Προς το περιεχόμενο

Ζέστα Blues


pascal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(Άντε μπας και δροσίσει από σήμερα...)

 

Δικιά μου ιδεούλα, ηχογράφηση από το direct out του Koch Studiotone σ' ένα (φθηνιάρικο) swissonic recorder. Κιθάρα Fender Stratocaster CS '66 (στην αρχή στον neck, μετά στον bridge).

 

Οποιοδήποτε σχόλιο/κριτική πάσης φύσεως και παραφύσεως θα με χαροποιούσε ιδιαίτερα  :)

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο αλητικο κ γκρουβατο παιξιμο!

χωρις να υπαρχουν drums μου δινεις το ρυθμο κ κ μπορω να κουνησω το κεφαλι μου!

 

αλλα σε μια φαση θα θελα να μπει κ μια συνοδια....

ενα Break στα Drums κ να μπουν μαζι με μπασσο κ Hammond! :P

 

κ ο ηχος μου αρεσε πολυ!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θενκς για τα καλά σου λόγια. Παίζω λίγο καιρό αλλά το παλεύω και αφιερώνω χρόνο όποτε μπορώ. Η έξοδος για τα ακουστικά και το direct out του Koch μ' έχουν σώσει, γιατί αυτό το "όποτε μπορώ" είναι συνήθως πολύ αργά το βράδυ.

Α, εγώ να δεις πώς κουνιόμουν όταν το έγραφα. Κόντεψα να πέσω από την καρέκλα  ;D

 

Για τον ήχο δεν παιδεύτηκα και πάρα πολύ- μόνο το ποια θέση της strat θα ταίριαζε περισσότερο με απασχόλησε λίγο. Τελικά, ο neck και o bridge του πηγαίνουν πιο πολύ κατά τη γνώμη μου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω πως αν εκανες rec με μικροφωνο απο το μεγαφωνο σε καρτα ηχου το αποτελεσμα θα ηταν καλυτερο. Φανταζομαι πως ο οριτζιναλ ηχος σου ηταν πολυ καλυτερος απο το αποτελεσμα που τελικα πηρες.Το neck κομματι ηταν καλυτερο απο το bridge, οπου κατα την γνωμη μου θα επρεπε να χρησιμοποιησεις καποιο boost η καποιο soft drive που θα σου στρογγυλευε τα μεσαια και θα σου εκοβε λιγο τα πριμα σου. Eπισης το reverb σου χαλασε παρα πολυ τον ηχο σου (δεν ξερω αν ηταν απο τον koch η απο το μηχανημα). Μου φαινοταν πολυ κουραστικο, και δεν εβγαζε την springιλα που θα πρεπε να βγαζει σε ενα τετοιο κομματι..

Κατα τα αλλα καλη προσπαθεια και  καλο παιξιμο, αν και η chicago φαση δεν ειναι και πολυ το κομματι μου..!

Κηπ πλειην δε μπλουζ! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για τα σχόλια και τις συμβουλές. Πράγματι, ο "live" ήχος είναι αρκετά διαφορετικός. Πρέπει να αρχίσω να ψάχνομαι για μικρόφωνα και κάρτες ήχου μάλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι δεν μου αρεσε ιδιαιτερα (sorry για το αρνητικο σχολιο αλλα δεν μ' αρεσει να χαϊδευω αυτια for the sake of it).

Στη αρχη, το ριφακι σου οπως και ηχος ηταν καλα, μετα το 1:30 ομως χαλασαν και τα δυο.

Και το σολο μου φανηκε φαλτσο.

 

Βεβαια, λες πως παιζεις λιγο καιρο οποτε εχεις ολα τα ελαφρυντικα μαζι σου, και μαλιστα μπραβο που το εχεις παρει ζεστα το θεμα blues και το παλευεις.

Απλα θελεις πολυ δουλεια ακομα.

 

Ολα αυτα τα λεω εντελως φιλικα, μην παρεξηγηθουμε ε?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου