Προς το περιεχόμενο

Εξοπλισμός ή τεχνική;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσωπικά εύχομαι να διάβαζα ακόρντα, κλίμακες και modes...τόσο καιρο που υποτιθεται παίζω κιθάρα... απλά τον λίγο καιρό που ασχολούμε ...με διάβασμα σοβαρό...ότι παίζω το ηχογραφώ γιατι πλεόν μαρέσουν σχεδόν όλες οι νότες του lead μου.... όσο για το let it be...ντάξει δεν μπορουν όλοι να παίζουν όλα....και στην τελική αμα παίζεις Vai...που κανείς δεν παίζει εκτος απο το for the love...μετά κάθεσαι ενα μισαωράκι διαβάζεις το κομματάκι και βγήκε.... ένας μετριος παίχτης πχ σαν και μένα...όταν διαβάζει κάτι πολύ καιρό και το παίζει σε άλλους μετά...ακούγεται λίγο πιο πάνω απο το πραγματικό του επίπεδο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

προσωπικά εύχομαι να διάβαζα ακόρντα' date=' κλίμακες και modes...τόσο καιρο που υποτιθεται παίζω κιθάρα... απλά τον λίγο καιρό που ασχολούμε ...με διάβασμα σοβαρό...ότι παίζω το ηχογραφώ γιατι πλεόν μαρέσουν σχεδόν όλες οι νότες του lead μου.... όσο για το let it be...ντάξει δεν μπορουν όλοι να παίζουν όλα....και στην τελική αμα παίζεις Vai...που κανείς δεν παίζει εκτος απο το for the love...μετά κάθεσαι ενα μισαωράκι διαβάζεις το κομματάκι και βγήκε.... ένας μετριος παίχτης πχ σαν και μένα...όταν διαβάζει κάτι πολύ καιρό και το παίζει σε άλλους μετά...ακούγεται λίγο πιο πάνω απο το πραγματικό του επίπεδο....[/quote']

 

Εδώ θέτεις ένα πολύ σημαντικό ζήτημα που το αναφέρουν όλοι οι σπουδαίοι κιθαρίστες σε οποιαδήποτε συνέντευξη και να διαβάσεις:

 

"Μελέτησε καλά και για πολύ αυτά που σου αρέσουν και κλέψε όσο μπορείς!

 

Θέλω να πω, ότι με το να κάτσεις ένα μήνα να ασχοληθείς με ένα δύσκολο κομμάτι, μετά θα σου έχουν μείνει 3 φορές περισσότερα πράγματα από το ίδιο το κομμάτι, ακόμα και αν τα έχεις "κλέψει". Κλέβοντας φτάνεις να ανακαλύψεις τη δική σου φωνή.

 

Από την άλλη η μελέτη της μουσικής θεωρίας (της λίγης, της ελάχιστης ουσιαστικά που απαιτείται για την κιθάρα, ας μην γελιόμαστε, παίζουμε ένα πολύ απλό και περιορισμένο αρμονικά όργανο), ανοίγει άλλους ορίζοντες γιατί ακριβώς ξέρεις γιατί τα πράγματα λειτουργούν όπως λειτουργούν.

 

Και κάτι τελευταίο: αν σε δυσκολεύει το Let it be και θέλεις να γίνεις ολοκληρωμένος μουσικός, το Let it be πρέπει να παίζεις για ένα μήνα! Αν θέλεις να γίνεις αυτό που στο θέατρο λένε "κατατερίστας" τότε παίζε μόνο αυτά που σε τραβάνε περισσότερο!

 

My ¤0.02 anyway... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο dienekes ειπε:

 

Από την άλλη η μελέτη της μουσικής θεωρίας (της λίγης, της ελάχιστης ουσιαστικά που απαιτείται για την κιθάρα, ας μην γελιόμαστε, παίζουμε ένα πολύ απλό και περιορισμένο αρμονικά όργανο), ανοίγει άλλους ορίζοντες γιατί ακριβώς ξέρεις γιατί τα πράγματα λειτουργούν όπως λειτουργούν.

 

Η θεωρια δεν εχει να κανει με τι οργανο παιζεις.Τι σημαινει οτι η κιθαρα ειναι περιορισμενο αρμονικα οργανο.Το αφρικανικο μονοχορδο τοτε τι ειναι με αυτη τη λογικη?Επειδη μπορει να κανω λαθος θα ηθελα πολυ να μου πες τι ειναι αυτο που ξερεις (θεωρητικα) κ σε εμποδιζει η κιθαρα να το εφαρμοσεις :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις παρεξηγηση αλλα και εγω ηθελα να σου κανω την ιδια ακριβως ερωτηση που σου εκανε ο φιλος register...

πως δηλαδη εξηγεις αυτο:

Από την άλλη η μελέτη της μουσικής θεωρίας (της λίγης, της ελάχιστης ουσιαστικά που απαιτείται για την κιθάρα, ας μην γελιόμαστε, παίζουμε ένα πολύ απλό και περιορισμένο αρμονικά όργανο), ανοίγει άλλους ορίζοντες γιατί ακριβώς ξέρεις γιατί τα πράγματα λειτουργούν όπως λειτουργούν.

χωρις ιχνος ειρωνιας ουτε θελω να το παιξω τιποτα αλλα μου φανηκε υπερβολικα..κουφο... 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O αλλα για να το πεις καπου λογικα θα το στηριζεις απο προσωπικες εμπειριες...αν θες απαντα..thanks :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι η καλή γνώση της θεωρίας της μουσικής είναι ένα εργαλείο για κάθε όργανο όχι μόνο για ορισμένα και φυσικά και για την κιθάρα και το αφρικάνικο μονόχορδο :D

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα παιδιά, μη δαγνώνετε όλοι μαζί, όλοι θα δαγκώσετε!! :D :D

 

Φαντάζομαι ότι η πρόταση που δεν σας άρεσε ήταν αυτή:

 

"της λίγης, της ελάχιστης ουσιαστικά που απαιτείται για την κιθάρα, ας μην γελιόμαστε, παίζουμε ένα πολύ απλό και περιορισμένο αρμονικά όργανο"

 

Όμως, θεωρητικά μιλώντας, είναι η πραγματικότητα. Η κιθάρα έχει 6 χορδές (άντε 7!) και μέχρι 4 οκτάβες. Τι να μας πει το πιάνο λοιπόν, για παράδειγμα; Μην ξεχνάτε ότι η συζήτηση ήταν σχετικά με την Αρμονία.

 

Δεν ξέρω, αν φάνηκε ότι δεν ΛΑΤΡΕΥΩ την κιθάρα, μάλλον δεν με ξέρετε ακόμα αρκετά καλά! 8)

 

Ο λόγος που η κιθάρα σήμερα είναι το δημοφιλέστερο όργανο, είναι απλά γιατί είναι ένα ΑΠΛΟ όργανο για να το μάθεις αρκετά καλά (τόσο ώστε να μη σου πετάνε γιαούρτια όταν παίζεις). Το μόνο που έλειπε από την κιθάρα ήταν η ένταση και το sustain, που είχαν από την κατασκευή τους κάποια πνευστά όπως η τρομπέτα και το σαξόφωνο. Με την ηλεκτρική κιθάρα αυτό το μειονέκτημα εξαλείφθηκε.

 

Αυτό που προσπάθησα να πω (στο σύνολο της απάντησής μου) είναι ότι η κιθάρα δεν απαιτεί τον τεράστιο όγκο θεωρητικών γνώσεων που έχουμε τουλάχιστον συνηθίσει να θεωρούμε δεδομένο για άλλα όργανα. Κανείς δεν θα έπαιρνε ένα βιολί, π.χ. για να μάθει να παίζει μόνος του! 8O

 

Υ.Γ. Σωστή η αλλλαγή τίτλου του thread!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύεις ότι υπάρχουν κάποια στοιχεία αρμονίας τα οποία δεν μπορει να τα "εκμεταλευτεί" η κιθάρα;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν μπορει να παιξει "μορια" π.χ (αλλα ουτε το πιανο μπορει,το βιολι ομως μπορει..)

 

και σιγουρα ειναι "περιορισμενο" οργανο σε σχεση με το πιανο (& σιγουρα πιο ευκολο να το μαθεις μονος σου,π.χ.δεν εχω ακουσει ποτε για αυτοδιδακτο..τσελιστα.. :lol: )

 

βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι ειναι "φτωχο" οργανο,αλλωστε δεν υπάρχουν "φτωχα "οργανα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να είναι τα μόρια το σημείο αναφοράς.Και με την κιθάρα κάνεις bend σε ότι τόνο θες.Νότες παίζεις και στο πιάνο και στην κιθάρα.Διαστήματα έχεις και στα δύο και πάμπολες συγχορδίες και συνδιασμούς.¶λλο αν εκ των πραγμάτων και λόγω κατασκευής περιορίζεσαι.7 νότες έχεις όπως και να έχει

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου