Προς το περιεχόμενο

Τι χορδές;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά θέλω να πάρω χορδές για το μπάσο αλλα δεν ξέρω ποιές... Λέω να δοκιμάσω d'addario' date=' αλλά ποιές συγκεκριμένα? Θέλω να έχουν μεγάλο output άλλα όσο το δυνατόν πιο μαλακές[/quote']

 

D'addario έχουν περάσει από το μπάσο μου και μπορώ να πω ότι δεν έμεινα και πολύ ευχαριστημένος (η σειρά XL συγκεκριμένα η ροζ). "Μαλακές" δε θα έλεγα ότι είναι ιδιαίτερα. Πιο μαλακές π.χ. μου φαίνονται οι Fender roundwound ή nylonwound, χωρίς όμως και αυτές να μου λένε και πολλά.

Μέχρι τώρα πιο καλά σε μένα έχουν καθήσει κάτι Ernie Ball, αλλά περιμένω πώς και πώς να μου παλιώσουν για να δοκιμάσω τις Rotosound που λέει και ο iliasbass.

 

Αν θες "μαλακή" αίσθηση ίσως θα πρέπει να στραφείς σε σχετικά μικρό gauge, π.χ 40 - 100. Εγώ προτιμώ το "κλασσικό" 45 - 105 αλλά διαφορετικά χέρια έχει ο καθένας, άλλο δέρμα, αλλιώς ιδρώνει, αλλιώς αισθάνεται κλπ.

 

Προσωπική συμβουλή: δοκίμασε όσο περισσότερες μάρκες, αυτό προσπαθώ κι εγώ.

 

ΥΓ. Έχει δοκιμάσει κανείς τις GHS COLOR? Φαίνονται πολύ cool αλλά είναι και καλές στο παίξιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν και μιλάτε για χορδές μπάσσου στα τελευταία posts...είπα να πω και εγώ την άποψή μου σχετικά με χορδές κιθάρας μιας και πρόσφατα κατέληξα με απόλυτη βεβαιότητα στο set που νομίζω μου πάει καλύτερα.

Ernie Ball Hybrid Slinky 009 - 046, το όνομα αυτού και ένας συνδυασμός από 9άρες καντίνια και 10άρες μπάσσες χορδές όπως καταλαβαίνετε! ¶ψογες στην άισθηση στα χέρια, πολύ ανθεκτικές και με τον πιο γεμάτο ήχο που είχα ποτέ από τις χορδές μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και μιλάτε για χορδές μπάσσου στα τελευταία posts...είπα να πω και εγώ την άποψή μου σχετικά με χορδές κιθάρας μιας και πρόσφατα κατέληξα με απόλυτη βεβαιότητα στο set που νομίζω μου πάει καλύτερα.

Ernie Ball Hybrid Slinky 009 - 046' date=' το όνομα αυτού και ένας συνδυασμός από 9άρες καντίνια και 10άρες μπάσσες χορδές όπως καταλαβαίνετε! ¶ψογες στην άισθηση στα χέρια, πολύ ανθεκτικές και με τον πιο γεμάτο ήχο που είχα ποτέ από τις χορδές μου!

[/quote']

 

Αυτός ακριβώς ο γεμάτος ήχος που λές ήταν που με έκανε να αλλάξω αυτό το set όταν το δοκίμασα και να επιστρέψω στο 010-046.Και αυτό γιατί ο ήχος μου ακουγόταν πολύ ανομοιογενής.Η διαφορά δύναμης δηλάδη ανάμεσα στα καντίνια και στα μπάσα ήταν ενοχλητική για μένα.Τώρα βέβαια έχω πάει σε 011-052 :D Στην τελική αφού βρήκες ΤΟ set σου είσαι καλυμένος απο χορδές.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολύ καλες οι rotosound για μπασσο ... για τα γουστα μου.

εφυγα πρωι στον Τριμη για τις χορδες!!!

(δεν ειν΄κακο) :?

κεραυνοπουλο εν δραση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγω τα εχω πει και στο παρελθον για τις Rotosound. Απλα δεν τις αλλαζω με τιποτα. Ασε που ειναι και ανθεκτικοτερες απο οτιδηποτε αλλο εχω δοκιμασει (και εχω δοκιμασει πολλες). Βεβαια το only drawback ειναι η τιμη τους γι' αυτο μεσω net as always. Αμα "ηρεμησουν" οι εδω εμποροι τοτε μπορει και να το συζητησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

em.icon.tongue.pngΕγω Χρησιμοποιω αποκλειστικα DR...

εδω και παρα&πολυ καιρο καταλαβα οτι ειναι οι καλυτερες χορδες για μενα,εχοντας δοκιμασει ghs,rotosound,D'addario,Dean markley,ernie ball.........

Ειναι ποιο μαλακες...και κρατανε πολυ...

επισης μου αρεσει τρομερα το feelingem.icon.wink.png

Ενα πραγμα που κανω με οτι χορδες και αν βαλω σε οποιαδηποτε κιθαρα μου ειναι να παιρνω ενα fast fret της ghs και το σετακι για την ταστιερα της Dunlop 01 και 02............οχι μονο 3πλασιαζω τον χρονο ζωης των χορδων αλλα μου ανεβαινει και η ορεξη για παιξιμο βρε αδερφε..em.icon.smile.pngem.icon.tongue.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου