Προς το περιεχόμενο

Τελικά ισχύουν νόμοι στην Ελλάδα;


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχεις τηλέφωνο;  ;D

 

Πέρα από κάθε πλάκα. Exactly my point.

Ευχαριστώ Evris.

 

Ελεγα (επειδη μου φυτεψε η Ουκρανη το καλοκαιρι την ιδεα δηλαδη) να κολλησω ενα τετοιο στο Δημοτικο και στο Νηπιαγωγειο που πανε τα παιδια μου "ζητουνται καμμενοι γονεις για να τζαμαρουμε μαζι απογευματακια". Αλλα νομιζω οτι οχι για σοβαρο δεν θα το παρουν (οι μαμαδες με τις τακουνες, οι μπαμπαδες που διπλοπαρκαρουν, οι οι δασκαλες που γραφουν ωραριο και δρομο παλι για το σπιτι τους) αλλα ουτε για αστειο. Να μη σου πω οτι θα φωναξουν την αστυνομια γιατι κατι υποπτο μπορει να εννοω, τιποτα συνθηματικα, καμια τρομοκρατικη οργανωση κλπ. Το βεβαιο ειναι, οπως το σκεφτηκα, οτι κανεις δεν θα μου μιλαει μετα, θα ειμαι κατι σαν γελωτοποιος το λιγοτερο στους περιεργους κυκλους και αντιληψεις τους περι χομπι, το παιδι δεν θα το φωναζουν στα παρτι (ειναι αυτουνου ΠΟΥ ΤΖΑΜΑΡΕΙ, μπορει ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΖΑΜΑΡΙΣΜΑ και στο παιδι μας, η γυναικα του ΤΖΑΜΑΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΚΙΘΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΝΑΝΕ ΟΙ ΔΥΟ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΥΤΕΣ κλπ...)

 

by the way: Στην πολυκατοικια μου χτυπησε την πορτα ενας διπλανος καποτε. Το οτι βαραγαμε στο σαλονι δυο κιθαρες ηταν το πιο περιεργο πραγμα που ειχε δει. Ειχε μεινει αφωνος. Αν βλεπαμε τηλεοραση φανταζομαι δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα. Δεν μπορουσε καν να πει τι θελει, ειχε μαγνητιστει.

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 172
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΚΑΝΕΝΑ ΧΟΜΠΙ.

 

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λές μιας και η πλειοψηφία αυτών που γνωρίζω έχουν χόμπυ, απο μουσική , σε ζωγραφική απο λάτιν χορούς σε γυμναστήριο , καράτε , άθληση, συγγραφή άρθρων , προπονητική  κτλ . Μου κάνει εντύπωση πχ. πόσες κοπέλες που γνωρίζω που κάνουν χορό και γενικώς το πόσες σχολές βλέπω να ανοίγουν καθημερινά.    

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oτι και να λετε η Ελλαδα εινια η καλυτερη χωρα του κοσμου...............

 

χωρις τους Ελληνες......

 

 

 

 

 

 

Εξαλλου γιατι ερχονται το καλοκαιρι Ελλαδα ολοι αυτοι τους οποιους ζηλευετε????Ιαπωνες, Κινεζοι, Αμερικανοι, Αγγλοι, Γερμανοι????? Μιμηθειτε τους.......11μηνες εκτος της Μογκαντισου και ενα μηνα live your myth στη πλεον φιλοξενη αφρικανικη χωρα  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oτι και να λετε η Ελλαδα εινια η καλυτερη χωρα του κοσμου...............

 

χωρις τους Ελληνες......

 

 

Χωρις εμας δηλαδη..

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια που αναφέρθηκε η Ιαπωνία να αναφέρω ένα περιστατικό που έζησε ένας φίλος μου που επισκέφτηκε το Τόκυο πριν 4 περίπου χρόνια. Μέσα σε ένα μουσείο, και ενώ ήταν καθήμενοι σε ένα παγκάκι, συμβαίνει ένας σεισμός 8 Ρίχτερ με επίκεντρο το.. Τόκυο (μιλάμε για bull's eye επίκεντρο όμως). Την άλλη μέρα ο αρμόδιος υπουργός υπέβαλε την παραίτησή του, για λόγους ευθιξίας, επειδή σε ολόκληρο το νομό του Τόκυο (31.500.000 κάτοικοι) απαγορεύεται σε περίπτωση σεισμού κάτω από 8,5 Ρίχτερ να υπάρξει ΟΠΟΙΑΔΗΠΤΕ ανθρώπινη απώλεια - και η απώλεια σε αυτή την περίπτωση ήταν δύο παιδάκια που είχαν κάποιες μικρο-αμυχές επειδή ξεκόλλησαν κάτι κεραμίδια...

 

Φανταστείτε να σκοτώνονταν - το χαρακίρι θα ήταν αναμενόμενο για όλη την κυβέρνηση.

 

Επίσης ο τοπικός βιομήχανος στο παραδιπλανό κουτσοχώρι της Ιαπωνίας είχε ιδιωτικό μουσείο μέσα στο οποίο υπήρχαν συλλογές από έργα Monet, Manet, Chagall, Picasso, Van Gogh κ.λ.π. μερικά από τα οποία ήταν ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ του ίδιου του βιομηχάνου στους καλλιτέχνες...   :o :o :o και φυσικά αυτές οι εκθέσεις ήταν μονίμως γεμάτες από τους... χωριάτες της Ιαπωνίας.

 

Ελικρινά δεν ξέρω τι να αισθανθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κάνει εντύπωση αυτό που λές μιας και η πλειοψηφία αυτών που γνωρίζω έχουν χόμπυ, απο μουσική , σε ζωγραφική απο λάτιν χορούς σε γυμναστήριο , καράτε , άθληση, συγγραφή άρθρων , προπονητική  κτλ . Μου κάνει εντύπωση πχ. πόσες κοπέλες που γνωρίζω που κάνουν χορό και γενικώς το πόσες σχολές βλέπω να ανοίγουν καθημερινά.    

 

 

Επειδη εχουμε διαφορετικες παρεες δεν το αποκλειω. Εγω κρινω απο συμφοιτητες στην Σχολη, απο γειτονια εδω στην Αγ. Παρ., απο δουλειες, απο πολυκατοικια, απο διακοπες, απο συγγενεις. Ειναι ελαχιστοι οι εχοντες χομπι. Ειναι ελαχιστες και οι πιθανοτητες να χτυπησω το κουδουνι και να δω μια οικογενεια γνωστων στα τεσσερα να κανουν συμμετοχικα στο σαλονι κολαζ η να τους ρωτησω που εισασταν και να απαντησουν ειχαμε παει με τα παιδια για επι κοντω κλπ. Στο παρκο διπλα στο σπιτι, Κυριακες ειμαστε εμεις και οι προσκοποι και καμια κυρια με σκυλακι. Κανεις αλλος. Μονοι μας. Κυριολεκτικα. Στο χωριο μου δεν εχω δει 50αρη να παιζει μπασο, 40αρη να παιζει φαγκοτο, 30αρη να κανει φλαμεγκο, 50αρα να εξηγει στις φιλες της καποιο βιβλιο, μια παρεα να ανταλλασει γραμματοσημα στο καφενειο κλπ. Στις διακοπες δεν ειδα δικες μας μαμαδες που κανουν σερφ, 3 μηνες στην παραλια (ενω ξενες ειδα πολλες 40αρες και βαλε), ελληνες να πηγαινουν βολτα με τα ποδηλατα οικογενειακως λιγους, ξενους πολλους κλπ. Δεν νομιζω οτι καν υπαρχει γηπεδο πινγκ πονγκ σε ακτινα χιλιομετρων με κεντρο το σπιτι μου στο χωριο. Και μπορω να φανταστω το γελιο που θα πεσει αν δουν εκει εναν 60αρη να παιζει γκολφ η πινγκ πονγκ η μπαντμπικτον η χοκει επι χορτου με τους φιλους του η τα εγγονια του η την νυφη του.

 

(Αντε στην καλυτερη των περιπτωσεων να βλεπεις σε κανα στιβο 10-20 ανθρωπους ενηλικες να παιζουν χομπιστικα κανα ποδοσφαιρο η να κανουν κανα γυρο...)

 

Εγω τεινω να συμφωνησω με την Ουκρανη. Ελαχιστοι ασκουν χομπι (και μιλαω για ηλικες με "οικογενεια", χομπι ενηλικων ανθρωπων, απο επιλογη, σε συνδυασμο με δουλεια, που το πληρωνουν μονοι τους και το διατηρουν στα -αντα τους).

 

(Για να αστειευτω, ισως ολοι αυτοι που γνωριζεις και εχουν χομπι εκτος τιβι, φραπε, στοιχημα να ειναι αυτοι που πιστευουν οτι τα Μαθηματικα και η Νομικη ειναι το ιδιο και εγω να τους τρομαζω με τις αποψεις μου και να μην με κανουν παρεα...)

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βεβαιο ειναι, οπως το σκεφτηκα, οτι κανεις δεν θα μου μιλαει μετα, θα ειμαι κατι σαν γελωτοποιος το λιγοτερο στους περιεργους κυκλους και αντιληψεις τους περι χομπι, το παιδι δεν θα το φωναζουν στα παρτι (ειναι αυτουνου ΠΟΥ ΤΖΑΜΑΡΕΙ, μπορει ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΖΑΜΑΡΙΣΜΑ και στο παιδι μας, η γυναικα του ΤΖΑΜΑΡΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΚΙΘΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΝΑΝΕ ΟΙ ΔΥΟ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΥΤΕΣ κλπ...)

 

Ασε έχει γέλιο. Στην αρχή η γυναίκα μου το έλεγε επιφυλακτικά,

-"Ε να πρέπει και εμείς να φύγουμε, τα παιδιά να ξεκουραστούν και ο Κώστας έχει δουλειά"

-"Δουλειά, τι δουλειά Κυριακάτικα"

-"Να μωρέ" (απολογητικά) "κάποιοι φίλοι, ε ξέρεις τώρα, μαζεύονται παίζουν"

-"Μπουζουκάκι;"

Ο γιός σου είναι τέτοιος (η πρώτη μου σκέψη αλλά επεμβαίνω αποφασιστικά)

- Οχι. Παίζω μπάσο και τραγουδάω σε ένα Blues Rock γκρουπ και με περιμένουν.

- Ποιός εσύ;

Οχι το alter ego μου που εκπροσωπώ τα Σαββατοκύριακα

- Είσαι για τέτοια;

- Μη φοβάσαι παίρνω Upsaton & Geriatric από πριν και φοράω περούκα μην κάνει αντανάκλαση ο προβολέας

- Δεν εννοούσα αυτό

- Ουτε εγώ. Δεν φιλιόμαστε για να ξεκινάμε;

- Βρε συ δεν πειράχτηκες. Απλώς εγώ, να ....... Ρε σύ αν παίξετε να μας φωνάξετε.

- Αλλίμονο. Φτάνει να φέρετε και τα παιδάκια μαζί να παίξουμε στο πάλκο. Εχουμε και άμμο. Εγινε, έγινε θα τα πούμε, φιλιά

 

..........αντε ρε κάντο στην άκρη το μπ.... κι άργησα για το Hammersmith

 

 

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο γειτονια εδω στην Αγ. Παρ........

 

Αρε Αγία. Από τις μεγαλύτερες ροκομάνες των eighties.

Και δεν είμαι (ούτε ήμουν) από εκεί.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρε Αγία. Από τις μεγαλύτερες ροκομάνες των eighties.

Και δεν είμαι (ούτε ήμουν) από εκεί.

 

Πανε αυτα... ουτε η Αλλοτρια δεν εμεινε...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδη εχουμε διαφορετικες παρεες δεν το αποκλειω. Εγω κρινω απο συμφοιτητες στην Σχολη, απο γειτονια εδω στην Αγ. Παρ., απο δουλειες, απο πολυκατοικια, απο διακοπες, απο συγγενεις. Ειναι ελαχιστοι οι εχοντες χομπι. Ειναι ελαχιστες και οι πιθανοτητες να χτυπησω το κουδουνι και να δω μια οικογενεια γνωστων στα τεσσερα να κανουν συμμετοχικα στο σαλονι κολαζ η να τους ρωτησω που εισασταν και να απαντησουν ειχαμε παει με τα παιδια για επι κοντω κλπ. Στο παρκο διπλα στο σπιτι, Κυριακες ειμαστε εμεις και οι προσκοποι και καμια κυρια με σκυλακι. Κανεις αλλος. Μονοι μας. Κυριολεκτικα. Στο χωριο μου δεν εχω δει 50αρη να παιζει μπασο, 40αρη να παιζει φαγκοτο, 30αρη να κανει φλαμεγκο, 50αρα να εξηγει στις φιλες της καποιο βιβλιο, μια παρεα να ανταλλασει γραμματοσημα στο καφενειο κλπ. Στις διακοπες δεν ειδα δικες μας μαμαδες που κανουν σερφ, 3 μηνες στην παραλια (ενω ξενες ειδα πολλες 40αρες και βαλε), ελληνες να πηγαινουν βολτα με τα ποδηλατα οικογενειακως λιγους, ξενους πολλους κλπ. Δεν νομιζω οτι καν υπαρχει γηπεδο πινγκ πονγκ σε ακτινα χιλιομετρων με κεντρο το σπιτι μου στο χωριο. Και μπορω να φανταστω το γελιο που θα πεσει αν δουν εκει εναν 60αρη να παιζει γκολφ η πινγκ πονγκ η μπαντμπικτον η χοκει επι χορτου με τους φιλους του η τα εγγονια του η την νυφη του.

 

(Αντε στην καλυτερη των περιπτωσεων να βλεπεις σε κανα στιβο 10-20 ανθρωπους ενηλικες να παιζουν χομπιστικα κανα ποδοσφαιρο η να κανουν κανα γυρο...)

 

Εγω τεινω να συμφωνησω με την Ουκρανη. Ελαχιστοι ασκουν χομπι (και μιλαω για ηλικες με "οικογενεια", χομπι ενηλικων ανθρωπων, απο επιλογη, σε συνδυασμο με δουλεια, που το πληρωνουν μονοι τους και το διατηρουν στα -αντα τους).

 

(Για να αστειευτω, ισως ολοι αυτοι που γνωριζεις και εχουν χομπι εκτος τιβι, φραπε, στοιχημα να ειναι αυτοι που πιστευουν οτι τα Μαθηματικα και η Νομικη ειναι το ιδιο και εγω να τους τρομαζω με τις αποψεις μου και να μην με κανουν παρεα...)

 

 

Αν μιλάς για οικογένεια πάω πάσο. Αλλά μην ξεχνάς ότι εδώ την οικογένια την βάζουμε πολυ ψηλά , κάτι για το οποίο οι βορειο ευρωπαίοι δεν με έχουν πείσει οτι το κάνουν. Άρα είναι και λογικό να εξαφανίζονται τα χόμπυ.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου