Προς το περιεχόμενο

Eρωτησεις προς κατοχους Parker Fly


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! Απο χθες ειμαι ενας ευτυχισμενος κατοχος μιας Parker Fly Classic, και εχω καποιες αποριες, αν γινεται να με βοηθησετε οσοι εχετε μια Parker Fly!

1) Καταρχην πηγα να βαλω το καλωδιο Planet Waves που ειχα και δε μπαινει, βασικα φοβαμαι να το πιεσω πολυ μη κανω καμια ζημια. Αυτο ειναι φυσιολογικο? Η μηπως δεχεται μονο το καλωδιο που παρεχει η εταιρεια? Το οποιο ομως δεν εχει τις 'χρυσες' ακρες που εχει ενα planet waves και δε ξερω αν ειναι τοσο καλο.

2) Εβαλα το καλωδιο που ειχε η κιθαρα , ενα stereo(στη μια ακρη εχει 2 βυσματα). Tο ενα βυσμα γκρι (που γραφει ΤΙP) το συνεδεσα στον ενισχυτη μου.Το αλλο που ειναι κοκκινο γραφει ring. Απο οτι λεει το manual την κοκκινη ακρη τη βαζεις σε 2ο ενισχυτη οταν θελεις να ακουσεις τα piezzo. Εγω 2ο ενισχυτη δεν εχω, συνεπως η κοκκινη ακρη ειναι στον αερα, δε μπαινει πουθενα ετσι δεν ειναι? Ειναι μηπως κατι κακο αυτο?

3) Οταν βαζω το διακοπτη στη ρυθμιση piezzo δεν ακουγεται τιποτα. Μηπως πρεπει να βαλω στον ενισχυτη την κοκκινη ακρη?

Ακουγονται ισως λιγο χαζα τα ερωτηματα ομως επειδη εχω ξοδεψει τοσα χρηματα φοβαμαι μη κανω καμια μαλ... και χαλασω κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθαρα σου εχεις stereo εξοδο οποτε αν θες να ακους και τα δυο συστηματα της (piezzo & magnetic) πρεπει να βαλεις και το δευτερο Jack στον ενισχυτη σου.

 

Eπισης η κιθαρα σου δουλευει ανετα με ενα οποιοδηποτε απλο καλωδιο κιθαρας (δεν ξερω γιατι δεν μπαινει το PW μπορει να μη χωραει στο jack ισως λογω παχους) μονο που θα εχεις μονιμα ενα mixed σημα piezzo & magnetic το οποιο θα μπορεις να καθοριζεις απο τα ποντεσιομετρα της κιθαρας σου.

 

ολα αυτα βεβαια τα γραφει & το manual της κιθαρας που ευκολα βρισκεις on line

 

http://www.parkerguitars.com/media/pdfs/Parker_Manual.pdf

 

Το οποιο ομως δεν εχει τις 'χρυσες' ακρες που εχει ενα planet waves και δε ξερω αν ειναι τοσο καλο.

 

το οτι εχει "χρυσες" ακρες δεν σημαινει αυτοματα οτι ειναι και καλυτερο καλωδιο ;)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω man, απο οτι καταλαβα καλα λες οτι πρεπει να βαλω τη γκρι υποδοχη στο high input του ενισχυτη και την κοκκινη υποδοχη στο low input? Please τα φωτα σου γιατι προς το παρον παιζω μονο με τη μια υποδοχη που την περναω στο high input του ενισχυτη και την αλλη την εχω στον αερα. Απο οτι καταλαβα λες να μπει και η αλλη στο low input ετσι?

Οσον αφορα το καλωδιο ναι δε χωραει , μαλλον το παχος του θα φταιει, αλλα ουτως η αλλως (αναλογα και την απαντηση σου) θα παιζω με το καλωδιο που ειχε η κιθαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να το κανεις και αυτο,εγω παντως στη θεση σου θα επαιζα με ενα κανονικο καλωδιο σε mono,ωστε να μην χρησιμοποιω και τις δυο εισοδους του ενισχυτη ταυτοχρονα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[offtopic]

 

εγω παντως στη θεση σου θα επαιζα

 

;D ;D ;D

 

Parker Fly Classic αξία 1990 ευρώ

 

Φωτογραφία με τον Superfunk να παίζει Parker Fly Classic και να κάνει και bends, αξία ανεκτίμητη!

 

[/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι κακο αυτο? Μπορει να γινει καποια ζημια στον ενισχυτη?

 

οχι αλλα καλυτερο ηχο θα εχεις αν παιζεις μονο στη μια εισοδο ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και παλι, το δοκιμασα στις 2 εισοδους ταυτοχρονα αλλα δε βγαζει ηχο, μονο στη μια εισοδο βγαζει. Μαλλον θα χρειαστω και μονιτορ ηχεια για να εχω τον καλυτερο δυνατον ακουστικο ηχο.  Παντως η κιθαρα πεταει  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου