Προς το περιεχόμενο

Πως βγαζουμε επαγγελματικο ηχο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ROKKOS, για να γίνει κάποια χρήσιμη συζήτηση, πρέπει να ανεβάσεις ένα κομάτι δικό σου, να το ακούσουν τα παιδιά και να σου πουν τη γνώμη τους.

 

Αλλιώς, τι να σου πουν;

 

Επίσης, έχε υπ'όψιν σου ότι τα κεφαλαία γράμματα είναι το αντίστοιχο του να φωνάζεις, οπότε η διαρκής χρήση τους απαγορεύεται.

 

Π.χ. Μαίρη, φέρε μου σε παρακαλώ ένα ποτήρι νερό - σε αντιπαράθεση με το - Μωρή ΜΑΙΡΗΗΗΗΗ, κόκαλλα έχει το νερόοοοο...;;;

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SUPERFUNK ΤΟΝ ΗΧΟ ΣΟΥ ΛΕΩ ΘΕΛΩ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΟΧΙ ΤΗ ΜΙΞΗ ...ΗΧΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΑΠΩΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟ

 

προφανως αναφερεσαι σε μαστερινγκ ( η μαλλον  ψευτομαστερινγκ) μπορεις να βαλεις στο stereo bus σου εναν multiband compressor & εναν limiter ή να αγορασεις ενα mastering plug in οπως το Ozone 3 ,τα περισσοτερα plug ins εχουν και Presets για τους...ετοιματζηδες ;D σαν κι εσενα,μπορει & να σου αρεσουν,καλο ειναι ομως να  μαθεις ΤΙ κανει το καθενα και ΠΩΣ πρεπει να τα χειριζεσαι. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι οτι θα δείς και μεγάλη διαφορά(ανάλογα τον εξοπλισμό που έχεις και δε τον αναφέρεις καν) απλά μαντεύω απο τα ταρώ και σε προτείνω ;):

iZotope Ozone 3 (χωρίς τη χρήση του κομπρέσορα και του βάθους) ,έχει μπόλικα presets οτι σου πρέπει δηλαδή!

BBE Sonic Maximizer (λένε οτι είναι καλό-εγώ δεν ξέρω)

psp vintage warmer, ή Rcomp της waves για κομπρέσορες

Rverb και true verb επισης της waves ή altiverb για βάθεια

Αυτάαααααα.....!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δε θα κάνει το μαστεριγκ.

Να μάθει να φτιάχνει τον ήχο του από την εγγραφή, έπειτα στη μίξη και τέλος βλέπουμε για μαστεριγκ. Αν κρίνω από αυτό που είπε, ότι πετάει κανά preset, καθώς και από άλλο thread που ζητάει συμβουλές για μπΑχριγκερ, πολύ απλά δεν το κατέχει καθόλου. Οπότε ας μάθει να ηχογραφεί πρώτα, μετά να παίζει με τα vst και τέλος βλέπουμε για mastering vst.

 

Που παρεπιπτώντως vst που σου φτιάχνουν τον ήχο, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Απλά τελεία και πάυλα, είμαι αύλας! ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε καταρχην τι καρτα εχεις  και με τι γραφεις?  , αν γραφεις με κανενα usb mic τι να σου πουνε και οι ομορφοι εδω μεσα..  και τα Plugin της waves

μπλουζάκι και άγιος ο θεος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και οντωσ αυτο που ζητας ειναι απιστευτα γενικο και αοριστο, μονο με το ΟΖΟΝΕ 3 πιστευω οτι θα ψιλο-βελτιωσεις τα κομματια σου, χωρις πολυ κοπο & γνωσεισ, χρησιμοποιωντας μονο τα presets του.

Κατα τα αλλα, θα συμφωνησω με τους υπολοιπους που σου ειπανε οτι θελει πολυ μελετη, πειραματισμο, εμπειρια και αξιοπρεπη εξοπλισμο για να πετυχεις κατι καλο. ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πραγματικά, η ερώτησή σου είναι σαν να λέω "ρε παιδιά ζωγραφίζω, τι πρέπει να κάνω για να δείχνουν πιο επαγγελματικά τα έργα μου;" Αν δεν ακούσουμε ένα κομμάτι τι να σου πούμε; Μπορεί να φταίει ότι δεν είναι αρκετά καλή η ενορχήστρωση, ή η μίξη ή η ηχογράφηση, ή το mastering, και όλα αυτά έχουν 1000 υποκατηγορίες, μπορεί να βάζεις υπερβολικά πολύ reverb, ή να είναι αντιθέτως πολύ στεγνό, να γράφεις με τις στάθμες πολύ χαμηλά ή πολύ ψηλά, να έχεις κακούς προενισχυτές....... δεν τα λέω για να είμαι σπαστικός, απλώς το να σου πω "μη βάζεις πολύ reverb" σε τι θα βοηθήσει; Μπορεί να βάζεις ήδη λιγότερο απ'όσο τελικά "θα έπρεπε" (δύσκολο :D)....... ανέβασέ μας ένα κομμάτι σου και πες μας τι σε χαλάει, ή έστω ανέβασέ το και βλέπουμε όλοι πού ακούμε προβλήματα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου