Προς το περιεχόμενο

Mac και m audio firewire 410


ninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει παιδιά την έστειλα την κάρτα και μου είπαν ότι αύριο θα είναι εκεί.Ευτυχώς που είχα σκοπό να πάρω μια οθόνη και( πληκτρολόγιο και ποντίκι της απλ).Λοιπόν αντέ ρίχτε καμιά ιδέα για καμιά κάρτα.Kilon λες να πάρω την apogee και ένα midi patch?Να πω την αλήθεια τρομοκρατήθηκα λίγο τώρα με την ιστορία αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εντάξει παιδιά την έστειλα την κάρτα και μου είπαν ότι αύριο θα είναι εκεί.Ευτυχώς που είχα σκοπό να πάρω μια οθόνη και( πληκτρολόγιο και ποντίκι της απλ).Λοιπόν αντέ ρίχτε καμιά ιδέα για καμιά κάρτα.Kilon λες να πάρω την apogee και ένα midi patch?Να πω την αλήθεια τρομοκρατήθηκα λίγο τώρα με την ιστορία αυτή.

 

Σήμερα το πρωί μίλησα με την Rainbow και την Systemgraph.

 

Και οι δύο επιβεβαιώνουν τα κάτωθι:

α) Η Apple δεν έχει αναγνωρίσει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δεν προτείνει κάποια λύση.

β) Δυνατότητα αντικατάστασης του τσίπσετ δεν υπάρχει

γ) (ωχ) Τα νέα-νέα iMac έχουν το ΙΔΙΟ τσίπσετ (χαχαχαχααχαχαχαχαχααχαχα)

 

Στην Systemgraph ρώτησα αν (από την εμπειρία τους, μιας και βλέπουν τόσο κόσμο) υπάρχει κάποια κάρτα που εγγυημένα να λειτουργεί με το ρημάδι. Ανάφερα μάλιστα την Apogee επί τούτού με τη λογική του να ρίξω άδεια και να πιάσω γεμάτα. Ο ευγενέστατος κύριος μου είπε ότι θα ρωτήσει τους τεχνικούς του και αν υπάρχει κάτι τέτοιο θα με πάρει το πολύ σε μία ώρα.

 

Αυτό δεν συνέβη, προς το παρόν τουλάχιστον.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν βοηθάει καθόλου αλλά επειδή το συγκεκριμένα mac ο φίλος ninja το πήρε από εμένα, αυτό που μπορώ να επιβεβαιώσω είναι πως με την Mackie Onyx Satellite (firewire) λειτούργησε άψογα. Βέβαια δεν πρόλαβα να το δουλέψω πολύ παρά μονάχα λίγες ώρες (συνολικά) γιατί επέστρεψα στον κόσμο των x86 PCs, αλλά στα 2-3 tracks που είχα σκαρώσει, η καρτούλα πάνω στο mac απλά φυσούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kilon λες να πάρω την apogee και ένα midi patch?Ν

 

Μα ήδη ο nimrod σου απάντησε... στείλτου ένα Pm για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνηση απο την στιγμή που είναι ιδιοκτήτης της DUET και έχει το ίδιο firewire είναι ο πλέον κατάληλος να σου απαντήσει. Ρίξε μια ματια στο google να δεις και άλλες κάρτες πόσο καλά τα πάνε με το θέμα του firewire. Να θυμάσε πάντα ότι ο καθένας αντιμετωπίζει και διαφορετικό πρόβλημα ή δεν έχει καθόλου προβλήματα.

 

Πάντως έχω μια αποροία , ο eye είπε ότι ο δικός μου δεν έχει αυτό το τσιπάκη και το έχουν μόνο οι νεώτεροι , εγώ όμως βρήκα αυτό το πόστ που έγινε τέλη Σεπτεμβρίου 2007 που ισχυρίζεται ότι το τσιπάκι υπάρχει και στην γενία imac που έχω και εγώ. Μιας και την ίδια εποχή πήρα τον δικό μου imac.

 

http://discussions.apple.com/thread.jspa?threadID=1102747&tstart=0

 

http://discussions.apple.com/thread.jspa?threadID=1084092&tstart=15

 

Μάλλον θα πρέπει να το ψάξω γιατί βλέπω ότι υπάρχει ένα πνεύμα σύγχησης. Oχι πως το firewire του iMAC δεν είναι ελλατωματικό.

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα πρέπει να το ψάξω γιατί βλέπω ότι υπάρχει ένα πνεύμα σύγχησης.

 

Κάνε αυτό που είχα προτείνει στον ninja για να δει ποιο τσιπάκι έχει (έτσι και αλλιώς, είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος). Με ενδιαφέρει και εμένα να μάθω ποιο τσιπάκι έχεις.

 

Κάνε τα παρακάτω (ήρεμα):

- Κάνε restart τον Mac

- Την ώρα που ξεκινάει και ακούς τη μεγάλη αρχική καμπάνα, πάτα ταυτόχρονα τα πλήκτρα (Command + S) και κράτα τα πατημένα.

- Αντί να ξεκινήσει ο Mac, θα εμφανισθεί μία μαύρη οθόνη με λευκά γράμματα. Μην τρομάξεις.

- Σε λίγο, τα γράμματα θα σταματήσουν να κυλάνε στην οθόνη.

- Διάβασε αυτά που γράφουν. Θα ψάξεις να βρεις μία γραμμή που να αρχίζει (ή να περιέχει) τη λέξη Firewire.

- Όταν την βρεις, πάρε ένα κομάτι χαρτί και γράψε όλα όσα γράφει αυτή η γραμμή, χωρίς λάθη.

- Όταν τελειώσεις, και έτσι όπως κοιτάς τη μαύρη οθόνη, πληκτρολόγησε τη λέξη exit και πάτα enter.

- Όταν το μηχάνημα ξεκινήσει κανονικά, κάνε πάλι (αμέσως) ένα κανονικό restart.

- Μετά μπες στο noiz και γράψε μας όσα έχεις γράψει στο χαρτί.

 

Συμπέρανα ότι δεν έχεις αυτό το τσιπάκι, από το ότι έχεις Tiger. Αν το έχεις όμως, καλώς ήλθες στο κόσμο των προβλημάτων (βλ. πιο πάνω τα αποτελέσματα της συνομιλίας μου με την Rainbow και την Systemgraph).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ήδη ο nimrod σου απάντησε... στείλτου ένα Pm για οποιαδήποτε άλλη διευκρίνηση απο την στιγμή που είναι ιδιοκτήτης της DUET και έχει το ίδιο firewire είναι ο πλέον κατάληλος να σου απαντήσει. Ρίξε μια ματια στο google να δεις και άλλες κάρτες πόσο καλά τα πάνε με το θέμα του firewire. Να θυμάσε πάντα ότι ο καθένας αντιμετωπίζει και διαφορετικό πρόβλημα ή δεν έχει καθόλου προβλήματα.

 

Εχω Μακ Προ, δεν έχω το Agere, απλά το Firewire της Apple γενικά είχε προβλήματα.

Καλό είναι όλοι να περάσετε τους αναβαθμισμένους drivers.... μπορεί να λύσει και τα προβλήματα του agere.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε αυτό που είχα προτείνει στον ninja για να δει ποιο τσιπάκι έχει (έτσι και αλλιώς, είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος). Με ενδιαφέρει και εμένα να μάθω ποιο τσιπάκι έχεις.

 

Συμπέρανα ότι δεν έχεις αυτό το τσιπάκι, από το ότι έχεις Tiger. Αν το έχεις όμως, καλώς ήλθες στο κόσμο των προβλημάτων (βλ. πιο πάνω τα αποτελέσματα της συνομιλίας μου με την Rainbow και την Systemgraph).

 

 

 

Εμένα να δείς πόσο με ενδιάφερει. Τώρα δεν μπορώ να το κοιτάξω γιατί είμαι γραφείο και ο iMAC είναι σπίτι. Πάντως το έχω τεστάρει το firewire 400 με ένα εξωτερικό σκληρό LACIE που αγόρασα για backup του iMAC και δεν είχε ούτε λόξυγγα. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα να δείς πόσο με ενδιάφερει. Τώρα δεν μπορώ να το κοιτάξω γιατί είμαι γραφείο και ο iMAC είναι σπίτι. Πάντως το έχω τεστάρει το firewire 400 με ένα εξωτερικό σκληρό LACIE που αγόρασα για backup του iMAC και δεν είχε ούτε λόξυγγα. 

 

Μα δεν υπάρχει πρόβλημα με τους δίσκους (έχω δύο 800άρηδες απάνω), ούτε με τις βιντεοκάμερες. ΜΟΝΟ με τις κάρτες ήχου υπάρχει πρόβλημα (γαλώ τη φουνάνα μου....).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου