Προς το περιεχόμενο

Εξοπλισμός ή τεχνική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχει δίκιο κατά τη γνώμη μου ο dienekes όσον αφορά στο πιάνο. Πράγματι τις δυνατότητες που σου δίνει αυτό το όργανο για αρμονικές εφαρμογές δε στη δίνει κανένα άλλο όργανο. Γι αυτό και θεωρείται ο βασιλιάς των οργάνων.

Στο βιολί έχω κάποιους ενδοιασμούς. Σε θέματα αρμονίας είναι ελλειπέστερο και από την κιθάρα. Αυτό για το οποίο ξεχωρίζει είναι η τεχνική του και οι μελωδικές του δυνατότητες.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς δεν έχει σχέση το αν ένα όργανο είναι "αρμονικά περιορισμένο" με το αν είναι "φτωχό" ή όχι (τι σημαίνει "φτωχό" αλήθεια??) Τι να πούμε για τη φυσαρμόνικα, π.χ.???

 

Φίλε takis θα ήθελες να εξηγήσεις ποιος είναι ο λόγος που απαξιώνεις τη συζήτηση; Τι ακριβώς εννοούσες με το σχόλιό σου, θέλεις να μας πεις; :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ερωτημα μου παραμενει ακομα αναπαντητο :!: κ φυσικα το θετω σε ολους που απαντησαν τελευταια :!:

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΕΤΕ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ :?: :?: :?:

 

Τοση ωρα ακουω μια αμπελοφιλοσοφια οτι υπαρχει προβλημα με τα μορια(που μπορει να παιξει καποιος με το βιολι) κ με τις συγχωρδιες (που μπορει να παιξει καποιος πιανιστας).

 

Θελω ομως να ακουσω ποιες ειναι οι συγχωρδιες (που ακουτε φυσικα ξεκαθαρα μεσα σας) :?: :?: κ σας δημιουργει προβλημα η κιθαρα στο να τις παιξετε

 

Κ οσο για τα μορια, οποιος εχει προβλημα να εκφραστει λογω αυτου, υπαρχει κ η αταστη :!: :?:

 

Για μενα δεν υπαρχουν ευκολα κ δυσκολα οργανα :!:

 

Κ οσο για το οτι κιθαρα μαθαινεις ευκολα μονος σου, θεωρω οτι οση ωρα σου περνει να δεις που ειναι το ΝΤΟ+ στην κιθαρα αλλη τοση ωρα σου περνει και σε καποιο αλλο οργανο και οσο για τη διαφοροποιηση στα positions αυτο μπορει να ερμηνευεται σαν διαφορετικες αναστροφες καπου αλλου......

 

 

Υ.Γ. ΤΑ ΜΟΥΣΜΟΥΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΙΔΡΩΣΟΥΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ 8O 8O 8O :wink: :? [/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ερωτημα μου παραμενει ακομα αναπαντητο :!: κ φυσικα το θετω σε ολους που απαντησαν τελευταια :!:

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΕΤΕ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΚΙΘΑΡΑ :?: :?: :?:

 

Τοση ωρα ακουω μια αμπελοφιλοσοφια οτι υπαρχει προβλημα με τα μορια(που μπορει να παιξει καποιος με το βιολι) κ με τις συγχωρδιες (που μπορει να παιξει καποιος πιανιστας).

 

Θελω ομως να ακουσω ποιες ειναι οι συγχωρδιες (που ακουτε φυσικα ξεκαθαρα μεσα σας) :?: :?: κ σας δημιουργει προβλημα η κιθαρα στο να τις παιξετε

 

Κ οσο για τα μορια' date=' οποιος εχει προβλημα να εκφραστει λογω αυτου, υπαρχει κ η αταστη :!: :?:

 

Για μενα δεν υπαρχουν ευκολα κ δυσκολα οργανα :!:

 

Κ οσο για το οτι κιθαρα μαθαινεις ευκολα μονος σου, θεωρω οτι οση ωρα σου περνει να δεις που ειναι το ΝΤΟ+ στην κιθαρα αλλη τοση ωρα σου περνει και σε καποιο αλλο οργανο και οσο για τη διαφοροποιηση στα positions αυτο μπορει να ερμηνευεται σαν διαφορετικες αναστροφες καπου αλλου......

 

 

Υ.Γ. ΤΑ ΜΟΥΣΜΟΥΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΙΔΡΩΣΟΥΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑ 8O 8O 8O :wink: :? [/b']

 

Αγαπητέ register

 

1) Έχεις υπόψη σου ότι τα κεφαλαία έντονα γράμματα στο internet σημαίνουν ότι ΦΩΝΑΖΕΙΣ? Αν ναι θα ήθελες να μας εξηγήσεις σε ποιον φωνάζεις και γιατί;

 

2) Θέλω να μου υποδείξεις ένα σημείο σε δικό μου post ή κάποιου άλλου στο οποίο να προβάλλεται ο ισχυρισμός ότι υπάρχει κάτι θεωρητικό το οποίο να μην εφαρμόζεται πρακτικά

 

3) Επίσης θα ήθελα να υποδείξεις το σημείο στο οποίο αναφέρεται ότι υπάρχει "δυσκολία" εκτέλεσης κάποια συγχορδίας (για τις συγχωρδίες δεν ξέρω...)

 

4) Το αν όλα τα όργανα είναι το ίδιο εύκολα ή δύσκολα σε ό,τι αφορά στην τεχνική τους προσέγγιση, είναι κάτι που δεν θα το απαντήσω εγώ, θα σε προέτρεπα να ακούσεις κάποιον που ασχολείται με το βιολί 3 μήνες και αντίστοιχα έναν κιθαρίστα. Αν καταφέρεις και αντέξεις πάνω από 4 λεπτά με τον πρώτο, σου αξίζει βραβείο υπομονής! :D

 

5) Τα σχόλια περί αμπελοφιλοσοφιών καλό θα ήταν να λείπουν, τουλάχιστον όταν δεν υπάρχει η απαιτούμενη προσοχή στην ανάγνωση των posts που κάνουν οι άλλοι.

 

Ευχαριστώ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Eπειδη ξερω λιγα απο internet κ αυτο για τα κεφαλαια δεν το ηξερα εχω να σου οτι αυτο το σημειο ηθελα να το τονισω.

2. Αφου πιστευεις οτι δεν υπάρχει κάτι θεωρητικό το οποίο να μην εφαρμόζεται πρακτικά, που εχεις το κολλημα με την κιθαρα και το αναφερεις σαν περιορισμενο αρμονικα οργανο??? 8O :?:

3. Οσο αφορα το θεμα των συγχορδιων δεν το εγραφα σε σενα. Θεωρω οτι σε αυτο το forum δε γινεται μια συζητηση σε προσωπικο επιπεδο γιαυτο και επρεπε να απαντησω και σε καποια πραματα που ειχαν λεχθει και απο αλλους.

(βλαιπο τραβοιξαμαι κωλιματακη μαι τιν ωρθογραφεια γυαυτω κε δαιν σου χαλαο χατοιρη)

4. Η δυσκολια σε ενα οργανο λειτουργει αθροιστικα! Σε σημεια που καποιο οργανο μπορει να ειναι δυσκολο, καποιο αλλο μπορει να ειναι ευκολο και το αντιθετο.

5. Δε μπορω εγω να κανω κατι γι'αυτο!!

 

Παρακαλω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις δεν ειπε οτι η κιθαρα του δημιουργει προβλημα να εκφραστει λογω περιορισμενων δυνατοτητων!

Απλα σιγουρα το πιανο εχει περισσοτερες οκταβες (και οπως και να το κανουμε μια και χρησιμοποιεις ΚΑΙ τα δυο σου χερια ΚΑΙ τα 10 σου δακτυλα σιγουρα μπορεις να πιασεις συγχορδίες που στην κιθαρα μονο ο DANNY GATTON μπορει να πιάσει.

 

(για δοκιμασε να παιξεις πχ ενα Α#/Βbadd9 στην κιθαρα & το ιδιο στο πιανο για να δεις τη γλυκα... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Eπειδη ξερω λιγα απο internet κ αυτο για τα κεφαλαια δεν το ηξερα εχω να σου οτι αυτο το σημειο ηθελα να το τονισω.

 

Δεκτό. :D

 

2. Αφου πιστευεις οτι δεν υπάρχει κάτι θεωρητικό το οποίο να μην εφαρμόζεται πρακτικά' date=' που εχεις το κολλημα με την κιθαρα και το αναφερεις σαν περιορισμενο αρμονικα οργανο??? 8O :?:

[/quote']

 

Δεν έχω κανένα κόλλημα με την κιθάρα. Απορώ από που συνάγεται αυτό...

 

Υπάρχουν όργανα μονοφωνικά (π.χ. φλάουτο) και πολυφωνικά. Από τα δεύτερα κάποια μπορούν να αποδώσουν ένα πλούσιο αρμονικά περιεχόμενο σε κάποιο κομμάτι (στην ουσία όλα τα πληκτροφόρα) και κάποια που δεν μπορούν, λόγω κατασκευής (στην ουσία, όλα τα λοιπά έγχορδα). Αν λοιπόν η γνώση της Αρμονίας στο πιάνο πρέπει να είναι Χ στην κιθάρα δεν χρειάζεται να είναι πάνω από Χ/3 (πολύ χοντρικά αυτά, ας μην παρεξηγηθώ παρακαλώ...). Φυσικά, όσο περισσότερο εμβαθύνει κανείς, τόσο το καλύτερο.

 

Σημείωση: η παρατήρησή μου αφορούσε, αφορά και θα αφορά μόνο την Αρμονία. Επειδή λες ότι είσαι "νέος στο internet" θα είχα να παρατηρήσω το εξής: για να καταλάβεις ακριβώς τι λέει και πως το λέει κάποιος, πρέπει συνήθως να διαβάσεις αρκετά posts πίσω τη συζήτηση. Μιλάγαμε για συγχορδίες και θεωρία και αν και κατά πόσο η γνώση τους μπορεί να βοηθήσει τον κιθαρίστα, κλπ κλπ.

 

3. Οσο αφορα το θεμα των συγχορδιων δεν το εγραφα σε σενα. Θεωρω οτι σε αυτο το forum δε γινεται μια συζητηση σε προσωπικο επιπεδο γιαυτο και επρεπε να απαντησω και σε καποια πραματα που ειχαν λεχθει και απο αλλους.

(βλαιπο τραβοιξαμαι κωλιματακη μαι τιν ωρθογραφεια γυαυτω κε δαιν σου χαλαο χατοιρη)

 

Μπράβο, βελτιώνεσαι! :D

 

4. Η δυσκολια σε ενα οργανο λειτουργει αθροιστικα! Σε σημεια που καποιο οργανο μπορει να ειναι δυσκολο, καποιο αλλο μπορει να ειναι ευκολο και το αντιθετο.

 

Δεν αντιλέγω. Το βασικό μου επιχείρημα είναι ότι με την κιθάρα μπορεί να μάθει κανείς 10 ακκόρντα και να "παίζει" ενώ με το βιολί... Αναφέρθηκα βασικά στην δημοτικότητα και όχι στην γενικά θεωρούμενη "ευκολία" ή δυσκολία. Αρχικά λοιπόν, η κιθάρα είναι πιο βατή για τον αρχάριο. Αυτό δεν είναι δική μου γνώμη. Έτσι είναι, τι να κάνουμε;

 

5. Δε μπορω εγω να κανω κατι γι'αυτο!!

 

Μπορείς! Να διαβάζεις λίιιιγο πιο προσεκτικά, τι λες; :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονο ο Danny Gatton ειναι ο Allan Holdsworth και ακομα περισσοτερο ο Mick Goodrick.

Αν και στις μερες μας ειδικα σε L.A. - Boston το θεμα "πιανιστικα voicings" στην κιθαρα το εχουνε ξεσκισει ακομα και κατι πιτσιρικαδες 15 χρονων.

 

Φυσικα τα 10 δαχτυλα και η επαναληψη της οκταβας βοηθουν περισσοτερο να παιχτει αυτο χωρις ομως να σημαινει οτι και το πιανο δεν εχει σε αλλα σημεια αντιστοιχες δυσκολιες......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου