Προς το περιεχόμενο

Ενα κομματι απο το επερχομενο demo μας


Progduct

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον,καταρχην ευχαριστουμε πολυ για τα καλα σας λογια! Το demo θα χει 3 κομματια και μαλλον δεν θα αλλαξει δραματικα ο ηχος απο το κομματι που ακουσατε. Παντως οι παρατηρησεις σας ειναι πολυ χρησιμες και ευχαριστουμε πολυ!

Another perfect day

And I will hide away...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αρχηγε μου, περιμενα πρωτα ΑΥΤΗ σου την απαντηση και μετα να σου πω τη γνωμη μου.

Αν δεν αλλαξει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ ο ηχος τοτε η δουλεια θα ακουγεται ΠΟΛΥ προχειραντζα.

Ενω το κομματι ειναι (ψιλο)καλο ειναι ΠΟΛΥ φλατ και η φωνη το κανει ακομα πιο φλατ. Ισως στην αρχικη φραση του ρεφραιν να επρεπε να ειναι μια οκταβα πανω.

Τα τυμπανα ψιλοκουνανε αλλα δε με χαλαει. Δινει live αισθημα.

Παντως το σοβαροτερο μειονεκτημα ειναι η παραγωγη. Να μου πεις και το πρωτο αλμπουμ του Zakk με τους Black Label ειχε χειροτερη. Ναι, αλλα αυτο ειχε τις καλλιτερες κομματαρες που εχει γραψει ποτε (εκτος του Pride n Glory που ειναι ΚΕΦΑΛΑΙΟ μονο του)  ;)

 

Καλη συνεχεια

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή προσπάθεια και πολύ ωραίος ήχος στις κιθάρες!

Όπως είπαν όμως και τα παιδιά, προσέξτε λίγο περισσότερο την μίξη και δώστε χώρο στα τύμπανα, θα κερδίσει πολύ το κομμάτι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικιο εχετε για ολα τα περι μιξης και παραγωγης απλα οι ηχογραφησεις και η μιξη εγιναν με λιγα πραγματα,οχι σε στουντιο αλλα στα σπιτια και στο γκαραζ που κανουμε τις προβες με λιγες εως καθολου ηχοληπτικες γνωσεις. Και εγω θα ηθελα ο ηχος να ηταν καλυτερος αλλα στην παρουσα φαση,δεν γινεται να γινει καλυτερος και σιγουρα εγινε προχειροδουλεια σε αρκετα σημεια λογω πιεσης χρονου. Να στε καλα παντως για τις συμβουλες,ειναι ,πιστευω,πολυ σημαντικες!

Another perfect day

And I will hide away...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς στα περί ήχου, τα σχόλια είναι εύστοχα! Τα τύμπανα δε με ενόχλησαν, θα μπορούσαν με περισσότερη ώρα σε ένα στούντιο να είναι πιο μετρημένα, αλλά μια χαρά είναι (όπως αναφέρθηκε έχουν live feeling- ίσως όχι αρμόζον για δισκογραφία, αλλά για ντέμο είναι οκ!).

 

Το μπάσσο επίσης δεν το πολυακούω όσο ογκώδες θα έπρεπε να είναι- το λέω απλά επειδή δεν το ανέφερε κανείς.

 

Επί της ουσίας, προσωπικά το κομμάτι μου άρεσε πάρα πολύ- γιατί ακριβώς αυτό το στυλ μου είναι πολύ ευχάριστο. Και η φωνή επίσης άνω του μέσου όρου, αλλά στο ρεφραίν σίγουρα ήθελε να γράψετε δεύτερες και ίσως τρίτες.

 

Ο απολογισμός κατ'εμέ είναι θετικότατος!

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμορφο το κομμάτι.

Παρατηρήσεις λοιπόν:

-To lead στην αρχή μου φάνηκε αρκετά δυνατό.

-Ο drummer που σε μερικά σημεία είναι λίγο ασταθής.

-Το κυριότερο είναι η φωνή. Συμπαθητική φωνή, αλλά δεν έχει σχεδόν καθόλου παθος. Αυτο που μου ακούγεται είναι σαν να βαριέται να τραγουδίσει. Το οποίο σε τέτοιο στυλ είναι αρκετά μεγάλο μείον, ειδικα αν αναλογιστούμε τι φωνές υπάρχουν σε αυτό το είδος. Θελει περισσότερο νεύρο.

 

Γενικά όμορφη δουλειά, αλλά σίγουρα θέλει βελτιώσεις.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμορφο το κομμάτι.

Παρατηρήσεις λοιπόν:

-To lead στην αρχή μου φάνηκε αρκετά δυνατό.

-Ο drummer που σε μερικά σημεία είναι λίγο ασταθής.

-Το κυριότερο είναι η φωνή. Συμπαθητική φωνή, αλλά δεν έχει σχεδόν καθόλου παθος. Αυτο που μου ακούγεται είναι σαν να βαριέται να τραγουδίσει. Το οποίο σε τέτοιο στυλ είναι αρκετά μεγάλο μείον, ειδικα αν αναλογιστούμε τι φωνές υπάρχουν σε αυτό το είδος. Θελει περισσότερο νεύρο.

 

Γενικά όμορφη δουλειά, αλλά σίγουρα θέλει βελτιώσεις.

 

Για σπιτική παραγωγή , καλό ακούγεται & δίνει μια καλή ιδέα για την κατεύθυνση σας. Ποιο ειναι το Myspace σας?

Για τις λεπτομέρειες: (και μιλώντας υποκειμενικά)

Στα πρωτα μετρα (πριν την lead) & όταν μπαίνουν τα λόγια το ταμπούρο έχει εχει εναν στιβαρο & γεμάτο ήχο. Θα ήταν τελειο αν σε ολα τα μετρα το ταμπουρο μπορούσε να ακουγεται έτσι. Ποσα take είχατε για τα τύμπανα? Τι ταμπούρο έχετε?

Προσωπικά θα ήθελα το μπάσο να 'ξύνει' & λίγο. Να εμφανίζεται και λιγο πιό 'τραγανό' , ίσως & με λίγο πιο stainless steel στο χρώμα του. Θα ξεχώριζε η μπασσογραμμή δίχως να χάνει ογκο το κομμάτι & θα είχατε ενα groove section που θα εδινε το παρών πλάι στις δυνατες κιθάρες. Τι μπασακι εχετε? Τι χορδουλες φοραγε? Πως το γράψατε?

Η φωνή πολυ καλη αλλα κάνει ψιλομπαμ οτι τραγουδάει μετρημένα μπροστα σε ενα μικρόφωνο & οχι μπροστα στο πλήθος. Γούστα ειναι αυτα ομως !

Καλή επιτυχία παιδιά. & πάντα έτσι δυναμικοί!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,ευχαριστουμε καταρχην και τους υπολοιπους για τα καλα λογια. Στις ερωτησεις τωρα,τα τυμπανα ηταν αρκετα takes αλλα  γραφτηκαν σε 3 μερες και ωρες ακαταλληλες,δλδ 8 με 12 το βραδυ στο γκαραζ και οχι με σωστο τροπο οποτε εχει καποιες δυναμικες ''ανησυχιες'' . Το σετ ηταν ενα pearl export αν θυμαμαι καλα(βαριεμαι τωρα να παω περα να δω... :P) και το ταμπουρο ειναι το αντιστοιχο του σετ. Το μπασσακι τωρα ηταν ενα musicman stingray και γραφτηκαν 2 καναλια ,το ενα κατευθειαν στην καρτα ηχου με το ampeg plug in και το αλλο καναλι απο τον ενισχυτη μου (peavey triple x) στο καθαρο καναλι με μια καμπινα ashdown 4x10 και μικροφωνισμενο στην καρτα ηχου και αυτο. Αυτα τα λιγα! Οριστε και το link για το myspace,εχει και αλλα δικα μας τραγουδια αλλα απο ποιοτητα καμερας απο ενα liveaki που καναμε την ανοιξη!

 

http://www.myspace.com/mindthegapgr

 

Another perfect day

And I will hide away...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

Λοιπον,oριστε κ το δευτερο κομματι απο το ψευτοντεμο μας,ο ηχος στα ιδια επιπεδα με το αλλο κομματι,οποιαδηποτε σχολια δεκτα και have fun...!

 

http://www.box.net/shared/1lbxxv173f

Another perfect day

And I will hide away...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου