Προς το περιεχόμενο

Μars Volta.


Nestoras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα κιθαροπεριοδικά ασχολούνται με τον κιθαρίστα και συνθέτη τους (Omar Rodriguez Lopez). Το Prog Archives δίνει στα άλμπουμ τους πάνω από 4 αστέρια. Σ' άλλα περιοδικά λαμβάνουν πολύ καλές κριτικές. Σήμερα άκουσα (τρόπος του λέγειν) το άλμπουμ τους Scabdates, το οποίο είναι σημειοτέον το 3ο απ' αυτούς που αγοράζω. Ε! λοιπόν σε κανένα από τους δίσκους τους δεν άκουσα κάτι που να με συγκινήσει, κάτι που τέλος πάντων να είναι πρωτοποριακό. Και μή μου πείτε ότι είναι πρωτοπορία ν' αντιγράφεις τους King Crimson (κακά), τους Hawkwind (επίσης κακά), και άλλα πράγματα του παρελθόντος και να λες ότι είμαι μπροστα από την εποχή μας. Ο τραγουδιστής μόλις και μετά βίας (αυτό τίθεται σε διαβούλευση) είναι στον τόνο, με τόσο delay που κάνει τα New wave συγκροτήματα ν' ακούγονται dry, δεν έχει καταφέρει δε να γράψει μια μελωδική γραμμή της προκοπής. Ο κιθαρίστας (δεν μ'ενδιαφέρει αν ξέρει ή δεν ξέρει) κάνει τον δικό μας Fusison Gtr ν' ακούγεται εκνευριστικά ''μέσα''.

Τελικά ή έχω γεράσει τόσο που δεν μπορώ να δεχτώ το καινούργιο, τη πρωτοπορία, τον νεωτερισμό, ή αυτοί είναι ΓΤΠ.    

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εδω ρε συ αρνεισαι να παραδεχτεις το κιθαριστικο μου μεγαλειο....τους Mars Volta περιμενες να καταλαβεις.... ;D

 

Παντως ουτε και εμενα μου πολυαρεσουν ...... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κιθαρίστας (δεν μ'ενδιαφέρει αν ξέρει ή δεν ξέρει) κάνει τον δικό μας Fusison Gtr ν' ακούγεται εκνευριστικά ''μέσα''.

Σιγά μην είμαι και Fujitsu gtr! ;D ;D ;D

Fusion κύριος, fusion! Και που να με ακούσεις όταν παίζω "έξω".;D ;D

Τόσο καλό κιθαρίστα έχουν? ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εσυ βρε αγαπητε Nestoras, αφου δεν εισαι εκει, δεν σου αρεσει, πρωτον γιατι πας και αγοραζεις 3 albums και δευτερον, ποια η σκοπιμοτητα ενος τετοιου thread?

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εσυ βρε αγαπητε Nestoras, αφου δεν εισαι εκει, δεν σου αρεσει, πρωτον γιατι πας και αγοραζεις 3 albums και δευτερον, ποια η σκοπιμοτητα ενος τετοιου thread?

Παντού είμαι, η δισκοθήκη μου περιέχει απίστευτα πράγματα από πολλά είδη μουσικής (που είμαι σίγουρος ότι η πλειονότης εδώ μέσα θα ζήλευε)  ;)

Ο σκοπός του θέματος έιναι να δω αν τελικά είμαι τόσο ''παρωχημένος''.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα, βρισκω το bedlam in goliath και το amputechture σπουδαιους δισκους και τον omar rodriguez lopez εναν απο τους πλεον ιδιοφυεις συγχρονους κιθαριστες.

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους ηξερα,μολις εψαξα γιουτουλουμπ και παραθετω το ενα και μοναδικο που πατησα.

Καλο ειναι,τι δε σ αρεσει?Ειναι λιγο προχω,αλλα οχι και τοσο ωστε να ξερναμε οι παλιομοδιτες.. ;)

Eχει πολλα αλλα ΓΤΠ...αξια λογου. ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνώμη μου είναι μια μπάντα που δεν είναι για πολλούς,

έχουν γράψει μερικά απίστευτα κομμάτια, με τπτ βέβαια δεν συγκρίνονται

με τα μεγαθήρια που αναφέρεις. Το rhythm section σκοτώνει,

ο τραγουδιστής δεν είναι κάτι εξαιρετικό κατα τι γνώμη μου

και ο κιθαρίστας είναι από τα άτομα που μερικές φορές έχω πει

οτι θα ήθελα να έχω γράψει ή να έχω σκεφτεί κάποια από τα κομμάτια του.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους ηξερα,μολις εψαξα γιουτουλουμπ και παραθετω το ενα και μοναδικο που πατησα.

Aυτό είναι κομμάτι, έχει ενδιαφέρον, δομή.

Αν είμαι άτυχος και αυτά που άκουσα είναι τα ... τι να πώ.

Πάντως τα 2 που δεν κατόρθωσαν να εισέλθουν στη δισκοθήκη μου είναι τα Frances the Mute, Scabdates, και αυτό που αναμένει ακρόαση το De-loused in the Comatorium.

220px-Frances_the_Mute.png.9c7de9d254e45744a3d16107fe249e6c.png

220px-Scabdates2.jpg.74e8a45b4a4a7f9d587b37e903eede99.jpg

220px-De-Loused_in_the_Comatorium.jpg.65a7710a1aad28d653acc09bcd348340.jpg

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nestora, άκουσε όποτε βρεις χρόνο το Amputechture (2006) & το Octahedron (2009).

Είναι, θεωρώ, πιο κοντά στα ακούσματά σου. Ειδικά το Octahedron. ;)

Διάλεξες και εσύ, ειλικρινά, το ΠΙΟ δύσκολο, ακουστικά, άλμπουμ τους (Frances the Mute).

 

H συγκεκριμένη μπάντα είναι μέσα στις 5 πιο ''φρέσκιες'' μπάντες των 00's και γενικότερα της σύγχρονης μουσικής. Οι συνθέσεις τους είναι από πειραματικές και ψυχεδελικές, μέχρι προοδευτικές, jazz, blues, latin, fusion και, πραγματικά, σχεδόν ΟΛΑ τα σύγχρονα μουσικά είδη. Η πολυμορφία και η ευφυΐα σε πολλά κομμάτια τους είναι κατάφωρη. Για την τεχνική κατάρτηση των μουσικών δεν χρειάζεται καν να αναφερθώ.

 

Είναι μπάντα παρόλα αυτά που δεν είναι για όλους. Θέλει υπομονή και πολλές ώρες ακρόασης για να μπεις στο ''μεδούλι'' τους. Δύσκολα θα την αγαπήσεις αμέσως.

Δεν περιμένεις να ακούσεις κλασσική δομή και στάνταρ τεχνικές στους Mars.

 

Αγαπημένοι μου, δίπλα σε Mr.Bungle, Mike Patton & Fantomas.

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου