Προς το περιεχόμενο

Εξοπλισμός ή τεχνική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι μονο ο Danny Gatton ειναι ο Allan Holdsworth και ακομα περισσοτερο ο Mick Goodrick.

Αν και στις μερες μας ειδικα σε L.A. - Boston το θεμα "πιανιστικα voicings" στην κιθαρα το εχουνε ξεσκισει ακομα και κατι πιτσιρικαδες 15 χρονων.

 

Φυσικα τα 10 δαχτυλα και η επαναληψη της οκταβας βοηθουν περισσοτερο να παιχτει αυτο χωρις ομως να σημαινει οτι και το πιανο δεν εχει σε αλλα σημεια αντιστοιχες δυσκολιες......

 

Έτσι είναι βέβαια! ¶σε που το πιάνο, όπως όλα τα πλήκτρα δεν έχουν "πραγματικό" glissando, για παράδειγμα. Από κατασκευής. Αυτό δεν τα κάνει καλύτερα ή χειρότερα, έτσι;

 

Τι εννοείς ακριβώς "πιανιστικά voicings"?

 

Και κάτι λιγάκι άσχετο, αλλά και σχετικό παράλληλα. Είναι γνωστό ότι πολλοί κιθαρίστες έχουν εμπνευστεί από άλλα όργανα. Π.χ. ο Holdsworth που αναφέρθηκε, από τα πνευστά, ο Johnson από το βιολί και το πιάνο, κλπ. Γι'αυτό πάντοτε πίστευα ότι ο κιθαρίστας δεν πρέπει να περιορίζεται στο να ακούει ή να παίζει μόνο μουσική "για κιθάρα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Και κάτι λιγάκι άσχετο, αλλά και σχετικό παράλληλα. Είναι γνωστό ότι πολλοί κιθαρίστες έχουν εμπνευστεί από άλλα όργανα. Π.χ. ο Holdsworth που αναφέρθηκε, από τα πνευστά, ο Johnson από το βιολί και το πιάνο, κλπ. Γι'αυτό πάντοτε πίστευα ότι ο κιθαρίστας δεν πρέπει να περιορίζεται στο να ακούει ή να παίζει μόνο μουσική "για κιθάρα".

 

πες τα χρυσοστομε!

 

κοιταγα προσφατα το βιντεο strictly rhythm guitar του Danny Gatton (EINAI AΠΟΛΥΤΟ MUST αν και πολυ ταπεινωτικο για το 99% των κιθαριστων :cry: ) και ο μακαριτης ελεγε οτι βασικα απο παιδακι προσπαθουσε να μεταφερει το Hammond στην κιθαρα οσον αφορα τα ακκορντα & τον ηχο τους!

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ,σήμερα μπορεί και να αρρώστησα...αλλά ο superfunk έχει δίκιο όταν λέει πως η ρυθμική κιθάρα είναι το θεμέλιο του καλού παιξίματος.Από εκεί και πέρα "χτίζεις" μαθαίνοντας και άλλα πράγματα.Δεν είναι τυχαίο πως κάθε αξιοπρεπές βιβλίο θεωρίας

όταν αναλύει κλίμακες εξηγεί και τις συγχορδίες που προκύπτουν.Η κλίμακα από μόνη της δεν φτάνει....ούτε πόσο γρήγορα μπορείς να παίξεις όλα τα variations της σε όλες τις νότες.Έχω παίξει με κιθαρίστες οι οποίοι ναι μέν παίζαν πολύ γρήγορα και με ακρίβεια,αλλά δεν μπορούσαν να παίξουν μέσα στο ρυθμό :!: :!:

Κάτι πήγαινε στραβά σίγουρα,αλλά σίγουρα δεν ήμουν εγώ που κρατούσα το ρυθμό

:wink:

Και για να παραφράσω τον Freud...

Η κιθάρα δεν είναι προέκταση του π...ς σας! Γι'αυτο chill....

 

Roy "strumming merrilly on "You really got me" from the Kinks" Batty

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι που συμφωνεις μαζι μου νεε μου :!: :lol:

σιγα σιγα θα μαθεις & εσυ ότι η αρχαία ταφοπλακα που ανακαλυψαν στο ΙΡΑΚ & εγραφε "ο θεος κανει λαθη ο superfunk ποτε!!" ηταν περα για περα αυθεντικη!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superfunk,newsflash:κατα κανόνα κάνεις λάθος (για να μην αναφέρω το γεγονός ότι είσαι απόλυτος :wink: )

Αυτό το διάβασα στην προιστορική πλάκα που βρέθηκε στη μεσοποταμία και έλεγε "κάποια μέρα θα εμφανιστεί ένα παππούδι που θα θέλει να κάνει σε ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ τον έξυπνο)

:P :P :P :P :lol:

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

dienekes ολα οκ :wink:

τιποτα προσωπικο :wink:

 

Βρε δεν τρέχει τίποτα και προσωπικό να είναι, αρκεί να το ξεκαθαρίζουμε! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δωσω κι εγω το στιγμα μου στην κουβεντα θέλω να πω πως ολες αυτες οι αποψεις που ακουστηκαν ήταν δεκτές αντικειμενικα :!: :!: Αυτό όμως που θέλω να τονίσω εγώ και που πολύς κόσμος το παιρνάει στο "ντουκου" είναι ότι η μελετη της κιθάρας θα πρέπει να είναι μια ώρα ευχάριστης ενασχόλησης και ψυχαγωγίας :!: :!: Γιάυτό πέραν κάποιου προγράμματος μελέτης που έχουμε φτιάξει όλοι μες τις άκρες για τον εαυτό μας δεν πρέπει να πιεζόμαστε να μελεταμε πράγματα που δεν γουστάρουμε εκείνη την στιγμή ή επειδη τα μελετάει ο γείτονας :!: :!: Το ίδιο συμβαινει και με την ακρόαση της μουσικής :!: :!:

 

Αυτά τα ρομαντικά από εμένα και αυτό γιατι κάποιοι χάνουν την ουσία :!: :!:

 

Υ.Γ: Register εγω τα μούσμουλα τα έχω στο ψυγείο :!: :!: :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O dienekes εγραψε

Τι εννοείς ακριβώς "πιανιστικά voicings"?

 

Βασικα ο ορος ειναι λιγο μπακαλε για αυτο ειχα βαλει εισαγωγικα.

Ειχα δει καποια ακορντα του Bill Evans τα οποια τα ειχε "περασει"ενας (κιθαριστας) στην κιθαρα.Κ αυτος ετσι τα ονομαζε.Σε ελευθερη παντα μεταφραση :!:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό όμως που θέλω να τονίσω εγώ και που πολύς κόσμος το παιρνάει στο "ντουκου" είναι ότι η μελετη της κιθάρας θα πρέπει να είναι μια ώρα ευχάριστης ενασχόλησης και ψυχαγωγίας :!: :!:

 

Πολύ σωστός! :!: Έτσι πρέπει να είναι!

 

Το "ένα βήμα παραπέρα" είναι απλώς να δεις το "κάτι διαφορετικό" και να το αντιμετωπίσεις χωρίς προκαταλήψεις. Και τελικά να γίνει και αυτό διασκεδαστικό! :wink:

 

Φαντάσου ένας κιθαρίστας που θεωρεί τον εαυτό του "rock κιθαρίστα" να ασχοληθεί λίγο με μερικά jazz grooves. Στην αρχή μπορεί να τον ξενίσει, αλλά στην πορεία μπορεί να ωφεληθεί τρομερά!

 

Επίσης, η ενασχόληση με τη θεωρία συχνά έρχεται λόγω της "περιέργειας" και της ανάγκης του (αυτοδίδακτου συνήθως) μουσικού να επεκτείνει τους ορίζοντές του. "Ρε, γιατί αυτή η κλίμακα ακούγεται καλύτερα με αυτές τις συγχορδίες από κάτω?" Κάτι τέτοιο... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου