψάξεις στο google θα βρείς μια πληθώρα κάρτων ήχου χωρίς τέτοιο πρόβλημα.

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααχ, ρε kilon, μόνο για στείρο αντίλογο κάνεις....

 

επίσης διαφωνώ, θα πεί ότι απλώς η κάρτα δεν δουλεύει , ούτε θα τους απειλήσει νομικά ούτε θα χρειαστεί να κάνει φασαρία, ούτε θα μιλήσει για ασυμβατότητες. Το πιο πιθανόν είναι να μην του δημιουργήσουν το παραμικρο πρόβλημα μιας και γνωρίζουν πολυ καλά τα δικαιώματα ενός καταναλωτή.

 

Αν πει ότι η κάρτα δεν δουλεύει, τον ήπιε!!!

"Δεν δουλεύει" σημαίνει ότι έχει βλάβη, και αυτό με τη σειρά του σημαίνει ότι πρέπει να πάει στο service, το οποίο θα οδηγήσει στην διαπίστωση ότι η κάρτα δουλεύει μία χαρά (και μετά θα τη στείλουν στην Ελίνα, όπου ΚΑΙ εκεί θα διαπιστώσουν ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα και... καλό Οκτώβρη). Βάλε το στο κεφάλι σου ότι αυτό που δε δουλεύει είναι ο MAC, όχι η κάρτα.

 

να ενημερώσω εδώ οτι η δικιά μου είναι η Native instruments Kore 1 , άρα δεν θα την πρότεινα

 

Ούτε εγώ του πρότεινα την Kore. Επίσης, έχεις αποτύχει να καταλάβεις ότι θα προσπαθήσει να βρει μία κάρτα από τον κατάλογο του Πλαισίου όχι από οπουδήποτε. Σε αυτή τη βάση του έκανα αυτές τις προτάσεις.

 

Την apogee την πρότεινα γιατι σίγουρα έχει υπέροχο ήχο , το γεγονός ότι δεν έχει MIDI αντιμετωπίζεται εύκολα με usb to midi καλώδιο που ξεκινά απο τα 20 ευρώ .

 

Και με ποιο τρόπο θα ξέρει αν η Apogee λειτουργεί; Αν το ξέρεις εσύ με απόλυτη βεβαιότητα, πες το μου (ή παρέπεμψέ με σε κάποιον που να μπορεί να το πει με βεβαιότητα) και εγώ θα πάω να αγοράσω μία αύριο το πρωί. Το εννοώ. Αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν το ξέρεις, διότι δεν έχεις κάνει αυτό που έκανα εγώ, δηλαδή τηλεφώνησα στον έλληνα αντιπρόσωπο (ο οποίος μάλιστα μου είχε πει και μία αρκετά ακριβότερη τιμή από εκείνη που λέει ο τόμαν) και αρνήθηκε να εγγυηθεί ότι η Apogee Duet θα λειτουργήσει με το προβληματικό τσίπσετ.

 

Σίγουρα αν ψάξεις στο google θα βρείς μια πληθώρα κάρτων ήχου χωρίς τέτοιο πρόβλημα.

 

Τρία πουλάκια κάθονταν και κάπνιζαν ταμπάκο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ενδιαφέρουσα η θεωρία του kilon για το θορυβώδες USB...  ::) ::)

Αν υπήρξε τέτοιο θέμα λύθηκε το 2002 στη γέννηση του 2.0.

 

Ξέρεις κάτι φίλε μου;

Δεν χρειάζεται να τα ξέρουμε όλα για να 'μαστε εντάξει με τον εαυτό μας.

Πολύ περισσότερο γιατί μας διαβάζουν κι άλλοι!

Και κάποιοι μπορεί να παρασυρθούν...

 

Θα πρότεινα για όσους έχουν βασικά ερωτηματικά για τα πρωτόκολα καρτώ να ρίξουν μια ματιά στο σχετικό άρθρο Αγοράζοντας κάρτα ήχου - Part I

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα η θεωρία του kilon για το θορυβώδες USB... ::) ::)

Αν υπήρξε τέτοιο θέμα λύθηκε το 2002 στη γέννηση του 2.0.

 

 

Ποτέ δεν μιλάω για κάτι που δεν γνωρίζω. Το πρόβλημα δεν έχει λυθέι αλλά ούτε είπα ότι υπάρχει σε όλα τα usb ή στην πλειοψηφία. Είπα απλώς ότι έχει αυτήν την αδυναμία που μόνο άγνωστη δεν είναι και εννοείται ότι υπάρχει και στα USB2 και εννοείται ότι η κάρτα μου είναι USB2 .

 

http://tinyurl.com/5mh6dj

 

http://tinyurl.com/5ufqas

 

http://tinyurl.com/5ftbqs

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εχει λυθεί από το 2002.

 

"For a USB2.0 end-point device, I usually insert a ferrite bead between the USB signal ground and digital ground on the PCB to block bi-directional radiation on that line."

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααχ, ρε kilon, μόνο για στείρο αντίλογο κάνεις....

 

Αν πει ότι η κάρτα δεν δουλεύει, τον ήπιε!!!

"Δεν δουλεύει" σημαίνει ότι έχει βλάβη, και αυτό με τη σειρά του σημαίνει ότι πρέπει να πάει στο service, το οποίο θα οδηγήσει στην διαπίστωση ότι η κάρτα δουλεύει μία χαρά (και μετά θα τη στείλουν στην Ελίνα, όπου ΚΑΙ εκεί θα διαπιστώσουν ότι δεν έχει κανένα πρόβλημα και... καλό Οκτώβρη). Βάλε το στο κεφάλι σου ότι αυτό που δε δουλεύει είναι ο MAC, όχι η κάρτα.

 

 

A ρε eye όπως πάντα βιάζεσαι να απαντήσεις . Έχει το νομικό δικαίωμα για άμεση αντικατάσταση ή επιστροφη των χρημάτων του. Δεν έχει σημασία το τι δεν δουλεύει , σημασία έχει οτι η κάρτα δεν είναι συμβατη με τον υπολογιστή του και δεν ενημερώθηκε άρα την ευθύνη έχει η εταιρεία που του πούλησε το προιόν καθώς έχει την υποχρέωση να τον ενημερώσει πριν την αγορά. Που ακριβώς δεν είμαι ξεκάθαρος ?

 

Ο Νακας μια φορά προσπάθησε να με στείλει σερβισ για ένα midi keyboard που είχε πρόβλημα απο την αρχή που το αγόρασα και έφαγαν πόρτα με γεύση σοκολάτα. Το σερβις είναι μονο για προιον που δουλευε καλά στην αρχή και τα επαίξε αργότερα. Μάθετε τα δικαιωματά σας να μην σας κοροιδεύουν.

 

Και με ποιο τρόπο θα ξέρει αν η Apogee λειτουργεί;
Google , μήπως ?

 

"For a USB2.0 end-point device, I usually insert a ferrite bead between the USB signal ground and digital ground on the PCB to block bi-directional radiation on that line."

 

Η λέξη κλειδί εδώ είναι το " Ι" . Επειδή κάτι είναι USB2 δεν σημαίνει οτι ικανοποιεί όλες τις προδιαγραφές. Δες τα άλλα λινκ και θα καταλάβεις . Γιατί νιώθω μερικές φορές οτι μιλάω σε τοίχο ?

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Η λέξη κλειδί εδώ είναι το " Ι" . Επειδή κάτι είναι USB2 δεν σημαίνει οτι ικανοποιεί όλες τις προδιαγραφές. Δες τα άλλα λινκ και θα καταλάβεις .
Το Ι; Οι προδιαγραφές; Αν θες γράψε αλλη μια σελίδα γιατί δεν σημαίνει τίποτα αυτό. Αόριστα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Kilon ωραία μουσική γράφεις.

Είμαι σίγουρος ότι το δικό σου σέταπ μια χαρά τα πάει κι ας είναι USB όπως λες.

 

Why don't you stick to your guns?

 

Ας γράφουμε πάνω στην εμπειρία που έχουμε και ας μη γινόμαστε ρακοσυλλέκτες του Google.

 

Άσε κάποιον άλλον που έχει συγκεκριμμένες λύσεις σε συγκεκριμμένα υπαρκτά προβλήματα να δώσει την προσωπική του εμπειρία. 'Η στο κάτω -κάτω κάποιον ειδικό τεχνικό του χώρου που ασχολείται εξ' επαγγέλματος.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A ρε eye όπως πάντα βιάζεσαι να απαντήσεις . Έχει το νομικό δικαίωμα για άμεση αντικατάσταση ή επιστροφη των χρημάτων του. Δεν έχει σημασία το τι δεν δουλεύει , σημασία έχει οτι η κάρτα δεν είναι συμβατη με τον υπολογιστή του και δεν ενημερώθηκε άρα την ευθύνη έχει η εταιρεία που του πούλησε το προιόν καθώς έχει την υποχρέωση να τον ενημερώσει πριν την αγορά. Που ακριβώς δεν είμαι ξεκάθαρος ?

 

Ο Νακας μια φορά προσπάθησε να με στείλει σερβισ για ένα midi keyboard που είχε πρόβλημα απο την αρχή που το αγόρασα και έφαγαν πόρτα με γεύση σοκολάτα. Το σερβις είναι μονο για προιον που δουλευε καλά στην αρχή και τα επαίξε αργότερα. Μάθετε τα δικαιωματά σας να μην σας κοροιδεύουν.

 

Αυτά τα δικαιώματα, εγώ τα έγραφα εδώ πριν εσύ γίνεις μέλος. Μπορείς να τα βρεις σε παλιά ποστ. Στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως, κατ' αρχήν δεν ξέρουμε πόσος καιρός έχει περάσει από τότε που αγοράστηκε η κάρτα, οπότε ενδέχεται να έχει εκπνεύσει το χρονικό περιθώριο άσκησης αυτών των δικαιωμάτων. Κατά δεύτερον, υπάρχει μία πιθανότατη σειρά επιπλοκών που σχετίζονται με το ότι είναι κατακαλόκαιρο και όλα αυτά γίνονται λίγο πιο αργά. Η μέθοδος που του προτείνω είναι τέτοια που θα του εξασφαλίσει (ίσως) μία κρίσιμης αξίας συνεργασιμότητα από την πλευρά των ανθρώπων του Πλαισίου, συνεργασιμότητα που θα κάνει τη διαφορά ανάμεσα στο αν θα έχει κάρτα αύριο το απόγευμα ή όχι.

 

Κίλον, είναι εντύπωσή μου ή μονίμως απαντάς πρώτα και διαβάζεις αυτά που έγραψα μετά; Επίσης, είναι εντύπωσή μου ή ακόμη δεν μας είπες ποιος θα εγγυηθεί ότι λειτουργεί η Apogee; Είναι εντύπωσή μου ή ήσουν όντως εντελώς ανενημέρωτος όσον αφορά το συγκεκριμένο πρόβλημα, διατυπώνοντας (με το ίδιο ύφος αυθεντίας) απόψεις που δεν ήταν τεχνικώς πιθανό να ισχύουν; Δε νομίζεις ότι πάει πολύ να κρίνεις αυτόν που σε ενημερώνει για ένα θέμα, το οποίο (σε τελευταία ανάλυση) όφειλες να γνωρίζεις ή απλά να σιωπάς;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου