Προς το περιεχόμενο

Επιλέγοντας outboard προενίσχυση


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

thanks man ;)

...βλέπω πως μοιραζόμαστε το ίδιο "κόλλημα" με τα ζεύγη!!!

και οχι μονο!!!! :D :D :D :D :D

 

σοβαρα παντως,πλεον αγοραζω μονο ζευγη!

και ηχογραφω το 95% στερεο!προτειμω να εχω δυο μικροφωνα να παιζω παρα 4 eqs ;) ;)

 

να ενα ωραιο ζευγος που ετοιμαζω

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

Ούτως ή άλλως έλεγα να σου κουβαληθώ, αλλά αν πάρεις AMS-Neve 1073 DPA θα έρθω με το Minimoog για τρέλες!! Όσο βλέπω το 1081 Stereo μου τρέχουν τα σάλια...  :(

 

...μάλλον προς τα εκεί καταλήγω ;)...

 

 

 

αν και βαση των επιλογων που εχεις ιδη εγω θα "χτυπαγα" μια καλη "λαμπα" η ενα transformless εργαλιο!

αν θες βοηθεια προς αφτην την κατευθηνση let me know ;)

 

 

man, δούλεψα και άκουσα αρκετα valve preamps (Tube Tech, Avalon, ΤΑΒ κλπ) και κατέληξα πως δεν είναι και πολύ του γούστου μου...και έτσι κατέληξα σε μια πολύ ενδιαφέρουσα "ενδιάμεση" κατα κάποιο τρόπο λύση (Culture Vulture)...τους λόγους τους αναφέρω σε κάποια από τις προηγούμενες σελίδες ;)

Παρ'όλα αυτά οφείλω να πω πως το Tube Tech είναι πολύ δυνατή φάση!!!....ίσως κάποια στιγμή να "χτυπήσω" ένα V72 για "χρώμα" (αλλά και ψώνιο ;D ;D)

Τα transformerless αν και δεν ταιριάζουν στο στυλ μου ιδιαίτερα (με την έννοια του transparent ) ίσως όντως να είναι μια καλή επιλογή για το set up μου.  

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

 

να ενα ωραιο ζευγος που ετοιμαζω

 

 

 

 

 

...μην μας κάνεις τέτοια μεσημεριάτικά ;D ;D

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

man, δούλεψα και άκουσα αρκετα valve preamps (Tube Tech, Avalon, ΤΑΒ κλπ) και κατέληξα πως δεν είναι και πολύ του γούστου μου...και έτσι κατέληξα σε μια πολύ ενδιαφέρουσα "ενδιάμεση" κατα κάποιο τρόπο λύση (Culture Vulture)...τους λόγους τους αναφέρω σε κάποια από τις προηγούμενες σελίδες ;)

Παρ'όλα αυτά οφείλω να πω πως το Tube Tech είναι πολύ δυνατή φάση!!!....ίσως κάποια στιγμή να "χτυπήσω" ένα V72 για "χρώμα" (αλλά και ψώνιο ;D ;D)

Τα transformerless αν και δεν ταιριάζουν στο στυλ μου ιδιαίτερα (με την έννοια του transparent ) ίσως όντως να είναι μια καλή επιλογή για το set up μου.  

 

το tubetech που εχω το χρησιμοποιω αρκετα αφου του αλλαξα λαμπες!οι stock golden dragon ???made in china :Psucks!!!!

το v76 για μενα ειναι μεσα στα 5 τοπ preams(αν και δυσκολο να βρεις καποιο σε καλη κατασταση!ποσο μαλλον 2 ;D!!!! πολυ σπανιες οι λαμπες του  επεισης!!!!

 

απο οσα γνωριζω το thermionic ειναι απλα dist box?εχεις δοκιμασει τα preamps τους?

μετρια ποιοτιτα κατασκευης πολυ καλος ηχος παρολα αυτα!!!!

 

στην θεση σου θα τσεκαρα la chapell και shadow hills και τα δυο πολυ ευεληκτα config και σε  500 format!!!! ;) ;) ;) ;)

δεσ τα οπωσδηποτε!!!!

 

οσο για τα "γρηγορα" τσεκαρε grace design(ακομα και το "μικρο" δαγκωνει ;D ;D)επεισης millenia,forssell και το παλιο(discontinued) great river mp-2,φοβερο!!!!!!

εξαιρετικα χρησιμα για ακουστικες ηχογραφισεις(ακουστικες,μαντολινα και γενικα"τελια")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

απο οσα γνωριζω το thermionic ειναι απλα dist box?εχεις δοκιμασει τα preamps τους?

μετρια ποιοτιτα κατασκευης πολυ καλος ηχος παρολα αυτα!!!!

 

 

ΟΧΙ δεν είναι απλά ένα dist box ;D ;D ;D...πραγματικά είναι πολύ ενδιαφέρον μηχάνημα, ειδικά η MV (transformer ballanced, detented knobs)....σε ότι αφορά τις μέτριες κατασκευές...συμφωνώ :(

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λαμπατο avalon(737-747)sucks :P

μηδαμινο headroom και hi-fi ηχακι!

τα solid state πολυ καλυτερα,αν σου αρεσει ο avalonηχος!!

επεισης καποια manley "παιζουν" καλα!

τα universal  για την τιμη τους ok,αλλα προσοχη!η solo σειρα δεν εχει σχεση με τα μεγαλα μοντελα!εκτος απο τα φιλτρα που λυπουν και το impedance matcing,τα μικρα "φορανε" altran transformers αντι των cinemag της μεγαλης σειρας,οχι απαρετητα κακο αλλα αλλο,εαν λοιπον ακουσεις το 2-610 και σου αρεσει,αγοραζοντας το solo 610 σιγουρα δεν αγοραζεις τον ιδιο "ηχο" και αντιστροφα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ δεν είναι απλά ένα dist box ;D ;D ;D...πραγματικά είναι πολύ ενδιαφέρον μηχάνημα, ειδικά η MV (transformer ballanced, detented knobs)....σε ότι αφορά τις μέτριες κατασκευές...συμφωνώ :(

 

 

αν εχει detented pots τοτε μαλλον μιλας για mastering εκδοση,σωστα?

παντως εγω προτημω να παραμορφωνω τα παντα με la2a,περα απο το distortion σου δινει την εντυπωση οτι προσθετει μια χαμηλη οκταβα στο σημα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ναι για την Mastering Version μιλάω ;)

 

....τα UA (όχι μόνο οι προενισχύσεις....όσα έχω ακούσει τέλος πάντων ;D) δεν ξέρω...δεν μου έχουν κάτσει πολύ καλά.....αν και είμαι σίγουρος ότι το LA2A θα το καραγούσταρα

το shadow hills το έχω σταμπάρει ;D ;D ;D...

μια που ανέφερες το La Chapel...

 

πιστεύεις πως μπορούν να υπάρχουν απροβλημάτιστα valve preamps σε 500 format? (εννοώ τροφοδοσία,χώροςκλπ)

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ειμαι UA fan εχω 8 x1176,la3a,la2a,2108 και πουλησα ενα la610 το οποιο δεν μου αρεσε τοσο!

 

οσο για τα valve στο 500 format,νομιζω δεν θα εχεις προβλημα αν εχεις το μεγαλο lunchbox με το εξωτερικο τροφοδοτικο!επεισης πολυ καλα ειναι τα κουτια της purple audio και του brent averil!

 

απο μικροφωνα πως παμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εγω ειμαι UA fan εχω 8 x1176,la3a,la2a,2108 και πουλησα ενα la610 το οποιο δεν μου αρεσε τοσο!

 

 

γούστα είναι αυτά ;)

 

οσο για τα valve στο 500 format,νομιζω δεν θα εχεις προβλημα αν εχεις το μεγαλο lunchbox με το εξωτερικο τροφοδοτικο!επεισης πολυ καλα ειναι τα κουτια της purple audio και του brent averil!

 

 

ναι αυτό έχω (της API - 10 slot) αλλά δεν μπορώ να πω πως είμαι ευτυχισμένος με το τροφοδοτικό >:(...έχεις δοκιμάσει να γεμίσεις όλα τα slots + 48V (όχι σε όλα...3-4 αρκεί ::)) ?

anyway...κάνω μια έρευνα αυτο το καιρό για  500 PSU.....σκέφτομαι να απευθυνθώ και στον JLM  που θα βγάλει σύντομα launchboxes +ext.PSU

 

απο μικροφωνα πως παμε?

 

Αυτό νομίζω πως σηκώνει καινούριο τόπικ ;D ;D ;D

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου