Προς το περιεχόμενο

Επιλέγοντας outboard προενίσχυση


nikodemos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

...έψαξα λίγο παραπάνω το θέμα του Neve 1081 και μάλλον κάνω λάθος ;D ;D...αυτό που βρήκα είναι πως από το 1975 η Neve ξεκίνησε να φτιάχνει κάποια broadcast preamp modules (33122, 33114 κλπ) τα οποία είχαν το ίδιο op-amp που βρίσκεται και στο 1081 (σε κάποιο, σε όλα...δεν κατάλαβα ???)....Στην συγκεκριμένη περίπτωση (331**) κάποια op amps ήταν discrete και κάποια περιείχαν ic's.... δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο ίσχυε και για τα 1081 γενικώς (αν δηλαδή υπήρχαν και κάποια modules με ic's στο op amp), οπότε θεωρώ πως έκανα λάθος ;) 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 191
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

λογικό δεν είναι να έχουν διαφορές οι κλώνοι?

βεβαια!!!!αν σκεφτεις οτι περα απο τους μετασχηματιστες που ειναι καθοριστικος ο ρολος τους στον ηχο του neve(ο "τρελος" χρησιμοποιει εναν για καθε in/out,ναι!!! ακομα και στα aux,insert και monitor) και τους χρησιμοποιει οχι μονο για τους γνωστους λογους(balancing,rf,ground loop isolation κτλ) αλλα και για τον ηχο τους(3rd harmonic distortion)δηλαδη ο λογος που το frequency response των υλοποιησεων του φτανει τα 100khz ειναι για να περιελαμβανεται στο "σημα" η παραμορφωση αυτη!δηλαδη αν υποθεσουμε οτι ακουμε μεχρι τα 20khz ::) τοτε για να εμπεριεχεται στο σημα η παραμορφωση τησ 3ης αρμονικης,το frequeny responce της συσκευης θα πρεπει να φτανει τα 60khz!

μπορει να νομιζουμε οτι δεν ακουμε τοσο "ψηλα"αλλα η αληθεια ειναι οτι αντιλαμβανομαστε την διαφορα!!!! :o

καποια στιγμη διαβασα σε μια συνεντευξη του rupert οτι κατα το installation μιας κονσολας και ενω ακομα δουλευε για την ams,ενας τεχνικος ακουσε ενα απο τα modules "παιζει"

διαφορετικα ετσι οταν το πηγαν πισω στο εργοστασιο ανακαληψαων οτι καποιος ειχε ξεχασει μια αντισταση η οποια ηταν υπευθηνη για τον καθορισμο του frequency response του output transformer με αποτελεσμα το συγκεκριμενο module να εχει extended αποκριση!!!οσο κιαν αυτο φαινεται κουφο η διαφορα ηταν κατα τα λεγομενα του neve διακρητη!

 

επεισης αλλος λογος που τα vintage  "εργαλια" ακουγονται αλλιως ειναι οτι τα passive ηλεκτρονικα τους "καθονται",η ηλεκτρολιτικοι "στεγνωνουν"κ.τ.λ ολα αυτα επιρεαζουν τα τεχνικα χαρακτιριστικα τους,με αποτελεσμα τα ποσοστα παραμορφωσης να μεγαλωνουν,η συχνοτικη αποκριση περιοριζεται,ο θορυβος αυξανεται κ.τ.λ

αν εξαιρεσουμε τον θορυβο ολα τα υπολοιπα μπορει να ειναι ευχαριστα και να τα αντιλαμβανομαστε ως πιο "γλυκο" ηχο κ.τ.λ

αλλα στην πραγματικοτητα κανεις απο εμας δεν ξερει η' δεν μπορει να θυμαται πως ενας 70's la2a ακουγοναταν στα 70's!

Πάντως απ'όσο ξέρω η 1081 δεν είναι full discrete αλλά έχει ic's

 

το 1081 ειναι discrete η μονη διαφορα με 1073 και 1084 ειναι το output stage στο 1081 ειναι class a/b και τα αλλα ειναι class a αυτο βεβαια παιζει σημαντικο ρολο στον ηχο π.χ. στα class a "μηχανακια"  το harmonic distortion εναι συμετρικο και σχετιζεται αμεσα με την ενταση επεισης το headroom ειναι μεγαλυτερο!!!! ;)

...πάντως θα ήταν τρομερή φάση να μπορούσαμε να τα "στήσουμε" όλα αυτά μαζί για ένα συγκριτικό τεστ.....η χαρά του παιδιού!!! ;D :o ;D :o ;D ;D :o ;D ;D ;D :o :o :o ;D ;D ;D

 :D

φίλε KORRES_V δίνεις νέα πνοή στο θέμα ;)

 

τα JLM τα πήρα έτοιμα...έχω την εντύπωση πως δεν βγαίνουν προς το παρόν σε κιτ (τουλάχιστον όχι για την σειρά 500 , το dual99v υπάρχει σε κιτ για rack)... το Dual99V είναι τρομερό....πολύ και άνετο γκάζι....και αυτό όπως και το Great River πηγαίνουν προς την 1073 πλευρά των πραγμάτων με μια αίσθηση χαμηλομεσαίου boost....τι άλλο έχεις σε 500?

εχω μονο τα api  αλλα σκεφτομουν 2 la chapell pre amps,2 api 560,2 550 ;) ;) ;) ;)

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εχω μονο τα api  αλλα σκεφτομουν 2 la chapell pre amps,2 api 560,2 550 ;) ;) ;) ;)

Για τα 512 "ψηνόμουν" ( και εξακολουθώ να "ψήνομαι" ;D) ,κυρίως για τύμπανα...αλλά, όσο και αν ακούγεται περίεργο, έχω μια Soundcraft 6000 η οποία "ακούγεται" εκπληκτικά στα τομ...αν και γενικά δεν ψήνομαι για 500 eq , πιστεύωπως το 560 είναι άνετα το πιο χρήσιμο eq για tracking τυμπάνων και σίγουρα θα αποτελέσει σύντομα μέρος του launchbox μου ;).....τώρα το δίλλημα μου ;D ;D.....

 

2 x Chandler germanium 500

1 x AMS Neve 1073 DPA

ή

1 x  Brent Averil 1073

 

HEEEEELLLPPP..... ;D ;D ;D ;D ;D

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα πολλοί που διαβάζουμε όλα αυτά και προσπαθούμε να ακούσουμε κάτι απο τους πιό έμπειρους και ειδικούς για να επιλέξουμε ΜΙΑ και μόνο προενίσχυση για ΕΝΑ και μόνο μικρόφωνο που έχουμε (και αυτό θα είναι κανένα rode ή studio project κτλ),θα θέλαμε να μας προτείνετε κάποια preams(2-3),για χρηση home που αφορά πολύ κόσμο σε τιμές εως 500-600 ευρώ π.χ που νομίζω πως είναι και η δυνατότητα του μέσου homerecordάκια.Οι δοκιμές δυστυχώς στα μαγαζιά είναι αδύνατες και οι περισσότεροι τα παίρνουν απο έξω χωρίς να τα ακούσουν καν.αν σας ρωτούσε λοιπόν ένας αρχάριος φίλος σας ή ένας με αυτην την χρηματική δυνατότητα,ποιά 2-3 μηχανήματα θα του λεγατε πρώτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σίγουρα πολλοί που διαβάζουμε όλα αυτά και προσπαθούμε να ακούσουμε κάτι απο τους πιό έμπειρους και ειδικούς για να επιλέξουμε ΜΙΑ και μόνο προενίσχυση για ΕΝΑ και μόνο μικρόφωνο που έχουμε (και αυτό θα είναι κανένα rode ή studio project κτλ),θα θέλαμε να μας προτείνετε κάποια preams(2-3),για χρηση home που αφορά πολύ κόσμο σε τιμές εως 500-600 ευρώ π.χ που νομίζω πως είναι και η δυνατότητα του μέσου homerecordάκια.Οι δοκιμές δυστυχώς στα μαγαζιά είναι αδύνατες και οι περισσότεροι τα παίρνουν απο έξω χωρίς να τα ακούσουν καν.αν σας ρωτούσε λοιπόν ένας αρχάριος φίλος σας ή ένας με αυτην την χρηματική δυνατότητα,ποιά 2-3 μηχανήματα θα του λεγατε πρώτα?

....δύσκολη ερώτηση ::)........πιστεύω πως η καλύτερη ίσως επιλογή θα ήταν να αναζητήσεις υλοποιήσεις μικρότερων εταιριών, που συχνά λόγω έλειψης "ηχηρού" ονόματος (αλλά και κάποιες φορές λόγω Κίνας ;)) καταφέρνουν να κρατούν την αναλογία τιμής / ποιότητας σε πολύ καλά επίπεδα.....ενδεικτικά αναφέρω

Chameleon Labs, Edax, Vintech, Sebatron και πολλές άλλες....εννοείται πως θα χρειαστεί να ψάξεις λίγο έξω απο τα καθιερωμένα (πχ Thomann)

.....αν πάλι κάποιος έχει την δυνατότητα να "ξεφύγει" λίγο, η σειρά 500 είναι πολύ καλή επιλογή...προσαρμόζεται στις ανάγκες και στις οικονομικές σου δυνατότητες, υπάρχουν άπειρες επιλογές,  αναβαθμίζεται και σίγουρα αποτελεί σοβαρή επένδυση 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα 512 "ψηνόμουν" ( και εξακολουθώ να "ψήνομαι" ;D) ,κυρίως για τύμπανα...αλλά, όσο και αν ακούγεται περίεργο, έχω μια Soundcraft 6000 η οποία "ακούγεται" εκπληκτικά στα τομ...αν και γενικά δεν ψήνομαι για 500 eq , πιστεύωπως το 560 είναι άνετα το πιο χρήσιμο eq για tracking τυμπάνων και σίγουρα θα αποτελέσει σύντομα μέρος του launchbox μου ;).....τώρα το δίλλημα μου ;D ;D.....

 

2 x Chandler germanium 500

1 x AMS Neve 1073 DPA

ή

1 x  Brent Averil 1073

 

HEEEEELLLPPP..... ;D ;D ;D ;D ;D

 

συμφωνω απολυτα για το 560 για μπασο και τυμπανα λες και το φτιαξαν ακριβως για αυτο!

το api στα τυμπανα και ειδικα στα τομ σκοτωνει,για το υπολοιπο σετ 1η επιλογη neve!!!και overhead ua 2108 ;)

 

οσο για τα pres

εξαρταται την χρηση!?

αν και βαση των επιλογων που εχεις ιδη εγω θα "χτυπαγα" μια καλη "λαμπα" η ενα transformless εργαλιο!

αν θες βοηθεια προς αφτην την κατευθηνση let me know ;)

αν παλι θες οπωσδηποτε κατι απο τα προαναφερθεντα

με τα chandler εχω μικρη εμπειρια και οχι αμεση αλλα με την emi tg console η οποια μου φανηκε γεματη αρκετα αλλα οχι "πλαδαρη" in your face αλλα οχι "σκληρη" και αρκετα "airy" αλλα οχι "harsh" αν ξερεις τον ηχο της neve σκεψου λιγο "μαζεμενα" χαμηλομεσαια και λιγο πιο bright επεισης μου φανηκε λιγο πιο στενη απο neve σιγουρα!

υποτιθεται η σειρα germanium εχει αρκετα κοινα με την tg(καταρχας germanium transistors!!!!)επεισης το "feedback" option φαινεται ενδιαφερον!!!

οσο αναφορα το ams εχω εμπεριστατωμενη αποψη!

ειναι μηχανακι που αν σου κατσει εκατσε!πχ εκανα ολοκληρο δισκο με vocal chain korby u67-1073-la2a-mytek-pro tools και δεν χρησιμοποιησα ουτε low cut!!!!!!

ακομα και σε μιξεις με 120 tracks!!!!!!!!

σε βιολια παλι δεν μου αρεσε!!!

γενικα,smooth -μεγαλος ηχος!!!!!!

κατασκεβαστηκα επεισης φοβερη ποιοτητα!!! :o(smt resistors,custom carnhill trafos κτλ)αν και λειπει ενα απο τα 2 gain stages του original(εχει αρκετο γκαζι παρολα αυτα!!)

φοβερο di επεισης! ;)

 

οσο για το averil στην ουσια ειναι neve με λιγο κατωτερα specs(κυριωσ λογο των trafos)

χρησιμο εργαλιο(eq,filters)αλλα περιοριστικο το ενα καναλι ε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

thanks man ;)

 

αλλα περιοριστικο το ενα καναλι ε??

...βλέπω πως μοιραζόμαστε το ίδιο "κόλλημα" με τα ζεύγη!!!

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα πολλοί που διαβάζουμε όλα αυτά και προσπαθούμε να ακούσουμε κάτι απο τους πιό έμπειρους και ειδικούς για να επιλέξουμε ΜΙΑ και μόνο προενίσχυση για ΕΝΑ και μόνο μικρόφωνο που έχουμε (και αυτό θα είναι κανένα rode ή studio project κτλ),θα θέλαμε να μας προτείνετε κάποια preams(2-3),για χρηση home που αφορά πολύ κόσμο σε τιμές εως 500-600 ευρώ π.χ που νομίζω πως είναι και η δυνατότητα του μέσου homerecordάκια.Οι δοκιμές δυστυχώς στα μαγαζιά είναι αδύνατες και οι περισσότεροι τα παίρνουν απο έξω χωρίς να τα ακούσουν καν.αν σας ρωτούσε λοιπόν ένας αρχάριος φίλος σας ή ένας με αυτην την χρηματική δυνατότητα,ποιά 2-3 μηχανήματα θα του λεγατε πρώτα?

 

αν δεν ενδιαφερεται για καινουργιο η επιλογες ειναι ακομα μεγαλυτερες!!!! ;)

οπως ειπε ο φιλος nikodemos η 500 series εχει πραγματικα μεγαλη γκαμα και προσητες τιμες!!!

επεισης εγω θα τσεκαρα arsenal audio(θυγατρικη τις api),a design,grace design,john hardy,great river,universal audio(solo 610,110 και Μ610) και σε καμια περιπτωση tl audio,focusrite(οτιδηποτε μετα το '94)tascam κτλ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα το δίλλημα μου ;D ;D.....

 

2 x Chandler germanium 500

1 x AMS Neve 1073 DPA

ή

1 x  Brent Averil 1073

 

HEEEEELLLPPP..... ;D ;D ;D ;D ;D

 

Ούτως ή άλλως έλεγα να σου κουβαληθώ, αλλά αν πάρεις AMS-Neve 1073 DPA θα έρθω με το Minimoog για τρέλες!! Όσο βλέπω το 1081 Stereo μου τρέχουν τα σάλια...  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου